Šta je novo?

Temperatura I7 3770k sa CM Hyper 212EVO

vladakv

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
09.12.2016
Poruke
165
Poena
19
Temperatura na leru je 36C, na 30 i kusur stepeni u sobi, a pri peglanju igrica ide 65-66. Znači, greje se isto koliko i grafička kartica. Po stranim forumima sam video da je temperatura na leru ispod 30 na istom procesoru i kuleru, a pri opterećenju ne prelazi 50C, pri običnoj, sobnoj temperaturi. Voleo bih da mi neko objasni taj fenomen?
Kuler je normalno namontiran i stavljeno je dovoljno paste. Da li u kućište treba da stavim još par kulera?
 
Edit,
Merio si sobnu.
Sa tako visokim temperaturama u sobi, + 6 za procesor je ništa.

Obična sobna temperatura je 19-23. Nije 30+.
 
Poslednja izmena:
Koliko znam 3xxx serija takodje ima sugavu pastu, nije zalemljen procesor, tako da ne znam kakve temperature ti ocekujes sa budzet vazdusnim hladjenjem.

Ako je sobna 30, a 36c procesor, super. Takodje ni load nije previsoka.
Mada, na intel sajtu pise 67.4c Tcase..

Edit:

Ne znam, nejasan mi je ovaj "Tcase" i sta on znaci. Ta tvoja temperatura je ok.
 
Poslednja izmena:
Koliko znam 3xxx serija takodje ima sugavu pastu, nije zalemljen procesor, tako da ne znam kakve temperature ti ocekujes sa budzet vazdusnim hladjenjem.

Ako je sobna 30, a 36c procesor, super. Takodje ni load nije previsoka.
Mada, na intel sajtu pise 67.4c Tcase..

Edit:

Ne znam, nejasan mi je ovaj "Tcase" i sta on znaci. Ta tvoja temperatura je ok.

Tcase ne predstavlja temperaturu samih jezgara, već maksimalnu T površine procesora koja je u kontaktu sa heat sink-om. Bukvalno, ako je Tcase 67C, znači da slobodno možemo ići 15-20 stepeni preko da bi se dostigla ta maksimalna ,,dozvoljena'' T. Intelov stručnjak je napisao na matičnom forumu da skoro svi njihovi procesori mogu biti stabilni i na 80C.

http://www.tomshardware.co.uk/forum/id-1800828/intel-temperature-guide.html
 
A što se tiče ove teme, moram još nešto da navedem. Na istom kuleru sam hladio Q9650 koji radi na 95W (3,6GHz) i imao je manje, pa sigurno 5-10C manje. Ovaj je na 77W (3,5-3,9GHz). Mislim nije ništa urgentno, ali mnogo volim da istražujem. :D
 
Temperatura na leru je 36C, na 30 i kusur stepeni u sobi,...Po stranim forumima sam video da je temperatura na leru ispod 30 na istom procesoru i kuleru, a pri opterećenju ne prelazi 50C, pri običnoj, sobnoj temperaturi. Voleo bih da mi neko objasni taj fenomen?

Temperatura procesora ti ne može biti ispod sobne temperature, sobna temperatura utiče i na maksimalne temperature...
 
Na e7500 sa cm tx3 evo ni ljeti ni zimi procesor nije isao ispod 36. Ljeti radi u istim uslovima u sobi kao kod tebe. Jedino sto sam napravio da sam na kuciste stavio pull ventilator iza rebara kulera, dodje na 2cm razmaka od rebara dok je na kuleru push ventilator. Tako sam dobio push and pull verziju. Ventilator na kucistu ce svakako pomoci, ako ne procesoru bar ostalim komponentama.
 
Poslednja izmena:
A što se tiče ove teme, moram još nešto da navedem. Na istom kuleru sam hladio Q9650 koji radi na 95W (3,6GHz) i imao je manje, pa sigurno 5-10C manje. Ovaj je na 77W (3,5-3,9GHz). Mislim nije ništa urgentno, ali mnogo volim da istražujem. :D

Zalemljen procesor, samim time prenos temperature bolji.
 
Koliko znam 3xxx serija takodje ima sugavu pastu, nije zalemljen procesor, tako da ne znam kakve temperature ti ocekujes sa budzet vazdusnim hladjenjem.

Ako je sobna 30, a 36c procesor, super. Takodje ni load nije previsoka.
Mada, na intel sajtu pise 67.4c Tcase..

Edit:

Ne znam, nejasan mi je ovaj "Tcase" i sta on znaci. Ta tvoja temperatura je ok.
Tcase je temperatura "heatspreadera" tj. metalnog dela koji stiti jezgra (onaj koji se skida prilikom delida). Senzor i temperatura u BIOSu se i odnosi na te temperature, tacnije racuna se temperatura do throttlovanja, TJmax (koji nije isti za svaku seriju), uglavnom, daleko komplikovanije nego sto bi moralo da bude ali i preciznije u odnosu na AMD FX seriju npr, gde je idle temperatura bila irelevantna.
 
Tcase je temperatura "heatspreadera" tj. metalnog dela koji stiti jezgra (onaj koji se skida prilikom delida). Senzor i temperatura u BIOSu se i odnosi na te temperature, tacnije racuna se temperatura do throttlovanja, TJmax (koji nije isti za svaku seriju), uglavnom, daleko komplikovanije nego sto bi moralo da bude ali i preciznije u odnosu na AMD FX seriju npr, gde je idle temperatura bila irelevantna.

Sada si me zbunio :D Ako je Tcase 67C, kolika je onda maksimalna dozvoljena T? Znači, maksimalna dozvoljena je do stotke, odnosno 105C za ovaj procesor...
 
Poslednja izmena:
67, ali to NIJE temperatura jezgara (ona su 15-20 stepeni toplija) i nakon sto Tcase dostigne 67 krece thermal throttle, tj. procesor ce se automatski usporiti i spustiti takt. Imas na YouTubeu dosta testova i tacno se vidi da se to desava kada jezgra dostignu 85-90 stepeni. Da si ikada podesavao offset u programima za termalni monitoring, bilo bi ti jasnije o cemu se tu radi (podesavanje TJmax vrednosti sa 105 na 95 u nekim slucajevima). Tcase = TJmax - Tt (dakle maksimalna temperatura minus temperatura do maksimuma).

Opet, zasto se ovo ovako racuna - pitaj Intel (otuda i razlicita ocitavanja u razlicitim aplikacijama, zato uvek govorim da se treba drzati BIOSa, aplikacije proizvodjaca ploca i Tcasea jer je Tcase drugaciji za svaku generaciju procesora (kao i TJmax, tj. kada procesor pocinje sa spustanjem takta).
 
U svakom slucaju, gotovo je nemoguce "sprziti" iole moderniji Intel CPU, a da nesto nije u redu sa temperaturama primetices po drasticnom padu performansi - on se na taj nacin "stiti" od pregrevanja. A ono "skratiti radni vek" kako za sada stvari stoje, OK - nece raditi 100 vec "samo" 50 godina.
 
U svakom slucaju, gotovo je nemoguce "sprziti" iole moderniji Intel CPU, a da nesto nije u redu sa temperaturama primetices po drasticnom padu performansi - on se na taj nacin "stiti" od pregrevanja. A ono "skratiti radni vek" kako za sada stvari stoje, OK - nece raditi 100 vec "samo" 50 godina.

Svi si objasnio sa lepom mašnom :D Hvala na informacijama.
 
Lepo i jasno objasnjeno-hvala [emoji4]
 
U svakom slucaju, gotovo je nemoguce "sprziti" iole moderniji Intel CPU, a da nesto nije u redu sa temperaturama primetices po drasticnom padu performansi - on se na taj nacin "stiti" od pregrevanja. A ono "skratiti radni vek" kako za sada stvari stoje, OK - nece raditi 100 vec "samo" 50 godina.


Osim sto degradiraju i u slucaju OC-a, potreban ce biti sve veci napon za isti klok ili nece biti moguc taj klok uopste vise.
 
Mozda zvuci deplasirano, ali sa 30C (i kusur, kako rece vladakv) u sobi - nije problem u pregrevanju racunara vec korisnika... Nabaci klimu i pomozi sebi, bonus je sto ces imati bolje temperature kompa :)
 
Nazad
Vrh Dno