Šta je novo?

Delidovanje procesora

Nemoj da lepiš IHS, nema potrebe. Uspešno sam odradio delid 3770K žiletom, pisao sam u 3570K temi, ali đavo mi nije dao mira...

Pre par nedelja rešim da zalepim IHS crnim silikonom, međutim nije temp bila kao pre i bila je veća razlika među jezgrima. Uzmem ponovo žilet u ruke i ovog puta oštetim supstrat i zeznem jedan kanal za memoriju. Sve je ok što se tiče overkloka i temp, ali sada mem može samo u single channel i to isključivo u 3. i 4. slot na ploči.
 
Zato je bolji super lepak,stavis 2 tackice i gotovo,naravno ko zeli da zalepi ponovo IHS radi garancije,ko stavi phobyjin tecni metal ne treba mu lepljenje,taj ga zavari za sve pare :D
 
Najbolje ne stavljati ništa !
 
Staviću slikon u kvadrat po ivicama IHSa i ostaviti jedan prekid od pola santima da "diše" kao i što Intel originalno stavlja prekid. Neki su pisali po youtubu u komentarima svog videa da se kaju što to nisu ranije skontali nego su napravili potpuni začep bez prekida u tom što se stavlja na ivice IHS da zalepi. Ne bih da mi mrda ni malo ihs nego da ovo uradim i zaboravim. Grizli je stigao i sada čekam člana forum da pošalje delid tool u četvrtak reče, pa dan D u petak. Smrt procesora ili 5 GHz bez grejanja, videćemo :)
 
Poslednja izmena:
Ne treba ti silikon, samo stavi IHS, sam će se pozicionirati...
 
@bombaš Haha plačem, dobar.
Lepak za IHS i PCB, na to sam mislio. Dakle ako ne stavim ništa, onda će opet na neki način biti začep i gasovi neće moći da izađu ispod IHS ako se stvore i neki su pisali da to može čak i oštetiti procesor. Ako stavim u kvadrat(krug) silikon po ivicama ihs i ostavim malo namerno da ne bude zatvorena linija, onda će se napraviti zid od silikona i tamo gde sam ostavio prekid će biti rupa koja će moći da propusti gas ako se stvori ispod IHS, to je neka teorija bar zašto treba staviti lepak sa prekidom. Prvi put ovo radim pa čitam ovih dana, gledam da što bolje pohvatam šta i kako, jer mi je to praktično šlag na torti. Gotova konfa posle dosta čačkanja i menjanja.
 
Poslednja izmena:
Dakle ako ne stavim ništa, onda će opet na neki način biti začep i gasovi neće moći da izađu ispod IHS ako se stvore i neki su pisali da to može čak i oštetiti procesor.

Neće, jer se IHS praktično "klacka" na jezgru. Kada IHS leži na jezgru, rastojanje između njega i supstrata je ~0.14mm. Zato neki stavljaju papir približne debljine sa leve i desne strane da bi bio manji pritisak na jezgro, tj. da bi IHS bio paralelan i samo ga spuste i zaključaju u socket-u.
 
Koja je mana toga da ga zalepim sa UHU high temperature silicone glue? Da li postoji neka mana osim da ako poželim da skidam opet IHS, ne može više?
 
Stekao sam ovde utisak da lepljenje treba izbegavati zbog nekog razloga pa rekoh da pitam pre nego što bude kasno. Meni bi i odgovaralo samo na uglovima da bih mogao skinuti ako utvrdim da nije pala temp dovoljno pa da treba opet nešto raditi. Ali me onda brine jel ostaje dovoljno visok zid za rupu ili će te 4 tačke u uglovima da legnu više nego što bi cela linija lepka oko ihs legla.
 
Odradio sam danas delid 7700k i sada temp ne prelazi na default biosu preko 62C pri realbenchu 2.54,
Stock podesavanja.JPG

Na 5GHz sa -3avx ne prelazi 64C.
5.0 avx-3.JPG

Zadovoljan sam padom temperatura i ceo proces je bio lak. :whip:
 
Radi li iko to kod nas za pare?
 
Mislim da da, javiće ti se na pm verovatno sa ponudom. Ja sam iznajmio tool i kupio 'pastu' koju sam odmah i prodao. Ceo delid me je izasao jako povoljno.
 
Kako se igrate sa tim cipovima od po 200 300 e :) ja moj ne delidujem i5 7600k sa tx3 evo coolerom (plus dodat push pull fan na zadnji deo) 60 stepeni cpu , core 1,2,3,4 oko 61 62 plafon i to kuler se vrti na max 1800 obrtaja kad je vrelo u sobi (tipa bez klime) oko 27 stepeni i jace tako da nema potrebe za delidom , drugo kad delidujete vidi se da je pasta svuda (i preko senzora odnosno onih tranzistora sta su vec) zbog toga on prijavljuje vece temperature nego posle delida (sto je veoma bitno da hladnjak pali ranije nego sto cip dostigne neodgovarajucu temperaturu) a ne zato sto je kvalitetnija pasta ili ne ili zato sto ste stavili bolje limcic i sl. da je fabrika htela da taj procesor radi na full loadu na 35 stepeni napravila bi ga (i napravili su ali cete igrati igre ili bacati rezoluciju 800x600) :) amd je zato tu bolji neki mozda i svi procesori su zalemljeni i to je to nema delida tu ,mada kontam da je intel to profi napravio jer 4.2 ghz je sasvim dovoljno na auto i vcore mu je 1.152 fabricki . Licno mislim da nema potrebe raditi delid sem ako niste kupili polovan procesor gde je neko vec "skidao slem" i nije to odradio kako treba . Bolje kupiti nov proc nego polovan i otvaran zbog toga sto fabrika stavlja najbolju pastu , lepak, ili liveni lem.
 
100e :D ne dodje mi nista , to je meni dosao lik dok sam radio u jednoj od poznatijih radnji i kaze "to se uzme skine se slem" reko ja njemu "a vi to tako strucno nazivate" :D realno ja ne bih delidovao i to je to, fabricki radi sve kao sat, ni da stucne. samo bolji kuler resava stvar, da ima dobro uglacanu komplet bakarnu plocu a ne ko ovi krsevi sto se kod nas prodaju , pola bakar pola aluminijum i to za oko 40 , 50 e ....
 
???
Ne razumem post ?
Ko otvara procesore pa ako ne uspe delid onda ih valja kao polovne ?
 
Pitao je covek jel postoji neko ko je protiv delida, licno protiv sam dok je u garanciji a posle ako ima iste vrednosti ne bih ga dirao.
 
Izvini, pogrešio si poentu. Savetujem ti da malo više čitaš o tome, lako ćeš shvatiti zašto ljudi deliduju ...
 
Meni pišeš?
 
Ne, nego djura84bg, nisam ga citirao pa je ispalo kao da je tebi upućeno :S:
 
Pitao je covek jel postoji neko ko je protiv delida, licno protiv sam dok je u garanciji a posle ako ima iste vrednosti ne bih ga dirao.
Tako sam i ja razmišljao dok nisam osetio letnje isijavanje toplote iz kompa i lepote plavog ekrana pri overkloku. Mislio sam da je i postupak delidovanja komplikovaniji i rizičniji nego što se ispostavilo. Sve su napravili tako da nema šta da se pogreši a na ovom forumu ima toliko ljudi što su u priči oko tehnike da se sve može nabaviti lako, pa i delid/relid alati i sastojci. Preporuka i bez straha :).
 
Kako se igrate sa tim cipovima od po 200 300 e :) ja moj ne delidujem i5 7600k sa tx3 evo coolerom (plus dodat push pull fan na zadnji deo) 60 stepeni cpu , core 1,2,3,4 oko 61 62 plafon i to kuler se vrti na max 1800 obrtaja kad je vrelo u sobi (tipa bez klime) oko 27 stepeni i jace tako da nema potrebe za delidom , drugo kad delidujete vidi se da je pasta svuda (i preko senzora odnosno onih tranzistora sta su vec) zbog toga on prijavljuje vece temperature nego posle delida (sto je veoma bitno da hladnjak pali ranije nego sto cip dostigne neodgovarajucu temperaturu) a ne zato sto je kvalitetnija pasta ili ne ili zato sto ste stavili bolje limcic i sl. da je fabrika htela da taj procesor radi na full loadu na 35 stepeni napravila bi ga (i napravili su ali cete igrati igre ili bacati rezoluciju 800x600) :) amd je zato tu bolji neki mozda i svi procesori su zalemljeni i to je to nema delida tu ,mada kontam da je intel to profi napravio jer 4.2 ghz je sasvim dovoljno na auto i vcore mu je 1.152 fabricki . Licno mislim da nema potrebe raditi delid sem ako niste kupili polovan procesor gde je neko vec "skidao slem" i nije to odradio kako treba . Bolje kupiti nov proc nego polovan i otvaran zbog toga sto fabrika stavlja najbolju pastu , lepak, ili liveni lem.

Au kakva topina. :d
 
A jel si ga kupio novog u radnji ili sa oglasa? Drago mi je da si resio problem u svakom slucaju , ocigledno da je alatka prekopotrebna za to , dok se oni sa skalpelom razbacuju procesorima ko da su 50 para kovanice :D
 
Pa novog sa 3god domaće garancije u radnji koja prestaje da važi 'čačkanjem'. Delidovan će duže da bude aktuelan na 5GHz što se tiče brzine a i prijatniji zbog niže temperature i buke kulera. Ko živi u BG može za 1000 din da ima delid završen a ko van za 2000 zbog poštarina. Nije to kao što se čini po 50-80e jer ne mora sve da se kupi i zadrži. Može se iznajmiti ili kupiti pa prodati dalje ili zadržati pa iznajmljivati drugima i još profitirati ili uslužno uz naplatu 'ruku' :).
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno