Šta je novo?

DuckDuckGo na Linuxu

drmalesh

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
03.06.2017
Poruke
132
Poena
20
Na osnovu napisanog, deluje da mnogi na podforumu koriste ovaj pretraživač. Ja sam davno probao pa sam odustao ali evo ovih dana sam krenuo opet i deluje puno bolje nego ranije. Privacy na stranu, ima neke jako kul funkcije. Bangs su vrh. Dark tema mi je legla ko budali šamar. Results layout je bolji nego !g, samo traži malo navikavanja.

Pošto sam malo uzeo da koristim Vivaldi (šteta što i React GUI layer nije open source) u kombinaciji sa DDG i bangs sada pretragu foruma ili nekog sajta vršim kucanjem odgovaraćujeg bangs i termina koji tražim direktno u adress baru Vivaldija što je mnogo efikasnije nego "go to Google (pošto sam lenj), search for website/forum and open webpage, search forum". Znam da Google ima advanced search koji isto češlja sajtove i forume ali mi je uvek bio mrzak jer povlači novu stranicu pa ga nisam često koristio. Ovako bukvalno u tri poteza obavim pretragu, samo što treba da upamtim bangs.

Na koji način vi koristite DDG na Linuxu (iskustva Windows korisnika me ne zanimaju naročito zato je tema ovde otvorena) i kakve cake biste podelili sa ovom malom zajednicom?
 
Uh, da nisi spomenuo dark theme ne bih znao ni da postoji, neizmerno sam ti zahvalan na tome:)
Htedoh samo to da kažem, ne mogu da doprinesem ničim drugim, koristim ga dugo ali ništa advanced, samo običnu pretragu koristim.

btw pre dva tri dana stavio i ja Vivaldi, u prvi mah mi je bio interesantan, mislim ok je ali nekako mi je bolje na Operi.
 
Imaš dve tamne teme za DDG u ponudi, jedna je siva sa svetlim (belim) tekstom a druga se zove Terminal i tamnija je sa zelenim tekstom (samo ime teme govori). Ja koristim drugu temu, možeš je izabrati ako odeš na More Themes.

Vivaldi jeste malo težak ali ima neke funkcije koje nemaju ni Opera ni Firefox (ne vidim poentu korišćenja Chrome/Chromium pored Vivaldija). Na primer ima tile prikaz tabova. Možda imaju i drugi ali ja nisam primetio. Jako korisno ako želiš da vidiš više stranica na ekranu bez potrebe za otvaranjem više browser prozora.
 
Tek je terminal bolji, svaka čast, beše davno kada sam uopšte gledao Settings, nisam imao predstavu da su ubačene Dark Themes, tj. Dark i Terminal.
Čak sam iskoristio priliku videvši Twitter logo da ih zapratim i na Twitteru :)

Nije Vivaldi težak i čini mi se da jeste jedini sa tile prikazom tabova, što je vrlo interesantno, mislim mogao bih da ga koristim bez problema da nema Opere, developer Vivaldija beše i bivši direktor Opere (ili tako nešto), svidja mi se free vpn na operi, radi bez problema i Speed Dial mi je bolji na Operi, barem out of the box, ništa što ne bi moglo naknadno da se dotera mada za vpn nisam siguran da li ima tog kvaliteta neki free (nisam ni istraživao), igrom slučaja jer se petljam sa time zadnjih dana, primetio sam i da prolazi više tracking cookija sa kombinacijom uBlock Origin + Ghostery i Vivaldi u odnosu na integrisani AdBlocker + Ghostery u Operi. Dalje što sam uočio je sitan font na interfejsu, znači tekst na tabovima i slično, nisam bio primetio da ima opcija za njihovo povećavanje, ništa specijalno dakle, nemam ja zapravo neke zamerke ali sam više zadovoljan sa Operom, bio sam baš dugo isključivo samo na Firefoxu i onda prešao na Operu nedavno, možda bi druga priča bila da sam prvo probao Vivaldi.
 
Poslednja izmena:
Kako se na advanced pretražuju forumi?

Misliš na Google? Nije tema ali nisam mislio bukvalno nego da ograničiš Google Search Results na određeni domen u slučaju Benchforuma na forum.benchmark.rs.

DDG ima takozvani bangs što znači da recimo kucanjem !g i posle termin pretrage ti iz DDG pretražuješ Google. Pretraga Youtube se obavlja sa !yt, Facebook sa !fb itd. To je zapravo prečica. Kada bi Benchforum podržavao taj sistem onda bi pretragu foruma mogao vršiti direktno iz adress bar kucajući bangs za benchforum i termin koji tražiš. Jako zgodno kod Linuxa jer Archlinux wiki pretražuješ sa !aw (na primer: !aw i3).
 
Tek je terminal bolji, svaka čast, beše davno kada sam uopšte gledao Settings, nisam imao predstavu da su ubačene Dark Themes, tj. Dark i Terminal.
Čak sam iskoristio priliku videvši Twitter logo da ih zapratim i na Twitteru :)

Nije Vivaldi težak i čini mi se da jeste jedini sa tile prikazom tabova, što je vrlo interesantno, mislim mogao bih da ga koristim bez problema da nema Opere, developer Vivaldija beše i bivši direktor Opere (ili tako nešto), svidja mi se free vpn na operi, radi bez problema i Speed Dial mi je bolji na Operi, barem out of the box, ništa što ne bi moglo naknadno da se dotera mada za vpn nisam siguran da li ima tog kvaliteta neki free (nisam ni istraživao), igrom slučaja jer se petljam sa time zadnjih dana, primetio sam i da prolazi više tracking cookija sa kombinacijom uBlock Origin + Ghostery i Vivaldi u odnosu na integrisani AdBlocker + Ghostery u Operi. Dalje što sam uočio je sitan font na interfejsu, znači tekst na tabovima i slično, nisam bio primetio da ima opcija za njihovo povećavanje, ništa specijalno dakle, nemam ja zapravo neke zamerke ali sam više zadovoljan sa Operom, bio sam baš dugo isključivo samo na Firefoxu i onda prešao na Operu nedavno, možda bi druga priča bila da sam prvo probao Vivaldi.

Opera ima neke jako dobre stvari integrisane kao pomenuti VPN, superioran Speed Dial (nema bolji, probao sam sve), brže otvara strane, brže se podiže, responzivniji interfejs (Vivaldi je ipak React on top of Chromium, kao Facebook kada pretražuješ iz Chrome/Chromium), integrisan dobar adblock koji možeš podešavati (ne kao 3rd party doduše), Turbo mod, izuzetno urađenu tamnu temu i generalno dizajn kompletnog grafičkog interfejsa (Google Chrome je nekad bio šampion dizajna, danas je najružniji browser), sidebar, facebook, whatsapp, dobar ili možda najbolji download manager, battery saver, feed reader i agregator. Jednom rečju odličan bundle.

Ali nije 100% kompatibilan sa Chromium projektom jer menjaju kod. Vivaldi je sa druge strane čist Chromium plus React addons. Što znači da Vivaldi je 100% kompatibilan sa svim Chrome Store ekstenzijama a trebalo bi i aplikacijama. Vivaldi nema sve što i Opera ali ima mali milion podešavanja i ekstra funkcija. Na Linuxu podržava Native Windows GUI i njihov crossplaform GUI. Ali su fontovi interfejsa kao što si primetio sitni jer su hardcoded tj. ne povlače se iz sistemskog fontconfiga. To se može ublažiti jer postoji opcija skaliranja interfejsa (zasebna od skaliranja web sadržaja). Uz crossplatform default window sistem i 120% skaliranje interfejsa postiže se visina toolbara kao na Operi. Na 100% zauzima značajno manje vertikalnog prostora.
 
Ja trenutno koristi vivaldi i uopste mi se ne svidja, ovo istalirao sam QupzZilla pre neki dan i mnogo mi je bolji, mislim oba su valjda odradjena iz chromiuma al vivaldi ume da mi trokira sa qupz nisam imao nikakvih problema plus deluje mi vise da je qupzila lightweight, brzi i bez bloatwera
 
https://duckduckgo.com/settings

Mozete sami sebi napisati temu. Takodje podesiti preferirani jezik i slicno ako vam tesko pada sto slabije nalazi "domace" rezultate.

Sto se tice naprednih opcija imate opsirnu dokumentaciju u vezi cijelog pretrazivaca, a izmedju ostalog i takvih stvari.

https://duck.co/help/features/

EDIT ~ Meni je kombinacija sa Firefox-om sasvim okej i u duhu Linux-a.
 
Poslednja izmena:
Opera ima neke jako dobre stvari integrisane kao pomenuti VPN, superioran Speed Dial (nema bolji, probao sam sve), brže otvara strane, brže se podiže, responzivniji interfejs (Vivaldi je ipak React on top of Chromium, kao Facebook kada pretražuješ iz Chrome/Chromium), integrisan dobar adblock koji možeš podešavati (ne kao 3rd party doduše), Turbo mod, izuzetno urađenu tamnu temu i generalno dizajn kompletnog grafičkog interfejsa (Google Chrome je nekad bio šampion dizajna, danas je najružniji browser), sidebar, facebook, whatsapp, dobar ili možda najbolji download manager, battery saver, feed reader i agregator. Jednom rečju odličan bundle.

Ali nije 100% kompatibilan sa Chromium projektom jer menjaju kod. Vivaldi je sa druge strane čist Chromium plus React addons. Što znači da Vivaldi je 100% kompatibilan sa svim Chrome Store ekstenzijama a trebalo bi i aplikacijama. Vivaldi nema sve što i Opera ali ima mali milion podešavanja i ekstra funkcija. Na Linuxu podržava Native Windows GUI i njihov crossplaform GUI. Ali su fontovi interfejsa kao što si primetio sitni jer su hardcoded tj. ne povlače se iz sistemskog fontconfiga. To se može ublažiti jer postoji opcija skaliranja interfejsa (zasebna od skaliranja web sadržaja). Uz crossplatform default window sistem i 120% skaliranje interfejsa postiže se visina toolbara kao na Operi. Na 100% zauzima značajno manje vertikalnog prostora.
Lepo sročeno. Meni i dalje nije jasno kako Chrome ima 60% udela među browserima kad ništa ne nudi :|

Ja sam počeo da koristim DDG kao podrazumevani pretraživač. Šteta što u operi ne može bilo koji da bude default, na Vivaldi-u mi je Ecosia. Mada kad je nešto nepopulatno, onda se moram vratiti G-u
Inače, u svakom browseru imam gomilu search engine-a (wiki, imdb, pbay, rottentomatoes...) tako da mi ovaj bangs ne znači mnogo. Lakše mi da podesim engine i kucam <i>, nego <!imdb> :)
 
Kako da se podesi da prvo izbacuje rezultate iz srbije , pa potom ostale?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Nema nijedne non-EU okolne zemlje za sada. Meni to ne predstavlja problem pošto obično ne pretražujem lokalni internet. Zapravo to je prva stvar koju menjam kod Google. Promenim na rezultate iz US pa onda ostale.
 
Nazad
Vrh Dno