Šta je novo?

AMD Ryzen 3

Imam ryzen 3 2200g i asus a320m-k plocu. Odavno i povremeno, nekad i po par puta na dan, sam imao problem sa bsod-ima odnosno atikmpag.sys... ovo se desavalo samo prilikom gledanja netflixa ili nekog streaminga u chrome-u. Takodje se nekad mogao videti poneki glitch u chromeu na youtubeu (neka zelenkasta boja ili slican fles). Probavao sam detaljno ciscenje sa ddu u safe mode-u i instalaciju svezih najnovijih drivera i radeon software. I ponovo se desavalo, kazem povremeno ali bas ume da iznervira.

Upravo sam sve ocistio ponovo, instalirao chipset driver sa asus sajta koji sadrzi vga driver i mislio sam da ostavim ovako da ispratim hoce li se opet desavati problem.

Da li je uopste potrebno iz nekog razloga da instaliram noviji radeon adrenalin softver ili sta vec pored vga drivera koji ide kroz ovaj chipset driver paket? Mozda oni prave celu zbrku sta znam...

Sent from my NEM-L21 using Tapatalk
 
Probao i ovo sto sam pomenuo i instalaciju drajvera sa linka i isto...

Evo upravo vrtim preko firefoxa na manjaru pa cemo da vidimo. Ne znam da l je bolje da bude do softvera ili do hardvera :D

Hvala za ideju. Inace, probao sam svasta nesto sto su ljudi predlagali vezano za ovaj problem, sto sa neta sto sa ovog foruma i nema resenja za sada. Inace, pukne i u browseru i u netfliks appu, svejedno...

Sent from my NEM-L21 using Tapatalk
 
^ uradi update biosa maticne na posljednju verziju, ucitaj default i nakon toga odradi mem test. Ako je ram ok, a i nakon toga budes imao bsod, cpu je spreman za reklamaciju zbog neispravnog gpu dijela.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vec jeste najnovija verzija biosa. Bar tako kaze EZ update u Windowsu. Vraticu na default ipak zbog probe.
Samo cu prvo jos malo testirati sa manjarom, evo ide za sada kao...
Inace, cime bi trebalo da radim test memorije?

Sent from my NEM-L21 using Tapatalk
 
Ver 4602?
Memtest86, skini, stavi na usb, imas sve na njihovom sajtu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne, 4027. Ne dozvoljava mi da instaliram noviju od te, probao sam danas preko fleske manualno, kaze uvek not proper bios file. I kao sto rekoh, ez update kaze u windowsu da novije nema. Mozda je za ovaj procesor to zadnja, nisam siguran sta je u pitanju... Probao sam i quick i full format naravno fat32 vise komada fleski misleci da je mozda tu neki problem. I odustao sam misleci da je to to, odnosno poslednja adekvatna verzija biosa za ovaj hardver. Kada sam isao na opciju u biosu da skine sa neta, nije uspeo da skine noviju verziju takodje.



Sent from my NEM-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ne, 4027. Ne dozvoljava mi da instaliram noviju od te, probao sam danas preko fleske manualno, kaze uvek not proper bios file. I kao sto rekoh, ez update kaze u windowsu da novije nema. Mozda je za ovaj procesor to zadnja, nisam siguran sta je u pitanju... Probao sam i quick i full format naravno fat32 vise komada fleski misleci da je mozda tu neki problem. I odustao sam misleci da je to to, odnosno poslednja adekvatna verzija biosa za ovaj hardver. Kada sam isao na opciju u biosu da skine sa neta, nije uspeo da skine noviju verziju takodje.



Sent from my NEM-L21 using Tapatalk
Jel u ovom obliku "PRIME-A320M-K-ASUS-4602.CAP" ? Skini BRenamerl.exe i pusti da promeni u Pra320mk.cap. Inače ne moraš sa USB-a može iz root-a bilo kog diska.
 
Poslednja izmena:
Jel u ovom obliku "PRIME-A320M-K-ASUS-4602.CAP" ? Skini BRenamerl.exe i pusti da promeni u Pra320mk.cap. Inače ne moraš sa USB-a može iz root-a bilo kog diska.

Tako je. Probacu i ovo. EDIT: Probao. Not a proper bios. Usb, ssd, hdd...

Inace, nocas memtest86 nista nije nasao. Pre toga sam ucitao default podesavanja biosa kako je Splinter rekao.

IMG_20190407_080328-1024x768.jpg

Izvinjavam se ako je offtopic, molim moderatora da pomeri postove u posebnu temu na adekvatno mesto.
 
Poslednja izmena:
Ne znam sta je tacno kod tebe problem sto se bios flash-a tice, ali zadnji bios se moze normalno staviti, kao i svaki prethodni. Uglavnom, i predzadnji je i vise nego stabilan, a s’ obzirom da ti je i mem test prosao, najvjerovatnije imas defektan gpu dio na 2200G. Mozes jos jedino pokusati drgo napajanje, eventualno plocu.
Za kraj, snimi par videa bsod-a i to prilozi kao dokaz kad budes reklamirao.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ps. Koristis Win 10 1809 sa svim update-ima?!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
1809 i redovan update da.

Nisam siguran sto se biosa tice. Cudno je takodje sto kada idem na update biosa preko neta iz biosa, on pita da skine “najnoviju“ verziju 4403 koja na sajtu i ne postoji i naravno ne skine je.

Sto se bsod-a tice, nakon vracanja biosa na default, instalacije najnovijih radeon drajvera za 2200g, problema za sada nema. Pustio sam da se vrti narcos nekih 15ak sati tokom noci i danas dok sam bio na poslu i stigao je do trece sezone :D

Uglavnom, da ne vrtim vise ovaj offtopic, hvala na pruzenoj pomoci svima.

Sent from my NEM-L21 using Tapatalk
 
Definitivno je do BIOSa. Kod mene je inicijalno problem bio mnogo gori posto je odmah po instalaciji drajvera dolazilo do plavog ekrana cim se instalira Adrenalin (verovatno neka kombinacija sa memorijskim modulima). Probao sam sve moguce verzije drajvera, ali je najnoviji BIOS resio sve probleme i racunar vec mesecima radi perfektno.
 
pa dobro, to je za 2-3 meseca, niko nije ni ocekivao ranije. kada su pominjali Q3 ja sam pre mislio avgust-septembar. meni je vise bitno sta ce napraviti sa tim cipovima, mesec, dva gore dole nebitno.
 
ma neka bude i na zimu samo da bude kako valja :) sa Ryzen 1 i 2 su napravili ok procesore, sa Ryzenom 3 ocekujem da zasijaju.
edit: i jos da napisem da bih voleo da konacno dostignu konkurentski IPC i visinu klokova umesto da stancuju jezgra kao nenormalni. da konacno igre prorade u punom sjaju na AMD-u.
 
Poslednja izmena:
IPC je dostignut sa prvom generacijom, 2-3% razlike je na nivou statisticke greske.

To sto igre i odredjeni programi rade bolje, to je zbog same arhitekture procesora, infinity fabric-a, sa 3200-3400MHz CL14 memorijom na istom kloku gotovo da nema razlike u gaming performansama Ryzena i Intela.
 
Pre neku nedelju je izasla nova verzija procesora AMD Ryzen 3 1200 AF koja je radjena u 12nm tehnologiji. Da li ima neko ovaj procesor i kakvi su utisci ?
 
Poslednja izmena:
On je nekako ostao u senci 1600Af i 3300X.
 
Pa jeste, ali nisu ista kategorija. 1600af i 3300x kostaju po 120-130e, ovaj 1200af se moze naci za 60e. AMD je ovim potezom obezvredio sve polovne i5 procesore do 8-me generacije.
 
Slazem se da nisu ista kategorija ali marketing je cudo. 1600AF nema da se kupi po normalnoj ceni. 2600 ide kod madjara za 115e...Cekamo da vidimo gde ce se cenovno pozicionirati 3300x.
Licno mislim da nema sta da trazi protiv 2600 ni po ceni ni po performansama ali to samo moje misljenje.
 
Kupio sam Ryzen 3 1200 AF pre nedelju dana novog za 6650 dinara sa 3 godine garancije. Uh kakav pocesor, snizio sam mu default napon, tj. undervolt-ovao ga za 0.180V, stavio množilac na 36, isključio turbo core opciju tako da mi sva jezgra rade na 3.6Ghz. Testiran je u kombinaciji sa Gigabyte B450M S2H i HX424C15FB3/16. Nakon 5 sati testiranja u LinX-u nije izbacio ni jednu grešku a sa maleckim Wraith Stealth stock kulerom temperatura mu se popela do 51C. Prezadovoljan sam, pogotovo što sam za te pare dobio brži procesor od mog dosadašnjeg FX-8320.
-0.180V.jpg
 
Sa obzirom da imamo iste procesore različite generacije moj je stariji Ryzen 3 1200 evo ti moj skrin da uporediš.
2020-05-17 21_06_57-Window.png
 
Ti si, čini mi se, iz tvog izvukao maximum, imaš veći Vcore za 0.42V, ne koristiš najmanji box kuler, već si dodatno uložio pare u bolji. Ja sam moj podesio da ne troši ni 50W a još sam ga i blago klokovao :) i veoma sam zadovoljan koliko sam dobio za tih 6650 dinara :)
 
Nazad
Vrh Dno