Šta je novo?

alociranje prostora za neki fajl

  • Začetnik teme Deleted member 9456
  • Datum pokretanja
D

Deleted member 9456

Guest
Imam nekoliko velikih fajlova i imam utisak da mi zbog njih sistem sporo radi. Uradim split fajla od 3MB komanda odradi ali sistem kasni i upis na disk traje li traje. Testirao sam particiju i sve je ok, uradio defragmntaciju te iste ali nista se nije promenilo. Da li veliki fajlovi usporavaju sistem?
Uradio sam ovo:
Kod:
fallocate -l 20G file1.txt
cat file1.txt > file2.txt
Ovo je odradilo reletivno brzo a kad bi to radio bez unapred alociranog prostora sa istom cat komandom to radi daleko sporije. Interesuje me da li je file2.txt kad se unapred alocira prostor isti kao file1.txt.
 
Ne kapiram proverio sam particiju, prpisao svaki taj veliki fajl u unapred alociran prostor a split fajla od 3MB odradi komanda a pisanje po disku radi po 2 minute. Koji mu je djavo ne znam.
lega99@MS-7693:~$ sudo fsck.ext4 -vpf /dev/sdb3

45106 inodes used (0.42%, out of 10694208)
65 non-contiguous files (0.1%)
32 non-contiguous directories (0.1%)
# of inodes with ind/dind/tind blocks: 0/0/0
Extent depth histogram: 45043/30
27243903 blocks used (63.61%, out of 42830592)
0 bad blocks
6 large files

42333 regular files
2739 directories
0 character device files
0 block device files
0 fifos
0 links
23 symbolic links (23 fast symbolic links)
2 sockets
------------
45097 files
lega99@MS-7693:~$ sudo e2fsck -cy /dev/sdb3
e2fsck 1.42.13 (17-May-2015)
Checking for bad blocks (read-only test): done
NeonH: Updating bad block inode.
Pass 1: Checking inodes, blocks, and sizes
Pass 2: Checking directory structure
Pass 3: Checking directory connectivity
Pass 4: Checking reference counts
Pass 5: Checking group summary information

MS-7693: ***** FILE SYSTEM WAS MODIFIED *****
MS-7693: 45106/10694208 files (0.2% non-contiguous), 27243903/42830592 blocks
lega99@MS-7693:~$
 
Izgleda da tvoj hard polako umire.

Probaj:

Kod:
fsck -cc /dev/sdb3
 
Izgleda da tvoj hard polako umire.

Probaj:

Kod:
fsck -cc /dev/sdb3
Nadam se da ovo ne unistava podatke, nisam prepisao nigde. Ako je disk na izdisaju mogu da se slikam to mi je uslovno najmladji disk od 2TB, para za novi nemam.
 
Nadam se da ovo ne unistava podatke, nisam prepisao nigde. Ako je disk na izdisaju mogu da se slikam to mi je uslovno najmladji disk od 2TB, para za novi nemam.
Ovo je neverovatno, googlam i nigde da nadjem sta znaci to -cc, e bas me oce :wall:
 
Hvala na odgovoru, cekam stigao je do 50%, kad zavrsi da vidim sta ce da pokaze.
 
Evo zavrsilo je ali ja nista ne znam sta tu nije ok i koliko toga nevalja, nema neso da kaze e ovoliko nevalja
Kod:
lega99@MS-7693:~$ fsck -cc /dev/sdb3
fsck from util-linux 2.27.1
e2fsck 1.42.13 (17-May-2015)
Checking for bad blocks (non-destructive read-write test)
Testing with random pattern: done                                                 
MS-7693: Updating bad block inode.
Pass 1: Checking inodes, blocks, and sizes
Pass 2: Checking directory structure
Pass 3: Checking directory connectivity
Pass 4: Checking reference counts
Pass 5: Checking group summary information

MS-7693: ***** FILE SYSTEM WAS MODIFIED *****
MS-7693: 45106/10694208 files (0.2% non-contiguous), 27243903/42830592 blocks

rezultati potpuno istikao i kod komade
Kod:
sudo e2fsck -cy /dev/sdb3
-------------------------------------------------------------
MS-7693: ***** FILE SYSTEM WAS MODIFIED *****
MS-7693: 45106/10694208 files (0.2% non-contiguous), 27243903/42830592 blocks
 
Poslednja izmena od urednika:
@ yooyo,

Koristim cat, zbunjuje me sto spajanjem fajlova komada pokaze da je zavrsila a tona disku jos nije upisano, meni nije logicno da pise da je gotovo a nije.
Istoje i sa split, ispise npr. 5 fajlova u koje je splitovo ulazni fajl, komada je kao zavrsila a ono po disku drljali drlja, 3MB fajl malo mi prvise drlja po disku a opet komada ispise da je posao gotov a nije.
Meni se logicki ne slaze da nesto pise da je gotovo a nije, za mene je gotovo tek kad je zavrseno pisanje po disku i tada bi trebalo da komada pokaze da je zavrsila.
Probao sam i CP jedan u jedan kopiranje,opet isto pokaze gotovo a ono nije krenuo da pise po disku.
Nelogican je i sort ako uradis ov sort -u file1 > file1 fajl je izgubljen, sadrzaj mu je nista...
Glavna zackoljica je da cat moze da kopira(spoji) vise fajlova u jedan a cp samo jedan u jedan.
 
Poslednja izmena od urednika:
@lega99, to bi trebalo da znači da je nešto popravio mada nisam siguran jer je bio neki bug ako koristiš -cc, mislim da je trebalo samo -c, još bolje sa verbose komandom da ti da više informacija, dakle -cv.

Ipak, najverovatnije nemaš bad blockove, nešto je durgo u pitanju, kažeš da je brže kada alocira, sad ja ne znam koliko baš sporije je kada ne alocira, jer logično da je brže ako je sve u jednom komadu na disku nego da se glava pomera stalno u zavisnosti gde je sve popunjavao kada je pravio fajl.

Ako baš hoćeš da proveriš disk onda ti je najbolje da instaliraš smartmontools i odradi neki od testova.
https://wiki.archlinux.org/index.php/S.M.A.R.T.
 
nisam siguran jer je bio neki bug ako koristiš -cc, mislim da je trebalo samo -c, još bolje sa verbose komandom da ti da više informacija, dakle -cv.

Pokretanje fsck-a sa -c switchem, to jest:

Kod:
fsck -c /dev/sdb3

...moze prouzrokovati gubitak podataka. Pazljivo sa ovom komandom !!!

I kada su u pitanju hard diskovi i dijagnostika, najbolje je koristiti tool-ove koje je sam proizvodjac diska napravio za svoje diskove.

Western Digital
Seagate
Hitachi

U BIOS-u za ovu svrhu, treba ugasiti AHCI. Napraviti cist DOS/FreeDOS boot CD/USB i odraditi quick i long (surface) testove. Samo tako ces biti siguran da li je hard ispravan ili ne. Jos jedna glupost koja se meni desila vise puta je falican SATA kabl. Proveri i to za svaki slucaj.
 
Poslednja izmena:
Probao sam da protumačim poruku koju je dobio nakon što je fsck završio posao, koliko znam uvek će dobiti
Kod:
MS-7693: ***** FILE SYSTEM WAS MODIFIED *****
sa -cc, ta poruka zapravo znači da je nešto popravljeno, hoću da kažem da je bio bug ranije (a možda je aktuelan još uvek) sa -cc , -c je da radi samo proveru čitanja a -cc i čitanja i pisanja, nisam čuo a i iskusio da je moguće prouzrokavati gubitak podataka, mada ne kažem da nije, prvi put čujem to je sve, ako je i tačno pre će biti da je moguće sa -cc nego sa -c, ne bi bilo loše da izneseš malo više podataka o ovome, neko tvoje lično iskustvo ili link ka nečemu gde se govori o tome.
 
@ yooyo,

Koristim cat, zbunjuje me sto spajanjem fajlova komada pokaze da je zavrsila a tona disku jos nije upisano, meni nije logicno da pise da je gotovo a nije.
Istoje i sa split, ispise npr. 5 fajlova u koje je splitovo ulazni fajl, komada je kao zavrsila a ono po disku drljali drlja, 3MB fajl malo mi prvise drlja po disku a opet komada ispise da je posao gotov a nije.
Meni se logicki ne slaze da nesto pise da je gotovo a nije, za mene je gotovo tek kad je zavrseno pisanje po disku i tada bi trebalo da komada pokaze da je zavrsila.
Probao sam i CP jedan u jedan kopiranje,opet isto pokaze gotovo a ono nije krenuo da pise po disku.
Nelogican je i sort ako uradis ov sort -u file1 > file1 fajl je izgubljen, sadrzaj mu je nista...
Glavna zackoljica je da cat moze da kopira(spoji) vise fajlova u jedan a cp samo jedan u jedan.

To je keširanje upisa na disk. Bez toga bi sve bilo mnogo sporije. Ako odmah posle split ili merge operacije pokušaš da pročitaš rezultujući file, sve će biti u redu iako file još uvek nije na disku.

Nisam siguran da li je cat dobar i za binarne fajlove.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
To je keširanje upisa na disk. Bez toga bi sve bilo mnogo sporije. Ako odmah posle split ili merge operacije pokušaš da pročitaš rezultujući file, sve će biti u redu iako file još uvek nije na disku.

Nisam siguran da li je cat dobar i za binarne fajlove.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Toga se ja i plasim jer mi se par puta desilo da fajlovi budu osakaceni tj. fali deo, radio sam cat sa jednog diska na drugi, pokaze da je gotovo a nije i ja obriem file na izvornom disku a tamo na destinaciji ostane osakacen fajl. Kod mene se svasta desava :d
Iskljucivo ovo sto radim su .txt fajlovi
 
@alex303,

Nekad davno u win disk managerima odradim nedestruktivni test povrsine, odradim proveru, ako nesto nevalja program pronadje, retko kad da je bas morala da se radi reinstalacija. Sad imam jedan win 10 i kilo linuxa skoro svih glavnih politickih smerova i gde sam bio i sta sam radio ispade nista. Samo nesto updatujem, proveravam i nerviram se...Bice bolje... :D
 
Kao neki moj zakljucak...Gledao sam gparted, linux koji zeza je za primarnoj particiji a Manjaro je na logickoj particiji tog istog diska, Manjaro istu operaciju uradi daleko brze. Gledao sam jos jedan linux koji nije na tom disku, taj linux se isto ponasa i cat i copy radi sa zadrskom. Sad mogu da zakljucim ili da su svi diskovi na polaganom izdisanju ili da je fazon u samom distrou. Primetio sam da plazmasi u Neonima zaboravljaju da promene dan u widgetu u panelu a kad iskoci po-up prozor dan je ok ili kad se klikne na widget i izadje kalendar sve je ok. Najbolje je da prestanem da lupam glavu pa kad crkne crkne...
 
@alex303,

Nekad davno u win disk managerima odradim nedestruktivni test povrsine, odradim proveru, ako nesto nevalja program pronadje, retko kad da je bas morala da se radi reinstalacija. Sad imam jedan win 10 i kilo linuxa skoro svih glavnih politickih smerova i gde sam bio i sta sam radio ispade nista. Samo nesto updatujem, proveravam i nerviram se...Bice bolje... :D

To sve zavisi od tebe samog. Za mene je hard disk sa jednim bad sektorom neispravan disk. Dok sa druge strane, imas ljude koji iste te sektore samo izoluju / markiraju i vozi dalje. Sve zavisi za sta koristis svoju masinu, i koliko ti je bitan integritet (vaznost) podataka. Koliko sam skontao, ti imas milion distribucija na hardu i jedina svrha je testiranje i zezanje. Tako da... :)
 
To sve zavisi od tebe samog. Za mene je hard disk sa jednim bad sektorom neispravan disk. Dok sa druge strane, imas ljude koji iste te sektore samo izoluju / markiraju i vozi dalje. Sve zavisi za sta koristis svoju masinu, i koliko ti je bitan integritet (vaznost) podataka. Koliko sam skontao, ti imas milion distribucija na hardu i jedina svrha je testiranje i zezanje. Tako da... :)
Nekad sam znao to da radim i da eliminisem lose sektore, sad ne znam, zaboravio sam, imam mnogo godina. To dal je disk sa jednim losim sektorom dobar ili ne stvar jer standarda, ja sam nekad diskove koji se makar malo cuju bacao, ventilatore menjao na svakih 6 meseci, na ovoj masini imao sam vodeno hladjenje kad vecina je samo cula za to, mama ploca sa UEFI i VGA bisom a linux nije ni znao za UEFI pa sam morao da gasim to u biosu da bi terao linux...Sad sam mator (bolestan) i zivim u "lepsoj buducnost" pa moram da vozim to sto imam od diskova. Teram dok moze jer bolje nemam... :)
 
Proveri kako je podešen disk cache u svakoj distribuciji.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
@yooyo,

Baloo pravi zabunu, to on indeksira. Ne mogu da verujem kod mame i tate plasme 5 Neon u dve verzije plasme Baloo pravi zbunivanje. Kako to cudo obuzdati nasao sam na nekom uputsvu za Manjaro a meni u Manjaru radi sasvim OK. To indeskiranje je problematicno do zla boga, koliko se secam uvek je bilo problema sa indeksiranjem, neko vreme nema problema pa se zaboravi pa onda opet iskrsne isti problem. :)
 
Rekao bi da se u slučaju Manjaro KDE indexing service aktivira samo ukoliko je sistem duže vreme neaktivan. Ja sam alergičan na sve varijante lock screena pa to gasim što znači da mašina stoji upaljena sa monitorom koji je u stand by modu. Kada sednem posle dužeg vremena, sve bude jako sporo prvih nekoliko minuta. Pogotovo ukoliko imam upaljen browser i još neke aplikacije. Nisam proveravao ali rekao bih da u time momentima se upali taj Baloo. Evo i sad je proces aktivan ali ne radi ništa, troši par mega memorije a procesor miruje. Mislio sam da radi i Akonadi u pozadini (veoma ozbiljan resource hog koji spawnuje mysql procese) ali izgleda da je u Manjaro KDE to onemogućeno po defaultu.

Baš su juče otvorili temu na redditu o tome kako KDE troši malo memorije i kod mene go sistem stvarno troši samo 350 mega, dok Gnome troši oko 800 mega.
 
Poslednja izmena:
Rekao bi da se u slučaju Manjaro KDE indexing service aktivira samo ukoliko je sistem duže vreme neaktivan. Ja sam alergičan na sve varijante lock screena pa to gasim što znači da mašina stoji upaljena sa monitorom koji je u stand by modu. Kada sednem posle dužeg vremena, sve bude jako sporo prvih nekoliko minuta. Pogotovo ukoliko imam upaljen browser i još neke aplikacije. Nisam proveravao ali rekao bih da u time momentima se upali taj Baloo. Evo i sad je proces aktivan ali ne radi ništa, troši par mega memorije a procesor miruje. Mislio sam da radi i Akonadi u pozadini (veoma ozbiljan resource hog koji spawnuje mysql procese) ali izgleda da je u Manjaro KDE to onemogućeno po defaultu.

Baš su juče otvorili temu na redditu o tome kako KDE troši malo memorije i kod mene go sistem stvarno troši samo 350 mega, dok Gnome troši oko 800 mega.
Koliko sam ja gledao Baloo ima svoj autostart i potpuo su identicni u Manjaru i Neonu i ostalim linuxima, isto je iz za home/config dir. Negde bi trebalo ograniciti rad ovog programa samo kad je sistem besposlen i plus toga cim nesto pocne da radi trebalo bi da se prekine indeksiranje.
Da li se i ovi kernel moduli odnose na Baloo ne znam
Kod:
/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libKF5Baloo.so.5
/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libKF5Baloo.so.5.35.0
/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libKF5BalooEngine.so.5
/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libKF5BalooEngine.so.5.35.0
/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libKF5BalooWidgets.so.5
/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libKF5BalooWidgets.so.5.0.0
 
Nazad
Vrh Dno