Šta je novo?

Intel u raspadu ili..?

Deluje da je zavrsio posao za Intel , sada mu je odmor u planu ili lov na sledecu metu.

Faca je to :)
 
Teško da je završio. Lični su razlozi u pitanju. Sad da li se popičkao s nekim u firmi ili zaista ima porodičnih nekih problema, to je pitanje.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Nije mogao da se nosi sa slavom nakon članka u SK-u...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pretraživao sam (besomučno) forum, da nađem neku odgovarajuću temu da postavim nešto, ali to bi bio nekro post od najmanje 10, verovatno i preko 15 godina. Iskoristiću ovu temu, isključivo u pozitvnom smislu:



Ima i na nemačkom, ako je neko zainteresovan.
 
Poslednja izmena:
Čitam da je ovo eventualno "prvih" 20GB, što bi značilo da će biti još.

unless I am misunderstanding my source, I can already tell you that the future parts of this leak will have even jucier and more classfied stuff

Okačeno je na Mega.nz, kao i magnet link (na telegramu).
 
Poslednja izmena:
Ako ih ovo ne natera da otvore ME, ne znam sta ce.
 
Valjda problemi u najavi za sve osim Intela i AMD-a (i IBM-a). Jedino njima ne treba ARM, a ako im ikada zatreba, imaće veću moć ubeđivanja da sklope dobar ugovor nego ostali. Ako pogledamo odnose među kompanijama, u najvećem problemu je Apple, možda i Huawei, a u najboljem Samsung
 
Apple je jedan od osnivaca, ne verujem da nisu pokriveni ugovorom da mogu da koriste IP nevezano ko je vlasnik. A njima samo to i treba, osnovne instrukcije, posto dizajn cipova rade sami.
 
To rade i svi ostali. Ali pitanje je kakvi su uslovi licenciranja. nVidia može da podigne cene i tako svoje čipove učini povoljnijim. Ili da nekoj od kompanija da licencu za novi dizajn (v8.7 ili v9) godinu dana kasnije nego drugoj, itd. Čak i trenutni ARM menadžment nije srećan zbog ovoga i ne bi voleli da je nVidia vlasnik. I Intel i AMD imaju ugovore sa ARM-om, i ali i veću moć pregovaranja (uslovljavanja), jer će pre oni preživeti bez ARM-a nego nVidia bez x86 procesora.

Ako dođe do kupovine, već vidim milijarde investicija u RISC-V :D
 
Ne rade svi, neki bukvalno uzimaju gotov dizajn (manje kompanije naravno). Ne verujem da ce se tu nesto promeniti, svakako ce uslovi licenciranja biti najvaznija tema priliom odlucivanja regulatronih tela da li da odobre eventualnu kupovinu.
 
Pa poenta kupovine ARM-a i jeste da budu nezavisni i da imaju kompletno in-house rešenje za ceo proizvod i uslugu. Nakon akvizicije Mellanox-a, i ako kupe ARM, imaće sve komponente data centra - compute (CPU+GPU), network, software (AI).
Gotovo sam siguran da planiraju da DGX servere presele na ARM i da ne kupuju više CPU od AMD-a i Intel-a ili makar da im to bude core a da Intel/AMD uzimaju da podrže korisnike kojima treba takav sistem.
Pitanje je šta bi bilo sa Mali GPU-om u okviru ARM SoC-a..
 
nVidia i sada može da pravi kompletno in-house rešenje sa ARM procesorima. ARM prodaje (licencira) IP, a na tebi je da nađeš dobar tim koji će od toga napraviti najbolji procesor današnjice (Apple) i fabriku koja ima najbolji proces za proizvodnju (TSMC). nVidia i ima svoje ARM procesore (Tegra, Xavier) koji su bili dobri, ali ne bolji od konkurencije. Kupovina ARM-a im neće pomoći da naprave bolji proizvod nego što mogu sada.
Što se grafike tiče, i tu može da ide bilo šta. nVidia je stavljala svoje blokove (Kepler i Maxwell). Qualcomm ima svoj Adreno (anagram od Radeon, kada su kupili mobilni IP od AMD-a pre 10+ godina). Imagination je bio lider sa PowerVR grafikom, dok Apple nije odlučio da ih se otarasi i preuzme većinu njihovog tima, itd.

Amazon je napravio svoj ARM procesor koji ima bolji odnos perf/watt i perf/price od Intel i AMD rešenja i nude ga svojim korisnicima. Apple takođe. Marvell ima odličan serverski procesor, Qualcomm je dobar, itd. kako će oni reagovati ako nVidia postane vlasnik je pitanje od milion dolara.

Čak i da nVidia odluči da zadrži istu politiku prema svim kupcima koji ARM sada ima, čini mi se da im mnogi neće verovati zbog dosadašnje prakse vlanisčkih tehnologija i zatvorenog sistema, i da će na duže staze tražiti alternativu (ostali su još samo RISC-V i POWER, i ko zna šta Nuvia sprema). Bar Apple ima iskustva u tome :d A tamo gde Intel i AMD koriste ARM, RISC-V se čini kao relativno lako i dobro rešenje. Ako već ne odluče da opet bacju pare na mala jezgra (Intel to i dalje radi, zapravo napravili su big.little x86 procesor)

Šta god da se desi, mislim da u naredne 3-4 godine neće biti nikakvih većih promena, a da će ARM zadržati postojeći trend bar u narednih 10 godina
 
Poslednja izmena:
Sve to stoji, samo kažem da ako ARM postane vlasništvo nVidia-e, nVidia će imati pristup svim IP tehnologijama ARM-a bez da mora da plaća IP licence.
Ne verujem da im je cilj kupovine "samo" kako bi naplaćivali licence postojećim ARM partnerima i ništa više već mislim da hoće da se vrate u trku oko pravljenja ARM procesora za svoje potrebe...za šta, kao što si naveo, već imaju dobrog iskustva - Tegra i Xavier.
Inače, architecture licence koja je potrebna kako bi modifikovao ARM SoC je najskuplja licenca pa sam siguran da imaju svoju računicu zbog čega plaćaju 40 milijardi:

Screen%20Shot%202013-06-27%20at%2011.39.54%20PM_575px.png
 
Tom logikom ispada da bi najviše dobio Apple (a imaju i više novca da ponude :) ) Cena najskuplje licence je verovatno daleko manja od 40 milijardi, mogu da plaćaju 50 godina i imaju sve što žele. Da je ARM tim u stanju da napravi IP sa kojim bi svi imali npr. bar A13 ili Graviton, to bi i uradili. A to im nije ni potrebno. Prednost ARM-a je upravo ta što svako može da napravi ono što mu treba, doda šta mu treba, izbaci šta mu ne treba, itd.
 
Jedan dobar video na temu razlika izmedju 7nm i 14nm procesa :
 
EjUyDbpVgAUzy2j.png
 
PCI-E 4.0:

120884755_158337475937217_5680332337066466336_o.jpg
 
Nazad
Vrh Dno