Šta je novo?

Kako utišati ventilator na laptopu

dzeronimooo

Poštovan
Učlanjen(a)
04.05.2015
Poruke
60
Poena
59
Pozdrav svima. Čitav forum već nekoliko godina, iako rijetko pišem.

Treba mi pomoć u vezi ventilatora na Toshiba Z30-B laptopu. Nakon update-a na Windows 10 Creators update počeo je da se pali češće nego ranije, čak i kad radim nešto neopterećujuće, poput rada u Wordu i Excelu sa otvorenim YouTube u pozadini. Ranije se ventilator puno rjeđe palio. Temperature procesora su u tim situacijama 40-47 stepeni, dakle meni to djeluje da se ventilator ne bi trebao paliti.

Onda sam instalirao novi BIOS (6.40) misleći da će to riješiti problem, ali nije. Podesio sam hlađenje u BIOS-u na balanced mod (probao i power saver), ali isto je. Probao sam i sa SpeedFan programom, ali nisam ništa napravio.

Windows 10 Pro 64-bit
i5 5200U @ 2.2 GHz Broadwell
8 GB RAM DDR3 @ 798 MHz
TOSHIBA SATELLITE Z30-B SOcket BGA1168
119 GB TOSHIBA THNSNJ128GMCU (SSD)

20170514_194803.jpg

Meni djeluje da mu je update podigao brzinu minimalnog hlađenja i dao komandu da počinje sa hlađenjem već negdje na 45 C.

Moje pitanje glasi:
Mogu li nekako spustiti minimalnu brzinu ventilatora i dati mu komandu da se ne pali do recimo 55 C? U ovom BIOS-u (6.40) su podešavanja štura (performance, balanced, power saver), ne znam kakvo je bilo stanje u prišlim BIOS-ima, možda je rješenje u downgrade-u (iako ne znam kako se to radi)?

Hvala na pomoći.
 
Ventilator radi uvek, nema gašenja kao što na grafikama postoji "fan stop" opcija.

Ranije ga nisi čuo jer ko zna kako su bile power opcije podešene i sasvim je sigurno da je u power opcijama bilo podešeno da se kasnije ubrzava ventilator (zarad performansi).

Start>Control Panel>Power Options>High Performance (ili koju već opciju trenutno koristiš)>Change Plan Settings>Change Advanced Plan Settings>Processor Power Management>System Cooling Policy>Passive.

Dok je na "active", ubrzava se ventilator da procesor održi performanse, a na "passive" smanjuju se performanse procesora zarad uštede energije/grejanja (u tvom slučaju, smanjenja brzine ventilatora).
 
To podešavanje mi je na passive, mislim da je tako po defaultu kad je na bateriji.

Meni ranije nije uvijek radio ventilator. Palio se kad se procesor optereti, inače je bio miran. Ovo je počelo kad sam instalirao Creators Update, odmah poslije instalacije se upalio ventilator i tek tad sam obratio pažnju na njega, prije toga nisam ni znao da postoji.

Pokušao sam sada da povučem sa USB-a instalacije Ubuntua i Linux Mint-a, i ventilator se ponaša isto kao na Windows 10. Zato sam pomislio da je to neko podešavanje u BIOS. Ja npr. na desktopu imam Asus matičnu ploču i kad uđem u BIOS mogu da podešavam brzinu ventilatora. Na Toshiba 6.40 BIOS-u to ne može, postoje samo opcije performance, balanced i power saver. Ne znam kakvo je stanje bilo u ranijim BIOS verzijama, zato me i interesuje mogu li vratiti na 6.20 recimo, ima li tu više opcija što se tiče ventilatora.

P.S. Dok ovo pišem, otvoren mi je Chrome i samo ovaj tab, ventilator se upali minutu, pa ugasi, pa upali minutu i tako u krug. Ranije se nikako ne bi palio, ni da je otvoren YouTube na drugom tabu, i možda neki .docx ili tako nešto.
 
Vezano za sugestiju koju mi je @dzonihsv dao, u Change Advanced Plan Settings>Processor Power Managemen ima još nekih interesantnih podešavanja, pored System cooling policy, a neka su, ako sam dobro shvatio, došla sa Creators update.

Maximum Processor Frequency (podešeno na 0)
Minimum Processor Frequency (podešeno na 5%)
Maximum Processor State (podešeno na 100%)

Može li ovo imati neki uticaj?
 
A da nije to malo povezano sa ovim temperaturama koje su sada aktuelne, a ne samo sa windowsom ? pišeš post da se pali ventilator, u 15:28...nekako sam ubeđen da je malo veća temperatura nego pre dva meseca...
 
Ne vjerujem, jer se to počelo dešavati baš od trenutka kad sam instalirao Creators Update.
 
Mislim da imas virus koji ti opterecuje u startu procesor, ili je doslo vreme da se zameni pasta i eventualno ocisti kuler od prasine.
 
Instaliraj Notebook Fan Control programčić i rešio si stvar...
 
  • Like
Reagovanja: PJ
Isti problem i kod mene (a nađoh online veliki broj ljudi sa istom mukom). HP ProBook 470 G4, Windows 10 Pro, dok radi na baterije, super tiho radi, baš kada ga opteretim, pokrene fan, kratko radi i isključi se. Kada je uključen punjač, svako malo fan ubrza, pa uspori. Čini mi se da mi više smeta ta oscilacija brzine, nego da je konstatno do panja. S obzirom da su performanse na baterije praktično iste kao na kablu, počeo sam da koristim računar samo na bateriju, pa kada ga ne koristim, prikačim punjač. Baterija je baš mrcina, pa nije problem, ali smara da imam takav problem na računaru od 150k dinara sa original OS-om.

Instalirao sam Notebook Fan Control i za razliku od ostalih aplikacija koje sam probao, ova zapravo pravilno prikazuje brzinu. Probao sam u read only nekoliko modela računara za config i za sada HP 650 G1 izgleda ima smisla.
Ono što sam i ranije utvrdio, verovatno se neki senzor zatupeo, jer ne mogu da verujem da CPU bez opterećenja sa 46 ode na 64C za 2 sekunde, a onda fan to ohladi na 45 za 4 sekunde. I tako u nedogled.

Sad sam namestio taget fan speed na 0%, fan se isključio, a temperatura CPU đuska od 46 d0 67 i nazad. Onda sam opteretio CPU, tem došla na 80C, target FAN speed se sam od sebe podigao na 100% (podešeno je u config da je critical temp 75C), fan do panja, duvao nekoliko sekundi, temp pala na 56 i fan se isključio.

Za sada Notebook Fan Control rešava problem, hvala mstevanic.
 
Mislim da ja imam ovaj problem na novom Asusu sa Creator Updateom. Ne znam kako da resim.
 
Kod mene nema problema dok notebook radi na baterije. Na struju i dalje povremeno pravi buku.
Ako target FAN control stavim na nula, critical temp sam stavio na 80C i povremeno fan zaurla na maks. Ako stavim fan na 1%, samo da non stop vrti, temp nikada ne dodje do 80C. Ali tek na 10% fan radi ravnomerno, a to je već prilično glasnije od tišine koju očekujem od neopterecenog računara ove klase.

I dalje imam utisak da neka sonda šalje lošu informaciju i da se ta kontrola ventilatora zatupljuje. Nerealno je da se temp za 3-4 sekunde podigne i spusti za po 15 stepeni.
 
Nazad
Vrh Dno