Šta je novo?

Steam, Origin, Uplay, GOG - opšta pitanja / gifts, tokens...

veljkodmt

Poštovan
Učlanjen(a)
14.04.2016
Poruke
249
Poena
69
Možda će zvučati glupo moje pitanje... :)

Nikad nisam koristio Steam, već igrice sa diskova i torrenta. Ali, vidim da su na Steamu jako povoljne, i da igrice stare par godina mogu da se kupe za smešne pare. Tako da sam otvorio nalog i imam par pitanja, ako bi neko bio ljubazan da mi odgovori :)

Inače, još uvek nisam kupio ni jednu igricu, moram prvo da rešim pitanje u vezi Visa karice za kupovinu preko neta.

Da li, kad kupim neku igricu, dobijem kod za nju - isto kao kad kupim fizički disk, ili je striktno vezana za nalog?
Da li mogu da se jave problemi, u smislu da igrica neće da radi kako treba, npr. starija igrica na novoj verziji Windows-a. Ili neki drugi problem...
Da li postoji mogućnost da se skine instalacija igrice i da je prosto sačuvam na eksternom hardu kao backup ili ipak uopšte ne može da funkcioniše bez Steam-a?
I poslednje pitanje: ako neko iz nekog razloga ostane bez naloga - ostaje bez svih igara koje je kupio?
 
Ako kupiš igru na steamu ona ti se veže za nalog i ostaje na njemu. Ako ostaneš bez naloga ostaješ i bez igara tako da je pametno uključiti verifikaciju preko mobilne aplikacije. Naravno i support može da pomogne u slučaju ukradenog naloga.

Igre možeš koristiti isključivo ako je pokrenut steam. Inače imaš i GOG, igre kupljene tamo su drm free, tako da ih možeš čuvati i pokretati kako ti je volja.

Za igre na steamu možeš odraditi refund u roku od dve nedelje od kupovine ako nisi proveo više od 2h u njoj.

Sent from my MI MAX using Tapatalk
 
Nisam ekspert da bih komentarisao sva pitanja koja se odnose na Steam, ali mogu da probam. Ako kupis drugde igre za Steam, dobices kod koji unosis na Steam-u, aktiviras igru i ostaje vezana za tvoj nalog od tog momenta. Ako ih kupis direktno na Steam-u, onda su odmah aktivne. Ako ne gresim, pre nego sto provedes 2+ sata u nekoj igri, mozes da odradis refund, u slucaju da ne radi kako treba.

Pretpostavljam da su povremen komplikacije moguce, u zavisnosti od operativnog sistema. Ja ih do sad nisam primetio. Uzevsi u obzir tvoja dva pitanja, preporucio bih ti da pre zapucivanja ka Steam-u odes i na GOG, deluje mi da bi ti mnogo vise odgovarao, pod pretpostavkom da i tamo postoji nesto od igara sto te zanima.

Uzgred, Steam letnja rasprodaja traje jos svega nekoliko sati, mada to ne oznacava i kraj sveta. Sve u svemu, pomoci ce vec neko verziraniji, a vidim da vec i jeste :).
 
Ako već kupuješ igre, pogledaj i na www.g2a.com , u većini slučajeva su tu još niže cene i za stare i za nove, ali imaj na umu da se tu plaća neka provizija (od 50 centi do 1,5e fazon, ne znam tačno, ali nije ništa strašno)
 
Da li mogu da se jave problemi, u smislu da igrica neće da radi kako treba, npr. starija igrica na novoj verziji Windows-a. Ili neki drugi problem...
Da li postoji mogućnost da se skine instalacija igrice i da je prosto sačuvam na eksternom hardu kao backup ili ipak uopšte ne može da funkcioniše bez Steam-a?
I poslednje pitanje: ako neko iz nekog razloga ostane bez naloga - ostaje bez svih igara koje je kupio?

1. Moguće je sa nekim starijim igricama, tj. Steam verzija gore radi ili ne radi na novijim Windowsima, ako hoćeš neke baš stare 15 god.+ za to je bolji GOG tamo ima nekih igara koje su baš sredili da rade na novijim Windowsima (a nema ih uopšte na Steam-u)
Drugi problem što može da bude je da sa igrom dolazi neki 3rd party software koji je out-dated i nece da radi igra (npr Ubisoft Uplay kod Assassin Creed igara) koji moraš ručno uninstall i skineš novi i instaliraš, ili onaj Games for Windows (M$ smeće) its.

2. Možeš da je skineš tj. ono je skida u temp folder neki i odmah instalira, a posle tu instaliranu možeš da back up-uješ na drugo mesto i steam je još zapakuje na ponekad čak i manju veličinu nego koliko je bio sam download (naravno sa svim update-ovima), ne znam sad da li to radi sa custom modovovima npr. modovan Skyrim.
Ranije je bilo samo gde je Steam instaliran tamo mogu da budu igre, sad možeš na koju go hoćeš particiju (imam Libary na skoro svakoj particiji), pa sad su ubacili opciju za premeštatanje već instalirane igre, ranije samo manuelno.

3. Obavezno verifikacija preko mail-a (kod pri loginu), nadam se da nemaš istu šifru za mail i Steam?.
I Steam mobile app preporuka, jer je kao full desktop Steam, skoro da ne možeš igre da pokrećeš.
I da ako kreneš da menjaš one kartice i slične gluposti treba ti Steam app., to dodali zbog krađe sa naloga.


Ako već kupuješ igre, pogledaj i na www.g2a.com , u većini slučajeva su tu još niže cene i za stare i za nove, ali imaj na umu da se tu plaća neka provizija (od 50 centi do 1,5e fazon, ne znam tačno, ali nije ništa strašno)

Na G2A mogu da budu veći popusti nego na Steam-u, samo ja ne bi tamo nikad uzima bez G2A Shield-a, jer ako te zezne prodavac pozdravi se sa novcem.
Danas još svi najveći Steam popusti su tu.
 
Poslednja izmena:
Hvala svima na odgovorima :)

Znači, nije baš sve tako jednostavno kao što sam mislio...

U suštini, ne bih imao ništa protiv i da igrice budu striktno vezane za Steam nalog, ali više bih voleo da mogu da dobijem npr ISO fajl plus kod i da instaliram kako je meni volja.

A od igrica bih sigurno kupio sve one legendarne od pre 10-15 god koje sam ranije igrao (pošto koštaju nešto sitno) plus novije. Tako da sam baš zbog tih starijih pitao da li su kompatibilne sa novijim Windowsima. Pogledaću baš na tim drugim sajtovima šta se nudi
 
Na G2A mogu da budu veći popusti nego na Steam-u, samo ja ne bi tamo nikad uzima bez G2A Shield-a, jer ako te zezne prodavac pozdravi se sa novcem.
Danas još svi najveći Steam popusti su tu.


Ja kupujem tamo neke dve godine, nikad shield nisam platio, sve je bilo okej, samo me jednom zeznuo prodavac i vratili su mi pare odmah, tj. odmah su mi rekli da će da mi vrate i trebalo je da čekam neka 24h da legne nazad.
 
U suštini, ne bih imao ništa protiv i da igrice budu striktno vezane za Steam nalog, ali više bih voleo da mogu da dobijem npr ISO fajl plus kod i da instaliram kako je meni volja.

A od igrica bih sigurno kupio sve one legendarne od pre 10-15 god koje sam ranije igrao (pošto koštaju nešto sitno) plus novije. Tako da sam baš zbog tih starijih pitao da li su kompatibilne sa novijim Windowsima. Pogledaću baš na tim drugim sajtovima šta se nudi
Pa i instaliras kad ti je volja, samo ti treba internet :d
A valjda ti je bolje da skidas sa Steama kad hoces nesto da igras nego da ti iso fajlovi stoje na hardu i zauzimaju prostor bez veze.

Sto se tice (bas) starih igara tu ti je GoG uglavnom bolji (kod nekih igara Steam verzija ima isecen sadrzaj/sinematike) pa obavezno procitaj user reviews pre nego sto uzmes nesto slicno na steamu.

Inace da kazem i to da ni ja nisam imao nikakvih problema sa kupovinom na G2A (mada se mnogo glupiraju kad ti hoces nesto da prodas, ali to tebe verovatno ne zanima), tako da bi mogao i tu da uzimas, jer je kvalitet Steam rasprodaje opao otkako su skinuli daily deals i flash sales.
 
Poslednja izmena:
@veljkodmt
Kako je vec i pisano, GOG se trudi da to sto izbaci ujedno bude i funkcionalno. I pored toga sam, citajuci komentare uz pojedine igre, nailazio na prituzbe da neko nije uspeo da ih pokrene onako kako je ocekivao. Nisu to toliko ceste situacije - da ne ispadne sad - ali, u svakom slucaju, procitaj sve relevantno sto se nalazi u opisu, nevezano za sajt.

Mozda nije toliko jednostavno, ali se brzo udje u stos, ukoliko odvojis dovoljno vremena za obradu materije. Ja sam mozda pre godinu i po dana formirao neku dostojniju konfiguraciju od jedne totalno arhaicne, te mogu da kazem da je hvatanje konaca i nakon duzeg prekida i odsustva iz civilizacijskih tekovina trajalo relativno kratko.

U svakom slucaju, a zato i poceh ovo da pisem, koliko sam ja do sad dokucio i procitao, GOG omogucava fleksibilniji pristup i konkretnije vlasnistvo nad kupljenim igrama. I pored toga sam, uzevsi u obzir da su nedavno imali letnju rasprodaju, pre upravo zavrsene na Steam-u (obe su bile malkice budjave), citao kako gomila ljudi iz zapadnih zemalja po automatizmu ima Steam nalog i jedva da imaju ikakva saznanja o GOG sajtu... Da dovrsim, ukoliko ti se ne zuri, s vremenom ces moci da prikupis pristojnu arhivu igara, a da prodjes jos povoljnije od cena koje su ti delovale nisko - da ne ulazimo u individualni finansijski domasaj. Na koji god sajt da nabasas, akcije su ceste i redovne - dnevne, nedeljne, mesecne + rasprodaje po sezonama. Zato ne bih previse zurio na tvom mestu...

P.S. Ni ja nisam imao bitnijih problema s g2a, osim da odjavim shield koji mi je promakao pri prvoj, davnoj kupovini, ali sigurno da ce se naci i oni koji jesu...
 
Poslednja izmena:
Probaću G2A, ako mi bude nešto trebalo, pa ću probati tamo jeftinije nego na Steam-u da ulovim. Naravno prvo bez tog shielda, mada imam tonu igara koju jako želim da odigram a tek još ove koje manje, a nema se vremena... ovim tempopm za jedno 5-10 godina. Witcher-a 3 za 9 meseci tek negde na ~50% od ukupne GotY igre, mada igrao sam malo i nešto sa strane ali to tek desetak sati.

Realno sad kad imam konstatni priliv love, nije mi problem da izdvojim za igre do max. 50€ polugodišnje (i to uvek na popustima), ranije kad sam hteo nešto da igram pa te jurim pouzdan gusarski release, pa te vidim da ima patcheva pa jurim update-ove pa zakrpe za to itd., pa te ako ih nema nerviram se što nisu ih napravili pa me i prođe želja da igram.
Ovako se samo iznenadim kad uradi update neke instalriane igre na Steam, recimo ladno update za Stronghold HD (nove rezolucije i neke mape), ili update za Titan Quest Anniversary,
samo click i igram, eventualno ako ima update pročitam šta ima novo.

GoG je isto dobar, skupio sam desetak igara (većina džaba), neko koje su mi dali posle sam kupio nastavak ili prequel (NWN => NWN2).
 
Da, naravno. Prvo na sta "natrapas" kad ukucas GOG. Drze ga Poljaci, ljudi koji stoje iza Witcher-a, koncept poslovanja mi licno odgovara i dopada mi se, pa, kad sam u prilici, volim tamo i da pazarim. U sustini, sve zavisi od ponude u datom trenutku, a i GOG-ov katalog nije po kvantitetu uporediv sa, recimo, Steam-om (od igle do lokomotive).

Mnoge igre su danas stvarno prijemcive, mada je kod nas standard uvek usmeren nadole. Koliko mogu da primetim po sebi, a i drugima, svi prilicno "hrckarimo" i stvaramo neki backlog iz raznoraznih razloga, nekad cena, nekad sentiment, tek, dobro je i ako pozivim uopste toliko za koliko sam prikupio materijala za igru...
 
Jel ovo sa paypalom ne može da se kupuju igre na steam-u? Probao da ubacim i novi metod plaćanja al mi ne da opciju PP?A sve to jer nigde ne mogu da nađem igru : Friday the 13th nigde je nema već nekoliko dana samo je ima na steam-u...
 
Ja sam bio u tripu da prodam steam nalog i da predjem na gog, ali previse sam para ulozio tako da sam odustao.. :D
 
E,da priupitam :p

Jel mogu ove sumer sale kartice sa stema da pretvorim u onu bižuteriju?dijamante,šta li su

Itak će da propadne u avgustu
 
Možeš ih pretvoriti u gemove, a možeš za 3 summer kartice uzeti jedan set običnih kod trade botova ili ih prodati na marketu ako nećeš da napraviš badge.
 
Sad vidim da na steam moram potrositi 5e da bih imao sve mogucnosti.
Dali to moram preko steama ili mogu sa nekog marketa igara (g2a, gog i sl.)?
 
poprilicno sam siguran da moras direktno na steamu
 
@stefkoss
Ranije nisi morao da potrosis novac da bi igrao f2p igre i da bi imao friend list.

Ako se dobro secam:

Uloguj se na sajt Steam-a, otvori svoj profil, i broj koji se nalazi u URL-u bi trebalo da je tvoj ID broj.
Onda taj ID broj(ili ceo url, ne znam, odavno sam ovo radio) posalji nekom prijatelju da te doda.
Nakon toga bi trebalo da imas otkljucan friend list, ali nisam siguran da li bi mogao ti da dodajes ljude, ili samo oni tebe.

Ponavljam, ovo sam radio odavno, mozda se nesto promenilo.
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da i sad moraš da budeše neki level ili da nalog bude određeno vreme star da bi mogao da trguješ sa njim.

Kontam da su to uveli zbog botina na Dota 2, šta tamo neki rus izfeed-a za sve pare i kad više ne može da igra bolje partije napravi novi Steam nalog i cepa dalje odmah.
 
Moras da potrosis novac na stimu da bi otkljucao dodatne funkcije, to je uvedeno prvenstveno zbog velike kolicine scam botova. Pa su uveli da mora da se doda bar 5€.
 
Ne mora da se potroši, dovoljno je da se prebaci u novčanik
 
Greota da se ne potrosi na sta god ako je vec uplaceno.
Naravno, ne mora odmah.
 
Imate li vi isto problem sa EA serverom? Piše mi EA servers down. Please,try later.
 
Valjda je za ovde. Jel i vama Steam užasno spor? Sve laguje. Palio i gasio ga par puta, restartovao win, isto...
 
Odgovaram sam sebi.

Našao rešenje na redditu.
Settings>Web Browser>Delete Web Browser Cache
i evo radi sve normalno, za sada :)
 
Wat dis??

80% OFF Pressure Overdrive For Owning Pressure

Neki steam kupon,stisnem da vidim šta,tj koja igra može da se kupi,ne pokaže ništa
 
Nazad
Vrh Dno