Šta je novo?

AMD Ryzen 3

Vrhunska kombinacija je i dalje G4560 uz RX 470 sa starom cenom. Ili sada g4560 uz 1050 ti za one sa ogranicenim budzetom. Neki ljudi jednostavno preteruju. Slazem se sa DukeLander u potpunosti. Obesmislio je dalju raspravu na tu temu. Za svoju Rx 470 MSI Gaming X sam tada dao 23900 dinara. Ne zalim ni najmanje.
 
Poslednja izmena:
Evo interesantan klip o cpu uskom grlu danas... meni je interesantno na ROTR benchu iako je super fps imas stutteringe koje je cak i kamera zabelezila (ali lik nije spomenuo) i nije neki nafurani bench-poredjenje vec recimo neki citiram real world scenario test:

Da ne bude zabune, ne favorizujem G4560 i sl vec da znamo neke tacke i drzimo se realnosti:

 
Nemam strpljena da odgledam ceo video, gde ima stuttering-a? Baš igram ROTR, sve na max.
 
On je poredio R3 1200 na stock kloku a to je 3.1 ili 3.2ghz. U prvom videu ga je upario sa A plocom a posle nasao B plocu za iste pare a nije ga testirao na 4ghz vs g4560. R3 na toj B ploci i stock hladnjaku moze do 4ghz neka i 3.9 bude. Kad su oba na stoku g4560 se lepo drzi ali ko god uzima za gejming naravno da ce kliknuti par puta u bios da dobije i5 jer je teze instalirati piratsku igru nego li kloknuti R3. Svakako g4560 je i dalje jeftiniji kao cpu a i ide na plocu od 50e dok je R3 realno greota staviti na A plocu. Tako da ko je na tankom budzetu komotno g4560+h110 a ko moze da se opruzi malo vise R3 i B350.
 
cuje li vam se kao da zuji box cooler kad vam je CPU u game modu? Tj na mojoj ploci se zove to game mode, u prevodu kad je na maximumu. Bas neprijatan zvuk. Nije do vibriranja ploce dobro je utegnuta
 
Meni se tako cuje na glupo LC napajanju od kada sam ga kupio. Da nije to?
 
ma kakvi CPU kuler 100%, naterace me sve da rastavim i sastavim ispocetka. Ovako dok je na tom obicnom modu se ne cuje uopste ali kad pocne da zuji bas izludim. Msm nemam potrebe za tim game modom ali nervira me sto nije sve pod konac
 
Proveri sta se cuje, gurni glavu u kuciste i slusaj pazljivo. Mozda samo od vibracija nesto drugo drnda, neki kablic naslonjen na lim ili nesto drugo.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
prvo sam proveravao da nije vibracija jer zvuk je klasicna vibracija, onda sam rukom stiskao sve deo po deo po celom kucistu ali zvuk je ostajao. Inace sam prvi put u zivotu, a imam PC 20 godina, sve zatego, zasrafio, kablove sredio sve pod konac. Morace detaljnija dijagnostika da padne, izvadicu plocu iz kucista pa cu pustiti taj game mode da vidim sta se onda desava. Nije to bas klasican iritantni zvuk, niti se cuje toliko, ali nije ni zvuk tipican za veliki fan speed. Pogledacu detaljnije deo po deo nema sta, sistem eliminacije je mama dijagnostike :)
 
Poslednja izmena:
Pretisni malo kuler na procesoru ili čak malo i zaustavi vent. Ako se javlja samo u igrama, možda je i coil whine, proveri da li možda dolazi iz grafičke karte ili napajanja.
 
Nije coil whine nije iz grafike i nije iz napajanja, CPU fan je 100% uzrok, znam sta je coil whine menjao sam 270X top zbog coil whinea pre par godina tako da dobro poznajem taj zvuk. Samo sad da budem 100% siguran da nije ipak vibracija uzrokovana brzinom fana. Probao sam stiskanje kulera na CPU prvo cim sam cuo taj zvuk i zvuk se nastavlja, nisam doduse ventilatore dirao dok rade, probacu jos to. Kazem opet sve je jako lepo utegnuto i zasrafljeno i uredno namesteno unutar kucista. Zvuk se javlja cim u biosu namestim "game mode", kada ga iskljucim ne javlja se uopste, radio CPU na 3.1 ili 3.4 ghz
 
Poslednja izmena:
Meni se tako cuje na glupo LC napajanju od kada sam ga kupio. Da nije to?

Ako je onaj veliki vent na dnu napajanja u pitanju problem je sto je skoro polovina ventilatora zatvorena plastikom s unutrasnje strane napajanja. Time su valjda hteli na usmere protok vazduha kroz kuciste napajanja. Kada se odstrani ta plastika napajanje postane poprilicno tise .
 
Svaki procesor ima razliciti napon. Ali negde oko 1.2 su generalno difolt vrednosti.
 
Pozdrav drugari,

Evo da se ukljucim i ja sa vama malo o klokovanju Ryzena 3 1200

3800 mhz, u biosu podesen manuelno default napono na 1.225, memorija na 3000 mhz 1T parametar

Testirao sat ipo u prime95, 3dmark, Cinebench, cpuz.
Temperature: procesor: 51, chipset: 40, VRM mos: 41

U prilogu slike.

Mogao bi da dizem napon i da probam cuvenu barijeru od 4ghz, mada i ovako da ostane prilicno sam zadovoljan.

E da vcore SOC u biosu mi je na AUTO, predlog neki za staticki SOC? Po auto trenutni SOC mi je 1.236V
 

Prilozi

  • cpuz1.PNG
    cpuz1.PNG
    26.6 KB · Pregleda: 109
  • cpuz2 mem.PNG
    cpuz2 mem.PNG
    18.1 KB · Pregleda: 95
  • cine.jpg
    cine.jpg
    439.6 KB · Pregleda: 92
  • 3dmark.jpg
    3dmark.jpg
    248 KB · Pregleda: 77
  • cpuz3.PNG
    cpuz3.PNG
    17.3 KB · Pregleda: 89
hitno obaraj soc, 1.05v je dovoljno, napon na soc je bitan samo toliki da sistem se digne (ako ti bude slucajno nestajala slika - kao kad driver graficke se restartuje - podigni malo). Ako nece 1.05 - 1,075 i 1.1 probaj.
 
Poslednja izmena:
Ne treba ti toliki soc. Spusti na 1.1 opusteno i dizi cpu na 4GHz.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Na 4ghz nece ni sa 1.3v naponom. Predpostavljam da je memorija u pitanju, sigurno moram da obaram brzinu memorije sa 3000mhz na manje (treperi na ploci cpu-dram). Nisam se dalje igrao, jer i ovako na default su zaista sjajni rezultati.
 
Nije to zbog memorije, mali je to 1,3v radni napon za ryzen cpu na 4GHz, a vidim da imaš dobru ploču i dobro hlađenje tako da sve zavisi od primerka procesora i od podešavanja i biosu. Što ne probaš ram na 3000MHz, SOC na 1v, cpu na 4GHz i 1,4V .
 
Nije mali za R3. Dostizu 4ghz sa 1.3. Kad treba napon da se dize drasticno znaci da je dostignut limit za taj procesor. Nije do napona ni temperature jednostavno limit je arhitektura i proizvodni proces.
 
Tamo znači, ja sam probao r5 1400 i r5 1600 i nijedan nije mogao na 4GHz bez 1,42-43v. sa vodenim hlađenjem.
1,3v i nije neko opterećenje za ploču i što kažež takva je to arhitektura, a možda mu zapao primerak koji neće preko 3,9GHz, mada realno i 3,9 za ryzena je odlično.
 
Ajd probacu i vece frekvencije, medjutim imam osecaj da je zbog memorije, na ploci mi indikator treperi CPU-DRAM.
Ali kazem, opet, dosao sam do 3.8ghz na default naponu 1.225 sa memorijom na 3.ghz sto mislim da uopste nije lose.

Jednostavno za svaki dan mislim da je to ok, radi testa probacu kad stignem to sto ste predlozili pa cu javiti.
 
Ma gde loše odlično je to, jer si probao na 3,9?
 
Nisam jos, zadnje sto sam probao i da je stabilno je multiplayer na 38.25. Tu sam prebacio 3.8ghz i tu je stabilan na default voltazi.
Dalje nisam probao, al cu da probam :)
 
Prvo probaj na 3,9 pa tek onda na 4GHz, nego kopka te poznat mi osećaj, za megaherc više.....

Ako je stabilno 3,8 na 1,225v , trebalo bi 3,9 na 1,275v da radi bez problema.
 
Poslednja izmena:
Upravo. Probaj pa vidi. Cim dodjes do nekog kloka gde je za dalje povecanje frekvence neophodno osetno povecanje napona na blizu 1.4 ili preko to je granica za taj cpu. R3 na 3.9 do 1.3 bi trebalo velika vecina da mogu a dosta idu i do 4ghz. Svakako da li je 3.9 ili 4 nije toliko bitno, cak i 3.8 na difolt je super.
 
@Serbianboss, podesi naponsku kako treba, bice ti dosta stabilniji oc.
Safe preset (maksimalna stabilnost kod OC ram, umeren OC cpu)

CPU Power Phase Control - Manual (rucno upravljanje fazama)
Power Phase Response – Regular (sto manje se menja odgovor faza to je bolje za soc/bus)
CPU VRM Switching Frequency - auto (dinamicka izmena u zavisnosti od opterecenja)
VRM Spread Spectrum – disable
VDDSOC Phase Control - Optimized (koristimo profil naponske koji je podesen od strane proizvodjaca maticne, a ne od strane cpu)
VDDSOC Switching Frequency - auto (dinamicka izmena u zavisnosti od opterecenja)

CPU Load-Line Calibration - level 3 ili 4 , ponekad se zovu medium ili high
СPU Current Capability - 130%
VDDSOC Load-Line Calibration - level 3 ili 4 , ponekad se zovu medium ili high
VDDSOC Current Capability - level 2 ili 3 , ponekad se zovu medium ili high
CPU Power Thermal Control - 120% kod vas moze biti drugacije, ne dirajte (sistema zastite od pregrevanja VRM)
CPU Power Duty Control - T.Probe ( kontrola opterecenja na VRM, u zavisnosti od temp preraspodeljuje opterecenje na VRM )
Active Frequency mode - disable (gasimo powersave na naponskoj, analog Switching Frequency, samo za CPU+ Soc. Gasenjem svodimo na minimum oscilacije napona na CPU i Soc)

DRAM Current Capability - 120% (podizanje do 130% vec negativno utice na stabilnost ram)
DRAM Switching Frequency - najmanje moguce znacenje koje imate na vasoj maticnoj (smanjuje oscilacije napona)
DRAM Power Phase Control - Extreme (koristi sve faze naponske)

Kao rezultat: podesili smo tako da naponska radi u maksimalno stabilnom\neizmenicnom stanju pri bilo kakvom opterecenju. Iz minusa – pocinje vise da se greje VRM CPU, mozda ce biti potrebno dodatno hladjenje. Tako da testirajte, proveravajte i pratite temp.


Fast preset (maksimalni OC i stabilnost cpu, umerena stabilnost i OC ram)

CPU Power Phase Control - Manual
Power Phase Response - Medium ili Fast (velika brzina odgovora faza pomaze u stabilizaciji cpu u stres testovima)
CPU VRM Switching Frequency - auto
VRM Spread Spectrum - enable (nabolje proveriti i disable, ponekad pomaze – utice na stabilnost ram)
VDDSOC Phase Control - Optimized
VDDSOC Switching Frequency - auto

CPU Load-Line Calibration - level 4 , ponekad se zove high
СPU Current Capability - 140%
VDDSOC Load-Line Calibration - level 3 ili 4 , ponekad se zovu medium ili high
VDDSOC Current Capability - l level 2 ili 3 , ponekad se zovu medium ili high
CPU Power Thermal Control - 120% kod vas moze biti drugacije, ne dirajte (sistema zastite od pregrevanja VRM)
CPU Power Duty Control - T.Probe
Active Frequency mode - disable

DRAM Current Capability - 120% (podizanje do 130% vec negativno utice na stabilnost ram)
DRAM Switching Frequency - najmanje moguce znacenje koje imate na vasoj maticnoj (smanjuje oscilacije napona)
DRAM Power Phase Control - Extreme (koristi sve faze naponske)

U tom presetu sve lici na “SAFE”. Razlika je samo u brzini odgovora faza i ukljucenom VRM Spread Spectrum radi pokusaja stabilizacije DRAM. Temp VRM je niza na 5-10 stepeni nego kod preseta “SAFE”
 
Poslednja izmena:
 
Single core 200 i kusur. Jel moguće da se toliko dobije prelaskom na 12nm?
 
Nazad
Vrh Dno