Šta je novo?

[Manjaro KDE 17.02] KDE Plasmashell se ruši i ne oporavlja

drmalesh

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
03.06.2017
Poruke
132
Poena
20
Kod:
Jul 11 14:44:11 centurion dbus[334]: [system] Activating via systemd: service name='org.manjaro.pamac' unit='pamac.service'
Jul 11 14:44:12 centurion systemd[1]: Starting Pamac...
Jul 11 14:44:13 centurion dbus[334]: [system] Successfully activated service 'org.manjaro.pamac'
Jul 11 14:44:13 centurion systemd[1]: Started Pamac.
Jul 11 14:45:32 centurion systemd[1]: Created slice system-systemd\x2dcoredump.slice.
Jul 11 14:45:32 centurion systemd[1]: Started Process Core Dump (PID 12185/UID 0).
Jul 11 14:45:56 centurion systemd-coredump[12186]: Core file was truncated to 2147483648 bytes.
Jul 11 14:46:24 centurion systemd-coredump[12186]: Process 709 (plasmashell) of user 1000 dumped core.

                                                   Stack trace of thread 1183:
                                                   #0  0x00007fcabd6bbf2b n/a (n/a)
Jul 11 14:46:24 centurion kdeinit5[670]: Service  "org.kde.StatusNotifierHost-709" unregistered
Jul 11 14:46:24 centurion ksmserver[695]: ksmserver: autostart service ("/usr/bin/plasmashell") finished with exit code  11
Jul 11 14:46:25 centurion kdeinit5[670]: org.kde.knotifications: env says KDE is running but SNI unavailable -- check KDE_FULL_SESSION and XDG_CURRENT_DESKTOP
Jul 11 14:46:25 centurion qbittorrent[747]: org.kde.knotifications: env says KDE is running but SNI unavailable -- check KDE_FULL_SESSION and XDG_CURRENT_DESKTOP
Jul 11 14:46:25 centurion kwin_x11[704]: QXcbConnection: XCB error: 3 (BadWindow), sequence: 31535, resource id: 41943058, major code: 15 (QueryTree), minor code: 0
Jul 11 14:46:25 centurion kwin_x11[704]: QXcbConnection: XCB error: 3 (BadWindow), sequence: 31579, resource id: 41943077, major code: 15 (QueryTree), minor code: 0
Jul 11 14:46:25 centurion msm_kde_notifier[730]: org.kde.knotifications: env says KDE is running but SNI unavailable -- check KDE_FULL_SESSION and XDG_CURRENT_DESKTOP
Jul 11 14:46:25 centurion octopi-notifier[774]: org.kde.knotifications: env says KDE is running but SNI unavailable -- check KDE_FULL_SESSION and XDG_CURRENT_DESKTOP

Mislio sam da je do grafičke i da se zbog toga ruši plasmashell kada dođe do nekih grešaka u OpenGL drajveru ali meni deluje da plasmu upuca systemd, samo ne znam iz kog razloga. Ovo je journald log, ako treba okačiću još koji.
 
Ja imam Manjaro KDE na testing grani ali kod mene nije takva notacija samozanm da je verzija 232 jer to ispisuje kod podizanja. Plasma je najnovija 5.10.3 ali vec duze vreme u Octopi vise nemam notifikaciju za AIR i moram da azuriram komadom, ima samo notifikacija za redovni update a nekad je bila i jedna i druga i sve sam zavrsavao iz Octopi. Probaj neku stariju verziju pa uradi doazuriranje. koje kernele imas, ako mozes spusti se na nizu verziju kernela 4.9.x ako ti je 4.11.x.
Postoji i nesto oko Nvidia kartica da ta opcija radi tek od neke verzije kernela.
 
Poslednja izmena od urednika:
Imam 4.12rc7-1 kernel, ali isto je bilo i sa default 4.9 LTS kernelom. Kažu na Manjaro forumu da je do plasma podešavanja i da ih valja resetovati. Imam dosta plasmoida, moguće da je neki od njih problem. Jesi li imao problema sa nekim od nekim od ovih plasmoida: search, present windows, color picker, notes, pager, clipboard, kvbd, kde connect, manjaro settings manager, octopi notifier, device notifier, notifications, keyboard layout, event calendar, weather widget? Neki su stigli sa Manjarom, druge sam ja dodao.
 
Imam 4.12rc7-1 kernel, ali isto je bilo i sa default 4.9 LTS kernelom. Kažu na Manjaro forumu da je do plasma podešavanja i da ih valja resetovati. Imam dosta plasmoida, moguće da je neki od njih problem. Jesi li imao problema sa nekim od nekim od ovih plasmoida: search, present windows, color picker, notes, pager, clipboard, kvbd, kde connect, manjaro settings manager, octopi notifier, device notifier, notifications, keyboard layout, event calendar, weather widget? Neki su stigli sa Manjarom, druge sam ja dodao.
Nisam imao problem sa plasmoidima i widzetima, uglavnom imam sve iz redovne ponude (skoro sve sto i ti), monitorisanje temperature GPU, CPU i diskova, prognoza. redshift
 
Izgleda da nisu ni plasmoidi iako prijavljuju greške, ali ne ruše oni plasmu. Kako znam? Pa nisam ih menjao, samo sam vratatio Desktop Theme na Breeze Dark setup i posle promenio ikonice i boju pozadine, više se ne ruši plasma. Nešto se desilo u mojim conf fajlovima za plasmu ali ne mogu da dokučim šta. Sumnjam na kursor temu ali mi to zvuči nemoguće da bi moglo praviti probleme. Jer samo to sam vratio na default tj. nisam promenio na Bread kursore koje sam koristio.
 
Ja koristim Arch i najnoviji KDE. Takodje imam dosta kresovanja. Npr. kada ugasim Bomi plejer izbaci mi gresku kako se aplikacija kresovala (pre se to nije desvalo). Takodje taskbar sam od sebe nestane i pojavi se, a nekada i slika pocrni i resetuje se i izbaci mi kako se plasma kresovala. Desava mi se i da racunar iz cista mira zabode i onda samo restart pomaze. Sta je nemam pojma.
 
Kada taskbar nestane i pojavi se to znači da je plasmashell krešovala ali se i oporavila. Kod mene neće da se oporavi kao što piše u logu. Moram sam da je dižem sa kstart što je veoma rogobatno rešenje ili da se ponovo logujem. Plasma obezbeđuje desktop pozadinu, ikonice i panele sa widgetima tj. taskbar. Prozore iscrtava Kwin compositor i menadžer prozora. Zato možeš raditi sa prozorima kada zabode plasma jer su to dve nezavisne komponente sistema. Možeš se izlogovati sa CTRL+ALT+DEL.

Kad sistem zabode ali radi kursor miša i svetli crvena lampica na indikatoru diska to znači da je verovatno neka radnja što je preuzela 100% disk ušla u gadan loop iz kojeg ne može da izađe. Barem to ja tako kapiram, nisam siguran šta se tada tačno dešava jer me obično mrzi da čitam logove kada se to desi.

Razlog zašto sam na 4.12 kernelu jeste upravo to, iako nisam siguran da li Manjaro i Archlinux to pakuju po defaultu, ali bi rekao da su uključili. Linux kernel sve do poslednje 4.12 verzije po defaultu nije imao dobar disk (I/O) scheduler što znači da je neka zahtevna radnja po disk mogla uzeti kompletan disk za sebe i potpuno onemogućiti ili usporiti rad drugim aplikacijama. Nije toliko primetno na SSD diskovima jer oni mogu uporedo mnogo radnji da obavljaju ali neki stariji, izluženi i spor HDD će prilikom nekog teškog upisa na disk totalno da zamrzne sistem na neko vreme. Sa 4.12 dolazi BFQ (Budget Fair Queueing) koji je prvi Linux I/O scheduler koji sam ja koristio a da ume pravilno da rasporedi disk resurse između programa. Konačno mi se više ne dešava da sistem zakuca zbog heavy disk aktivnosti.

Kada sistem komplet zabode tj. haltuje kada ništa više ne reaguje, tu samo restart pomaže. Meni se to dešavalo samo kada pokrenem compton kao daemon, on totalno zabode sistem.

Edit: Bomi kod mene radi dobro, ali imaj u vidu da se ne razvija već dve godine. Verovatno ga nisi dobro kompajlirao, fali neka međuzavisnost, neki konflikt ili tako nešto.
 
Poslednja izmena:
Izgleda da nisu ni plasmoidi iako prijavljuju greške, ali ne ruše oni plasmu. Kako znam? Pa nisam ih menjao, samo sam vratatio Desktop Theme na Breeze Dark setup i posle promenio ikonice i boju pozadine, više se ne ruši plasma. Nešto se desilo u mojim conf fajlovima za plasmu ali ne mogu da dokučim šta. Sumnjam na kursor temu ali mi to zvuči nemoguće da bi moglo praviti probleme. Jer samo to sam vratio na default tj. nisam promenio na Bread kursore koje sam koristio.
Uf to je bolest plasme, teme...Meni tako ponesto nije radilo, ne secam se vise ni sta, totalno bezveze, na kraju sam vratio teme i ramove sve na default kako ga oni stavljaju i problemi nestali. Secam se jednom su me kecale ikone jer sam navikao na kiseonik ikone. Ima negde ali zboravim u setovanju npr. za gtk2 i Gtk3 koje teme treba da stoje i koja treba da je prva a koja treba da je druga i onda sve radi.
Plasma ti je kao jedna kula od karata, malo nesto cacnu i ono krene da zeza, pazi to nije igrarija oi su direktno pod patronatom KDE kao i Kubuntu. Tu mi tek nije jasno Neon i Kubuntu, baza Ubuntu.
 
Konačno je rešeno sa poslednjim Manjaro apdejtom. Do preključe se rušila Plasma svaki put kada bi pokušao da otvorim settings Active Window Control Plasmoida, sa jučerašnjim apdejtom to je rešeno i nema više nasumičnog rušenja Plasme.
 
Konačno je rešeno sa poslednjim Manjaro apdejtom. Do preključe se rušila Plasma svaki put kada bi pokušao da otvorim settings Active Window Control Plasmoida, sa jučerašnjim apdejtom to je rešeno i nema više nasumičnog rušenja Plasme.
Meni je juce legla u Manjaru plasma 5.10.4 a to je nova verzija, istovremeno legla je i u Neon user edition. Iako je promenjena zadnja cifra ne bi ja bas to nazvao update, pre se to kod njih moze nazvati upgrade
 
Nazad
Vrh Dno