Šta je novo?

Intel u raspadu ili..?

Intelova prezentacija je u 22:00, mislim.
 
Taj potez je bio očekivan, kao što je očekivano da će još mnogi morati da odu. Interna politika mora da se promeni ako žele da krenu napred.
 
Pat će za Intel biti ono što je Lisa za AMD. Nadam se...
 
"Intel's ambition is to enrich the lives of every person on Earth..." Really?
Kao na izboru za mis...
 
Klinci i sirotinja su se ložili na AMD još od Durona 600. I ja sam prolazio te faze. Do sada sam preživeo jedno 5 Intelovih propasti i ni jednom nije propao. Čak mi se desilo da ako ne pratim detaljno par godina šta se dešava, on se odvoji od AMDa značajno. Više od jednom. Sve je danas clickbait - niko neće da klikne na video iPhone 12 Pro razbio S21 Ultra, ali će se kliktati na video S21 Ultra razbio iPhone, tako isto se klikće na AMD razbio Intel, ali niko neće da klikne na Intel razbio AMD. Kada se pogledaju detaljne performanse i cene u rangu onoga što ljudi zaista kupuju i koriste, ne računajući prodane duše na YouTube, Intel i AMD su identični. Veći je udarac Intel dobio od Applea i M1 za ovih par meseci, nego od AMDa od kad AMD postoji.
 
Pre ovog AMD čipa (Ryzen 5 3600) sam koristio Intel Core I5 6600 (procesor iz peroda pojave Ryzen-a), i mogu reći da sam presrećan sa Ryzen 3000 serijom.
Intel - da nema AMD-a da ih "pogura" ne bi ni dan danas ponudio više od 6 CPU core-a u i7/i9 seriji po ludačkim cenama.
Ove performanse za ove pare, da nije bilo tog "guranja" od strane AMD-a sigurno ne bi videli.

Inace ni stabilnost platforme nije nista gora od Intela. I, da PCIe 4.0 storage.
 
Jeste Duron bio sirotinjska varijanta. Ali si od njega mogao da napravis Athlona a od Athlona sam već i zaboravio šta beše :). Svi smo prošli kroz to. I sve je bilo osetno jeftinije nego Intel a korektno brzo.
Čini mi se da su procesori sada tolko jaki da se za prosečnog korisnika ne postavlja pitanje šta da kupi. Šta god da kupi, radiće posao. Samo je pitanje koliko će to da plati.
A da će Intel da propane, nisam baš ubeđen ;).
 
Upravo. Intel uvek ima moć da se bori cenom kad zaspi tehnologijom i baš zato za krajnjeg korisnika nema mnogo razlike šta se kupi.
 
@Bane R kako nema, brend i mindshare erodiraju brzinom svetlosti ?, Intel je sad klinacno-sirotinjski brend, preuzeo je krunu od AMD-a. Najbolje u ponudi su mu best bang-for-buck 10100F i 10400F, i 10600k/10700k/10900k competitive 360Hz/360fps za 1080p gaming za competitive igre/shootere. Bukvalno za sirotinju, i za agresivne klince, kao sto si i napisao 4 post-a iznad.

Dok je bolno ocigledno da je AMD pametna kupovina za profesionalce/workstation. Takodje evo Steve iz GamersNexus spomenu zvanicni izvestaj da je AMD prodao 1 milion ZEN 3 procesora u 2020. Tako da sva kukanja o paper launch i teorijama zavere konacno mogu da padnu u vodu jednom i za svagda. AMD se ubija od prodaje i zarade, ne moze da postigne, zato su i vece cene.
 
U pravu smo obojica. Ali jedna stvar je da l se nekome raspadaju proizvodi ili kompanija. Intel je uvek mogao da se vadi u korporejtu kao da je državna firma skoro. AMD bi menjao ovaj uspeh sa procesorima samo da malo unapredi reputaciju kod grafičkih, koja nikako da se popne još od Atija. Intel očigledno vidi tu neku rupu, jer je svestan da nvidia baš ne može da bude monopolista, a AMD ne zna da zauzme pozicije koje mu zasluženo pripadaju. Da budem jasan, ne pričam o peformansama i fps, nego jednostavno o zaradi i pozicijama. Najbolje u celoj priči prolazi nvidia, a intel i amd bi tu veće parče, al im ne ide (jedni kasne, drugi ne znaju). Za profesionalce/workstation je najbolja kupovina trenutno Apple M1 :D i ako Intel, AMD i Microsoft ne porade na ARMu, ostaju samo Stiven i Džej da lože decu da ako kupe kuler od 200e da će da im bude brža video produkcija koju i onako neće da rade :D :D :D
 
nije tema Intelv VS AMD :) Intel se ionako upucao u nogu. što se M1 tiče, tek se pojavio a i još uvek je to daleko od workstation (CAD, 3D munje itd itd).
 
U pravu smo obojica. Ali jedna stvar je da l se nekome raspadaju proizvodi ili kompanija. Intel je uvek mogao da se vadi u korporejtu kao da je državna firma skoro. AMD bi menjao ovaj uspeh sa procesorima samo da malo unapredi reputaciju kod grafičkih, koja nikako da se popne još od Atija. Intel očigledno vidi tu neku rupu, jer je svestan da nvidia baš ne može da bude monopolista, a AMD ne zna da zauzme pozicije koje mu zasluženo pripadaju. Da budem jasan, ne pričam o peformansama i fps, nego jednostavno o zaradi i pozicijama. Najbolje u celoj priči prolazi nvidia, a intel i amd bi tu veće parče, al im ne ide (jedni kasne, drugi ne znaju). Za profesionalce/workstation je najbolja kupovina trenutno Apple M1 :D i ako Intel, AMD i Microsoft ne porade na ARMu, ostaju samo Stiven i Džej da lože decu da ako kupe kuler od 200e da će da im bude brža video produkcija koju i onako neće da rade :D :D :D

Bolji zaključak priče davno nisam video. Mislim da i Intel i AMD trebaju ozbiljno da se počešaju i da razmisle šta Apple radi. Pa čak su i hardcore PC entuzijasti pokapirali kakve su mašine u pitanju, i koriste ih na dnevnoj bazi. Naravno ovo ne pokazuju toliko javno da ne skoče sebi u stomak plasirajući priču da će im RGB komponente ubrzati kompjutere, stavi ceo kompjuter u staklo i stavi sve pod vodu i overklokuj da gledaš rezultate iz Cinebench-a. Ako M1X ili M2 kako god se zvao, bude isti napredak kao M1 u odnosu na ono što se nudi na tržištu, mislim da će dosta ljudi da se okrene jednoj od najozloglašenijih kompanija na svetu.
 
Da, intel je u problemu trenutno, al slicno kao i AMD, nova arhitektura moze lako da resi sve probleme, jedino sto treba ~5godina od dizajna do izlaska, + problemi sa fabrikama. Jedino sto je 5 godina vecnost entuzijastima :)

Naravno da Nvidia prolazi najbolje kad im je sef ekonomski/inzenjerski savant, i drzi sve u svojim rukama. AMD i Nvidia nisu uopste ugrozeni M1 procesorom, u AMD je vec slicno razvijao slavni Jim Keller u obliku K12, zanimljive stvari ce AMD izbaciti na tom polju. A Nvidia ce to resiti bruteforce pristupom na samim grafickama u vidi Tensor pandana na ARM jezgrima razvijeno, zato i pokusavaju da zavrse kupovinu ARM-a
 
Da, intel je u problemu trenutno, al slicno kao i AMD, nova arhitektura moze lako da resi sve probleme, jedino sto treba ~5godina od dizajna do izlaska, + problemi sa fabrikama. Jedino sto je 5 godina vecnost entuzijastima :)

Naravno da Nvidia prolazi najbolje kad im je sef ekonomski/inzenjerski savant, i drzi sve u svojim rukama. AMD i Nvidia nisu uopste ugrozeni M1 procesorom, u AMD je vec slicno razvijao slavni Jim Keller u obliku K12, zanimljive stvari ce AMD izbaciti na tom polju. A Nvidia ce to resiti bruteforce pristupom na samim grafickama u vidi Tensor pandana na ARM jezgrima razvijeno, zato i pokusavaju da zavrse kupovinu ARM-a
Izbacuju 10nm u drugoj polovini ove godine. Po snazi identičan proces kao i TSMC od 7nm koji koristi AMD. Cene procesora će biti u redu, ipak postoje dva jaka igrača. Ubodi RTX 3080 sa 10600k i radiće odlično.
Međutim kod grafika postoji samo nVidia i to su se ništa neće promeniti još dugo.
 
Intel ima ogromnih problema sa proizvodnim procesom i priča se da će sledeća generacija da se proizvodi u TSMC fabrikama, da premoste do novog proizvodnog procesa. To je njima veliki problem i poraz. 10 nm proces im ne valja ništa, a 7 nm su odložili za 2022.

gizmochina.com/2021/01/21/intel-outsources-core-i3-tsmc-5nm-process/
 
Previse su samouvereni bili i precenili svoje mogucnosti, sad kad su prelomili da prave nesto kod TSMC-a, i skalirali nazad da je njihov 10nm=7nm ostalih, po stvarnoj velicini (a ne 2-3 generacije ispred), i kad mogu da back-portuju arhitekture kad zagusti, bice mnogo lakse.

Plus izgubio je bitku/pissing contest glavni middle-high management lik sto je pravio i odrzavao losu kulturu poslovanja u firmi, tako da ce lakse i sa te strane ici.
 
Dovoljni podatak je da u svojim konzolama, AMD arhitekturu koriste i Sony i Microsoft. Možda nije najveći izvor prihoda, ali je redovan. Predhodna generacija konzola je AMDu obezbedila preku potrebnu finansijsku konstatnost kojom je stabilizovao poslovanje i ojačao svoju poziciju. Da dodamo i mining, koji u početku bio samo AMD priča.
 
Na konzolama zarade nema, to je samo reputacija/EPP. I prosli sony je bio AMD a tada su intel + nvidia mogli da ponude 3x bolje od AMD
 
NVIDIA u poslednji DGX-A100 server ugradila AMD procesor posle dugogodišnje saradnje sa Intelom. Intel gubi trku na korporativnom i serverskom tržištu, a to nikad nije bilo do sada. Ipak to je sve u okviru x86 arene, a cela ta priča odlazi polako u istoriju.
 
Sinoc na poslu me zamoli kolega da proverim neku konfu da li je precenjena.
Bacim pogled na Mindfactory, jedan od retkih sa javnom evidencijom prodatih artikala i videh ryzen 3600. Apsolutni rekorder u cpu prodaji.
Srecom po intel, ova divizija im je ionako manje bitna...
 
Poslednja izmena:
Novi Barton :)
 
Umro Intel, kupaju ga :ROFLMAO:
 
Klinci i sirotinja su se ložili na AMD još od Durona 600. I ja sam prolazio te faze. Do sada sam preživeo jedno 5 Intelovih propasti i ni jednom nije propao. Čak mi se desilo da ako ne pratim detaljno par godina šta se dešava, on se odvoji od AMDa značajno. Više od jednom. Sve je danas clickbait - niko neće da klikne na video iPhone 12 Pro razbio S21 Ultra, ali će se kliktati na video S21 Ultra razbio iPhone, tako isto se klikće na AMD razbio Intel, ali niko neće da klikne na Intel razbio AMD. Kada se pogledaju detaljne performanse i cene u rangu onoga što ljudi zaista kupuju i koriste, ne računajući prodane duše na YouTube, Intel i AMD su identični. Veći je udarac Intel dobio od Applea i M1 za ovih par meseci, nego od AMDa od kad AMD postoji.
pa ljudi prirodno navijaju za slabije to je to
stim sto je u ovoj prici apple sa M1 relevantniji nego AMD iskreno
 
Nazad
Vrh Dno