Šta je novo?

AMD Ryzen 3

D*bil testirao FX na stock gde vrslja turbo, napon katastrofa, procesor throttluje, ram na 1600MHz. Bilo bi barem 15-20% vise fps-a za FX U Gta V i slicnim titlovima da je NB kloknut, cpu zakljucan na 4.3GHz i brzi ram.

Za to mu nije potreban dodatan hladnjak, samo vreme i znanje, a bitno da je Ryzen umeo da klokuje :D

Nema sta, ako se uzima nov racunar Ryzen 3 je ocigledno bolji izbor. Mnogo bolji ST, duplo manje trosi, perspektivnija platforma, cak i cena nije adut novom FX-u.
Jedina svrha FX-a je jeftin upgrade neke stare Phenom/Athlon masine, ali ovakvi klipovi su cista glupost.
Mozda je mislio da je fx mnogo mocan i da moze da se nosi i sa klokovanim r3 [emoji16]

Sent from my Nokia 5
 
na defaultu kako se i porede procesori razlika je ispod 15% u korist R3 tako da iskreno i nije nesto cak sta vise zbog loseg OC potencijala Ryzena ovaj bi ga FX sustigo pri max OC-u. nista spektakularno.
 
Ne deluje uopste lose ideja r3+gtx 1070 kao polazna osnova, gde ostaje prostor za upgrade. Ako znamo da je gtx 1070 u min frejmu 35% brza od 1060/rx 580, bottleneck na stock r3 1200 gledajuci minimume je 10-tak procenata, sto je moze malo da se popravi uz OC.

https://youtu.be/fITuIeLOUcQ
 
Uz 1070, ddr4 na 2400MHz i B350 plocu nema smisla stedeti 40-50e na procesoru, tako da bolje da se u startu uzima Ryzen 1400.
 
Tacno, samo ce to biti jako redak slucaj posto takva konfa obicno vredi 900e~, procentalno gledano tih 40-50e je malo, a dobije se dosta bolja masina.

To dodje 4-5% vrednosti.
 
Veliki ili mali, budzet moze biti itekako zategnut. ;)
 


FX na 4.5 GHz, r3 3.9GHz
 
Poslednja izmena:
Moze jos fx da se nategne (2133+ram, 2600cpu_nb), ali nebitno. Potrosnja je neuporediva i nema mogucnosti upgrade.
 
Ja sam se posle dugo razmisljanja odlucio za Ryzen 3 1200 i Asus Prime B350-PLUS. Bio sam ubedjen da cu uzeti 1600x ali 100€ je velika razlika za nekog ko nije gejmer. R7 250 grafika mi je sasvim dovoljna. Odigram ponekad neku stariju igricu ali uglavnom sam na Football Manageru i neki sitan office rad i multimedija. Jos da nadjem neki ram koji ce ici ok sa Ryzenom a da nije za mene preskupi g.skill.
Takodje mislim da mi je dosta 8gb za pocetak.
 
A sto si onda uzeo skupu plocu?
 
Uzeo plocu od 12.000 a mogao je ASROCK A320M-DGS M-ATX za 6800 dinara a ostale pare da ulozi u jacu graficku.
 
Zato sto neki ljudi vole da imaju kvalitetnu plocu. U potpunosti ih razumem, u moj komp malecke ploce bez vrm hladnjaka nece uci, ikad.

Covek napisao da igra football manager, lik mu predlaze jacu graficku :D
 
Ne treba mi jaca graficka a B350 ploca mi treba zbog kloka. Takodje ploca bez vrm hladnjaka ne dolazi u obzir. To je kao da teram procesor sa stock kulerom - radi ali svi kupimo nesto kvalitetnije.
Nasao sam i ram - CORSAIR 8GB Vengeance LPX DDR4 2666MHz CMK8GX4M1A2666C16. 81€ kod madjara.
 
Kad padnu cene procesor zameni jacim, nekim r5 1600 , bitno je da imas plocu koja trpi upgrejd cak do 1800x!
 
Kod nas je vec neko vreme 100e, barem na KP

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
sendibridž performanse konačno dostupne... nakon 7 godina.
 
A nakon 6 godina FX furune i dalje inferiorne u gamingu... :d
Stata sto nisu testirali i neki Sandy/Ivy i3.

2500K i 2600K kupovine decenije. :Klanjanje
 
+1

ne mogu da verujem da isti procesor godina drzim u kompu a i dalje nemam nameru da ga menjam. zver. 3 ili 4 graficke je promenio :D
 
Smesno je sto poredite svoje intele sa procesorom od 100e :)
Kokan vas navlaci na tanak led. Jeste, stari Inteli se super drze jos uvek ali niste valjda poludelo da gledate da ga menjate sa procesorom nize klase od 100e. Ako cemo realno, Intel za 8 godina nije daleko odmakao. Ja sam pre mesec dana zamenio I5-750, prvi primerak na forumu. Da se ne lazemo, ogromna je razlika. Ne menjajte dok vam rade posao ali vreme ih stize polako, od toga se ne moze pobeci ;)
 
@lepi kokan i ne samo to, ko je strpljivo čekao 7 godina, sada će uštedeti 23eur kupujući r5 1400 umesto nekada davno 2500k. Malo li je na ovu krizu?
 
Ili da za iste pare uzme zakljucan i5 sa taktom slabijim nego 2500k, pride je 2500K bio zalemljen i otkljucan :D
 
Generalno bilo koji zakljucan i5 koji je skuplji od 2500K.

Haswelli polovni su super kupovina, pricamo o kupovanju novog [emoji14]
 
Kao da vam se ne dopada da ima nesto konkurentno na trzistu.
Jasno mi je da nekom treba jezgro koje moze da radi na preko 4GHz, to je okej, samo sto se na to placa velika premija sada.

Licno niti sam vezan za neku kompaniju, niti me briga sta pise na kutiji. Da sutra VIA ili neki mobilni proizvodjac pusti desktop chipove i da su oni dobri, presao bih na njih bez razmisljanja, da imam potrebe za necim boljim od onoga sto trenutno imam.

Nije odgovaralo kad je bio FX(koji i dalje smatram za bolji izbor od i3 jer i3 kosta 110-130e i dual core bez HT), jer realno jeste bio zesca glupost(pogotovo za prosecnog korisnika koji zeli plug&play), sad ne odgovara jer chipovi nece preko 4GHz i to sto se kao prednost navodi da quad kosta 100e.

Pa prosle godine se i5 6500 uzimao za 160-170e i to kad je bilo dobro vreme, a sad otkljucan i zalemljen quad(jes da je limitiran na 4GHz, krastavac, ali je to opet bolje od potpuno zakljucanog na nizi takt) sa IPC-om za nijansu slabijim ide za 40-45% nizu cenu, a kad se podigne klok na ploci od 80e(i sa stock hladnjakom, jer je zalemljen pa nema problema) ima performanse u rangu duplo skupljeg i5 7500.

Referencira se 2500K koji je realno zmaj od procesora, pa sto se ne poredi onda taj 2500K sa zakljucanim intelima koji su dosli posle? Intel je od 2xxx serije nazadovao sa cenama i IHS-om, toliko da danas ljudi smatraju da je normalno da das 300e na 4/8 cpu i 150e za klokersku plocu(jer na B ploci jelte ne moze), pa moras PRIDE da kupujes delid tool i tecni metal ili sta vec i da OTVARAS procesor da bi popravio ono sto je proizvodjac zas*ao. Pravi se biznis od toga, prodaje "delid toolova".

Svakom bi trebalo da prija konkurencija na trzistu, osim samim firmama, a sad itekako ima konkurencije.
 
Poslednja izmena:
Upravo. Mada i5 6500 je da kazemo prosla generacija. Eno ga i5 7500 178e na oglasima dok r3 1200 ravno 100e. Na B plocu istog cenovnog ranga overklok na R3 gratis pa neka porede. Kako se toga niko ne seti nego se poredi sa i5 7600k na 4.8ghz a da ne pricamo koliko treba para za to. Vezano za ovo poredjenje (2500k vs R3), kako se samo nesto likuje a sto niko ne uporedi taj isti 2500K i i5 7500 i cenovno i po performansama pa da vidimo dokle se doslo. Isto tako poredi se R5 4/8 sa i7 7700K na 5ghz koji kosta vise nego duplo i to bez Z ploce, delida, hladjenja i cega sve ne. Eno ga zakljucan i7 7700 pa neka porede sa R5 na B plocama gde ponovo R5 ima gratis overklok uz duplo manju cenu pa da se vide rezultati. Ah da pare nisu problem, bitna je ljubav prema firmi... <3
 
Pa to - 2500K vs i5 Ivy/Haswell/Skylate/Kaby je svima odavno jasno. :D (linkovano i diskutovano u drugim temama svih ovih godina)
Zato i rekoh gore, najbolje kupovine decenije. A 2600K ce bez problema uci i u narednu.

A i ovo je tema za R3, a ne i5 vs i5.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno