Šta je novo?

Chocolatey - CLI menadžer paketa za Windows

Sad sam probao. U suštini nije nešto iz prostog razloga što Windows aplikacije uglavnom nisu open source. Jer da jesu mogao bi da ih kompajliram ili bih koliko toliko bio siguran da su bezbedne i nemaju adware/malware u sebi. Ovako, sve što ovaj paket menadžer radi je silent install. Bolji je čarobnjak jer tu mogu isključiti nešto što ne želim da instalira, promeniti putanje, birati usera. Ovde nemam pojma da li će instalirati adware, Google Chrome uz neki paket, ne mogu da biram putanju.

Zanimljiv pokušaj ali sve dok je Windows closed source i dok postoje freeware aplikacije koje nisu open source od ovog pristupa nema ništa. Što se ne može reći za Mac jer tamo Homebrew funkcioniše jako dobro, mada zasluga tome su Linux aplikacije koje se instaliraju na ovaj način. Ipak je Mac u suštini Unix a Windows nije.
 
Mada svakako korisnici Windowsa više vole da klikću dok instaliraju programe nego da kucaju u terminal emulator.
 
Dobro, treba razumeti i da dobar deo ljudi jedva uspeva i da instalira neki program čak i sa čuvenom Next->Next->Next varijantom, CLI za takve korisnike je naučna fantastika.
 
Lakše je ovako, ovaj sam sve radi ako izuzmemo pokretanje Powershell i kucanje tri komande od kojih su prve dve uvek choco install a treća ime paketa. Slično kao Microsoft Store samo brže jer Store se brzo natrpa aplikacijama pa pretraga postane mučna (Google Play je najbolji primer toga) dok paket menadžer obično ima solidan search koji brzo izbaci ono što te zanima.

Problem je što je na Winu Pwershell malo zabačen dok je Terminal na Linuxima lako dostupan preko više lako uočljivih prečica.
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: M J
Reinstalirao sam sistem, snimio par programa i nabasao na ovu čokoladicu. Jel koristi neko ovo?

Šta mi smeta i šta želim da rešim ovim softverom:

1. Programi kao što je potplayer i qbittorrent se apdejtuju tako što se skine novi exe/msi I prolazi kroz instalacioni wizzard. To želim da izbegnem jer me smatra. Jel moze chocolate to da automatizuje, da radi apdejt kao Windows store?

2. Da izbegnem uvaljivanje dodatnih programa u wizzard. Jel chocolate skripta instalira, recimo, McAfee uz Adobe reader jer je tako štriklirano po default u wizzard ili je to izbačeno iz chocolate skripte?

3. Da napravim listu instalirani programa na sistemu, exportujem je i onda kasnije importujem i on instalira sve programe sam.

Jel moze ovaj chocolately to? Windows store mi se sviđa ali je malo programa dostupno, mnogi se plaćaju iako su besplatni a neki nisu isti kao kada ih instaliraš preko exe/msi.

Be mogu da editujem prethodnu poruku pa moram novu. Jel moze chocolately da obrise program tako što ukloni sve tragove i repove? To mi preko msi wizzarda nikada nije uspelo.
 
Poslednja izmena od urednika:
Mali izbor programa. Nema Pot player.
 
Nazad
Vrh Dno