Šta je novo?

Excel - ispis određenog broja u zavisnosti od boje ćelije (reda)

retrospektiva

Cenjen
Učlanjen(a)
02.04.2014
Poruke
403
Poena
180
U prilogu sam okačio sliku da bude jasnije.

U excel dokumentu sam cele redove označavao sa dve boje (u slučaju kada nisam siguran da je red dobar taj red bih obojio plavom bojom, a u slučaju kada sam siguran da taj red nije dobar taj red bih obojio žutom bojom)

Da li je moguće da u nekoj novoj koloni dodam funkciju koja bi se izvršavala sledeći ova pravila:

1) U slučaju da je red obojen plavom bojom - ispiši vrednost 2
2) U slučaju da je red obojen žutom bojom - ispiši vrednost 3

Znam da se ovo može rešiti i preko sortiranja ćelija na osnovu boje, ali me zanima da li bih mogao preko neke funkcije da definišem pravilo.
 

Prilozi

  • Capture.PNG
    Capture.PNG
    2.9 KB · Pregleda: 98
Trebala je i meni jednom ova funkcija i, nazalost, macro je najjednostavnije resenje. Pogledao sam link koji si okacio, cini mi se sam koristio neko drugacije resenje, pokusacu da nadjem kada sednem za komp pa cu napisati.

Sent from mTalk
 
Za slucaj da jos uvek nisi resio, ja sam uspeo preko GetFillColor sa linka koji si okacio.

Prvo sam video da kad koristis GetFillColor funckiju, on ti izbacuje neku vrednost za tu boju- konkretno, za zutu je 6, a za neku plavu za koju sam ja testirao izbacuje 23.
Primer- Od A1 do A5 je obojeno zutom, od B1 do B5 plavom.
Konacna funkcija koju sam koristio je

=if(GetFillColor(A5)-6=0,"3","2")

Dodavanje funcije je jednostavno, samo ako su ti enable-ovani Macro-i.

Sent from mTalk
 
Hvala ti. Njie mi baš najelegantije rešenje da do ovakvih stvari mora da se dođe preko macro-a. Meni su sami macro-i dosta konfuzni.
 
Ima jednostavno resenje kroz pretragu, ali nije automatsko.
1. u prvo zuto polje upises 3, u prvo plavo polje upises 2.
2. kopiras dvojku iz plavog polja
3. selektujes celu kolonu u koju zelis da upises brojeve, ctrl+f za pretragu, u format ubacis boju (imas padajuci meni i choose format from cell)
4. find all, excell pronalazi sva plava ili zuta polja
5. ctrl+a da bi selektovao sve rezultate
6. kliknes nazad na tabelu i paste
7. ponovis ovo za 3 iz zutih polja.


Realno, mnogo bi bolje bilo da si od samog pocetka radio sa vrednoscu u celiji nego sa bojom, ovo je bas jedan od razloga. conditional formating bi kasnije mogao da olaksa vizuelnu pretragu.
Takodje, moguce je sortiranje po boji, popunjavanje dve polovine pa novo sortiranje po potrebi.

Vidim da si vec odradio, ali eto cisto kao savet. VBA je isplativ vremena samo ako ces nastaviti da radis na taj nacin koji je ipak pogresan.
 
Pa došao sam i ja do zaključka da mi je bolje da obrnem sistem, da red bojim u zavisnosti od određene vrednosti a ne obrnuto koristeći uslovno formatiranje.

To se podesi za minut a dok se lepo sredi Macro treba mnogo više vremena.
 
Bitno je da moze i ovako i onako, pa kako kome odgovara.

Iskreno, ne znam zasto ti je toliko komplikovano sa Macro-ima, dodavanje module-a traje bukvalno minut. :)

Sent from mTalk
 
Kad vidim onu njegovu sintaksu nije mi dobro. A i stvarno kad pogledaš u koliko koraka preko Macro-a se rešava neka stvar u poređenju sa običnim uslovnim formatiranjem smatram da ih treba izbeći kad god se to može.
 
Da ne otvaram novu temu, mislim da je bzv, imam jedno pitanje kako da zakljucam celiju u kojoj se nalazi formula, da niko ne moze da je promeni i da vrednost koju prikazuje niko ne moze da obrise?
 
Poslednja izmena:
Obelezi celiju u kojoj ti je formula, ides na Format Cells, pa na Protection karticu. Tu selektuj i Hide i Lock (mada, mozda samo treba Hide, isprobaj, ne znam napamet).
Nakon toga ides na File- Protect WorkSheet, ali mislim da moze i na Review-Protect Worksheet. Tu obavezno obelezavas "Protect worksheet and locked cells’ ili tako nesto i biras druge dozvole. Nakon toga, kad kliknes na tu celiju, ne bi trebalo ni da vidis formulu niti da mozes da menjas sadrzaj.
Nadam se da sam pomogao :)

Sent from mTalk
 
Obelezi celiju u kojoj ti je formula, ides na Format Cells, pa na Protection karticu. Tu selektuj i Hide i Lock (mada, mozda samo treba Hide, isprobaj, ne znam napamet).
Nakon toga ides na File- Protect WorkSheet, ali mislim da moze i na Review-Protect Worksheet. Tu obavezno obelezavas "Protect worksheet and locked cells’ ili tako nesto i biras druge dozvole. Nakon toga, kad kliknes na tu celiju, ne bi trebalo ni da vidis formulu niti da mozes da menjas sadrzaj.
Nadam se da sam pomogao :)

Sent from mTalk

desni klik - Format Cells - Protection, Locked je bilo stiklirano a Hidden ne, kada sam ga stiklirao nista se ne desava.

File - Protect Workbook - Protect Current Sheet,
dobijam ovaj prozor excell.PNG i kada idem na OK zakljuca mi ceo Sheet, kada na bilo koje kliknem dobijam sledecu poruku excell 2.PNG.

Sta treba da uradim da mi zakljuca samo celiju koju hocu i da kada kliknem dvoklikom na tu celiju da bude zakljucana i ne izlazi nikakvo obavestenje a da druge celije rade normalno?
 
Kako da odredim limite, npr. struja posto je po zonama,
I zona do 350kWh
II zona od 350kWh
kada upisem potrosnju recimo 450kWh, kako da razvrsta tj. da prepozna do 350kWh i njih obracuna po ceni iz I zone a ostatak od 100kWh obracuna po ceni iz druge zone i isto tako u oba slucaja da potrosnju po zonama razvrsta po visoj tarifi od 07h - 22h i po nizoj 22h - 07h.
 
Za prvo pitanje mi ovako nešto pada na pamet, a za drugo stvarno ne mogu da pomognem :)

PS, izvinjavam se ako je slika prevelika, promeniću link ako bude bilo potrebno.

 
zdravo svima, interesuje me kako u Excel 2016 da formatiram ćeliju koja dobija podatke preko "data from web" opcije i ćeljia koju dobijam izgleda ovako 0.00000444 BTC (3.05%)
E sada meni za dalje proračune treba da, ovu ćeliju pretvorim u ćeliju u kojoj će ova tačka posle nule da pređe u zarez i naravno ne treba mi ovo BTC niti ovi procenti u zagradi... 0,00000444 je željeni prikaz
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno