Šta je novo?

Kućna mreža u novom stanu

galisnik

Slavan
Učlanjen(a)
15.02.2006
Poruke
99
Poena
320
Pokušao sam da potražim ima li šta na ovu temu prije no sam napišem, ali nisam našao. Imam sledeću dilemu. U stan koji je u izgradnji želim da obezbijedim i računarsku mrežu (LAN). Moj je plan bio da odredim jedno mjesto gdje će biti SBB-ov modem (ili kako se već zove), nazovimo ga soba 0 i odatle provučem dva UTP kabla 5e kategorije do sobe 1 i sobe 2 i tu napravim Ethernet utičnice. I dok su radovi još u toku da ih električari razvuku zajedno sa ostalim kablovima, da to estetski izgleda bolje. Međutim, oni me ubjeđuju da će u svakoj sobi biti već UTP kablovi te kategorije za potrebe tel. linije zajedno sa utičnicama, i da ću ja kasnije moći da koristim tu infrastrukturu za potrebe računarske mreže. Ja uvijek mogu naknadno da bušim zidove i provlačim kablove ali sam mislio da se to sad odradi dok je u izgradnji.
Moje pitanje za stručne ljude koji znaju kakve su instalacije u današnjim novim stanovima (NS je u pitanju), da li mogu da se pouzdam u tu njihovu mrežu ili treba da insistiram na svojoj ideji provođenja zasebnih kablova za te potrebe?
Unapred zahvalan.
 
Pa teško da ti neko od nas može reći da li te majstori foliraju.
Lično, ja bih stavio 2 cat6 kabla. Zašto bi za 5-10 godina obijao zidove ako možeš unapred da staviš više. Nije da je to baš neka investicija. Napreduju tehnologije i možda tebi ili klincima neće biti dobovljno ono što je sada standard.

Vidi sa njima šta tačno stavljaju u zidove. Koji kabl, koje kategorije i koliko komada.
Za jednu 10mbps mrežu ti je dovoljno 4 žice, ali to ti je rešenje za danas za internet.
 
Poslednja izmena:
zar ne moze i cat5e cabal da daje gigabit ispod 45 metra , bas sam googlo difrerence betwin cat5e and cat6 , inace tvoje pitanje je da li majstori znaju sta pricaju sto realno ni ko ne moze da zna :) , pre nedelju dana pitao za trim stazu sto renoviraju sta ce biti , meni majstor kaze tartan ja bio pre neki dan ono betoncina :) , bolje davi tog izvodjaca radova
 
Ne znam kako ce majstori da izvedu radove, ali ono sto volim da preporucim u ovim situacijama je da se umesto kablova u zidu provuku plasticna instalaciona creva. Time resavas nekoliko problema:
1) Ako se ispostavi da nece biti UTP kablova kako te majstori ubedjuju, sutradan mozes da razvuces svoje, bez ponovnog stemovanja zidova.
2) Sutradan, ukoliko ti ne odgovara cat5e, zamenis ih sa Cat6/7, bez ponovnog stemovanja zidova.
3) Ukoliko hoces da dodas novi kabl (mrezni/coax/telefonski/opticki), mozes to da uradis bez ponovnog... you get the point.

Poenta je da sebi obezbedis fleksibilnost za neka buduca resenja, kakva god ona bila.
 
Po ko zna koji put: Za Gigabit Ethernet do 100m je dovoljan Cat5! Za za 10GbE (10GBASE-T) do 55m je potreban Cat6, a do 100m Cat6a. U praksi nema potrebe uzimati Cat5 umesto Cat5e jer nije znacajno jeftiniji, a takođe podržavam i korišćenje boljih kablova ili bužira.

Još jedna stvar: 4 žice (dve parice) su dovoljne za Fast Ethernet (100Mb/s)
 
Hvala svima na odgovorima. Čini se da treba da naglasim sledeću stvar. Ja se nadam odgovoru nekog ko se dotiče u svom poslu instalacija u građevinarstvu, i ko zna šta se tačno i kako rade instalacije u novogradnji, to je neki uobičajeni projekat, da ne kažem šablonski, i da li taj UTP kabl, prvenstveno namijenjen telefonskim instalacijama može da posluži mojoj svrsi nakon njihove instalacije. Za kabl sam se svojim očima uvjerio da je zadovoljavajući za porebe gigabitne računarske mreže po oznaci na njemu, dužina istih nije problem u bilo kom stanu za nas obične smrtnike :). Ja nemam pristup dokumentaciji, samo sam kupac jednog od stanova u zgradi. Ideja sa provlačenjem bužira je zanimljiva i fleksibilna, hvala @DiSLOcAtEd na istoj. Imam još par dana do kraja ove nedelje da saznam da li ovo njihovo može da se iskoristi, ili moram samostalno da to odradim.
U vezi kat 5 vs 6 , da tačno je da je 6-ica 10Gbitna, ali i završeci na 6ici zahtijevaju kopleksniji alat, dok kod 5-ice može i u kućnoj radinosti da se dobro odradi.
 
Hvala svima na odgovorima. Čini se da treba da naglasim sledeću stvar. Ja se nadam odgovoru nekog ko se dotiče u svom poslu instalacija u građevinarstvu, i ko zna šta se tačno i kako rade instalacije u novogradnji, to je neki uobičajeni projekat, da ne kažem šablonski, i da li taj UTP kabl, prvenstveno namijenjen telefonskim instalacijama može da posluži mojoj svrsi nakon njihove instalacije. Za kabl sam se svojim očima uvjerio da je zadovoljavajući za porebe gigabitne računarske mreže po oznaci na njemu, dužina istih nije problem u bilo kom stanu za nas obične smrtnike :). Ja nemam pristup dokumentaciji, samo sam kupac jednog od stanova u zgradi. Ideja sa provlačenjem bužira je zanimljiva i fleksibilna, hvala @DiSLOcAtEd na istoj. Imam još par dana do kraja ove nedelje da saznam da li ovo njihovo može da se iskoristi, ili moram samostalno da to odradim.
U vezi kat 5 vs 6 , da tačno je da je 6-ica 10Gbitna, ali i završeci na 6ici zahtijevaju kopleksniji alat, dok kod 5-ice može i u kućnoj radinosti da se dobro odradi.

hm kategoriju 6 sam "spajao" istim alatom kao i kategoriju 5 ... jedino postoje bolje uticnice ako ces da ih stavljas na krajeve .... ali nikakav specijalan alat nije potreban
 
Pre dosta godina sam bio u sličnoj situaciji kao i ti. Insistirao sam da se utp kablovi razvuku od i do tačaka koje sam osmislio.
Dogovorio sve sa izvođačima i u dogovorenom trenutku se pojavio sa 150ak m UTP kabla.
Onda su krenule priče i saveti majstora sa samog objekta. Naravno da su najglasniji i najveći protivnici tome bili upravo oni koji su tada prvi put verovatno videli UTP kabl. Naslusao sam se priča, čudili se oni šta će to meni, spominjali telefonske instalacije etc.
I sve tako dok nisu postali bezobrazni.
Spomenuo sam im tester kablova i da dolazim za koji dan da sve proverim.

Sada, mnogo godina kasnije se pokazalo da je to jedna od pametnijih stvari na kojoj sam insistirao.
Sada, u drugom stanu imam UTP utičnice u svakoj sobi.
 
I ja zelim da provucem buzire dok je stan jos u izgradnji i da odvojim mesto gde cu staviti switch,router i modem a da u svakoj sobi imam par utp uticnica.
Kako funkcionise kada investitor odradi te uticnice, kako su one povezane? Nesto mi je tesko da poverujem da ti obezbede i switch.
 
Ovako nešto

http://www.netiks.rs/patch-paneli/patch-paneli-combo

Prazni, sa modulima, nez modula, kupiš koliko ti treba. To se montira blizu / na razvodne kutije. Ako baš hoćeš, imaš i rekove da kupiš. Od njega, do svih utičnica po sobama ide zidni kabl, ja bih neki oklopljen. Od utičnica do uređaja i od panela do komunikacione opreme idu kratki, patch kablovi, ima ih po pola metra, metar, pet, u različitim bojama, pa kombinuješ.
 
Jedan kabl jedna uticnica.
Kupi 100m kabla i razvuci ih vise. Po jedan do dva za svaku prostoriju. Mada i wifi radi posao.
 
Не мож' то без кабла :)

Sent from my TA-1021 using Tapatalk
 
Uradi, kao sto ti ljudi kazu. Dakle Cat6 ili Cat6a sa uticnicama u zidu i da sve vode do jednog centralnog patch panela u dnevnoj sobi ili gde planiras vec da stavis koncentraciju mreze.
 
Po mom misljenju nema potrebe za Cat6 ili Cat 6A samo uzmi FTP Cat 5E i miran si!
 
Po mom misljenju nema potrebe za Cat6 ili Cat 6A samo uzmi FTP Cat 5E i miran si!

Kablovi se provlače jednom za duži niz godina, ušteda od 2,3,4 hiljade dinara za ceo stan na kablovima onda i nije neka ušteda.
 
Isto i mene ceka za koji mesec, ja racunam da cu sve na WIFI, al kad vec radim sve od pocetka sigurno cu da stavim i LAN. Ja sam kontao u ostavi da napravim mali kontrol box gde ce biti svi ti ruteri, switchevi, modemi i iz njega sve da vucem u 4 sobe... Oni vec planski imaju mrezne kablove po stanu jer je Smart zgrada pa valjda treba i njima za te module kontrolne, ali cu da insisitram na buzirima i Cat6...
 
Nije me neko vrijeme bilo, a i ostao sam duzan ljudima da opisem konkretnu situaciju za koju sam onomad postavio pitanje. Investitor je ugradio kablove 6. kategorije i ja sam to iskoristio da povezem dnevnu i spavacu sobu (objasnjenje u nastavku). Dakle, nista nisam morao da busim, a tel. linija mi je svakako na SBB-u, pa sam njihovu mrezu lako iskoristio za potrebe lokalne racunarske mreze.
Sad imam nove dileme, a opis slijedi u nastavku:

Mislim da je stvar jednostavna, ali da pitam strucnjake sta misle. U stanu od 60kv u stambenoj zgradi gdje se ocekuje da svaki stan ima svoju wifi mrezu (dakle veliko zagusenje 2.4GHz kanala) imam tri sobe koje treba pokriti mrezom. Raspored je takav da su sve tri jedna pored druge bukvalno ovako otprilike |s1|s2|s3|. Znaci pregradni zidovi su samo ova dva zida od srednje (s2) sobe, a jos je povoljnost i to da su zidovi od Knaufa (gipsane ploce) pa nisu neke prepreke za signal. Izmedju s1 i s3 postoji veza sa kablom 6. kategorije (napomenuto gore), imaju cak i uticnice. U dnevnoj sobi (s1) ce SBB da postavi svoju opremu (modem i D3), ocekujem da bude onaj UBEE ili kako se vec model zove. Iz SBB modema ce ici jedan kabel u TV u dnevnoj sobi, drugi kabel u uticnicu u sobi s1 do uticnice u sobi s3, a tu planiram da postavim TP-LINK Archer C7 kojeg bih izabrao zbog GBitnog LAN-a i dual banda (5GHz). Dalje ce kablom da se povezu desktop komp i TV na zidu. Mislio sam da mi wifi u dnevnoj sobi pokriva SBB modem (i on je dual band, a ipak je samo jedna soba pa ocekujem da ce i on posluziti svrsi), a ove dve druge sobe bi bile pokrivene TP-LINK-om. Ne ocekujem veliki broj uredjaja - sada je 3 mob. telefona, 3 tableta i laptop. Pretpostavljam da taj Archer C7 bez problema moze da posluzi za ovo i da internet i lokalni resursi (stream video, foto i muzickih fajlova + povremeni transfer velikih fajlova kroz zicu striktno) tece nesmetano u sve tri sobe. Da li mi je potrebno nesto vise od ovoga, i da li treba neka posebna konfiguracija da bi sve bilo u jednoj mrezi i internet i lokalni resursi dostupni u cijeloj mrezi?
Hvala unapred na svakoj sugestiji.
 
Poslednja izmena:
Može, naravno. Čak, ja bih probao da stavim C7 u sobu s2 i proverim da li pokriva ceo stan. U tom slučaju može da se isključi WiFi deo na ubee. Ako ne može, onda kako si rekao.
Pogledaš koja je adresa od ubee, recimo da je 192.168.1.1. Zakačiš C7 na kompjuter direktno, na LAN port, uđeš preko pretraživača, ugasiš DHCP, podesiš statičku adresu na recimo 192.168.1.2, podesiš gateway na adresu ubee, znači 192.168.1.1, staviš isto ime WiFi mreže i istu šifru, kao na ubee, promeniš kanal da bude različit od ubee kanala. Dobar izbor su 1, 6 i 11 za 2,4GHz ako je koristiš uopšte. A trebalo bi, može da dođe neko sa starijim telefonom. Možeš kasnije da se igraš sa dodavanjem mreže za goste. Pa odštampaš šifru i staviš je negde pored TV-a. Ograničiš je samo na internet, tako da nemaju pristupa tvojoj kućnoj mreži.
 
Može, naravno. Čak, ja bih probao da stavim C7 u sobu s2 i proverim da li pokriva ceo stan. U tom slučaju može da se isključi WiFi deo na ubee. Ako ne može, onda kako si rekao.
Pogledaš koja je adresa od ubee, recimo da je 192.168.1.1. Zakačiš C7 na kompjuter direktno, na LAN port, uđeš preko pretraživača, ugasiš DHCP, podesiš statičku adresu na recimo 192.168.1.2, podesiš gateway na adresu ubee, znači 192.168.1.1, staviš isto ime WiFi mreže i istu šifru, kao na ubee, promeniš kanal da bude različit od ubee kanala. Dobar izbor su 1, 6 i 11 za 2,4GHz ako je koristiš uopšte. A trebalo bi, može da dođe neko sa starijim telefonom. Možeš kasnije da se igraš sa dodavanjem mreže za goste. Pa odštampaš šifru i staviš je negde pored TV-a. Ograničiš je samo na internet, tako da nemaju pristupa tvojoj kućnoj mreži.
Hvala puno. Ovo je upravo odgovor kakav sam prizeljkivao. S2 je djecija soba i ne bih tu da stavljam neki jaci izvor zracenja, iako je prijedlog skroz logican.
Kad konacno preselim, javljam iskustva pa nekim drugim ljudima sve ovo moze biti od koristi.

Послато са Lenovo TB2-X30L уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno