Šta je novo?

pomoc oko sistema

cmyk

Slavan
Učlanjen(a)
29.08.2006
Poruke
42
Poena
310
Zdravo svima.
Potreban mi je savet kako da kocipiram i sta da izaberem od muzickih uredjaja.
treba mi da mogu da slusam muziku u dnevnoj sobi , da je na taj sistem povezan TV i racunar sa kog cu da pustam mp3 i flac.
Mozda i da se stavi , sta znam, neki striming uredjaj , ili sta znam - mozda neko ima bolju ideju.

Nemam nista od uredjaja, hteo bih da prvo kupim neki osnovni set, pada posle mogu ako hocu i ako osetim potrebu da dopunjujem ceo sistem.

Nekada davno sam bio odusevljen BOSE zvucnicima (oni acustimass 5 sistemi su mi bili prvi na top listi sta da se kupi) ali sam skoro procitao da BOSE i nije konkretno toliko dobar, tj da se za te pare mogu kupiti mnogo bolji zvucnici.

Dakle, sta je vas savet - sta da uzmem?

Idealno bi bilo nesto sto se povezuje preko blututa ili vajerles, DLNA, pa da ima sto manje kablova i zica :)

Poz
Cmyk
 
Prvo treba da kažeš koja je okvirna suma koju planiraš da potrošiš za početak, i da li hoćeš samo novo ili može i polovno.
 
Za cenu - nemam pojma, iskreno, ni ne znam kako se krecu cene...
Ne znam, mozda nekih 200-300-400 E (max)
Nisam uopste gadljiv na polovno, naravno ako je ispravno..
Sada sam gledao, po ovom forumu, mozda da uzmem neku SB - audigy karticu, pa da za pocetak sa nje pustam?
Stvarno nemam iskustva u ovom, pa mi je dobrodosla svaka pomoc.
Poz
 
A da li planiraš da u budućnosti praviš 5.1 ili bi se zadržao na stereu? Ukoliko kupiš pojačalo ili risiver sa digitalnim ulazima zvučna karta ti ne treba, samo koaksijalni i/ili optički kabl(ovi).
 
Sada si me zatekao...
U svakom slucaju bih da imam 2.1 (hocu subwoofer)
Kada bojle razmislim, vazniji mi je zvuk nego prostor, tj vise cu slusati muziku, gde mi je vazniji kvalitet zvuka, nego sto cu patiti sto nemam all-surround-udri-me-do-zore zvuk u nekom filmu koji gledam....

Ali ce se zvuke definitivno emitovati sa digitalnih izvora (ili racunar, ili neki usb... ), vecinom neki mp3 ili FLAC (ili slicno)...
A kroz isti sistem ce ici i TV, (mislim sve serije i filmovi koje skinem, realno, TV i ne gledam, samo filmove i serije koje skinem sa neta....)
 
Onda ti je 5.1 ili 7.1 risiver nepotreban. Ali ti se izbor stereo pojačala komplikuje ako insistraš na subwoofer-u. Povezivanje vufera zavisi od modela vufera i pojačala.

https://www.lifewire.com/connect-a-subwoofer-to-receiver-or-amp-3135132

A ako si oduševljen sa Acoustimass 5 boli te uvce ko je šta rekao, ti kupuješ za sebe i ako ti se sviđa taj zvuk onda potraži dotične u oglasima i neko odgovarajuće pojačalo.
 
Poslednja izmena:
Ok, hvala ti.
Ali, koje je to odgovarajuce pojacalo?
Da li neko ima Bosea tog i kakvi su njegovi utisci?
Za subwoofer - pa da, ako sistem ima dobar bas, nije mi verovatno ni potreban poseban subwoofer...
 
Nešto tipa Onkyo A-9010, ili recimo Panasonic SA-XR55 ili 45 ako ih ima u oglasima. Iako su to 7.1 risiveri imaju, sudeći po utiscima sa neta, odličan kvalitet zvuka i u stereo režimu, ali samo kada se koriste digitalni ulazi. Mana bi bila to što ne mogu da dekodiraju hi-res formate, znači ništa od 24/94 FLAC-a ako ti je to bitno.
Treća opcija je neko obično stereo pojačalo iz oglasa za do 100e (tu bi već moralo da se malo više iščačka šta je najisplativije) i neki eksterni DAC, npr. FX Audio X6 koji je na KP-u 80e, a pride dobijaš i pojačalo za slušalice.

Moraćeš malo da uđeš u problematiku, šta da ti kažem.:)
 
Poslednja izmena:
Hvala ti mnogo.
Pregledacu sta sve ima trenutno u ponudi pa cu da vidim.
A sta sa zvucnicima - ako ne uzmem Bose?
Koji bi bili ok?
 
Ufff, izbor je ogroman ... Nadam se da će se još neko uključiti u temu da te malo posavetuje. Kolika je prostorija?
 
Da li neko ima Bosea tog i kakvi su njegovi utisci?

Ja sam kupio acoustimass 5 čisto da isprobam to, isto kao ti, nekada sam hteo da kupim, pa sam poslednjih godina pokupovao sve te neke modele koje sam nekada samo razmišljao a nisam imao para, tj još sam išao u školu i tako to..
Pa sam tako uzeo taj acoustimass 5 serija 3, bose 301, JBL lx55, jbl control 5, canton ct1000.. i sve to stoji i ne koristi se, ali eto probao sam :)

Glupo je opisivati zvuk, ali na primer, taj am5 zahteva da se pojača baš dosta da bi bilo nekakvog bass-a, ponaša se više kao neki PA sistem nego hi-fi. Mada i ima sijalice unutra da ne možeš da ga uništiš, da odvuče višak struje. Mislim da baš i nije osetljiv, na 200 w RMS pojačalu baš mora da se odvrne.

Ono za neki kafić deluje super, neuništivi su, ali mislim da za kuću ima boljih opcija.Pogotovo za cenu novog koja je 650 eura.
 
AKo ti je primarna muzika onda samo stereo setup: pojacalo, zvucnici, D/A konvertor. Za te pare ne mozes nista da se kupi da valja a da je novo. Polovno treba da imas mnogo srece da kupis nesto sto valja...Tu ti je glavna odluka hoces li nekada da imas dobar sistem ili ces da imas neki sistem za te pare. AKo je ovo prvo onda kupuj jedno po jedno dok ne sklopis, ili bar jednu dobru komponentu i ostale bez veze dok ne skupis dovoljno, pa prodaj ono bezveze kupi drugu i tako dalje...to je po meni dosta cimanaj i ja bih isao na kupovinu tek kada skupim dovoljno a do tada nesto najobicnije za 100 evra tek da svira...Realno bez 1000 evra tesko da ces naci bilo sta da valja a da je novo. Novo a da valja i da je neki entry level za ove 3 komponente je verovatno negde oko 2000 evra, za polovno to je upola manje ali da znas sta da kupis i da ima da se kupi..Zvucnici su najbitniji. Ja nikada ne bih isao na subwoofer za slusanje muzike.
 
Sada si me zatekao...
U svakom slucaju bih da imam 2.1 (hocu subwoofer)

Ako hoćeš dobar sistem za slušanje muzike, ako hoćeš HiFi, onda subwoofer zaboravi.
Ako muzika nije snimana i miksovana sa posebnim kanalom za sub, onda je i korišćenje sub-a bzvz i udaljava te od realne reprodukcije.
Uz dobre HiFi zvučnike, sub nije potreban, jer dobar zvučnik svira basove kao i osrednji sub, tako da praktično, imaš dva sub-a. :p

Dalje, ako uzmeš pojačalo/receiver sa digitalnim ulazima, ne treba ti ni neka kartica. DA konverzija se odvija u receiveru.

Neka preporuka (ali naravno (nešto) veći budžet), jeste neki stereo networ receiver, tipa Onkyo 8050, Yamaha R-N301... imaju slično i Pioneer, Sony, Hardman Kardon...
Ove univerzalne sprave lepo rade, puštaju sve živo ubodeno u USB port, ili stream-ovano sa tvoje mreže, ili on-line radio stanica. A imaju i digitalne ulaze gde direktno kačiš TV ili računar.

Izbor zvučnika, dalje, jeste komplikovan, al' krastavac, tako je to u haj faju. Međutim, za 300-400€ se mogu naći vrlo dobri kod pouzdanih prodavaca.
 
Poslednja izmena:
On hoće da u 300-400e uklopi i zvučnike i pojačalo.
 
^^ Da, shvatio... To može, ali samo uz dosta sreće, rada i iskustva na KP.

Početnicima na oglasima, to vrlo retko uspeva iz prve. :(

Iskusni poznavaoci HiFi-ja vrlo često preporučju oglase kao vrlo dobar izvor povoljnog HiFi. Ali neko ko se slabije razume i u HiFi i u trgovinu na našem tržištu HiFi polovnjaka, jako će teško kvalitetno i povoljno da ispliva iz onog mora kojekakvog elektronskog otpada što se valja na KP/Limundo/Kupindo i sličnim buvljacima. Ima nekoliko trgovaca koji jesu pouzdani, ali kod njih retko da ima nešto za 150-200€ po komponenti. :(
 
U prevodu neka kupi Denonče D40 sa pripadajućim zvučnicima i neka uživa.:p
Zanimljivo deluje i DRA F109 za 200e, još kada bi bilo i Zensor 1 po staroj ceni od 220e ...
 
Poslednja izmena:
Ovo za SW je neistina.

Ako zvucnici nemaju donji spektar kako treba onda je SW neophodan, cak stavise i nekoliko njih je. To da je nephodan dodatni kanal u miksu za SW je takodje neistina. Po toj logici onda treba da imamo jos tri dodatna kanala za gornji, srednji, spektar ili xy kanala za svaku frekvenciju ili opseg dodatno.

Ako ti fali bass pogotovo onaj dubok - uzmi SW, gotovo nijedna kutija to ne moze da dobije a za 300-400e to je tek nemoguce.

Veci je problem namestiti SW da svira kako treba da ne gusi ostatak spektra, kao i pozicionirati ga valjano.

Takodje SW nije neophodan jer je zapravo muzika koja se slusa najbitnija stavka, ako ces klasiku - ne treba ti, ako planiras bilo kakvu elektronsku muziku - neophodan je.
 
Poslednja izmena:
Evo sada dodjoh kuci, da vidim sta ima na forumu kad ono - divota!
Bas vam hvala svima sto mi nudite pomoc.

Dakle, u pravu ste - ja bih voleo za nekih 300-400 da imam neki sistem sa kog cu da pustam muziku.
Ja sam jako nervozan covek koji ne zna da ne radi nista (uvek nesto cackam , citam, sta vec...) Tako da mi je muzika potrebna kao muzicka pozadina koja ce mi daje ton zivotu :)))
Svidelo mi se sto taj Onkyo moze da pusta i sa USB-a i sa SD kartica....
Ponekad, samo ponekad imam vremena i snage da ucutim i slusam muziku....

Sada cu da vidim sta sve ima, pa cu da vas davim sutra :)))
Puno pozdrava svima
 
peja je dao primer za Denon D40 (tj D-M40DAB, ako se ne varam)
u pitanju je micro (ili mini, kako koji brend naziva) hifi sistem

koliko pratim tržište (i mene muči slična muka), kod nas od novih micro hifi sistema sa dvosistemskim zvučnicima, digitalnim ulazima i izlazom za SW su u ponudi:
ONKYO CS-1045 oko €840
ONKYO CS-N765 oko €550 (+ bluetooth sa aptX, mreža, HiRes, DSD, itd itd) - meni ovo deluje kao najbolja kupovina
Yamaha MCR-N560 oko €510 (+ mreža) - stari model, aktuelni ima podršku za bluetooth a ne znam da li se nudi kod nas

kao što vidiš, premašuje tvoj budžet :(
 
Da, u pravu si.
Taj ONKYO CS-N765 stvarno deluje kao ok stvar, ali mu je cena vise nego sto bih zeleo da dam.
Ok, nastavljamo potragu :))
 
Pojavio se i RCD-M41 za 310e bez zvučnika, s tim što izgleda još nema pripadajućih SC-M41.

Kao što rekoh ne bi bilo loše obratiti pažnju na DRA F109, čuti ga sa nekim zvučnicima od ~200e ...
 
Poslednja izmena:
cmyk, jesi li našao šta ti odgovara?

za €400 se prodaju novi 2.1 sistemi od ONKYO:

LS V501 (poslednji komad kako piše na sajtu prodavca - isti onaj kod kojeg možeš da kupiš predloženi Denon DRA F109)
LS3200 (sa bluetooth podrškom, doduše matori 2.1)
 
Nisam, nisam, jos sam tu :)))
Poceo sam da iscitavam sve redom, da vidim sta i kako :)))

@momsab - pogledacu, hvala ti sto si mi skrenuo paznju...

Planiram kupovinu tek za nekoliko dana, dok ne pronadjem otprlike ono sto mi se svidja , pa onda da probam da cujem kako to zvuci....
Tezak sam ja za kupovinu, sve volim natenane...
 
Baš tako i treba da se kupuje HiFi, nikako na brzinu.
 
Eto, tako to biva...
posto sam iscitao jedan omanji deo interneta, shvatio sam da vise naginjem ka nekom klasicnom setapu - 2 zvucnika i neko pojacalo sa mnogo ulaza ( ili neki ntework plejer, il sta ti ga ja znam - trenutno mi CD nisu intenresantni, uglavnom je to ili neki striming sa neta, ili flacovi i mp3 sa kopmjutera i usb-a...)...
Koliko sam shvatio, nema bojazni od poopvne opreme (pojacalima eventualno treba zameniti kondenzatore, sto je posao koji moze da se obavi u nekom od nekoliko servisa u BG i NS).
Zvucnici su mi sad problem -da li se isplati uzimati stare zvucnike?
Staro, mislim ne nesto iz 198x godiner i slicno...
Sta mislite?
Zvucnici imaju pokretne delove i samim time posotoji i habanje i umor materijala...
CItao sam nesto po netu, kazu da su KEF q100 jako dobri , da nisu losi ni wharfedale diamond...
DA l ida vijam nesto tako?
Oni su novi oko 200-250 E par.
Ili da trazim neke stare?

Slusao bih uglavnom neki jazz - ono smooth jazz, cool jazz, malo klasike...
Generalno ne bih slusao sadasnje MTV stvari (ne znam kako da nazovem to), u svakom slucaju ne prejake basove i vristanje muda u fijokama....

Video sam u oglasima neko THULE i60 pojacalo - meni je predivno, ali nisam ni znao da prave pojacala, a kamoli kakva su...
Ima li ko iskustva sa tim pojacalima, cemu li su?

Poz
 
Ako pitaš za nove Q100 komad je 200e.

A treba da čuješ što više kombinacija da bi znao šta tebi najviše odgovara, jer to što je nekome odlično tebi ne mora da bude, i obrnuto. Od novih pokušaj da čuješ i Dali Zensor 1 (doduše, malo su skuplji sada, 280e par) i Q Acoustic 3020.

Znači, odvoji vremena i pravac od jedne do druge radnje.
 
Poslednja izmena:
Jeste, bas sam se skenjao kada sam video da su dali cenu po komadu :(

da tacno,
video sam bas dosta dobrih ocena za te q3020
Moracu da odem da vidim tj da ih cujem...
Da Dali Zesnor nisam nigde nasao - ni polovan ni nov...
 
Vidi ovde da li ih ima i da li ta radnja uopšte radi.
Pogledaj i PSB Alpha B1 i Monitor Audio Bronze 1.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno