Šta je novo?

AMD Ryzen 3

Lako ces za koju godinu zameniti plocu kada budes hteo da probas oc. A i nemas brige jer je velika verovatnoca da ce tadasnje (AM4+ ili kako ih vec nazovu) primati i danasnje AM4 procesore, tako da neces morati da ga manjas.

Ok, licno smatram da je za tih 10-15 evra Ryzen 5 1400 na defaultu itekako korisniji nego Ryzen 1200 overclockovan. Pogotovo u tvom/nasem slucaju kada bi se preslo sa Ivy i5. :)
 
ivanbass1 je bio najbrži, tako da ide njemu :)


I mene da neko uspre da pretekne:p
 
ivanbass1 je bio najbrži, tako da ide njemu :)



Uh... kapiram da sam dužan da objasnim.
Elem, ovo mi je bio prvi Ryzen procesor koji sam montirao i prvi put da nameštam njegov stock kuler. Tako da sam ubacio procesor u ploču i zategao kuler preko, pa sam tek onda ukapirao da sam ga pogrešno okrenuo i da od onog AMD ispupčenja na obodu fan-a ne mogu da ubodem jedan memorijski stick.
Uzmem ja onda lepo da odšrafim kuler, podignem ga malo, okrenem za 180 stepeni i gurnem nazad. Pri tome nisam primetio da se pasta toliko jako zalepila za procesor da sam zajedno sa kulerom iščupao i procesor iz ležišta i okrenuo i njega. Naravno, kako sam onda gurao kuler da ga ponovo namestim, sa procesorom zalepljenim odozdo, neki pinovi su stradali... smorio sam se kao zmaj kada sam provalio

Al si ti trapav :wall:, ali i darezljiv. :Klanjanje
 
ivanbass1 je bio najbrži, tako da ide njemu :)



Uh... kapiram da sam dužan da objasnim.
Elem, ovo mi je bio prvi Ryzen procesor koji sam montirao i prvi put da nameštam njegov stock kuler. Tako da sam ubacio procesor u ploču i zategao kuler preko, pa sam tek onda ukapirao da sam ga pogrešno okrenuo i da od onog AMD ispupčenja na obodu fan-a ne mogu da ubodem jedan memorijski stick.
Uzmem ja onda lepo da odšrafim kuler, podignem ga malo, okrenem za 180 stepeni i gurnem nazad. Pri tome nisam primetio da se pasta toliko jako zalepila za procesor da sam zajedno sa kulerom iščupao i procesor iz ležišta i okrenuo i njega. Naravno, kako sam onda gurao kuler da ga ponovo namestim, sa procesorom zalepljenim odozdo, neki pinovi su stradali... smorio sam se kao zmaj kada sam provalio

Uzmi mali sravciger, pincetu ili bilo sta tanko sa siljatim vrhom i ispravi to. I prodaj ga za 80-100 evra.
 
Lepo sam rekao ranije da ovi iz AMD Ivketu trebaju da pošalju jedan Ryzen. Ovo je godsend i nemojte da vas tera maler ne procblockujete čoveka :)
 
Poslednja izmena:
I ja sam mu isto rekao sto mu je rekao MasterChief.

@PanonskiNS

Bas mi je to palo na pamet kad mi je covek poslao poruku da sam prvi i da meni ide procesor, slatko sam se nasmejao :D
Kakav sam maler ja cu mu polomiti pin pri ispravljanju :D
 
Poslednja izmena:
Lako ces za koju godinu zameniti plocu kada budes hteo da probas oc. A i nemas brige jer je velika verovatnoca da ce tadasnje (AM4+ ili kako ih vec nazovu) primati i danasnje AM4 procesore, tako da neces morati da ga manjas.

Ok, licno smatram da je za tih 10-15 evra Ryzen 5 1400 na defaultu itekako korisniji nego Ryzen 1200 overclockovan. Pogotovo u tvom/nasem slucaju kada bi se preslo sa Ivy i5. :)

Po onome što sam video, 1200 i 1400 su isti otprilike u igrama sa 1050ti, razlika se vidi tek posle 1070, a ja to ne planiram da uzimam :D Obe opcije su okej, nešto se mora menjati svakako u budućnosti bila to mb ili proc
 
Vidi se i u odredjenim igrama koje idu na vise od 4 threada, bez obzira da li se koristi 1050Ti ili 1070.
 
Upravo to, doduse trenutno (koliko sam pratio na casu, nek me neko isprati) jedina igra gde ti treba vise od 4 threada je Battlefield 1 u Multiplayeru. U smislu pozeljno je, radi i sa cpu-ovima sa 4 threada, ali uz iritantni stutter. Donekle zbog toga razmisljam i da uzmem i7 2600 kao najlaksi i najjeftiniji upgrade za moj i5 3350p. Eventualno i7 3770. I da to drzim dok ne stigne Playastation 5.

Xbox ne racunam kao konzolu:d
 
Nije bas samo BF1.
Eno na DigitalFoundry videu kacenom na R5 i KL temi kako se R5 1600 na 3.8 drzi sa 7600K na 4.8 u vecini testiranih igara.
 
Upravo to, doduse trenutno (koliko sam pratio na casu, nek me neko isprati) jedina igra gde ti treba vise od 4 threada je Battlefield 1 u Multiplayeru. U smislu pozeljno je, radi i sa cpu-ovima sa 4 threada, ali uz iritantni stutter. Donekle zbog toga razmisljam i da uzmem i7 2600 kao najlaksi i najjeftiniji upgrade za moj i5 3350p. Eventualno i7 3770. I da to drzim dok ne stigne Playastation 5.

Xbox ne racunam kao konzolu:d

Pa da, pre svega stutter / fluidnost. Zaboravih da dopunim post iznad.

Sandy i7 majka. :D
 
tehnička olovka, prazna naravno, grafit povećava otpor na provodniku. i jedan po jedan.

pinovi se veoma lako isprave.
 
Posle svega citajuci i gledajuci za najmanje moguce je naruceno i jedva cekam da stigne:

Ryzen 3 1300X, 3.5GHz BOX
ASUS PRIME A320M-K
DDR4 8GB GSkill 2400MHz CL17

A karticu ASUS GTX 1050 Necu da menjam
 
Bolji kombo ti je bio r3 1200 i skuplja ploca tj b350. Overklok je maciji kasalj plus bi ga namestio da radi na vecoj frekfenci od 1300x a dobio bi bolju plocu za eventualni apgrejd na r5, plus dodatne pogodnosti jaceg cipseta.
 
Ima ljudi kojima ne odgovara cackanje za OC.

Ja bih takodje uzeo 1200 i B350 plocu, mada je broj ljudi koji ce uzeti X CPU i losiju plocu umesto non-X CPU-a i bolje ploce mnogo veci nego sto sam mislio.

Intel je razmazio masu "zakljucavanjem" procesora.
 
Bolji kombo ti je bio r3 1200 i skuplja ploca tj b350. Overklok je maciji kasalj plus bi ga namestio da radi na vecoj frekfenci od 1300x a dobio bi bolju plocu za eventualni apgrejd na r5, plus dodatne pogodnosti jaceg cipseta.

Ili za te pare na B320 voziti Ryzen 1400 na defaultu...



Ima ljudi kojima ne odgovara cackanje za OC.

Ja bih takodje uzeo 1200 i B350 plocu, mada je broj ljudi koji ce uzeti X CPU i losiju plocu umesto non-X CPU-a i bolje ploce mnogo veci nego sto sam mislio.

Intel je razmazio masu "zakljucavanjem" procesora.


Nije razmazio nego ljude jednostavno OC ne zanima niti imaju potrebu da za "dobitkom" u performansama. Shvatite to :)

Meni licno OC bio poslednji put zanimljiv pre 10ak godina na ledenom Sempronu 2500+.
 
Poslednja izmena:
To je ok ako je overklok kao na intelu. Ali ako vec dolazis na forum i pises valjda nije problem da se radi overklok. Bukvalno za r3 samo vrednost kloka da se unese i gotovo, nema potrebe za cackanjem napona. Da stavi r3 1200 na 3.7(a mozda i nesto vise) to je veci klok od 1300x(na svim jezgrima) a nema potrebe za diranjem napona. Bukvalno nikakav posao. Ovo je smisao overkloka bukvalno gratis performanse za nekog ko se samo malo zainteresuje a ne ono dranje za plocu, delid, vodeno hladjenje i sta sve ne.
 
Meni je brzina procesora bitna jedino zbog simulacija na velikim dabazama na football manageru. Velika je razlika u vremenu pa zato to radim. Za sve ostalo mi nije bitno. Najlepse bi bilo da menjam PC jednom godisnje i da uvek kupim najbrze.
Ipak da se ne lazemo - OC je izmislila sirotinja :D
 
Pa dobro, to sto nekog ne zanima sto bukvalno besplatno moze dobiti 10-15% bolje performanse + da ima bolju plocu za isti novac uz minimalno vremensko ulaganje, to je njegova stvar.

Za mene je to suludo i uvek ce biti suludo. Nisu ovo radne stanice i PC-jevi koji rade mesecima 24/7 na full loadu, pa da je OC problematican.
 
Poslednja izmena:
@Deradicci R5 1400 + A320 je skuplje od 1300x + A320. R3 1200 + B350 je cenovno isto kao R3 1300x + A320 zbog toga sam i pisao. Ako se vec ide na R5 ne ide da se stavlja na A320.
 
Pa dobro, to sto nekog ne zanima sto bukvalno besplatno moze dobiti 10-15% bolje performanse + da ima bolju plocu za isti novac uz minimalno vremensko ulaganje, to je njegova stvar.

Za mene je to suludo i uvek ce biti suludo. Nisu ovo radne stanice i PC-jevi koji rade mesecima 24/7 na full loadu, pa da je OC problematican.

Nije besplatno kada ne moze na najjeftinijim plocama. Razlika za skuplju plocu na kojoj je to moguce se odvajkada usmeravala na bolju graficku ili sta vec. Uglavnom.
Dobro kazes, nisu ovo radne stanice gde komp rade mesecima 24/7 na full loadu pa takodje nema bojazni ni od koriscenja najjeftinijih neoverclockerskih ploca kao vec godinama na Intelu... :d


@Deradicci R5 1400 + A320 je skuplje od 1300x + A320. R3 1200 + B350 je cenovno isto kao R3 1300x + A320 zbog toga sam i pisao. Ako se vec ide na R5 ne ide da se stavlja na A320.

Skuplje ~10 evra. :)

Zasto da R5 ne ide na A320? (ako kupca hipoteticki ne zanima overclock)
Slozices se da je konacno bezbedno reci da je AMD na nivou Intela nakon vise od pola decenije. Da konacno nemaju furune koje ne mogu raditi na najjeftnijim plocama.
 
Poslednja izmena:
Nisam rekao da ce jeftinije ploce praviti problem, nista njima ne fali za CPU koji malo trosi. Neke cak i podrzavaju 95W modele.

Besplatno je jer najjeftinija B350 ploca i Ryzen 1200 kostaju otprilike isto kao A320 ploca i 1300X, a box kuler je dovoljan za OC preko 10% u odnosu na Ryzen 1300X.
 
@Deradicci skuplje samo ako se gleda jedna radnja. ;) Ima jeftinijih b350 od onog asrocka. Svakako vredi tih 10e doplate makar se dobija na performansama ako nista drugo. Elem, ako vec dajes 150e za r5 1400 sta se dobija stekanjem jos 20-30e za plocu, a na 3.7ghz maltene ploca ne treba ni neko bolje hladjenje da ima. Ne znam, meni je suludo ne iskoristiti ovaj overklok. Da ne zalazimo uopste da B350 donosi dosta vise od A320.
 
Nisam rekao da ce jeftinije ploce praviti problem, nista njima ne fali za CPU koji malo trosi. Neke cak i podrzavaju 95W modele.

Besplatno je jer najjeftinija B350 ploca i Ryzen 1200 kostaju otprilike isto kao A320 ploca i 1300X, a box kuler je dovoljan za OC preko 10% u odnosu na Ryzen 1300X.

Nisam ni ja rekao da je OC problematican nego da jednostavno ljude ne zanima.

Ok, slazem se. Mada opet stojim pri izboru 1400 + A320 za slican novac.


@Deradicci skuplje samo ako se gleda jedna radnja. ;) Ima jeftinijih b350 od onog asrocka. Svakako vredi tih 10e doplate makar se dobija na performansama ako nista drugo. Elem, ako vec dajes 150e za r5 1400 sta se dobija stekanjem jos 20-30e za plocu, a na 3.7ghz maltene ploca ne treba ni neko bolje hladjenje da ima. Ne znam, meni je suludo ne iskoristiti ovaj overklok. Da ne zalazimo uopste da B350 donosi dosta vise od A320.

U normalnim okolnostima za 20-30 evra dobijas bolju graficku ili bolji model. Napajanje ili neku trecu komponentu.
Meni je suludo uzeti neku komponentu i ne iskoristiti/iskoriscavati njene mogucnosti.

Sta to sustinski vise donosi B350 od A320? (ne racunajuci OC)
 
Poslednja izmena:
Nisam rekao da ce jeftinije ploce praviti problem, nista njima ne fali za CPU koji malo trosi. Neke cak i podrzavaju 95W modele.

Besplatno je jer najjeftinija B350 ploca i Ryzen 1200 kostaju otprilike isto kao A320 ploca i 1300X, a box kuler je dovoljan za OC preko 10% u odnosu na Ryzen 1300X.

Meni je apsurdno da bilo ko koristi box kuler - ako nista drugo onda zbog buke. Sklapas racunar od 600+ €, dajes 300€+ za graficku a stedis na kuleru - ili jos gore na napajanju. A obe stvari ces verovatno koristiti u 2-3 konfuracije tj 10+ godina.
 
@krlenjuska slazem e ali nije bas tako. Evo na R5 1600 kuler uopste nije los niti bucan toliko. Sasvim ok varijanta, iako ga ne koristim jer vise volim tisinu ima rezona da ga koriste ljudi narocito ako ima hdd u kucistu jer onim vibracijama sve to lepo zamaskira.
 
@krlenjuska slazem e ali nije bas tako. Evo na R5 1600 kuler uopste nije los niti bucan toliko. Sasvim ok varijanta, iako ga ne koristim jer vise volim tisinu ima rezona da ga koriste ljudi narocito ako ima hdd u kucistu jer onim vibracijama sve to lepo zamaskira.

Moguce - nemam pojma kakvi su kuleri na Ryzenu ali sam navikao na losu box varijantu pa je ni ne gledam nikad.
 
Nazad
Vrh Dno