Šta je novo?

Delidovanje procesora

Pa novog sa 3god domaće garancije u radnji koja prestaje da važi 'čačkanjem'. Delidovan će duže da bude aktuelan na 5GHz što se tiče brzine a i prijatniji zbog niže temperature i buke kulera. Ko živi u BG može za 1000 din da ima delid završen a ko van za 2000 zbog poštarina. Nije to kao što se čini po 50-80e jer ne mora sve da se kupi i zadrži. Može se iznajmiti ili kupiti pa prodati dalje ili zadržati pa iznajmljivati drugima i još profitirati ili uslužno uz naplatu 'ruku' :).

Extra , dobra je ta 7ma generacija ... ja sam ovom i5 7600k prezadovoljan, samo neznam kolka bi mi bila razlika u performansama u odnosu na i7 7700k sve na stocku . U ceni je postena razlika 10 000 din .
 
Ni jedan od ta dva procesora se ne kupuje da bi se koristio na stock frekvencijama.
 
Ne mora da znaci. Da se citiram:

Ne bas tacno... i7 7700K je najbolji primer - razlika u ceni izmedju 7700 i 7700K je samo 20-30 evra, dok je razlika u default taktu 600Mhz sto moze biti primetno znacajno.
Uzeti u obzir da masu ljudi ne zanima overclock, nije nikakav greh staviti 7700K na B250 plocu i terati ga na defaultu kad se vec dobija bonus od 600+Mhz u odnosu na non-K procesor.
 
Ima nekog smisla, samo zato sto su procesori "zakljucani".

Svakako sad nema smisla uzimati ni jedan intel osim G4560(ako moze da se nadje) sto zbog Ryzena, sto zbog Coffee lake.
 
Kada je napisan citirani post, bila je razlika 20-30 evra. Nije ni 300 ni 600Mhz, nego 0-600Mhz zavisno od namene.

Cela poenta je da nije bas besmisleno kupiti K i drzati ga na defaultu na neoverclockerskoj ploci. ;)
 
Extra , dobra je ta 7ma generacija ... ja sam ovom i5 7600k prezadovoljan, samo neznam kolka bi mi bila razlika u performansama u odnosu na i7 7700k sve na stocku . U ceni je postena razlika 10 000 din .

Pa najbolje da vidiš šta tačno i koliko radiš na kompu, pogledaš na youtubu oba procesora u tome i vidiš jel to vredi 10000. Mislim da bi ti jedan delid i nasviravanje frekvencije mališana razmrdao više tj primetnije nego sam "upgrade" na stock 7700k.
 
Ja kada bi obrijao 6600k prakticno ne bi dobio nikakve vece performanse. Doduse lazem. Isterao bi 5.0 Ghz za svaki dan sigurno jer mi je i ovako 4.9 Ghz stabilan.
Evo idle 26c, doduse kod mene je custom vodeno..
 
Pa najbolje da vidiš šta tačno i koliko radiš na kompu, pogledaš na youtubu oba procesora u tome i vidiš jel to vredi 10000. Mislim da bi ti jedan delid i nasviravanje frekvencije mališana razmrdao više tj primetnije nego sam "upgrade" na stock 7700k.

iskreno nisam neki korisnik sta znam 2,3 sata dnevno winamp u pozadini, browser po neka igra , kontam da je ovo ok , kuciste je malo i kuler nije neki za klok tako da bi mi trebalo ulaganje, prodaja zamena i sl. a to mi je malo cimanje , bar za sad dok je nov neka ga na stocku . ionako necu nista dobiti zbog kartice ona je jadna 1050 ti 4gb .. na ultra (1920x1090) kao da seca kad su neki efekti , far cry 4 je u pitanju - naravno nije igra na ssd-u nego na obicnom hdd-u mozda je i zbog toga
 
Ma ja bi to direkno sve roknuo, kakav limcic i te fore na direkt bato i ladan ka' spricer :d
 
Imam pitanje za vas koji ste delidovali procesore. Interesuje me jedan detalj koji je po meni sasvim logican a cini celu proceduru kompletnom.
Zasto nakon skidanja IHS-a ne zalepite ponovo? Obicnim silikonom je to moguce, svaki silikon trpi velike temperature a ima i specijalan do 1200c.

Definitivno cu IHS ponovo da zalepim ako se budem upustio u taj poduhvat, tj. ukoliko bude potrebe.
 
Zato što kada je procesor delidovan i kada IHS leži na jezgru(jezgro je visine 0.5mm od supstrata), do supstrata ima ~0.14mm i svako lepljenje dovodi do nešto viših temp u odnosu na kada se ne lepi, jer se IHS udalji od jezgra za neki delić mm.

Sve ovo se odnosi na 1155, 1150 i 1151 soc.
 
Poslednja izmena:
@KOLOS

Razmisljao sam o tome. Ali zar to nije cena kompromisa? Koliko je to "nesto vise temperature"?
Ako je par C, to nista ne znaci pogotovu ako planiras procesor da hladis sa custom vodenim setup-om.
 
Da, verovatno par stepeni pod uslovom da se idealno zalepi. Zbog toga bih koristio relid tool, npr. kao onaj za koji sam ti poslao link. Takođe, tečni metal naneti i na IHS i na die.
 
Poslednja izmena:
Vidis, ipak dolazimo do toga da postoje razlicite mogucnosti.
Delidovanjem i stavljanjem tecnog metala skidas sigurnih 10-tak stepeni, verovatno i preko, dodatnih 2-3c nisu
neki problem.

Ovako imam kompletan, kompletniji proizvod od out of box varijane. Danas, sutra mogu takav CPU da prodam bez problema, kupac
ce dobiti bolju igracku za mirniji san.

Da, video sam tool. Samo ono se porucuje direktno sa sajta. Videcu 5-tog kako stvari stoje pa cu tada znati sta dalje ciniti.
Najradije ne bih nista dirao.
 
Zato sto opet ne mozes da garantujes da ti taj silikon koji stavis nece odaljiti IHS od jezgra i opet nista nisi postigao. Uz to nije svaki IHS pravilan, iste debljine itd. Pa nekim procesorima IHS ne dodiruje pcb, nekim da.
 
Sa naponima kojima mi baratamo, 20-30°C je dobitak. :)

@Erik

Ili dodiruje na jednoj strani kao kod ovog 3770K pa sam zbog toga žiletom zeznuo IMC kada sam ga drugi put sekao.
 
Poslednja izmena:
Pa ja sam odokativno napisao. Uracunaj skidanje temperature uz hladjenje. To je dodatno 10c nize.
Ne mogu na pamet da pricam ali sve to kada bi se odradilo, ne bi trebalo da predje 60c na jedno 5 Ghz mozda i preko, na mom setup-u.
Ako dodje do toga videcemo ;)
 
Poslednja izmena:
Ovaj sa 1.5V mogu da držim ispod 70°C. Hexa je već druga priča, videćemo.
 
Jos ne znamo kakav ce biti procesor. Taj napon je svakako visok ali su temperature ok.
Ovde napon nece ici tako visoko, samim tim ce clock moci malo vise da se izvuce ukoliko sam chip
bude imao potencijala.
 
Ako na CL bude mogao onaj EK naked kit, možda probam bez IHS-a, ali imam ideju da oko jezgra stavim termalne padove od 0.5mm da bi blok ravnomerno vršio pritisak na što veću površinu i da bi ostao paralelan prilikom stezanja. Tako neće vršiti pritisak samo na jezgro, tj. centralni deo i neće doći do savijanja PCB-a što može dovesti do toga da procesor nema kontakt sa pinovima koji su najdalji od centra soketa.
 
Ima tu dosta posla. Ja za to nemam zivaca. Sada trazim alternative koje iziskuju manje napora :D
Tako je slicno uradio i onaj lik sa hardOCP, kacio sam taj video u Kaby temi, evo i ovde..
Cupavo je to sve..

 
Poslednja izmena:
E to, nekako mi je sigurnija varijanta sa padovima nego bez.

Ali prvo da vidimo temp na vodi bez delida, možda može da se dogura do 5GHz.
 
Poslednja izmena:
Moras da imas ne GOLD vec DIJAMANT CPU da bi bez delida radio na 5Ghz :D

Pod tim podrazumevam da je stabilan a ne slikanje :)
 
Ako na CL bude mogao onaj EK naked kit, možda probam bez IHS-a, ali imam ideju da oko jezgra stavim termalne padove od 0.5mm da bi blok ravnomerno vršio pritisak na što veću površinu i da bi ostao paralelan prilikom stezanja. Tako neće vršiti pritisak samo na jezgro, tj. centralni deo i neće doći do savijanja PCB-a što može dovesti do toga da procesor nema kontakt sa pinovima koji su najdalji od centra soketa.

Naked kit waher stigao :) Rezovi vrv krajem oktobra kad uzmem odmor

edit: vidi ovo

https://forum.benchmark.rs/showthread.php?383932-Intel-Kaby-Lake&p=5234257#post5234257
 
Poslednja izmena:
Moras da imas ne GOLD vec DIJAMANT CPU da bi bez delida radio na 5Ghz :D

Pod tim podrazumevam da je stabilan a ne slikanje :)

Cekaj bre, hoces da kacim 5.0 Ghz sa ovim 6600k? Nikakav delid.
4.9 Ghz na Corsair AIO i sam znas ;) Uopste ne mora da bude tako.

Pre svega pricamo o necem sto se jos nije pojavilo. Pa stepping je dovoljno da utice
da napravi promenu i na ovakvim naprednim sistemima hladjenja ti delid nije potreban.
Naravno govorim o raznim mogucnostima.

@Villy_Da_Man

Baci link.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno