Šta je novo?

koji monitor da kupim?

Nišlija_1992

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
08.03.2015
Poruke
706
Poena
30
pre nekog vremena sam presao sa lcd kocke 17 na led wide 18.5 inca i nisam zadovoljan. losa su mi slova,pikselovana su,sve je lose. prodacu ovo djubre,a vi mi preporucite,ne znam sta da kupim a da bude dobro. na ovom monitoru imam neki screen tearing dok igram dotu 2,ne znam zasto,ali kao da ima veze s tim sto ovaj podrzava max 75hz. hocu monitor koji moze da radi na 85hz stabilno,koji podrzava to osvezavanje. i da nije manji od 22 inca. da mi bude fluidna slika,da nema osecaja da je trom i da koci. kako god okrenes,polovan cu uzeti i ne bih dao vise od 5.000din,mozda i 6k. hvala,pozdrav.
 
Poslednja izmena:
i po mogucnosti ips. salu na stranu,vidim da proizvodjaci preskacu 85hz,sa 75 odmah ide na 120,tako da verovatno nista od toga? onda da gledam da kupim bilo sta od 22 inca,ali koje jos karakteristike da gledam? ne kontam se u monitore.
 
FullHD sa DVI/HDMI povezivanjem, sa sto vecom dijagonalom.

Preko 60Hz u startu mozes da otpises, verovatno i IPS.
 
da u pravu si Ivane,do sada sam koristio samo vga i nista drugo,svakako cu uzeti neki sa dvi ulazom i sa vecom dijagonalom. epa ako nema za te pare onda nista,uzecu sto veci monitor i to mu je to. jel mi predlazete da opet uzmem led ili da se vracam na lcd? sad imam led i ima dosta bolje osvetljenje,belu boju cistu itd...ne znam da ne izgubim puno ako uzmem neki lcd opet
 
pa da,u sustini razlika samo u pozadinskom osvetljenju. u jednom slucaju su nekakve lampice,u drugom slucaju su diode. ali opet,ima razlike upravo zbog tog tipa osvetljenja. drzacu se ja "led",sta god to bilo. :D
 
Uzeces FullHD sa DVI/HDMI na 60Hz sa sto vecom dijagonalom i neces se pokajati.
 
Na osnovu cega si zakljucio da su odvratni?

Na osnovu krs VGA 75Hz od pre 10+ godina, ili CRT sa vecim osvezavanjem?
 
FullHD=1920x1080...
 
kad stavim 60hz na ovaj trenutni monitor,cak i na kursoru misa osecam koliko kasni,laguje...a tek u igri kad pomeram kameru,onda je haos. e sad,sa brzim panelom mozda bi to bolje bilo. ali ja i ne znam nista o brzini panela,samo za taj refresh rate znam...
 
Lol, laguje mis na 60Hz. Mozda na tom monitoru koji je trenutno kod tebe.
Igrao sam LoL competitive godinama na 60Hz panelu i 40~ fps, uopste mi nije smetalo da doguram dokle sam dogurao :D
 
Imas veliki input lag/response time, koji se izrazava u ms i sto manje, to bolje, a refresh rate nema veze sa time. Imam 42" tv sa 60Hz i 4ms input lagom vec 10 godina i u zivotu mi nije zatrebalo vise.
Da, lepo je za Cs Go kada probam na 144Hz i slicne pucacine gde se trzas i okreces za 180 stepeni u delicu sekunde, a van toga je velika verovatnoca da nexes ni primetiti razliku. Dota 2 sigurno nema benefita od 15Hz vise, upitno je da li bi primetio i razliku izmedju 60 i 144Hz, a pogotovo ne ako hardver ne moze da izgura isto toliko fps.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Ljudi! Ovde se misli na brzinu panela, tj. sposobnost piksela da se adaptiraju na promene (ono gray-to-gray i sl.) i to se izrazava u vremenskim jedinicama 4-5ms i sl. Neki stariji su imali 15-20ms a ja imam jedan Dell, rekao bih da je 40-50ms (bas je star, 2002. godine) i to je za igre bas lose, ali je OK za office pa i za filmove (za to je bio i namenjen). Refresh rate je vec nesto drugo ali pola sveta se igra na 60Hz i ne zali se. On ocigledno ima problem sa sporoscu panela.
 
Bitni su i ms i Hz. Primer: džaba tebi monitor od 144Hz ako ti igra radi na 30 fps ili 100+ fps ako je odziv u ms veoma veliki.Danas skoro svi monitori rade na 60Hz, ali odziv u ms zna da varira (što je manji to bolje), za igrice poželjno da ne bude veći od 5ms.
 
Poslednja izmena:
Ma jasno, ali to su dve razlicite stvari - ko nije video kako izgleda neka pucacina na tim monitorima o kojima ja govorim (sa odzivom 50-60 ms) onda dzaba da ja opisujem - bukvalno se slike preklapaju, nemoguce je igrati i to mi lici na ovo sto on opisuje. Brzi TN paneli (2-3ms) sa 60Hz su vise nego upotrebljivi i sigurno razlika nije dramaticna ako je refresh rate 75-85 sto on prica da je kao jako bitno.

Takodje, dzaba 144 Hz monitor ako igra radi sa 45-50 FPS-a :)
 
FPS nije problem,imam ih i preko 100 na pocetku igre. ali konkretno u Doti,ako stavim na 60hz,sve je zivo sporije. to se oseca i na desktopu na kursoru,svuda...takoreci skoro da secka igra. kad stavim na 75hz,razlika nebo i zemlja. sve je fluidno,klizi,nema osecaja sporoce. da ne pricam tek kad stavim na 85hz,ali 10 minuta mi radi monitor na 85hz i onda se gasi automatski,ne podrzava to. da se ne tvrdoglavim previse,ne mogu ja sa sigurnoscu da kazem da je to samo do herca i niceg drugog,mozda ima uticaj taj odziv panela ili neka druga osobina monitora. ali da se oseca razlika u tih 15hz,oseca se,na mom montoru konkretno. svako bi osetio,jedino onaj ko nije nikad nista igrao,taj bi rekao ma isto mi je sve. e sad,mozda se na boljem monitoru ne oseca tih 15hz razlike ili se manje oseca,tu je caka! ali definitivno je ovaj moj Philips los monitor po tom pitanju. moar da mu se nabije hercaza sto vise,da bi radio fluidno. do 77.5hz sam maksimalno mogao da doguram,a da radi stabilno. ide na prodaju.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno