Šta je novo?

Konfiguracija za igraonicu?

TeCHNiCS_

Slavan
Učlanjen(a)
23.10.2006
Poruke
441
Poena
320
pozdrav. planiram da otvorim game caffe i treba mi pomoc oko sklapanja racunara za istu.

plan je da sklopim 15 racunara koji bi mogli da guraju aktuelne igrice.

da li se uklapam u cifru od 450e za kompletan racunar sa nekim 21-22" monitorom? ako ne, da li je 500e ok?
 
mislim da za toliko ne mozes ni bez monitora, a kamoli sa monitorom.. pogotovu sto su cene grafickih skoccile
evo u jednom od najpoznatijih prodavnica racunarske opreme kod nas 640e kosta sledeca kombinacija

1) intel pentium G4560
2) maticna gigabyte h270 gaming 3
3) kingston huperx fury ddr4 4gb
4) Gigabyte gtx 1050 windworce oc 2gb
5) seagate 1tb barracuda
6) LC-CC-120 hladnjak za procesor (ako je potreban)
7) napajanje seasonic S12 II 520w
8) kuciste MS Industrial Falcon

dakle 640 bez monitora..
meni se dopada ACER LED 21.5" R221Qbmid IPS Full HD pa uz taj monitor, ukupno te kosta 95 300 dinara tj oko 780 evra..

Mozda ce neko iskusniji predloziti drugu konfiguraciju..
 
Monitor najmanje 100e. Za 350-400e racunar.. Moze, ali nisam siguran. Mislim da mozes cak i da biras: amd fx 6300 ili pentium g4560 uz gtx1050ti (samo graficka je 150e). Domace radnje ili kp? Sa kp imas vece sanse
 
Poslednja izmena:
Kakvi crni hladnjaci za procesor za konfe za igraonicu?!?

-G4560
-B250 ploca najjeftinija
-GTX 1050(Ti)-zavisi sta ce da se igra od igrica, ako ce zahtevnije onda Ti.
-4 ili 8GB ram, 8 ako ce se igrati Gta V, BF1 i slicno, 4 je dosta za mobe(lol, overwatch i slicno. Da, overwatch radi na 4GB i ne pada fps ispod 70)
-Toshiba P300 1TB
-Chieftec GPE 500S/600S napajanje
-Kuciste MS Winston/Cyclops IV

Oko 420-430e bi trebalo da izadje po racunaru bez monitora.

Monitor:

http://www.eponuda.com/monitori/aoc-i2276vwm-monitor-cena-382093

Oko 520-530 zajedno sa monitorom.

Edit:

Polovne stvari da kupuje za gaming caffe, ne bih preporucio.
Ova konfa ce biti super, racunar ce biti tih i hladan i trosice kao upaljac.
 
Poslednja izmena:
Evo sve osim graficke iz domacih radnji:
http://www.atom.rs/?sid=18123 pentium g4560 61e
http://www.atom.rs/?sid=18982 ASRock H110M-DGS 52e (ako nije rev3.0 - trazi da odrade update bios u radnji)
http://www.monitor.rs/ram-memorija/4GB-DDR4-2400MHz-Transcend-JM2400HLH-4G 4gb ddr4 33e
http://www.monitor.rs/hard-diskovi/1-TB-Toshiba-HDWD110UZSVA-3.5" 1tb hdd 47e
http://www.atom.rs/?sid=17516 antec vp400pc 41e
~ 240e + 10e kuciste ms industrial neko i to je gotovo - 250e
+150e graficka gtx1050ti (nju moras sa kp)
http://www.eponuda.com/monitori-cene/1/f4_1-2-3-4?cene-po=ceni-rastucoj monitor na izbor za 100e
 
Poslednja izmena:
ne bezim od polovnih komponenti, poput memorije i procesora. plocu, graficku i hdd bih uzimao iskljucivo novo. da li ima smisla uzimati nesto od AMD kompleta i koliko je isplativo uzimati u smislu da nece biti prevazidjeno za godinu dana?


hvala vam zaista!
 
G4560 je idealan za internet kafe.
Malo trosi, jeftin, neuporedivo bolji od bilo kog amd-a u tom cenovnom rangu, nema smisla kupovati Athlone i FX-ove.

FX mora da se klokuje da bi se poredile performanse, a onda ce jedan FX trositi kao 4 Pentiuma+ce morati da se kupuje hladnjak+ bolja ploca.

Polovnih ploca za G4560 tesko da ces naci, a i one su neisplative pored novih za 50-60e.
 
Poslednja izmena:
i5 7500 - 180-190e kod mađara
MSI H110M PRO-VD ili neka druga slična - 55-60e, domaća maloprodaja
Ram 1x8gb, najjeftiniji koji nađeš - 55-60e kod mađara
Toshiba DT01ACA100 1000gb HDD - 46e, domaći
LC Power LC600H-12 V2.31 - 33e, domaći
MS Industrial Knight - 14e, domaći, mada možda ne bi bilo loše ići na neki MS Industrial model koji ima već 120mm ventove.
To mu dodje 383-403eur sve zajedno. Verovatno bi na količinu još mogao da dobiješ još neki manji popust na ove komponente koje bi uzeo kod mađara.

Sve ispod toga mislim da je bacanje para. 8gb rama je po meni minimum. Sa G4560 bi verovatno mogao neko vreme da preguraš, ali i5 je i5.
Monitor od 21.5 inča je 90-100e, 23-24 inča ~125e u našim radnjama. Nikakav IPS za gaming.

Što se tiče grafičkih, tu je cena jako komplikovana zbog ovih kopača. Do pre mesec dana je 1050ti koji je po meni minimum bio 150e, a 1060 3gb, koji je po meni idealan, 210e kod mađara. Po trenutnim cenama se ništa ne isplati kupovati, a verovatno ne bi mogao da kupiš i kad bi hteo. Tako da za to nisam pametan.
 
Poslednja izmena:
^
1) i5 je previse za internet kafe i perf/$ je mnogo losiji od G4560
2) taj hard je jedan od najgorih na trzistu, broj crkavanja previsok
3) napajanje je krs(dobro, nije krs, ali moze bolje) i ne bih ga uzeo da radi 24/7 jer za to nije namenjeno
4) cena kompletne konfe(samo zbog procesora) je previsoka u svakom smislu, jos se uzima 15 racunara.

15x130e=2.000 eura.
Doplata od 2.000 eura da bi uzeo jaci procesor, za taj novac moze uzeti 3 ili 4 cela racunara(sa kvalitetnim napajanjem+ uracunatim monitorom) i time povecati kapacitet za 20-25%.
 
Poslednja izmena:
@TeCHNiCS_, fx se ne uklapa, a i on mora ici sa kp. Ivan je u pravu sto se tice oc i potrosnje. Tako da drzi se pentiuma, ako ti je takav budzet i vodis racuna o potrosnji. Bolje od predlozene konfe siguran sam 99% da ne moze. Tako da ako hoces proci jeftinije - ispisi plocu, cpu, napajanje i potrazi na kp ako ti neko ponudi jeftinije. Mislim na kolicinu i to. Ali vidi i sa radnjama da li ce dati neki popust. Ne znam sad kako ide da li ces preko firme ili slicno.
P.S. ovu konfiguraciju kroz par godina mozes nadograditi sa polovnim cpu i5, i7, zameniti graficke - sa slicnom potrosnjom i terati dalje. Ili dodati jos ram. Sve je prilicno izbalansirano sto se tice toga (maticna ladno drzi i7, a napajanje ima lufta da podnese upgrade cpu)
@rev, ako bude imao budzet da prosiri - lako cu ja nabacati ryzen konfu koja ima prednost nad tim i5, a kosta jeftinije
 
Poslednja izmena:
Moj savet ti je da gledas KP i da se manes nasih radnji ako mislis da sklopis komp za taj novac. Pogledao sam malo cene i mislim da sam ti nasao sasvim solidan racunar sa sve monitorom. Naravno ovo je prema trenutnim cenama na KP tako da je bolje da ih zovnes i pitas za trenutno stanje cena.

CPU: G4560 - http://www.kupujemprodajem.com/Intel-Pentium-G4560-42426583-oglas.htm?filter_id=104081891 -7410din
Maticna: Gigabyte B250M-DS3H - http://www.kupujemprodajem.com/Gigabyte-GA-B250M-DS3H-43947995-oglas.htm?filter_id=103640709 - 8345din
GPU: Gigabyte 1050 2GB OC - http://www.kupujemprodajem.com/Gigabyte-GTX-1050-2GB-GDDR5-OC-40539262-oglas.htm?filter_id=130868012 - 14100din
Ram: Kingston 8gb - http://www.kupujemprodajem.com/-AKCIJA-Kingston-DDR4-Memorija-od-8GB-47721542-oglas.htm - 7950din
Kuciste: MSI koje dolazi sa 500w napajanjem - http://www.baito.rs/kucista-i-oprema/ms-industrial-phoenix-2-500/3937 - 2890din
HDD: Toshiba 1TB 7200 - http://www.kupujemprodajem.com/Toshiba-1TB-HDD-7200-32MB-SATA3-28755039-oglas.htm - 5200din

Trazio sam ti kuciste sa napajanjem jer bi izasao dosta iz budzeta kada bi trazio odvojeno. Takodje da ti je budzet nekih 100e veci verovatno bi mogli da uglavimo neki mali ssd tu koliko za sistem ako nista drugo.

Sve ovo izadje nekih 46000 sto je 380e i tacno nam ostaje za monitor od 120e

Nabasao sam na prodavnicu ali mi je previse jeftino Benq gl2460 za 117e, vidi da li je nov i da li ga ima koliko tebi treba.

http://www.kupujemprodajem.com/-Gamerski-monitori-sa-ozivom-od-1-2ms-47453301-oglas.htm?filter_id=130871803 - 117e ako je tacno, okruglo 500e za sve.

Ukoliko ne ispadne kako jeste sa tim likom/prodavnicom imas AOC za 13000 - http://www.kupujemprodajem.com/AOC-I2280SWD-46191518-oglas.htm

Eto, trazio sam ti kao kad bih sebi sastavljao komp sa tim budgetom. Ako neko drugi ima sta da doda i oduzme slobodno, ali mislim da ispod ovog ne moze za ove pare. Jedino da ustedis na HDD i uzmes od 500gb ali iskreno ne znam gde bi otisla ta razlika :D
 
@bojshimir, sve je to lepo, ali domaca radnja je domaca garancija, i za iste pare ima ovde to da kupi bez cekanja i cimanja u slucaju cega. A to napajanje sto dolazi sa kucistem...pa jedino neprijatelju da uvalis
 
Napisacu jos ovu poruku i iskljucujem se, posto ne zelim da trosim zivce, vreme i spamujem temu.

Vec sam napisao za doticni hard da je problematican, jos neko se javio sa preporukom.
NE uzimajte KINESKA napajanja za bilo kakvu upotrebu, pogotovo ne za gaming, pogotovo ne za igraonicu gde ce raditi 24/7.
Dakle, NE LC600H-12, NE napajanje integrisano u kuciste i NE toshiba ACA hard disk!!!!

Dopada mi se Caridze-ova konfa samo bih dodao RAM ako ce se instalirati AAA titlovi.
Covek planira da uzme brdo racunara i da zaradjuje od toga, ne predlazite mu komponente napamet!

Toliko od mene.
 
Poslednja izmena:
Sve zavisi sta ce se od igrica igrati kod tebe, nov komp kosta solidno, mozda je neki playstation jeftinije resenje

Ja sam pre par godina slucajno usao u Shark ispod Vuka, na onim bednim racunarima nisam ni dotu 2 mogao na minimum da pokrenem.
 
@Caridze, slazem se,

maticna je 1000 din skuplja x15kom - 15000din

Graficka 3000din skuplja x15kom - 45000din

Ram 1000din skuplji x15kom - 15000din

Ukupna razlika 620e samo da kupuje kod nas te iste komponente.

I odvojeno napajanje koje je oko 50e ne mogu da ubacim jer se za to treba iscimati i odvojiti novac za to, ali to neka on izabere sta zeli da zrtvuje.

Ja sam dao svoj doprinos kako bi imao neki vodic u kom pravcu da ide, nisam rekao mora striktno to. Slazem se i za kupovinu u domacim radnjama a za napajanje pogotovo.

Eto, nek ne kupuje u domacim radnjama i ostatak novca nek doda za napajanja.

Ovo nije jedan komp pa da moze da se rasteze malo budzet za koji evro gore, na 15kom svaki evro se oseti.
 
@rhher, na ovoj konfi sa dota2, wot, fifa, pes, cs go, i sta vec igraju klinci po igraonicama nece imati problema ni na high. Za neki gta, witcher3, bf1 i slicno - spusti na medium i teraj. I to sve jedno u najgorem slucaju sa istom ili cak boljom grafikom od ps4. A koliko tek kostaju igre za ps4... 10 igrica i eto jos jednog racunara sa sve monitorom.
@bojshimir, ne zelim naprasno trositi vreme na neke konfe koje nisu potrebne trenutno, ako covek bude hteo nesto drugacije neka mi javi, ja cu lako prepakovati konf. Ali ja ne vidim uopste potrebu za b250 maticnom za igraonicu, ram 8gb ima i kod nas za te pare, graficku sam vec napisao da mora na kp i to gtx1050ti. Napajanje mora biti bar minimalno pristojno za takve potrebe.
 
Poslednja izmena:
nista preko firme, samo solarno placanje. igra mi ulogu potrosnja cpu-a jer x 15 racunara x 16h dnevno x 30 dana... nakupi se tu dosta kilovata :) zato i pitam

pa da. treba nesto sto moze da se apgrejduje kroz neko vreme, da ne moram opet da dajem gomilu para kada dodje do toga.

LC power u zivotu necu staviti u svoj racunar. 3 sam kupio nova i sva tri su crkla mesec do dva posle isteka garancije. 6550G, black, v2.0 ne znam ni ja koje sam sve izmenjao i moje skromno misljenje je da je to ******! (izvinjavam se ako sam uvredio nekog, ali bas imam averziju prema tom proizvodjacu napajanja!)

primetio sam da su zbog kopaca cene grafickih skocile, ali naci cu.


intel g 4560
memorija 8gb ddr3 (koliko mhz?)
plocu nisam skontao sta da uzimam za taj 4560? B250? a sto se tice proizvodjaca, favorit mi je gigabyte, pa ako moze neka ploca od njih.
GTX 1050 (ti) zavisi sta nadjem... i koliko gb? 2 ili 4?
hdd jel ima smisla uzimati ssd? na kp polovni 1tb sata3 (ne ssd) su 30e sto opet nije mala usteda u odnosu na nove
napajanje bih uzimao coolermaste/thermaltake/chieftec i nista sem toga.

i treba mi neka prednaponska zastita koja ce da radi posao, pa ako moze i za to preporuka za cena/kvalitet.


jos jednom hvala


edit: u isto vreme smo pisali poruke pa nisam na vreme video info za plocu.
 
Poslednja izmena:
@TeCHNiCS_ , bez da te uvredim, ali cooler master i thermaltake jeftina napajanja su krs teski i nisu nista bolji od tih jeftinih modela lc. Ja ne gledam firmu koja lepi nalepnicu na napajanje, a vec oem proizvodjaca, platformu i unutrasnje komponente. Taj antec je najjeftinije sto valja icemu, ako volis chieftec - jedina varijanta ti je gpe500s (sve ostalo ispod toga je takodje krs, a ima i gorih koji su skuplji).
Za navedenu plocu ASRock H110M-DGS ide DDR4 ram (max ce da radi na 2133, a inace mozes slobodno da ubacis i 2400 i 3200, ali ce da radi na 2133), i takodje nije prst u nebo ploca, nego ima kakav takav radijator na vrm i dokazano ne trotluje cak i sa i7, za razliku od ostalih, ista ta ploca ako je R3.0 (to moras pitati u radnji) ide sa vec novim bios koji bez problema podrzava g4560, ako nije R3.0 onda moras zahtevati u radnji da ti oni odrade u servisu update bios za podrsku tog cpu. B250 u takvom slucaju gubi tu prednost (on 100% ide sa bios koji podrzava g4560) i ostaje jedino podrska malo brzeg ram 2400MHz ddr4.
Za graficku bolje je 4gb ram. I na kp ja licno vidim da ima za 150e http://digitalscout.kpizlog.rs/Graf...?action=search&data[order]=price&data[page]=3 ali pravu cenu ces saznati tek kada kontaktiras prodavca
SSD je prevelik trosak i skoro nema uticaja na gaming, samo malo brze boot'uje igre. Tako da ako imas pare za ssd - bolje ih potrositi na nesto drugo (vise ram, bolju graficku ili cpu)
Polovni hdd nemoj uzimati - oni i novi sad znaju da crknu pre isteka garancije, a polovni je macka u dzaku. Nemoj stedeti tu.
 
Poslednja izmena:
u vreme kad sam se ja aktivno bavio kompjuterima, coolermaster i thermaltake su vazili za odlicne firme, pa sam se tom nekom logikom vodio (a i sad imam coolermaster napajanje od 550w u drugom racunaru koje radi skoro 6 godina 24/7)

jel bolje h110m ili b250?
 
@TeCHNiCS_ , b250 je bolji cipset, b250 maticne obicno (ne uvek) imaju bolji vrm i vise prikljucaka (sata, usb), takodje mogu imati 4 slota za ram, i ram moze raditi na 2400MHz. Koliku to daje prednost za igraonicu ja necu da sudim, ali kosta +20e po komadu, a to se oseti.
 
Poslednja izmena:
Sto se tice potrosnje, cisto da znas: ta konfiguracija ni u linx+furmark nece preci 150w. U igrama okolo 100-120w (jedna sijalica klasicna). + Monitor do 30-40w max. Tako da mozes slobodno racunati potrosnju do 150w na jedno mesto, ali na kraju ispasce i manje. Ali ako zauzmu svih 15 mesta za gaming - to je ko grejalica od 1,5-2kW, da i to promislis sto se tice hladjenja/grejanja prostorije.
 
Vec sam napisao za doticni hard da je problematican, jos neko se javio sa preporukom.
NE uzimajte KINESKA napajanja za bilo kakvu upotrebu, pogotovo ne za gaming, pogotovo ne za igraonicu gde ce raditi 24/7.
Dakle, NE LC600H-12, NE napajanje integrisano u kuciste i NE toshiba ACA hard disk!!!!

Imas neke konkretne brojke/dokaze ili napamet pricas???


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
h110 najjeftinija najmanja najjadnija ustedeces 20e na ploci i 10e na svakom ramu uzimas ddr4 2133 najjeftiniji u radnji. Nikako lc power napajanja, raidmax 400/500w za 25-30e rade posao, lc500/lc600 umiru ventovi ako nisu u "mint" uslovima ne vole prljavshtinu iskreno mislim da su nove ture lc napajanja uzhasne sto se tice ventova cuju se i umiru. Ja se g4560 bojim zbog chudne podrshke igrica neke vide/vole tredove neke ne, a 2 fizichka jezgra u 2017-toj godini smatram ludoshcu. Ali MNOGO igrica voli veliki IPC i koristi samo 2 jezgra a tu je g4560 super kupovina, samo se bojim da nije dugotrajno resenje. Pogledaj bilo koji noviji naslov nigde nije i3 minimal system req nego i5 ....zasto? (namerno sam ovo napisao posto bi masa napisala da nije postojao g4560 kad je pisan sys req, ali postojao je sigurno i3 4150)
 
Poslednja izmena:
to lc 600 ofis napajanje crkava kao ludo (i samo ime mu kaže da je za ofis, a ne za intenzivno arčenje). kod mene su vrisnula dva komada. uzmi čiftek GPE 500S ili pomenuti antec.
pošto igraonica radi maltene kao server, sa napajanjem nema šale.

što se ploče tiče apsolutno ništa skuplje nikad neće trebati od ASRock H110M-DGS
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Jedva nadjoh temu. Sutra krecem u nabavku komponenti i znacilo bi mi jos jednom da procesljam sa vama o ovome i obecavam da necu vise da smaram <3

1. Intel 4560G
2. Gigabyte H110m S2V (bas sam zadovoljan ovim proizvodjacem, ali ne znam koliko je bitan hladnjak za vram koji ima ASRock h110m i da li je to musthave na danasnjim plocama? ako jeste, da onda ipak uzmem asrock?)
3. 8GB DDR4 2400MHz Patriot PSD48G240081 ona je najjeftinija od svih ddr4 memorija koje sam nasao i kosta 6.795,00 RSD
4. MSI GeForce GTX 1050 Ti 4GB GDDR5 OC PCIE
5. HDD i dalje ne znam koji od 1tb
6. MS industrial Cyclop 3
7. Napajanje 500W-Chieftec-APB-500B8
8. Monitor? za do 100e jedino sto sam nasao da mi se dopada je ovaj http://www.eponuda.com/monitori/benq-gw2270hm-eye-care-monitor-cena-394937 ...nisam ga video uzivo jos uvek, ali je full HD i ima HDMI i garancija je 3 godine

ostaje mi jos legalan win, mis i tastatura. ako neko ima neku kombinaciju za windows, neka se javi
 
2. bolje asrock (taj radiator omogucava kasniji upgrade sve do i7)
4. imas rx560 4gb za 13k din - slabija od gtx 1050 ti, ali i dosta povoljnija (tako da imas izbor)
5. bilo koji 3,5 7200 (osim toshiba aca100)
 
sigurno necu uzimati i7 u igraonici. max sto ce ici je i5 u nekom momentu, ali i to je upitno. da li mi za njega treba taj radiator?


13k? gde si to nasao (poze i na pp) jel dualfan?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno