Šta je novo?

AMD Ryzen 3

jesam izgubio nesto ako mesto ryzen 3 1200 + msi b350m bazooka uzmem g4560 + b250m bazooka? Ista ram memorija ide u oba slucaja i ista graficka karta 1050 ti. Svrha je igranje naslova starih 5-7 godina. Lakse mi je uzeti prvi par nego drugi, jer u ovoj radnji gde uzimam ostatak konfiguracije nema ryzen 3 pa ryzen 3 uzimam u drugoj radnji (sto jeste cimanje s obzirom da ne uzmim ovde kod nas)
 
Poslednja izmena:
Kloknut R3, sto je maciji kasalj da se klokne cak i sa stok kulerom, je u rangu i5 7500, a to je dosta bolji cpu od G4560.

Za naslove stare 5-7 godina je verovatno nebitno, a pretpostavljam da je G4560 polukonfa jeftinija.
Ako usteda nije cilj, uzeo bih R3.
 
5-7 godina stare igre?

Ni Athlon X4 950 ne bi bio losa opcija.
Kosta isto kao G4560, ali je prostor za upgrade na AM4(+) daleko bolji. Pa za nekoliko godina ili ako uopste zatreba moci ces bocnuti neki Ryzen 5 2600/3600 (ili kako ih vec nazovu)...
 
izadje me 50e jeftinije intel kombo od AMD komba (obe nove varijante). Nek ostane r3 jer moze da se klokuje a ovaj otp ne moze nista, pa ce duze potrajati AMD. Sto se igara tice malo jeste cudno ali goinama nisam igrao a hocu sve da odigram bez preskakanja, zato sam uzeo 144hz monitor da mogu lepo sve na 100+ FPS u ultra mega giga detaljima da odigram
 
Poslednja izmena:
Za 5-7 godina atare igre bolji je G4560 dosta od athlona zbog jaceg ST-a.
 
Po meni nije minimum vec sasvim ok varijanta uzeti 4/4 za gejming narocito ako se ne ide na 1080/ti. Minimum je g4560 i moze lepo da se igra pa do juce su ti 4/4 bili sweet spot a sad od jednom ne valjaju. Nece igre da pocnu da seckaju od jednom zbog 4/4 cpu. Onaj botlnek o kome svi trube je veoma relativna stvar i moze kombo 4/4 cpu i 1080ti bez botlneka ako se igra u 2k ili 4k na ultra npr, u praksi nece niko stavljati 720p i low na te karte. Recimo R3 i 1060/rx570 sasvim solidan kombo i daleko je to od minimuma za 1080p. Minimum za gejming bi bio g4560/1050/ti/rx 560 recimo.
Evo bice ok i ovaj novi i3 4/4 od intela i tu ce biti dileme da li i3 ili R3. Ove sadasnje i3,i5 ne bih ni laserom dotakao kamo li dao novac po ovim cenama.
Tu gresis. Sa slabijim procesorom minimalni fps je manji. Dzaba sto je prosek dobar ako imas dropove. Mislim, radi to ali onaj ko kaze da nema razlike laze kao pas ili ne zna za bolje pa ne zna da razlika moze da postoji. Ja sam presao sa Intela na 4GHz bas zbog tih stvari. Jeste starija generacija ali primecujem vec neko vreme da to nije to i da nije grafika problem. Otkako sam uzeo ovu masinu dropova nema nigde i nikad.
4/4 odradjuje posao ali da se razumemo, samo odradjuje. Moze da se igra, nije problem, ali nije da ne moze bolje. Znaci ne pricam o varijanti da se gura cpu na jako visokim klokovima da bi se izvukao max fps na jakim grafikama vec varijanta kada minimalni pravi problem.
U nekim igrama to nije nesto sto smeta, kada igras fps to je nesto cega zelis hitno da se resis.
Da se razumemo, nemamo svi iste standarde. Nekima ce 4/4 da bude odlican, nekima nece. Nisu ovi glupi sto jure jace masine. Ja pravim razliku izmedju gaming masine i masine na kojoj moze da se igra ;)
Samo sam to zeleo da razjasnim, da ne bude nesporazuma.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Za 5-7 godina atare igre bolji je G4560 dosta od athlona zbog jaceg ST-a.

Jeste, ali nisu ni Phenom II ni Q9xxx bili losi u ono vreme. Cak ni sa tadasnjim vrhunskim kartama koje su bile zahtevnije a slabije od 1050Ti.

Rekoh ne bi bila uopste losa opcija, nisam rekao da je bolji od G4560. To je svima odavno jasno.
 
sta vam bude skracenica ST? Malo sam ispao iz fazona procesora..
 
Single thread.
 
Tu gresis. Sa slabijim procesorom minimalni fps je manji. Dzaba sto je prosek dobar ako imas dropove. Mislim, radi to ali onaj ko kaze da nema razlike laze kao pas ili ne zna za bolje pa ne zna da razlika moze da postoji. Ja sam presao sa Intela na 4GHz bas zbog tih stvari. Jeste starija generacija ali primecujem vec neko vreme da to nije to i da nije grafika problem. Otkako sam uzeo ovu masinu dropova nema nigde i nikad.
4/4 odradjuje posao ali da se razumemo, samo odradjuje. Moze da se igra, nije problem, ali nije da ne moze bolje. Znaci ne pricam o varijanti da se gura cpu na jako visokim klokovima da bi se izvukao max fps na jakim grafikama vec varijanta kada minimalni pravi problem.
U nekim igrama to nije nesto sto smeta, kada igras fps to je nesto cega zelis hitno da se resis.
Da se razumemo, nemamo svi iste standarde. Nekima ce 4/4 da bude odlican, nekima nece. Nisu ovi glupi sto jure jace masine. Ja pravim razliku izmedju gaming masine i masine na kojoj moze da se igra ;)
Samo sam to zeleo da razjasnim, da ne bude nesporazuma.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

Ma razumem ja sve. Neko ko nije probao ove procesore sa vise jezgra to ne moze da razume kako je jednostavno sve tecnije bez obzira na fps ali tu dolazimo do cene. Evo ja sam koristio g4560+rx 470 i sada r5 1600 i gtx 1050 i mogu da potvrdim da definitivno bolje rade igre na R5 i 1050 bez obzira sto je rx 470 osetno jaca u svako doba dana i noci bi izabrao ovaj sistem a graficka podesavanja prilagodio kartici. Razlika izmedju R5 6/12 i ovog R3 je dupla pa ko je na nekom budzetu sasvim solidan izbor za gejming je R3 ali citajuci neke komentare moze se doci do zakljucka da sad to ne valja da secka da ne moze da ss igra a u sustini nije tako i moze g4560 da prodje.
Jos da dodam da sam prodao rx 470 i g4560 koji sam ostavio u kuci jer mi je trebao jos jedan sistem ali recimo da sam kombo rx 470 i g4560 prodao zbog ove ludnice sa grafama i s tim parama uzeo R5 i 1050 citajuci upravo te komentare o minimalnim fps, frejm tajmovima i ostalo i uopste se ne kajem sto sam tako odradio jer je bolji kombo i bolji uzitak u gejmpleju. Kad se cene unormale pojacace se i R5 nekom jacom grafom i milina... :p
 
Poslednja izmena:
E pa to ja i pricam. Grafiku je najlakse zameniti. Sta ce meni 100fps-a ako mi svaka dva minuta padne na 30-40-50 u trenutku.
Onaj ko nije probao da igra na dobroj masini je mozda i srecan. Bar sto se tice finansija. Ne zna za bolje i nece juriti bolje. Jednom kad se proba kako to stvarno treba da radi, nema nazad ;)
Naravno da zavisi i od igre. Ja pricam za FPS igre gde se to najvise primeti. Mucenje je takvo igranje, treniranje zivaca. Ja zivaca za to nemam. Dok masina radi ne diram nista, cim primetim da sam limitiran menjam masinu i nije mi zao para. Ja to istresem u startu i posle sam miran duuugo.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Upravo. Ma nije ni to do para jednostavno ne zelim da pretplatim nesto jer za moj proizvod niko ne trci da da vise od onoga sto moze i sta mu treba tako da ne zelim ni ja da me neko sisa jer sve vise sumnjam da ovi iz tek industrije namerno izazivaju ove nestasice, prvo ssd, pa ram pa grafe sve kao ne mogu da postignu proizvodnju a nece niko da poveca tako da neka im jer je niima isto da li prodali manje za vise novca ili vise za manje ali potrosacu nije isto. Plus sam rx 470 platio 160e za koriscenu a nove bile 190e tada tako da vise od toga ne dajem i radeonu i nvidii.
Sto se tice ovoga evo detaljnijeg iskustva recimo BF1 u single plejer nema neke razlike(bar nisam primetio) jer pretezno zavisi od gpu, Far cry 4 i AC unity/syndicate je dosta bolje jer na rx 470 i g4560 koliko god spustio grafiku on drzi 60 a postoje scene/misije kada fps pada na 30-40-50 uz stater, naravno i dalje je igrivo. Sada nema toga i drzi 60 konstantno uz tecniji gejmplej sa slabijom grafom. Talodje dosta veci fps u csgo, i tim igrama, verujem da je bolje i za PUBG jer se i to igra pretezno na low. Nemam problem da spustim podesavanja sa very high/ultra na high, medium/normal jer razliku u grafici i ne primecujem toliko uglavnom su to neke bzv senke a bolje je slabija graficka podesavanja zarad boljeg gejmpleja ali sa g4560 to ne moze npr. Zasad sam zadovoljan sa 1050 obzirom da sam je uzeo kao bacacicu slike prijatno sam iznenadjen kako se drzi u svim dosadasnjim igrama. Kada izadju nove igre i grafe se smire lako cu zameniti za jacu.
P.S. i onda dodje neko i pise mi kako sam,neki fanboj i teram ljude na amd i umrem od smeha. Kad intel bude dao 6/12 za 200e ulazi u razmatranje odmah. ;)
 
Poslednja izmena:
Za sve ostale nestasice uvek sumnjam ali za grafe stvarno jeste. Pisao sam tamo u kriptovalutama... Vidi, rudari kupuju 5x vise grafika od gejmera. Pritom, ljudi kupuju kod nas po 100 komada kad stigne, pricaju mi drugari da im dolaze sa kofama i kartonskim kutijama punim para i kupuju sve sto ima. Sad zamisli sta je to na globalnom nivou. Rusi se rastrcali po fabrikama, preskacu nabavku skroz, nude da svaku grafiku koja sidje s linije u sledeca 3 meseca, bez coolera i placaju 100$ vise. Veruj mi, fabrike stancuju u 3 smene i 90% toga zavrsi u rusiji i kini. Svestan sam da grafika ne bi bilo svakako i da cene jos neko vreme sigurno nece pasti ali ovo za kupovinu direktno od fabrika sam slucajno saznao i to skoro. Hocu samo da kazem da s grafikama stvarno nije vestacka nestasica ;)

Za igranje je bitno da bude sto stabilniji fps. Ja sam svojevremeni na prosloj masini spustao detalje polako sa high skroz na low da bih imao dobar fps. Meni treba oko 90 da bih bio stvarno zadovoljan. Donekle je pomagalo ali nisam se resio fps dropa. BF1 je igra koja i na low izgleda lepo, sjajno je optimizovana ali dzaba. Otkako sam promenio masinu klizi kao mleko. Pre 5-6 dana me drugar iz klana pita jel imam dropove otkako sam uzeo masinu. Samo sam mu rekao "nijednom" i po tisini sam znao da je to bio trenutak kada se resio da mora da menja masinu. CPU ume da znaci mnogo ;)
Ne znam za vas ali ja kad kupujem cpu, cooler i plocu ja to ne kupujem za sada nego za sledecih bar 3 godine. To je jedino sto znam da necu menjati 100% pa razmisljam i malo unapred.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Neko spomenu ali stvarno je tako: kada se G4560 pojavio bio je naj, sada odjednom nish ne valja...
Cudne stvari se desavaju na forumu...

i3-4160 sa 750Ti - 750 usko grlo - grafa 100% dok cpu na 60-70%
i3-4160 sa 1060 - i3 usko sa sve mikro stutteringom ali retkim frame dropovima (koje sam najvise iskusio u GTA V na otvorenom)
i5-4590 sa 1060 - super balans cpu-gpu ali recimo F1 2016 na ultra oba ne retko udare plafon ali u samoj igri nisam primetio stutt i framedropove...
a 4160 je za nijansu slabiji od G4560 + ddr3 vs ddr4 ram (ako uzmes ddr4)...

Znaci za casual gaming idealno... i to sve out of box,steknes i cepaj...

Ono sto niko ne spominje je to da G4560 ima prednost a to je da radi i sa ddr3 i sa ddr4 memorijama.
Posto pricamo o budzet cpu,ne gledas samo koliko kosta cpu vec komplet prica.
Nedavno sklopljen zenin komp: cpu (G) + mb (podrzava i dd3 i 4) + psu + kuciste= 180e - ddr3 prebacen sa starog kompa.
Testirao malo sa 750Ti, za nekih 5-8 frejmova od vise od 4160 u WoT-u npr...

Ako uzimas R3: cpu + mb + ram= 220e... ali recimo dobijas future proof platformu koju mozes upgredovati ali vazi i za intel...

Naravoucenije: i G i R3 zavrsavaju super posao za dati novac, samo je stvar izbora na koju ces stranu...
Pricati o nekim future proof dugorocnim konfama na par godinama sa budzet varijantom je glupost... kada dodje vreme upgrade-a pre ces zamenuti sve nego raditi upgrade (vise puta potvrdjeno iz licnog i tudjeg iskustva)
 
Poslednja izmena:
@Roger_Waters
Osim ako nisu neophodni portovi sa B250, za G4560 može slobodno i H110 ploča za jeftiniju varijantu. Inače, R3 je bolja varijanta, on je ipak bliži i5 procesorima.

Što se tiče varijante R5 i 1050Ti ili G4560 i RX470 za igre, ova prva može da bude bolja (jako malo) samo u BF1 multi i skoro nigde više. Sve ostalo je pričam ti priču.
 
Naaravno da je pricina prica da je bolje 1050ti uz r5 CPU od rx470 uz g4560
 
@toxic lepo sam napisao i uporedio rezultate. Probaj AC syndicate ili unity pa sam proveri kakav ce biti gejmplej. Ne pisem ovde zbog sebe jer mene bas briga uzeo sam i znam sta je bolje. Preneo sam svoje iskustvo pa ko kako voli. Vidim da imas g4560 i rx 470 a ja sam to prodao i uzeo R5 i 1050 i znam sta je bolje. Nemam nameru da se ubedjujem i svako ima pravo da veruje u sta hoce.

Sto se tice g4560 ne znam sta nije jasno, taj cpu je i dalje bestbuy sto se tice cena/perf i dovoljan je za neki gejming. Koliko para toliko muzike ako nije doslo do poskupljenja kod nas jer je u americi poskupeo na 90 dolara a to je vec opasno blizu R3 1200.
 
Svako svog konja hvali, gomila testova na netu su mi ipak relevantiji izvor. U ostalom, uvek mi je upaljen Riva Tuner sa svim opterećenjima, vidim i sam koliko se optereti procesor, a koliko grafička karta. Ni jedna jedina igra koja važi za procesorski zahtevnu mi nije pravila probleme, problemi su se javljali kada je grafička udarala u 100% zauzeća (The Witcher 3 u pojedinim situacijama, odnosno lokacijama). Mogu sam da dođem do zaključka kako bi to izgledalo na 20-25% sporijoj kartici.
 
Pogresno sam se izrazio, mislio sam da je meni bolje. Recimo na istim podesavanjima rx 470 neka daje avg 90fps, a 1050 60fps problem sa tim g4560 je jer ce u nekim situacijama fps padati na 30-40 uz stater a ovamo ce biti 60 stalno. Meni je dzaba 90 ako imam stater bolje mi je 60 bez statera cak sam voljan da smanjim graficka podesavanja zarad toga jer je slabija karta. Kad sam probao komp u igrama ja sam bio zatecen koliko je sve tecno a ranije nisam to ni primecivao i bilo je super jer krastavac nisam imao gde. Nije poenta da se hvali konj jer cu vrlo brzo zameniti 1050 za jacu, mozda stavim ponovo 470 ili nesto jace videcu ali ostajem pri tome da je bolji uzitak sto tecniji gejmplej a ne sto visa graficka podesavanja.
 
Poslednja izmena:
Nisu mu povecali cenu - G4560 je i dalje 65 evra u domacim prodavnicama.
 
Ja stutter nisam primetio nigde. BF1 multi do duše nisam ni igrao (jesam SP), ali čisto sumnjam da tu može da se javi stutter, može da opadne FPS u gužvi, ali to nije stutter. Stutter se pre svega javlja na dvojezgarnim procesorima (2/2) u igrama koje zahtevaju najmanje 3 thread-a (BF1, DA3, GTA5). Tada FPS ne pada, nego je konstantan, ali se vidi to mikro seckanje, jer preskaču frejmovi. Mnogi pričaju o tom famoznom stutter-u, a da uopšte ne znaju na šta se odnosi. U GTA5 se (npr.) rešava ograničenjem FPS-a, odnosno vSync-om. Mnogo će biti većih padova FPS-a sa slabijom grafikom. Ima na netu puno snimaka gde se vidi stutter, ali ni na jednom nema i3/G4560, samo čisti dvojezgarci.
 
Poslednja izmena:
Naravoucenije: i G i R3 zavrsavaju super posao za dati novac, samo je stvar izbora na koju ces stranu...
Pricati o nekim future proof dugorocnim konfama na par godinama sa budzet varijantom je glupost... kada dodje vreme upgrade-a pre ces zamenuti sve nego raditi upgrade (vise puta potvrdjeno iz licnog i tudjeg iskustva)

To! Samo sada i samo sada. Ovde se sve govori o nekim buducim kupovinama sto implicira da ljudi nemaju kesa...

Ploca za G4560 moze da se nadje i za nekih 50e. Jeste osakacena ali nista mu ne fali...
 
@toxic nece biti statera zbog slabije gtafe jer podesavanja uvek mozes da smanjis i eliminises los fps. Nisam rekao da je u svim igrama cak sam gore i napisao da u BF1 singl plejer nema razlike ali treba da se procita. Takodje mozda i u Witcheru nece biti razlike. Ja sam stater primecivao u FC4 i AC unity i syndicate i sa slabijom grafom i jacim cpu nema toga i fps je lock na 60 dok sa g4560 pada i bilo statera. Sad za AC nije bitno ali u FC4 se bogami oseca jer je FPS igra. Sad u normalno vreme je g4560 i rx 470 jeftinija varijanta mene je to izaslo iste pare kao i R5 i 1050 tako da bih u toj situaciji pre izabrao ovaj kombo jer nisam nasao igru da 1050 ne moze bar 60fps na odgovarajucim podesavanjima. U vecini igara i nema statera ali eto gde ima se vidi. Svakako nije 1050 ne znam sad kakva mocna karta ali da dobar cpu znaci za gejming znaci i to se oseca u nekim igrama i kod slabijih karata a ne razmisljanje g4560 radi isto sve do te jacine karte tipa rx 470 i razlika se vidi tek posle, pa i nije bas tako.
 
Stutter nije pad FPS-a, kod stutter-a FPS najčešće ostane dobar, zna da bude i preko 60 konstanto. Pojednostavljeno, stutter se javlja jer se preskaču frejmovi (za više guglaj micro stuttering), sam FPS ne pada, ali ima konstantnog i iritantnog mikro seckanja. AC ne igram, ali FC4 jesam obrnuo i jeste da je tu i tamo znao da padne FPS na trenutak, ali nema govora o stutter-u. U nekim igrama mi se to dešavalo na predhodnom dvojezgarcu, ali na G4560 nije nigde.
 
Ja stutter nisam primetio nigde. BF1 multi do duše nisam ni igrao (jesam SP), ali čisto sumnjam da tu može da se javi stutter, može da opadne FPS u gužvi, ali to nije stutter. Stutter se pre svega javlja na dvojezgarnim procesorima (2/2) u igrama koje zahtevaju najmanje 3 thread-a (BF1, DA3, GTA5). Tada FPS ne pada, nego je konstantan, ali se vidi to mikro seckanje, jer preskaču frejmovi. Mnogi pričaju o tom famoznom stutter-u, a da uopšte ne znaju na šta se odnosi. U GTA5 se (npr.) rešava ograničenjem FPS-a, odnosno vSync-om. Mnogo će biti većih padova FPS-a sa slabijom grafikom. Ima na netu puno snimaka gde se vidi stutter, ali ni na jednom nema i3/G4560, samo čisti dvojezgarci.
U BF1 ima fps dropa i to dosta a stutter kao stutter je nesto drugo. BF1 MP definitivno trazi vise od 4/4. Mozes da ga nastelujes da imas ok fps ali opet ce padati frejmovi povremeno. Ubija to u mozak iskreno ds ti kazem. Trazi i preko 8GB rama. Meni je 95% BF1, zbog njega sam i menjao svoj i5. Jednostavno sam video da ne moze vise da se bori, zakucan je bio na 100% non-stop. Doduse i grafa je bila na 100% tako da nije bilo poente dodavati bilo sta, uzimati jacu grafu... Ili cela masina ili da prestajem da igram. Prodala me masina X puta, nekoliko puta ssm hteo da polupam nesto. Radi radi pa zakuca sekund. Naletim na nekoga fps na 20 padne. To je za mazohiste. Jos kad naletis na server koji zeza pa ti guta metke, gotovo, nervni slom.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
BF1 ne trazi vise od 8GB rama nego je mnogo bolje kada je ram u dual channel, isto vazi i za Gta V.
 
@toxic na to sam i mislio. Stuter se obicno javlja kod slabijeg cpu dok kad je grafa problem fps moze biti samo los tipa 20fps pa da secka. Takodje i dropovi se cesce jave zbog cpu. No da ne duzimo vise pricu to je ono sto sam primetio bez ikakve namere da hvalim neke konje. Jednostavno bio sam zatecen kako je losija grafa osetno a bolje rade igre jer sam ranije mislio ok nategnes rx 470 pa prodjes i sa g4560 bez ikakve razlike sa jacim cpu...
 
Nazad
Vrh Dno