Šta je novo?

Asus MX259H (25" 1080p)

Yojinbo

Znamenit
Učlanjen(a)
18.12.2013
Poruke
4,727
Poena
1,115
Evo cisto da podelim iskustva sa ljudima na forumu ovde i da ne bih zatrpavao IPS/VA Panel sticky teme.

Trenutno sam na trecem monitoru u poslednje ~4 nedelje (1. BENQ EW2775ZH 2. Samsung C24F390FHU).

Prva dva su bili sa VA panelima, Benq sam vratio jer je (subjektivno) 27" bilo preveliko za mene, u suprotnom je monitor za taj novac bio odlican (odlican panel i prikaz boja, bas duboke crne)

Samsung je dosao sa losim panelom, probijanje na levoj strani i u gornjem delu ekrana, takodje crne nisu bas odusevile i nekako su vise naginjale ka sivim (sto je za S-VA nedopustivo ili pak jeste?!!). Monitor se takodje dosta zagrevao na celoj desnoj strani/ivici.

Trenutno od jutros Asus MX259H stoji na stolu, 25" 1080p. Imao sam srece a i nesrece sa njim koliko mi se cini.

U pitanju je 25" FHD panel koji je manje zastupljen na trzistu i (nesto) bolji od 24" koji se inace nalaze u ponudi (ako se da verovati testovima na netu). Reako bih da je ova rezolucija apsolutni maksimum i "sweet spot" za 1080p ekran.

BLB je minimalan i da se primetiti samo u donjem levom uglu monitora. (sto je cini mi se skoro premija za IPS panel, ali videcu veceras malo bolje situaciju). Nema mrtvih/zaglaljenih piksela.

Boje su naravno odlicne i mnogo viska "iskacu" u odnosu na VA panele i tu nema neke velike diskusije. Iskreno mnogo me vise privlaci sada ovakav (dobar) IPS panel nego VA. Posebno jer su i crne ovde zaista dobre (ne duboke kao na VA ali opet izuzetno dobre).

Stand je za divno cudo prilicno stabilan i nema klimanja kao sto je bio slucaj sa Benq i Samsungovim modelom, a ocekivao sam da ce Asusova solucija biti najlosija od 3.

Od prikljucaka 2hdmi+VGA audio in/out. Zvucnici su ok, nista posebno za ovakav tip. Mogu se privremeno koristiti ali ne mogu da zamene jedan dobar 2.1 sistem ili pak dobro on-ear resenje.

E sada problem je nazalost da metalna siva lajsna koja se nalazi u donjem delu monitora (Asus logo i onaj HDMI natpis itd.) nazalost nije lepo zalepljena i jasno se pomera 1-2mm prilikom pritiskanja (vidi se da ima lufta od monitora kada se pogleda sa gornje strane). Takodje i centralni deo lajsne pokazuje znakove pomeranja, odnosno kao da se odlepljuje...

Nisam pametan da li da vratim ili zadrzim jer je panel ok ali ovakav propust sa lajsnom na monitoru od 240e definitivno ne bi trebao da bude prisutan.

edit:

takodje bih dodao da je mat premaz koji je upotrebljen na ovom Asusovom modelu odlican. Ne deluje mi da je toliko drastican kao kod Samsunga i prikaz slike (posebno ostrina fontova) je mnogo bolji iako je 25" model. Kod Samsunga je "pikselizacija" bila vise primenta iako je manji panel u pitanju.

jos jedna zamerka sa moje strane je - steta sto monitor tj stand nije malo visi (recimo kao kod Samsungovog ili Benq-ovog) sto bi umnogome poboljsalo ergonomiju (koja je limitirana).
 
Poslednja izmena:
Ja isto posedujem taj monitor od pre mozda mesec dana. Veoma sam zadovoljan. Ima probijanje crne ali nije strasno iskreno ne smeta mi. Sto se te lajsne tice iskreno nisam video nikakvih problema jedino monitor kada radi duze oseti se da je lajsna zagrejana :D
I slazem se sa tobom da je 25" odlicno za FHD rezoluciju
 
Poslednja izmena:
Kada se pogleda odozgo ka toj lajsni kod mene u desnom uglu se tacno vidi da je odlepljena dobrih par milimimetara od panela i kada stisnem tacno se i oseti/vidi pomeranje.

Ako kazes da zagreje kada monitor duze radi onda mogu samo da ocekujem da ce se jos vise odlepiti vremenom... Tako da mi ne gine zamena, po mogucstvu sto pre...

Ovako nemam zamerke, odlican panel i monitor... Jedino je pitanje koliko ce da mi se posreci sa sledecim modelom... Ovo malo probijanje je minimalno za IPS i totalno mogu da podnesem (zato sam se i odlucio za 25" panel + konfiguraciju prikljucaka i 3 godine garancije)

Izbor mi se jos svodi na ovu novu seriju VZ249Q, ali vidim da i kod nje je BLB cesta pojava...
 
Poslednja izmena:
Ja ne bih menjao na tvom mestu ako vec imas dobar primerak ne verujem bas da ce da ti se posreci sledeci put. Ti vidi ako toliko bode oci i ne mozes to da podneses menjaj.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Narucio sam jos jedan primerak na Amazonu, treba da stigne u utorak. Za ovaj sam vec pokrenuo proces vracanja, ali cu da ga zadrzim do tada da bih mogao da odradim h2h poredjenje.

Mislim da bih mozda mogao super-lepkom (pazljivo jedna-dve kapi) da resim problem.

Videcu kakva je situacija i sa drugim model. Ako i on bude imao problema vraticu oba nazad.

Realno do 200/250e mu dodje kao taj neki budzet segment i ne moze bas puno da se ocekuje. Mada iskreno 200-350 je vec mid tier panela i mogu da se nadju bolji primerci, ali ocigledno je kod svih ista prica i nazalost moraju kompromisi da se naprave.

Na kraju razmisljam da narucim iz "budzet" segmenta VZ249Q (koji je izasao krajem prosle godine/pocetkom ove), ima solidan panel novije generacije.
I onda znam sta dobijam za taj novac i necu da se nerviram puno. Sa time mogu da sacekam 2-3 godine dok se ne pojavi neka zaista dobra 2k opcija u 200/300e segmentu, koja nece da bude toliko problematicna.
 
Naravno ti znas najbolje sta ces uciniti. Kao sto si rekao mozes srediti to super lepkom :D
Ja sam stvarno zadovoljan sem tog probijanja crne druge mane nema mada ga svaki ips ima cak i ovi koj kostaju i preko 500e :D
Ovaj moj je cak proizveden ove godine januara sto me bas iznenadilo.
Evo slike cisto kod mene da vidis lajsna kakva je
a91e45e7e1ed13afa3ad422390235faf.jpg

f5e93a0286a7446f82e35bc121506b24.jpg


Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Takodje imam model proizveden u Januaru ove godine.

Sinoc sam takodje video da imam i glow u desnom donjem i gornjem uglu (sto nazalost nisam mogao da vidim preko dana).

Nista ostaje da sacekam da stigne i ovaj drugi primerak pa da uporedim. Ali interesantno je da je na Amazonu trenutno cena skocila sa 240e na 265e pri cemu im je jos 3 komada ostalo (2 su prakticno kod mene) sto me dovodi do pretpostavke da su ova 2 komada uredjaji koji su vrlo moguce vraceni zbog sitnijih QC problema i mogu da se prodaju kao novi. (mada opet to ne bi smelo i uvek se navodi u opisu, ali me ne bi cudilo)
 
Javi kada ti stigne drugi monitor i javi utiske

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Pristigao danas, raspakovao sam ga pre par sati... Evo sada bas gledam... I da lajsna je ok ovog puta ali BLB je evidentan u gornjem i donjem desnom uglu ekrana i naravno mrtav piksel skoro pa u sredini...

Pakujem sutra i njega i saljem nazad.

Videcu negde lokalno da pojurim Iiyama XBU2492HSU-b1 (IPS 24") ili pak da Philips 246e7QDSW kao alternative sa novijim 24" IPS panelima. Nemam iskreno nesto volje da igram dalje lutriju sa Asusom.
 
Mislim da ce i ti ips paneli da ti imaju probijanje od toga ne mozed da pobegnes kod ips-a

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Znam ali se nadam da cu naleteti na model koji ce imati minimalno ili dosta manje. Nije ni ovo horror show, ali je definitivno vise od onoga sto bih mogao da podnesem...
 
Mogu samo da ti pozelim srecu drugo nista :D

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Ma znam, ali ako dajem vec oko ~250e onda ocekujem i malo vise...
 
Eh, vidim da ces promeniti jedno 10 komada dok ne ubodes ono sto trazis! Ali samo sa strpljenjem. Baci pogled i na onaj 1440p Lenovo koji se pominje u drugoj temi.
 
^ Ma uzimao sam i njega+ AOC Q2577PWQ i Acer K272HULD...Ali mi sto zbog prikljucaka sto zbog drugih stvari koje sam naleteo u recenzijama o njima odbacio kao opcije...

U tom cenovnom rangu bih pre isao na HP Omen 32" (trenutno 340e) kao All-in-one opciju, ali imam TV tako da mi je sve preko 24" 1080p suvisno...

Videcu kako ce ova Iiyama XUB2492HSU-B1 da ispadne, jer je cini mi se isti panel kao i LG 24mp68VQ-p,samo bez Freesynca i sa boljom kalibracijom out of the box. Naravno i ergo stand kao kod Dell P/U serije...
 
Poslednja izmena:
Da li si U2417H totalno izbrisao kao moguci potencijalni?
 
Da jer im je ta u2147 serija (H,HA,HJ) sa tri totalno različita panela koji variraju u kvalitetu...
Naleteo dam na par komentara gde Phillips 246e7 koristi navodno isti Samsungov PLS IPS panel koji je takodje kod Philipsa dobro kalibrisan što Dell-u daje samo prednost u ergo standu I garanciji a razlika je 100e... Pri tome Phillips ima i VESA mount
 
Sto se tice U2417H ima VESA kacenje, razlika u ergo standu, prikljuccima i garanciji u SRB = 145e, nije malo, jos malo pa jos jedan monitor.

Sto se tice Phillips 246e7 (koji je preporucivan kao best buy), nisam siguran ali mislim da ga je neko skoro na forumu uzeo i komentarisao (ako nisi bio ti) da nije bas odusevljen.... celo vreme pokusavam da nadjem taj komentar ali ga ne vidim.

Ova dva Asus-a koja si dobio, fakticki oba su felericna, hocu reci da ipak ono sto uzmes u radnji ima manju verovatnocu da je felericno nego ono sto porucis net-om.

Jos ovo,

slika sa blicem 20170305_152820.jpg slika bez blica 20170305_152808.jpg

sta se ovde vidi, kada nema blica ima probijanja, dok kad ima blica nema probijanja i sta je zakljucak za taj panel ?

izvinjavam se, nisam naveo da su slike od vracenog U2515H.
 
Poslednja izmena:
Mislio sam na to da ergo stand moze da se nadoknadi VESA mountom...

Fora kod tih Samsungovih IPS PLS je da crne nisu toliko izrazene (duboke), kao ni prikaz boja kao kod AH-IPS-a kod LG-a. Zato njega ostavljam za kraj.

Iiyama je prakticno LG panel sa boljim QC-jem, ali naravno uvek moze da zapadne limun (posebno kod IPS panel gde koliko vidim premija je ubosti dobar panel sem ako firma u startnu nema dobar QC). Ali oni nude poput Della 3 godine garancije i on-spot zamenu usled gresaka (sto znaci direktno u radnji na licu mesta ako ima mrtvih piksela i probijanja, sto naravno moze da se okaci macku o rep ako nemaju na stanju vec se ceka da dobiju od proizvodjaca, ali opet bolje i to nego nista..)


A za panel gore...Ima probijanja, mozes da trazis zamenu i moze da se nadje model sa minimalnim (ali je vrlo vrlo tesko). Ako ti smeta, menjaj i juri dalje...
 
Poslednja izmena:
@ nesa07

Razlikujes li ti cuveni IPS glow od ''probijanja''? :)
 
Druže iskreno me mrzi da kucam... Pogledaj postove od Duka I linkove uzmi kao početnu tačku I pronađi testove za modele i tipove panela koji te interesuju pa vidi sam...

Pričam o generaciji panela od prošle godine kako od LG-ja tako I od Samsunga
 
Poslednja izmena:
@ nesa07

Razlikujes li ti cuveni IPS glow od ''probijanja''? :)

pogresan termin, to je ips glow.


Yojinbo@ pitao sam iz razloga koliko se secam da je Duka pominjao da je PLS bolji jer je novija generacija panela od AH-IPS-a, mislim da je bilo pominjano usporedba U2414H i U2417H, izvinjavam se ako gresim, zato sam te pitao,mozda si naisao na neki novi podatak.
 
LG je izbacio novu generaciju AH-IPS panela prosle godine... Samsung ima svoj PLS koji je takodje doziveo reviziju 2016... Philips koliko sam video gura u svojim serijama PLS i S-VA panele od Samsunga...

PLS=IPS u Samsungovoj izvedbi jer LG drzi prava na IPS. Takodje postoje neke male razlike u odnosu na IPS panele u tehnologiji i krajnjem rezultatu prikaza, ali zaista me mrzi da kucam.

Fora je izgleda da Duke cita forum ali nece se pojavljuje, inace bi sigurno mogao da baci svoje misljenje i da dobre predloge... Valjda ga oladila moderacija pa se naljutio... :)
 
Poslednja izmena:
Stigao je Philips 246e7QDSW.
Saljem ga nazad jer su boje strasno napucane i nikako ne mogu da nadjem odgovarajuca podesavanja. Crvena (i plava) je toliko izrazena da je me oci bole (meni je negledivo ukoliko se gleda sadrzaj gde crvena dominira) i pritom vise vuce na narandzastu. Takodje bele nisu "ciste bele" i vuku na zuto.
Jedina dobra stvar je da su crne izuzetne za PLS (IPS) panel (verovatno zbog saturacije). Ostaje da se vidi za IPS glow veceras.

Takodje je i amazon support stupio u kontakt i izasli su mi u susret, nakon sto sam im objasnio "problematiku" oko modela MX259h ( i zasto sam poslao 2 nazad). Poslali su mi jos jedan primerak MX259h, tako da mogu da se odlucim hocu li zadrzati ili ne.
Posle ovoga, ukoliko ne bude ponovo ok sa MX259h, uzecu verovatno Iiyamu XUB2492HSU-B1 i bukvalno je zadrzavam i ne heftam ni pet para za glow, sem ako nema bas neki krs od panela...
 
Stigao je Philips 246e7QDSW.
Saljem ga nazad jer su boje strasno napucane i nikako ne mogu da nadjem odgovarajuca podesavanja. Crvena (i plava) je toliko izrazena da je me oci bole (meni je negledivo ukoliko se gleda sadrzaj gde crvena dominira) i pritom vise vuce na narandzastu. Takodje bele nisu "ciste bele" i vuku na zuto.
Jedina dobra stvar je da su crne izuzetne za PLS (IPS) panel (verovatno zbog saturacije). Ostaje da se vidi za IPS glow veceras.

Takodje je i amazon support stupio u kontakt i izasli su mi u susret, nakon sto sam im objasnio "problematiku" oko modela MX259h ( i zasto sam poslao 2 nazad). Poslali su mi jos jedan primerak MX259h, tako da mogu da se odlucim hocu li zadrzati ili ne.
Posle ovoga, ukoliko ne bude ponovo ok sa MX259h, uzecu verovatno Iiyamu XUB2492HSU-B1 i bukvalno je zadrzavam i ne heftam ni pet para za glow, sem ako nema bas neki krs od panela...

koliko vidim taj philips kod nas je oko 20000 ako je to taj monitor i vidim da nije 24" nego 23,6" nije mi jasno sto se stekaju za tih nekoliko miilimetra stvarno me to nerviralo kada sam gledao ips. po tvom tekstu vidim da bolje boje pokazuje asus?
 
da, 23.6". Ne znam koja je fora kod svih proizvodjaca sa tih par cm-a sto ukradu.

Da, Asus prirodnije i tacnije prikazuje, cistije bele ima. Ali je crna bolja na ovom Philipsu.

25" paneli bi trebali da budu pravi 8bitni dok su 24" 6bit+frc
 
Nista javi utiske kada ti stigne ovaj asus.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Stigao i 3. primerak... Nema vecih problema, glow ima (u levom gornjem se bas vidi i nesto manje u desnom gornjem uglu), ali na daljini od 90cm-1m se vec ne primecuje. Cak mi se i drug nasao na pivu sinoc, pa sam i drugi par ociju iskoristio za misljenje i definitivno je vrlo subjektivna stvar (meni bode oci, dok je njemu sasvim ok- moze da prodje).

@voki88

Pitanje za tebe? Dok sam pomerao panel primetio sam slucajno da ima ugibanja/upadanja panela na ivicama monitora kada se blagom prstom pritisne. Posebno je primetno u sredini iznad Asusovog logoa, ta pozicija odmah iznad pri vrhu , i u desnom donjem uglu. Dok drugi delovi deluju potpuno cvrsto. Mozda je tako zbog nacina na koji je panel ubacen u ram/skoljku monitora pa negde ima malo vise lufta.

Takodje mi se 2-3 puta desilo da se upali "auto adjusting resolution" iz cista mira i razvlaci sliku na monitoru, ali sam odradio OSD reset i nije se pojavljivalo ponovo.

Da li si kod tebe primetio ovo ili ne? (za panel i rezoluciju)

Inace za ovaj model support mi je napisao da mogu da ga zadrzim (posto sam naveo to oko probijanja,ugibanja i "auto adjust" sa OSD-om), rekli su mi da mogu da im vratim ili ako hocu da zadrzim ali po smanjenoj ceni od 175e (da odrade refund od 65e, valjda se i njima smucilo da im vracam :) )
 
Poslednja izmena:
Licno bih uzeo popust i zadrzao monitor, vidis da ima da izmenjas 20 kom dok ne ubodes neki prihvatljiv, taj koji si uzeo i sam kazes da nema vecih problema, sedi guraj i navici ces se, za koju godinu OLED panel, 144Hz ako igras igre pa da kazes i da ima osetnog kapretka, ovako ti je sve biranje manjeg zla.
 
Nazad
Vrh Dno