Šta je novo?

AMD Ryzen 3

Gde je meme sa nadgrobnim spomenikom? RIP Core i3... :(

Sent from my A0001 using Tapatalk
 
Core i3 je mrtav od kako je G4560 izasao [emoji4]

Ovo ce biti ok izbor, ali razlika samo 40e izmedju 4/8 i 4/4..
 
Poslednja izmena:
najiskrenije se nadam da ce R3 izaci sto pre. a sto se tice i3, on ce vrv u narednoj generaciji biti 4C/4T CPU sa brzninom vrv oko 4GHz i sa jos poboljsanim IPC tako da ga ne bih ja otpisivao jos uvek.
 
Cuj RIP i3 xD
Cek da vidimo kako ce sa i5 da se nosi ovaj proc :D
i3 nece biti ni blizu ovome.
 
Core i3 je mrtav od kako je G4560 izasao [emoji4]

Bukvalno tako. Dok se u prethondim generacijama najjeftiniji i3 prodavao u više primeraka nego svi Celeroni i Pentiumi zajedno, sada se G4560 prodaje u više primeraka nego svi i3 modeli zajedno.

Na temu - Za igre će sigurno G4560 ostati bolji izbor, tj. imaće bolji odnos cena/pefrormanse. Dobra stvar je što i R3 ima 4 jezgra i 8MB L3 keša, tako da će sigurno davati stabilniji framerate. I vrlo verovatno neće biti (mnogo) lošiji u igrama od R5 4c/8t modela, tako da će sa R3 i AMD sebi smanjiti profit. I pretpostavljam da će biti bolji izbor za profi upotrebu (develpment, grafički dizajn, office...), posebno što svako od nas stalno drži po nekoliko pgorgrama, pa bi fizička jegra trebalo da budu bolja od HT-a :)
 
Ima li nekih naznaka i/ili predvidjanja koliko ce kostati kod nas?
Edit:
Since the price of the Ryzen 5 1400 is $169 and AMD usually prices its chips in increments of $20, we can expect the Ryzen 3 1300 and Ryzen 3 1200 to be priced at $149 and $129 respectively.
Znaci 149 i 129 evra kod nas???
 
Poslednja izmena:
Kod nas cene variraju za Ryzen 5 npr.

Ryzen 1400 od 20.800 do 27-28.000(za 28.000 ima Ryzen 1600, neko vreme je bio za 25.900 ..).

Tako da u odredjenim, legalnim, radnjama i na KP ocekujem normalnu cenu, dakle tu oko 129e.
 
Poslednja izmena:
Hmmm, sta znam ali to nije bas jeftino s obzirom da ti procesori nemaju grafiku.
 
@virke, do kraja godine ce stici novi apu sa solidnom grafickom.
A sto se tice ostalog.. Pa ja bi pre uzeo fx8300 za 95e (a uz ga970ud3p za 65e ga jos kloknuo) nego r3 za 130e.
 
Uzeo bi 40% sporiji prevazidjeni i vreli cpu zarad 35e ustede??? Logicno,nema sta
 
Preslab je ST na FX-u, multi core je dobar, ali dzabe..

Neisplativo je uzimati i procesor i plocu za FX, kad ima Haswell i5 i Ryzen 3 za 30-40e vise.
Jednostavno trosi mnogo ako se klokuje, single thread(koji znaci za igre i dalje) je slab obrni-okreni..

Za nekog ko ima plocu, memoriju i nekog matorog Phenoma/Athlona je super kao upgrade za mali novac, ali to je to.

Svakako ce Ryzen 3 biti bolji izbor od polovnog i5 za isti novac, a od novog i5 je vec Ryzen5 daleko bolji izbor.
 
Poslednja izmena:
@fingon82, bas tako, toliko sporiji da kada se klokne u nekim stvarima je ispred non k i5 i cak prilazi r5 4/8.
r5 je odlican cpu pocev od 1600, tu reci nemam, r7 je fantstican, r5 4/8 solidan cpu sa malom potrosnjom (iako sebi ga ne bi kupio), ali r3... Nesto mi skroz bzvz za 130e.
 
Poslednja izmena:
Uzeo bi 40% sporiji prevazidjeni i vreli cpu zarad 35e ustede??? Logicno,nema sta

A jos cooler da se kupi... xD


Besmislen je FX u drugoj polovini 2017. Totalno. Samo kao upgrade za matore masine, kao sto rece Ivan, i to ako naidje po finoj ceni.
 
Poslednja izmena:
Na kuler sam i zaboravio....

Послато са HUAWEI P6-U06 уз помоћ Тапатока
 
@fingon82, bas tako, toliko sporiji da kada se klokne u nekim stvarima je ispred non k i5 i cak prilazi r5 4/8.
r5 je odlican cpu pocev od 1600, tu reci nemam, r7 je fantstican, r5 4/8 solidan cpu sa malom potrosnjom (iako sebi ga ne bi kupio), ali r3... Nesto mi skroz bzvz za 130e.
U nekim stvarima koje niko ne koristi, poput winrar arhiviranja golemih fajlova i video obrade u po nekom slucaju. U nekim drugim primenama, poput vecine igara, je na nivou i3

Послато са HUAWEI P6-U06 уз помоћ Тапатока
 
Meni Ryzen 3 1300 izgleda kao odlična kupovina. Clock na 3.5 GHz uz turbo na 3.7 GHz. I to 4/4 konfiguracija. Većini ne treba više.
Nek se kloknu (kome je to bitno) još 200 MHz i obesmisliće potpuno R5 1400. Da ne pričam o konkurenciji.
 
Ja bas suprotno mislim, da ce Ryzen 1400 obesmisliti Ryzen 1300. Za 20e vise dobijas 4/8, i to sa vecom razlikom nego kod intela jer SMT bolje skalira.

Posto su ovo realno budzet Ryzen procesori, opet se dovodi u pitanje da li se isplati uzeti 1300 za 20e vise u odnosu na Ryzen 1200, ili uzeti za razliku u ceni B350 plocu i podici malo klok na Ryzen 1200.

Meni je konkretno Ryzen 1300 potpuno besmislena kupovina, ali videcemo, trziste ce pokazati.
 
Poslednja izmena:
Combo breaker:

Uzmes najjeftiniji R3 1200 i najjeftiniju plocu (kao sto se godinama uzima za zakljucani i5) i uzivas bez overclockovanja i ostalih zezancija. :smoke:
 
Poslednja izmena:
Dole s najjeftinijim pločama! Pravda za srednji segment! B350 za svakog! :d

Slažem se se OC-om bavi mala grupa ljudi, kao i da 10% veći klok ne znači mnogo. Ali za Ryzen 3 1200 bi bila velika šteta ostaviti ga na stock kloku :) Suviše je jednostavno, jeftino i radi :D I cenim da će u EU R3 1200 biti ~120€, ako ne i manje, tj. u rangu najjeftinijih i3. R5 1400 je već 160€. -20€ za jedan model, i -20€ za drugi i to je to :d
 
Ja bas suprotno mislim, da ce Ryzen 1400 obesmisliti Ryzen 1300. Za 20e vise dobijas 4/8, i to sa vecom razlikom nego kod intela jer SMT bolje skalira.

Posto su ovo realno budzet Ryzen procesori, opet se dovodi u pitanje da li se isplati uzeti 1300 za 20e vise u odnosu na Ryzen 1200, ili uzeti za razliku u ceni B350 plocu i podici malo klok na Ryzen 1200.

Meni je konkretno Ryzen 1300 potpuno besmislena kupovina, ali videcemo, trziste ce pokazati.

Da, ovo je kupi i vozi segment gde će malo ljudi se baktati sa overklokom zato potenciram R3 1300 sa odličnim taktovima "out of the box" koji će obesmisliti i3 seriju procesora kao i većinu i5 procesora ispod recimo i5-6600K modela. Prevashodno mislim na perf/$ (i5-6500 i i5-7500 će verovatno biti brži ali uz cenu od $192, i5-7400 verovatno sličnih performansi uz $172 cenu). Isto 4/4 procesori, R3 1300 ima slabiji ST ali više keša (isto koliko i R5 1400) uz oveklok mogućnost kao bonus. Nekadašnji $200+ best buy segment.

Naravno, pod pretpostavkom da će R3 1300 biti oko $149, dok R3 1200 mogu da spuste baš nisko, možda čak i $119 što bi bio mega hit.
 
Nisu ljudi navikli na OC.

Dosta godina unazad je moglo da se bira izmedju FX-a(koje je realno retko ko uzimao, ja sam medju njima) i intela koji za OC naplacuje debelu premiju(skuplji procesor i skuplji chipset).

Da i5 6400 moze da se klokuje na B150 chipsetu, koliko bi ljudi kupilo 6600K i Z170 chipset? Moje misljenje je da bi to bio jako, jako mali broj ljudi i da bi blagi OC, onaj gde podignes klok procesora na def. naponu nekoliko stotina MHz, bio dosta vise zastupljen.

Licno bih uvek radije uzeo malo bolju plocu i podigao klok(na def naponu), nego da dajem vise novca za procesor.

Ima ljudi koji se ne slazu, koji vole plug&play, ali sa Ryzenom su oni ti koji placaju premiju(u ovom slucaju dosta manju premiju nego kod intela za mogucnost OC) na plug&play.

Za 1600 vs 1600X je vec lakse, jer je par crvenih razlika i Ryzen 1700 kosta ~50$(mozda i vise) vise od 1600X, dok za 20$ vise od Ryzen 1300(non-k i5 konkurent) dobijes Ryzen 1400(non-k i7 konkurent).
 
Nisu ljudi navikli na OC.

Dosta godina unazad je moglo da se bira izmedju FX-a(koje je realno retko ko uzimao, ja sam medju njima) i intela koji za OC naplacuje debelu premiju(skuplji procesor i skuplji chipset).

Da i5 6400 moze da se klokuje na B150 chipsetu, koliko bi ljudi kupilo 6600K i Z170 chipset? Moje misljenje je da bi to bio jako, jako mali broj ljudi i da bi blagi OC, onaj gde podignes klok procesora na def. naponu nekoliko stotina MHz, bio dosta vise zastupljen.

Licno bih uvek radije uzeo malo bolju plocu i podigao klok(na def naponu), nego da dajem vise novca za procesor.

Ima ljudi koji se ne slazu, koji vole plug&play, ali sa Ryzenom su oni ti koji placaju premiju(u ovom slucaju dosta manju premiju nego kod intela za mogucnost OC) na plug&play.

Za 1600 vs 1600X je vec lakse, jer je par crvenih razlika i Ryzen 1700 kosta ~50$(mozda i vise) vise od 1600X, dok za 20$ vise od Ryzen 1300(non-k i5 konkurent) dobijes Ryzen 1400(non-k i7 konkurent).

Mozda ne uzimaju 6600k i Z170, ali zato uzimaju 7700k i B150.

https://youtu.be/RqGCXAHa3g8?t=210
 
Zašto bi neko uzimao otključan Intel procesor i ploču na kojoj ga ne može overklokovati? Ili - ili situacija.

Da ne pričam koliko se naježim kada vidim ploču bez VRM hladnjaka u 2017. godini. Makar najobičnijih...
 
Zato sto osim toga sto su non-k procesori zakljucani, oni su osakaceni niskim klokom, zato ljudi uzmu K procesor i B plocu..

Kod mene i5 4570 radi na 1-1.05V, smejurija :D
Ploca ima dobar power phase, hladnjake, ostalo mi hladjenje od FX-a, 1866 memorija osakacena radi na 1600MHz.
Sve to bez razloga, na ovoj ploci i sa ovim hladjenjem moze komotno procesor na 4.1-4.3GHz i memorija na 1866.

Kod AMD-a tog nema, jedino je procesor zakljucan na plocama od 50e, sto je i sasvim realno..

Bice zanimljivo, Ryzen 1200+ploca od 80-85e i OC na 3.7-3.8GHz, za ~200e se dobiju i ploca i procesor koji ce po performansama biti bolji od zakljucanog i5.
 
r5 4/8 je bolji od zakljucanog i5, r3 4/4 nece biti bolji. IPC je kao kod haswell, avx slabiji (da budem iskren r7 8/16 u avx je na nivou i7 7700k, ali dosta bolji u drugome), a oc i dalje najverovatnije ogranicen na 4GHz. Zbog toga i ne priznajem r3 jer je izmedju zakljucanog i5 i i3. R3 i jeste pravljen kao konkurencije trenutnim i3 i da bude bolji od njih, nije to zamena za i5.
 
Ja koliko znam avx se ne koristi za gaming/svakodnevnu upotrebu, pa ne vidim problem. Ili gresim?

Ako je ipc na nivou Haswella i veci klok, bice losiji za normalnu upotrebu?
 
Avx se malo gde koristi (i na prste da izbrojis gde se koristi po full'u kada i7 7700k je sposoban da se izjednaci sa r7, ali to je cinjenica i realan prikaz snage avx u procesorima, ma da ima osobina nekih pa opet ryzen dobije prednost). Ja ne kazem da je los za normalnu upotrebu, ali je gori od i5 7500 naprimer. Cak i nasviran nece ga prestici. Ne treba tu gajiti neke iluzije ili hajpovati preterano. R3 je jaci od i3 i to je sve. Moze se nazvati jeftinijom ali i slabijom alternativom savremenih i5.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno