Šta je novo?

ADSENSE ISPLATA---PLACANJE POREZA - RESENJE?

Lukisa

Slavan
Učlanjen(a)
25.10.2007
Poruke
613
Poena
320
Pozdrav

Ovako,primam pare sa adsensa direktno na devizni racun u banci intesa.

Brine me placanje poreza.

Primam novac kao fizicko lice od:

GOOGLE IRELAND LIMITED 30 HERBERT STREET DUBLIN 2 IRELAND

Da li ima neko na forumu ko je imao vece isplate mesecno tokom godine recimo 5k 10k 15k mesecno a da je bar godinu dana u tome,jer porez se obracunava pocetkom sledece godine za proslu.


Kako je resio to oko poreza,da li moze da se otvori neka ofshore firma ili partner sa mrezom pa na paypal primanje para pa neko povlacenje na racun da ne bude upadljivo,ili nesto trece.

Uglavnom ako si u radnom odnosu i primas pare na racun kao fizicko lice porez je 20 posto,bio sam kod knjigovodje. Ako nisi mogu da te klepe i 50 posto. Kada ti pogledaju priliv za godinu dana na racunu i obracunaju ti a nisi u radnom odnosu.

Treba mi neko sa iskustvom da mi pomogne oko toga ko je vec u tim vodama,moze i na PM da mi posalje.

Ako treba da se menja adsense i zemlja ja bih to mogao da izvedem.

Kako primiti novac od adsensa a da se plati neki minimalni porez?
 
Kod mene u makedonije je odma cim podognem novac idem u poreznu i uplatim pare za porez kod nas je 10%

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
Kod mene u makedonije je odma cim podognem novac idem u poreznu i uplatim pare za porez kod nas je 10%

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Ti to mozes i na kraju godine na ukupnu sumu da platis 10 posto ? A mozes i svaki put pri uplati? Jesi u radnom odnosu ili si nezaposlen?
 
Poslednja izmena:
Momentalno ne zaposlen ali nema veze to svaki put kad izvadis pare ides u porezno i dace ti jedan folmular potpolnis to i si uplatis odma 10%

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
Momentalno ne zaposlen ali nema veze to svaki put kad izvadis pare ides u porezno i dace ti jedan folmular potpolnis to i si uplatis odma 10%

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Pa to je bolje nego ovde 20 posto plus moras biti u radnom odnosu prijavljen.
 
Kod nas je tako svaka drzava je drugo ja svaki put kad izvadim odma idem i uplatim, mislim da ne mora da budes zaposlen nih samo interesira da im das te pare sto si uzeo i to je to

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
Čega 5k 10k 15k mesečno, mislim koja valuta? Ako nisu dinari, onda registrovanje agencije.


Uglavnom ako si u radnom odnosu i primas pare na racun kao fizicko lice porez je 20 posto,bio sam kod knjigovodje. Ako nisi mogu da te klepe i 50 posto. Kada ti pogledaju priliv za godinu dana na racunu i obracunaju ti a nisi u radnom odnosu.

Mislim da tvoj knjigovođa greši, plaća se oko 50% (ukupno porezi i doprinosi) ako prijavljuješ inostrane uplate kao fizičko lice.
E, sad pravo pitanje je šta ako ne platiš? U koliko narednih godina mogu da ti pokucaju gospoda poreznici pa da obračunaju i zateznu kamatu? To je ono što i mene zanima.
 
Čega 5k 10k 15k mesečno, mislim koja valuta? Ako nisu dinari, onda registrovanje agencije.




Mislim da tvoj knjigovođa greši, plaća se oko 50% (ukupno porezi i doprinosi) ako prijavljuješ inostrane uplate kao fizičko lice.
E, sad pravo pitanje je šta ako ne platiš? U koliko narednih godina mogu da ti pokucaju gospoda poreznici pa da obračunaju i zateznu kamatu? To je ono što i mene zanima.
To i mene zanima,knjigovodja kaze 50 posto se placa ako si nezaposlen a ako si zaposlen onda 20 posto. Moram brzo da reagujem da nesto promenim. Bilo bi dobro neko iskusan oko ovoga da se javi.
 
Otvori pausalnu radnju, ako toliko zaradjujes i godisnje, jeste da imas stalnih troskova (zavise od opstine mnogo), ali si pokriven poreski skroz. A vec sa 3000eur ti se potpuno isplati umesto da brines ili da placas kao fizicko lice.

Ukratko: godisnji porez je nesto sto svi mesaju; on se placa ukoliko ne-kapitalne zarade (sve sem zinajmljivanje nekretnina, kamate i autorska prava) predju 5x srednju godisnju bruto zaradu.
Ko ima ispod 3000e godisnje, sigurno ima nekog pausalca okolo. No comment dalje od toga.

Za pausal, otvorite pausalnu agenciju (trebace vam pomoc nekog knjigovodje, posto nije toliko prosto otvoriti agenciju za IT ili marketing/oglasanje, koja je pausalna).
Troskovi su vam knjigovodja (nije obavezan, prilicno je prosto voditi KPO za ovako redak promet), porez i doprinosi koje vam rebne poreska koji zavise od vase opstine. Ne znam do koliko idu, od otprilike 12-3000 trenutno, a koliko cujem na Vracaru idu do 30.000. (ovo je iznos za porez/doprinose, nije osnovica!). Imate jos trosak odrzavanja racuna, eventualno e-Banking i ostalo ako hocete, dakle banke.
Novac podizete slobodno, dobijate resenje kada vas rebne poreska, sto se moze desiti da 2 godine nista ne placate, ali onda morate odjednom sve unazad platiti u roku od 15 dana.
 
Da odgovorim ovde na pitanja iz PM, da ne bih svima posebno.

Racun izdajete kao racun, nadjite neki invoice template na netu, sve je prihvatljivo. Bankama to ne treba, drzite kod sebe, za slucaj da dodje kontrola, ni za sta drugo ne sluzi.

U banci morate za svaki priliv popuniti formular za osnov priliva, slicno kao fizicka lica, samos to je standardizovan za pravna, i mora sifra placanja (302 je Izrada softvera, ne znam koja bese za izdavanje reklamnog prostora, ali predlazem vam da stavite 302 kao da radite softver za GOogle - ko zna kakav kontrolor vas moze naci i pitati gde vam je "prostor".... to moze biti zeznuto)

Morate imati Business account na AdSense-u, da bi se upisalo ime firme, jer se rade provere! I mala nesaglasnost od 1.6. moze dovesti do blokiranja priliva (od strane EU banke, ne nase strane).

Intermediary/Correspondent bank polje (57A) kazu da je obavezno, ali u globalu mi je skoro svugde prolazilo bez toga, i uglavnom znam da tada nije placana intermediary bank provizija (10-15e). Ne kazem da ce ovo uspeti uvek, nisam smeo sve klijente to pitati, ali neki su mi javili pa znam, ili sam video potvrdu o placanju pa znam.
Dok neko ne potvrdi da radi za AdSense, ili prosto ako AdSense nema to polje, predlazem da posaljete i tu instrukciju da ne bude "jao, ovaj.." :)


Limit za pausal je 6 miliona dinara trenutno. Ako prelazite tu cifru AdSense-om - sta radite ovde i dalje?:) Kupovinom nekretnine od 160.000e u SPaniji dobijate boravisnu dozvolu :)
 
Ideje o drugim drzavama i smanjenju poreza ne bih otvarao ovde, sto je neko pitao na PM.
Postoje skroz legalni nacini (Luksemburg, Monako, ili ko sme Virgin Islanda, Isle of Man, Guernsey (ili kako se vec pise), Sejsheli i sl.).
Fora je sto se takve stvari isplate tek za cifre, za koje niko od nas ne bi pitao na forumu.
 
a, e-stonia? koliko vidim prvi put mora da se ode do talina da bi se otvorio racun u banci... nemam nikakva iskustva sa tim pa pitam.
 
Ne verujem da u zemljama gde nije engleski zvanicni jezik mozes sam nesto zavrsiti uopste. Sto znaci "moras verovati advokatu".

Imajte jednu stvar na umu oko firmi vani: 0% poreza u drugim drzavama vas ne oslobadja placanja poreza u Srbiji. Sa nekim zemljama postoji ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, pa ako ste zaposleni i tamo placate porez, postoji mogucnost da ne platite ovde.
Fora je sto zemlje, sa kojima imamo ugovor, su zemlje sa visim porezima od nas, u svim slucajevima skoro.

Postoje izuzeci za sve gore navedeno, ali u sustini tek kada se predju dosta sume za pausal i vise od toga ima smisla razmisljati o otvaranju firme van. Nije nijednoj drzavi u interesu da se otvori gomila malih firmi, za izbegavanje poreza.
 
Ne verujem da u zemljama gde nije engleski zvanicni jezik mozes sam nesto zavrsiti uopste. Sto znaci "moras verovati advokatu".

Imajte jednu stvar na umu oko firmi vani: 0% poreza u drugim drzavama vas ne oslobadja placanja poreza u Srbiji. Sa nekim zemljama postoji ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, pa ako ste zaposleni i tamo placate porez, postoji mogucnost da ne platite ovde.
Fora je sto zemlje, sa kojima imamo ugovor, su zemlje sa visim porezima od nas, u svim slucajevima skoro.

Postoje izuzeci za sve gore navedeno, ali u sustini tek kada se predju dosta sume za pausal i vise od toga ima smisla razmisljati o otvaranju firme van. Nije nijednoj drzavi u interesu da se otvori gomila malih firmi, za izbegavanje poreza.

Kako te ne oslobađa plaćanja poreza ako si ti faktički vlasnik offshore firme koja nit je u Srbiji nit si ti zaposlen u Srbiji ?
I gde si došao do te računice da se offshore kompanije otvaraju samo ako imaš milione $ kad se godišnje održavanje za te firme plaća oko 2000 $...plus za neke zemlje ne moraš da radiš završne izveštaje na kraju god.
A npr. na Kipru je beše 10% porez ali samo ako si poslovao sa drugim Kiparskim firmama u suprotnom ne plaćaš porez koliko se sećam...
 
Kako te ne oslobađa plaćanja poreza ako si ti faktički vlasnik offshore firme koja nit je u Srbiji nit si ti zaposlen u Srbiji ?
Jel' trosis taj novac? Ako ga trosis na sebe, to je ili isplata zarade ili neki drugi vid prihoda, duzan si platiti porez ovde (NISI oslobodjen), jer si ovde (u Srbiji) rezident. Nije ni nista cudno, samo sto nasi nemaju mehanizam da jure ljude za takve stvari, ali uskoro bi mogli za Luksemburg i Monako. Ako mislis da imamo ugovor o IDO, nemamo ni sa jednom zemljom gde su porezi na bilo sta nizi nego kod nas. (bilo je sa Kiprom, vise ne vazi)
To gde si ti zaposlen nije bitno, bitno je gde zivis. Za svaku zemlju. Osim za USA, gde je dovoljno da si gradjanin.

I gde si došao do te računice da se offshore kompanije otvaraju samo ako imaš milione $ kad se godišnje održavanje za te firme plaća oko 2000 $...plus za neke zemlje ne moraš da radiš završne izveštaje na kraju god.
Nisam rekao za milione, nego dosta iznad pausalne firme kod nas (znaci 6.000.000RSD). Sta bi radije, da ovde placas pausalni porez, ili da drzis novac u zemlji koju neces videti? Sta da si drzao na Kipru pre koju godinu? Otislo bi ti 10% novca, samo tako (da, i Kipar je bio medju tim zemljama). Ne mislim na porez na promet ili na prihode - mislim na "porez na postojanje tvog novca na Kipru", u bukvalnom smislu.


Nemojte moje smernice uzimati kao skroz precizne naravno, jesam istrazivao ranije ove varijante, ali osim nekih nepoverljivih (gde ne vidite ni advokata, ni zemlju, nista...), nisam nalazio da bi me nesto kostalo svega 2000$.
Cak i na sume iznad pausala mi se vise isplatilo da legalno radim ovde. Naravno, ne mislim pod time da kao lud sve isplatim kao platu, vec nadjem druge, skroz legalne, metode isplate.
 
Poslednja izmena:
Čekaj ti imaš otvorenu firmu na BVI npr. I definisanu platu od npr. 100$ na šta možeš i ovde da platiš porez a za sve ostalo koristiš karticu firme i sve ide na firmu samim tim ne trošiš ti te pare za sebe već za firmu..
 
Ne verujem da u zemljama gde nije engleski zvanicni jezik mozes sam nesto zavrsiti uopste. Sto znaci "moras verovati advokatu".

a mogao si jednostavno da kazes da ne znas ili da prvi put cujes za tako nesto...

e-stonia je drzavni projekat zemlje clanice evropske unije koji omogucava licnu kartu, elektronski potpis... neka cita koga zanima

na to se dalje naslanja gomila firmi koje zavrsavaju poslove sa adresom (koja je neophodna za racun u banci), porezom i ostalim stvarima.
u zavisnosti sta ti je potrebno cena se krece od 60 evra mesecno kod jedne od firmi.

e sad, jedno je citati na netu, a drugo iskustvo nekoga ko ima estonske elektronske papire i firmu koja radi, pa sam zato postavio pitanje da li neko ima iskustva.

user krale koji zivi u makedoniji je napisao da plati 10% od para.
ja u srbiji, "jer sam tako u mogucnosti" placam ortaku pausalcu 10%, a on se zajebava sa racunovodjama, advokatima, drzavom i pazi da ne predje maksimum prometa za prelazak na pdv. pre par godina je imao 2 firme, sad samo jednu.
 
Posto imam mali kanal koji donosi neki sitan profit (do 1$ dnevno), zanima me da li mi "sitne ribe" takodje placamo ove poreze, npr dosegnem limit od 70 evra i kad bude stigla isplata na neki od racuna je li potrebno da placam nesto nekom i kako to ide, gde bih mogao malo bolje da se informisem o tome?
 
U Srbiji nema rešenje. Bar ne za sad.
Ako odeš u PIO da ti regulišu uplatu, tražiće ti ugovor gde treba da piše tvoje ime , jmbg, pečat (možda pečat i ne mora).
A to ne postoji za adsense. Postoji samo Terms and Conditions koji ovde ne važi za plaćanje poreza.
Ako im to odneseš - ne mogu da ti regulišu uplatu - nema ime - nema jmbg...
Možeš da se uhvatiš za uši i da igraš.
 
Momcovi, ko unovcava od banaka adsense cekove?

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno