Šta je novo?

AMD Ryzen 3

Zar mislis da ce u normalnom radu i pogotovo igrama R3 procesori biti znacajno slabiji od zakljucanih Ivy/Haswell i5 koji su i dan danas veoma dobri?
 
@DeRadicci, znacajno slabiji ne moze biti od njih, pre ce biti isti +-. Ali to je stara generacija cpu.
 
Noviji i5 je od starije generacije klok za klok bolji par %.

Mozda se desi da zbog DDR4 rama negde ima prednost, ali tu ce i Ryzen imati.

Svakako ce perf/$ biti na strani Ryzena, a performanse zadovoljavajuce [emoji4]
 
Poslednja izmena:
@ivanbass1, nece. Ryzen ipc je nivo haswell (iako ddr4 vs ddr3). Pa sam razmisli i pogledaj testove r5 4/8 vs non k i7. Sa tim sto smt daje vise od ht. Sve ce ti biti jasno o cemu pricam.
 
@DeRadicci, znacajno slabiji ne moze biti od njih, pre ce biti isti +-. Ali to je stara generacija cpu.

Upravo to je i poenta. R3 je tu negde kao Ivy/Haswell i5 koji su zanemarljivo slabiji od Skylake. To "stara generacija" bi ipak moralo pod navodnike. :D

Nema tu nikakvih iluzija i hajpova kako kazes. Jedina iluzija je da su Skylake/Kaby superiorni u odnosu na Ivy/Haswell.
 
Poslednja izmena:
Sve je to super o cemu ti pricas, ali zaboravljas jednu bitnu stvar... Isti taj SMT i HT nemaju veze u ovom slucaju, jer ga ni jedan ni drugi procesor nemaju.
Pa ti onda razmisli zasto ce R3 biti bolji od non-k i5.
 
@qQq, smt bolje skalira od ht. Ako se uklone te tehnologije i5 manje ce da izgubi u perf od i7, nego r3 od r5 4/8. Jednostavno smt dosta vadi ryzen u mt (r5 4/8 oc zna da pridje i non k i7 upravo zbog toga). Jedino ako nisu nesto na r3 cackali dodatno, a to ce pokazati prvi testovi.
 
Poslednja izmena:
Gledajuci testove ako pricamo samo o igricama, SMT dolazi do izrazaja tek na vecoj rezoluciji od FHD, gde se u nekim slucajevima R5 izjednacuje sa i7.
i5 6500 radi na 3.6Ghz gde ce da kazemo "mozda" biti jaci na difoltu od R3, ali naravno kad se R3 klocne, stvarno mislim da nece biti vece price koji je bolji.
Ovoj i5 nije samo oduzet HT, vec i onih 300mhz turboa za razliku od i5 6600k sto ce u startu jos da je oslabi.
Treba misliti i na to.
 
Pre ce biti da je na vecoj rezoluciji graficka vise opterecena, sa time i manji fps kao i rastereceniji procesor tj. smanjen cpu bottleneck, ako se to uopste moze nazvati bottleneckom.

Pametni su u intelu, i5 kao najbolji proizvod je najvise ubijen niskim taktom.
i3 ima visok takt da bi se priblizio performansama i5, a i7 ima visok takt da bi se udaljio od i5.
Marketing>inzenjerstvo.

Da, SMT bolje skalira od HT, ali nije Skylake jezgro 10% jace(kao sto ni od Haswell jezgra nije 10% jace) da bi i5 kome je turbo 3.4 ili 3.6 bio bolji od 3.8-3.9GHz Ryzen R3.
U najgoru ruku ce biti isti ili nesto losiji Ryzen 3 od i5.

Jedino ako ih muljanje sa 2 CCX-a ne usporava, a da se to ne vidi sa ovim koji imaju vise threadova jer ih upravo ti threadovi vade.

Videcemo uostalom [emoji4]
 
http://www.tweaktown.com/news/58428/amd-goes-intels-throat-quad-core-ryzen-109/index.html

ouPJ8ve.jpg


AMD is reportedly getting down and dirty with Ryzen 3, with the Ryzen 3 1300X rumored to hit a price of just $129... but the Ryzen 3 1200 processor will be found as low as $109... not bad considering they're both quad-core CPUs.

Read more: http://www.tweaktown.com/news/58428/amd-goes-intels-throat-quad-core-ryzen-109/index.html
 
Poslednja izmena:
Ako i kod nas bude ovaj 1200 pa ok ceni, dakle analogno isprati cene kao r5 za 200e ce moci r3 1200+ neka jeftinija b359 ploca, dovoljna za umeren oc tipa 3.7ghz, to deluje stvarno vrh za budzet( iz naseg ugla uslovno receno) konfe od 500-600e.
 
Bolje onda 1300X i A320 plocica :)
 
Poslednja izmena:
Nedostatak grafičkog čipa je velika mana za ovakve budžet procesore. Ja sam npr. familiju snabdeo sa jeftinim Haswell Pentiumima bez diskretne grafike. Ovako na prvu loptu mi Ryzen 3 deluju pre svega kao odlična alternativa za i5-7400/7500 za budžet gejming mašine.
 
Poslednja izmena:
Odlican.

10-20% slabiji od i5 7500 u zavisnosti od igre, a mnogo jeftiniji.
Lepo receno, za budzet gaming i polu-profi poslove odlican izbor.
 
Hardware unboxed jedino prihvatam kao merilo stonse YT kanala tice ;)
Najavio Steve testove sa mainstream kartama iz srednje klase tipa rx 570/580 i gtx 1060 i gtx 1070 kao sto uvek i rade. Taj test je bitan, ako mene pitate, a ne testovi sa kartama od 800++e.
 
Pa kako bi ustanovili koji procesor je jaci, moramo da stavimo te karte od 800+e, jer ne bi imalo smisla porediti bilo sta sa npr Rx 570.
 
Poslednja izmena:
Tu ce samo da se smanji razlika izmedju G4560 i Ryzena 3, tako da je zapravo potrebna sto jaca graficka :)
 
Onaj sajt mi previse smrdi, jer ispade kako i5 7500 lesi oba R3, sto je ako pogledate ovde, teska nebuloza :D (pricamo o igricama)
http://www.guru3d.com/articles_pages/amd_ryzen_3_1200_and_1300x_review,1.html
Videcete da dosta puta R3 1200 je ispred i5 6600k.
A da ne pricam o poredjenju i5 7500 koji ne moze da se klokuje i R3 1200 koji moze.
Kao sto rekoh na pocetku, kakva crna i3ka, i5ice pazite se :D
Ja sve testove koje sam video je da i5 daleko ispred r3 ali zato duplo skuplji . Sve u svemu dobar je r3.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Ne znam kako si uspeo da vidis kako je i5 daleko ispred R3, a citirao si mene sa Guru3d linkom :D
Sa ovim ostalim sajtovima si i mogao to da vidis, ali ovde... xD
 
https://youtu.be/gMRAGtO4LtA
Evo jedan koj sam gledao ove ostale sam onako na brzinu.
Ovaj tvoj link nisam ni gledao iskreno.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Hardware unboxed jedino prihvatam kao merilo stonse YT kanala tice ;)
Najavio Steve testove sa mainstream kartama iz srednje klase tipa rx 570/580 i gtx 1060 i gtx 1070 kao sto uvek i rade. Taj test je bitan, ako mene pitate, a ne testovi sa kartama od 800++e.



Edit: Nema u ovom videu jos uvek test sa mainstream kartama...
 
Poslednja izmena:
Sa stock hladnjakom Ryzen 1200 radi na 3.9GHz, sa performansama slicnim i5 7500.

Komotno se moze uzeti CPU, Maticna i hladnjak po ceni samo procesora, a performanse(kad se klokne) maltene iste.
S jedne strane duplo jeftiniji Ryzen 1200, s druge strane za istu cenu 6/12 CPU.

Rip 4/4 i5 u svakom mogucem smislu.
2/4 i3 je intel sam sahranio sa 2/4 Pentiumima.
 
Ivke, kada ti prelaziš na Rađana? Zaslužio si za svu podršku toj porodici procesora da ti pošalju jedan free primerak sa sve coolerom ako dozvoljavaš promenu LCa.
 
Nazad
Vrh Dno