Šta je novo?

AMD Ryzen 3

..
pa moras PRIDE da kupujes delid tool i tecni metal ili sta vec i da OTVARAS procesor da bi popravio ono sto je proizvodjac zas*ao. Pravi se biznis od toga, prodaje "delid toolova"...

.
Lično mislim da je poenta, da oc-eri ostanu bez prava na reklamaciju. OC-uj, cepaj napon, drži-prži.. cpu spržiš i baciš u kantu. Prc 'ajmo nov... :D
 
E ovo se čekalo, Ryzen 3 vs. Core i5-2500K vs. FX-8370

https://www.youtube.com/watch?v=_jiXkrRoD4w

Ja sam dobio ovim testom pred kupovinu extra informaciju. To je da koji god procesor da uzmem 1200 ili 1300x pa cak i jeftinije g4560 dobicu iste performance, jer imam GTX 1050 karticu. Cak i da uzmem 1060 imao bih sa svakim procesorom isto sto se vidi na svakoj igri u testu. Samo ko ima jacu i bolju karticu vredi da daje na jace rayzene itd
Extra. Hvala za ovaj video :D
 
Pa neces valjda da menjas komp svaki put kada menjas graficku?

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
@filni nije to bas tako u praksi. Jeste su ti prosecni fps visoki ali sam gejmplej je dosta tecniji sa boljim procesorom. Ne moze to da se vidi u testovima vec mora da se proba. Svakako ako je tanak budzet bolje je uzeti g4560 i skuplju karticu ali ako nije tako treba uzeti jaci procesor ipak. Evo iz mog iskustva mogu da ti kazem da mi sve igre bolje rade(ne veci fps ali bolji dozivljaj) sa ryzen 5 i gtx 1050 nego sa g4560 i rx 470 bez obzira sto je 1050 slabija od koje nisam ni ocekivao tako da radi vec uzeo cisto eto dok se ne stabilizuju cene jacih grafika. Dzaba veci prosecni fps kada je sve tecnije sa jacim procesorom. Graficka podesavanja i rezoluciju uvek mozes da korigujes u igri da bi dobio veci fps sa slabijom kartom ali stuter ne mozes da korigujes sa slabijim procesorom.
 
Naprotiv, ako je tanak budzet treba uzeti jaci cpu. Graficka ce mnogo lakse da se zameni kad bude nesto para, ostatak masine ce ostati. Kad uzmes slabiji procesor zaglavio si tu gde si. Ako je ikako moguce nategnite se na R5, 6 jezgara mnogo znaci za komfor i buduce dane ;)

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Da, ali recimo ja sam g4560 i rx 470 platio 220e(sastavljajuci konfu na osnovu onakvih videa) dok je r5 1600 sam 200e plus g4560 moze na ploce od 50e doj r5 ne ide da se stavlja na A320. Sad kad je nekome utegnut budzet bolje g4560 i jaca grafika nego skup cpu i nesto tipa 1030 ili slabije jer sa staterom na 60fos moze da se igra dok ako slaba grafika nije sposobna da prebaci 30 fps pisi propalo. Za one koji ne ne zavise toliko od budzeta bolje javi cpu i gpu taman koji je dovoljan za dobar fps za zeljenu rezoluciju dok oni sa tanjim budzetom jednostavno moraju na g4560. Razlika se vidi samo kad probas i uporedis inace kad ne znas za bolje odlicno je. :)
 
Uvek je bolje uložiti više u grafu nego u procesor ako su igre primarne. To ne znači da treba uzeti Celeron i 1080, ali je definitivno bolje uzeti G4560 i RX470, nego R5 1600 i 1030. Ta priča o jezgrima za budućnost je i dalje samo priča, pogotovo za igre. U ostalom, što je frka zameniti kasnije taj G4560 i H110 ploču sa nekim R5 1600x i odgovarajućom pločom (ili nekom već tada aktuelnom kombinacijom) kada se skupe pare ili kada zaškripi. U svakom slučaju ćeš se više naigrati sa boljom grafom, nego procesorom.
 
1200/1300X i 1050Ti su dobitna budzet kombinacija, sad kada RX ima nesnosne cene.

Bolje od G4560 i 470, bolje od 1600 i 1030.
 
Da se ne lazemo osete se jezgra odmah i u gejmingu ali to sto se oseti(vidi) ne moze da se prikaze testovima i prosecnim fps i zato ljudi misle da isto radi g4560 na 60fps kao i jaci procesor ali nije bas tako u praksi. Svakako za gejming se uklapa prvo grafa pa onda sta ostane za ostalo.
 
1200/1300X i 1050Ti su dobitna budzet kombinacija, sad kada RX ima nesnosne cene.

Bolje od G4560 i 470, bolje od 1600 i 1030.

Cene su trenutno nerealne i za RX470+ i za GTX1060+ pa ta priča i može da prođe. Ali neće to tako još dugo. Da su cene kartica realne, odnosno barem kao kada smo mi uzimali, G4560 i RX470 bi bila bolja varijanta od 1200/1300X i 1050Ti.
 
Pa da su cene kartica kako treba 1200/1300X i RX 470 bi bili san snova midrange konfa :D
 
R5 ima i za manje para da se nadje ako zelis ali ako je budzet toliko tesan onda dzaba pricamo.
Ti bi sada dao koliko mozes i istog trenutka da sklopis nesto. Ja bih se ustekao za grafiku i ostalo kupio da bude kako dolikuje, grafiku bi dokupio. Pogotovu sada dzaba pricamo o budzetu kada su cene grafika ovolike, za 200e nema sta da se kupi pristojno.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Pozdrav, imam jedno pitanje.Kakav je Ryzen 3 tj generalno Zen Core kada se koristi memorija na 2400mhz i ona na 2900+ ? Tj bolje da pitam koji su gubici ako bi se koristila memorija na 2400mhz?
 
Nikakva sa kartama koje nisu jace od 1070.

Svakako se ne isplati uzeti R3 i skupu memoriju, onda bolje da ides na Ryzen 1400 i sporiju memoriju.
 
1200/1300X i 1050Ti su dobitna budzet kombinacija, sad kada RX ima nesnosne cene.

Bolje od G4560 i 470, bolje od 1600 i 1030.

Razmišljam da menjam nešto tako za moju konfu trenutno, mislim da bih imao istu brzinu otprilike, ali bolji upgrade path kasnije
 
Onda čekaj kasnije za kupovinu novog računara. Ako ništa drugo bar će RAM biti jeftiniji, a verovatno i ploče.

Koliko bih trebao da čekam za tako nešto. Kontam da će cene biti nešto niže kada izađe coffee lake ali će se isto i smanjiti prodajna vrednost moje konfe tako da mi to izađe na isto
 
Nema leba od cekanja...

Ne isplati ti se prelazak sa i5 na R3.
Minimum komplet sa Ryzen 5 1400, ako bi ti se cenovno uklopilo. Mada mozes i neku jeftinu plocu ako neces da overclockujes.
 
Imam jedan Ryzen 3 1300X kojem sam pokrivio određeni broj pinova. Možda uslikam kasnije donji deo procesora makro objektivom, da se vidi koji tačno pinovi i koliko njih. Nije previše, a čini mi se da nije ni jedan pukao.
Iskrivio sam ih naravno na najgluplji mogući način, dok sam montirao kuler, ali nije to sada ni bitno.
Ono što je bitno je da nemam živaca, veštine, alata, a ni vremena da se zezam sa ispravljanjem tih pinova, tako da sam kupio već drugi procesor, a ovaj mi stoji na polici i skuplja prašinu.
Ako je neko spreman da se zeza sa time, daću mu ga besplatno, zajedno sa kulerom koji je došao sa njim. Šteta je da stoji ovako, ako postoji neka šansa da se osposobi.
 
Prihvatam oberucke, ako me neko nije preduhitrio :D
 
Nema leba od cekanja...

Ne isplati ti se prelazak sa i5 na R3.
Minimum komplet sa Ryzen 5 1400, ako bi ti se cenovno uklopilo. Mada mozes i neku jeftinu plocu ako neces da overclockujes.

To je minimum oko 50 eura više, jedino ako nabasam na neku kintu... Mislio sam msi b350 pro vdh, deluje mi kao best buy trenutno
 
Imam jedan Ryzen 3 1300X kojem sam pokrivio određeni broj pinova. Možda uslikam kasnije donji deo procesora makro objektivom, da se vidi koji tačno pinovi i koliko njih. Nije previše, a čini mi se da nije ni jedan pukao.
Iskrivio sam ih naravno na najgluplji mogući način, dok sam montirao kuler, ali nije to sada ni bitno.
Ono što je bitno je da nemam živaca, veštine, alata, a ni vremena da se zezam sa ispravljanjem tih pinova, tako da sam kupio već drugi procesor, a ovaj mi stoji na polici i skuplja prašinu.
Ako je neko spreman da se zeza sa time, daću mu ga besplatno, zajedno sa kulerom koji je došao sa njim. Šteta je da stoji ovako, ako postoji neka šansa da se osposobi.

Mogao bih i ja da probam, radio sam tako nešto sa starijim procesorima, nije veliki posao. Naravno platio bih ti neku sumu za njega
 
Poslednja izmena:
Imam jedan Ryzen 3 1300X kojem sam pokrivio određeni broj pinova. Možda uslikam kasnije donji deo procesora makro objektivom, da se vidi koji tačno pinovi i koliko njih. Nije previše, a čini mi se da nije ni jedan pukao.
Iskrivio sam ih naravno na najgluplji mogući način, dok sam montirao kuler, ali nije to sada ni bitno.
Ono što je bitno je da nemam živaca, veštine, alata, a ni vremena da se zezam sa ispravljanjem tih pinova, tako da sam kupio već drugi procesor, a ovaj mi stoji na polici i skuplja prašinu.
Ako je neko spreman da se zeza sa time, daću mu ga besplatno, zajedno sa kulerom koji je došao sa njim. Šteta je da stoji ovako, ako postoji neka šansa da se osposobi.

A mene samo interesuje kako si iskrivio pinove montirajući kuler, jel nije bio u ležištu zaključan?
 
Ispravljanje pinova je 3 minuta posla i totalno je bezopasno. Dzaba si uzimao drugi cpu.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Lična karta, platna kartica, tanko ravno staklo...
 
A mene samo interesuje kako si iskrivio pinove montirajući kuler, jel nije bio u ležištu zaključan?
+1, htedoh isto da pitam ali sam odustao da mu ne stajem na muku, ali eto kada si pitao, jeste interesantno pitanje pa ako želi da podeli tačno šta je radio.
 
To je minimum oko 50 eura više, jedino ako nabasam na neku kintu... Mislio sam msi b350 pro vdh, deluje mi kao best buy trenutno

Zato i predlozih jeftinu plocu, uzimajuci u obzir da svakako nisi overclockovao i5 na H61 odnosno nisi ni tada nabavio K procesor.

Tada je razlika izmedju Ryzen 3 1200 + B350M PRO-VDH i Ryzen 5 1400 + A320 oko 10-15 evra. ;)
 
Poslednja izmena:
Prihvatam oberucke, ako me neko nije preduhitrio :D

ivanbass1 je bio najbrži, tako da ide njemu :)

A mene samo interesuje kako si iskrivio pinove montirajući kuler, jel nije bio u ležištu zaključan?

Uh... kapiram da sam dužan da objasnim.
Elem, ovo mi je bio prvi Ryzen procesor koji sam montirao i prvi put da nameštam njegov stock kuler. Tako da sam ubacio procesor u ploču i zategao kuler preko, pa sam tek onda ukapirao da sam ga pogrešno okrenuo i da od onog AMD ispupčenja na obodu fan-a ne mogu da ubodem jedan memorijski stick.
Uzmem ja onda lepo da odšrafim kuler, podignem ga malo, okrenem za 180 stepeni i gurnem nazad. Pri tome nisam primetio da se pasta toliko jako zalepila za procesor da sam zajedno sa kulerom iščupao i procesor iz ležišta i okrenuo i njega. Naravno, kako sam onda gurao kuler da ga ponovo namestim, sa procesorom zalepljenim odozdo, neki pinovi su stradali... smorio sam se kao zmaj kada sam provalio
 
Zato i predlozih jeftinu plocu, uzimajuci u obzir da svakako nisi overclockovao i5 na H61 odnosno nisi ni tada nabavio K procesor.

Tada je razlika izmedju Ryzen 3 1200 + B350M PRO-VDH i Ryzen 5 1400 + A320 oko 10-15 evra. ;)

Hteo bih da uzmem dobru ploču koja će mi trajati i ako budem uzeo jači cpui u slučaju da hoću da probam oc, 1200 bi bio oc svakako. Ova ploča koju sad imam je stara, prvobitno je bio pentium na njoj tako da nisam ni planirao oc sa njom
 
Nazad
Vrh Dno