Šta je novo?

Laptop 15.6-17, FHD, i5-7, hdd 1t, ram 8gb, 600-800 e

milanin

Slavan
Učlanjen(a)
15.08.2006
Poruke
318
Poena
345
Zdravo, imate li neku preporuku za laptop ekran 15.6-17, FHD, procesor i5 ili i7, 1T hdd, ram 8 gb, grafika mi je nebitna (ne planiram igrice). Od proizvodjaca dolaze u obzir Dell, HP, Lenovo. Nece raditi nista zahtevno, ali bih hteo da imam nesto sto moze da mi potraje bar 4 godine, s obzirom da mi trenutni Dell studio 1537 ulazi u 7. godinu, pa mu je vreme za zamenu. budzet bi bio max do 800 evra
P.S. da li znate neku varijantu za jeftiniji legalni win, da nije bas sisanje, mator sam vise za krekovanje:p
Hvala, pozdrav
 
Ovo je, i po mom misljenju balansiran, odlican kompjuter, ali za neke druge potrebe, a ne ove koje su ovde navedene.

Mislim da je ogroman overkill sa jedne strane, a sa druge strane, nema ono sto bi napravilo najznacajniju razliku u svakodnevnom koriscenju: SSD.

Nemam konkretan predlog jer ima ljudi koji bolje prate trziste, i javice se vec, ali, prvo sto bih zrtvovao ovde u korist SSDa i cene bi bili grafika pa RAM, u skladu sa potrebama.

A i procesor ima debelu rezervu snage.
 
Trenutno ima nekoliko Lenovo W540/W541 i P50 na oglasima. Jesu uvoz i "korisceni", ali za oba prodavca (puno ocena) sam pogledao iste, i uzeo od oba po jedan. Laptopovi izgledaju netaknuti, kao da nikada nisu otvarani, i po serijskom se proveri da ima medjunarodnu garanciju, koja bi trebalo da vazi i kod nas preko PINa (mada "vazi preko PINa" je malo zeznuto u praksi - popravke vaze samo).
Cene se krecu od 750e pa navise. Mozda ces naci nesto sto po nekim spec. izgleda bolje (ovaj IdeaPad sa linka recimo), medjutim ekran nije za poredjenje, koliko je bolji na W540/W541/P50. A i idu sa SSDom, mada je to najlakse zameniti.
 
On je napomenuo u naslovu teme 1tb hard disk zato sam mu taj predlozio ali naravno SSD 256GB je bolji izbor , mislim da ovaj Lenovo sa linka podrzava PCIe SSD za kasniji upgrade tako ce mu ostati i hard disk i SSD.
 
hvala na predlozima, sto se tice polovnog laptopa, tu ipak ne bih isao preko 500 evra. Za hard disk, ne znam, lako se napuni i 500 gb, a tek 250, iz tog razloga bih hteo pre hdd od ssd.
pozdrav
 
Hvala, tako sam i stavio. Malo me je zezala instalacija, javljao je gresku kod formatiranja, tek kad sam obrisao i dos i hp particiju (bila su samo neki disclameri koliko sam video) je hteo da odradi format
 
Poslednja izmena:
Nije mi se svideo dizajn, možda zvuči smešno, ali tako je. Koliko vidim ovaj ima bateriju sa dve celije, memorija ne može da se proširi, nema optiku..
P.S. Mislim da je dobra stvar što sam odustao 1tb hdd, gašenje, a i podizanje je izuzetno brzo. Aktivirao sam neku dodatnu garanciju, jednom godišnje odneseš u servis na pregled, platiš 10 evra i garancija važi 2 zakonske + 4 dodatne godine
P.P.S. Dellovi laptopovi u ovoj cenovnoj kategoriji su imali baš neke tastature jeftinog izgleda
 
Poslednja izmena:
Ovaj link sto si ostavio kaze da ima 2 sodimm-a, ti kazes da ne moze da se dodaje ram, ako ima samo jedan sodimm a ti imas 8GB ram-a onda mozes da ga zamenis za 16GB ali ako je 8GB ram-a integrisan na ploci to moze kasnije da ti bude problem u slucaju manjka memorije u buducnosti, to sto se tice produzene garancije je OK, za 10e godisnje ociste ti laptop, zamene pastu i produze garanciju i ja sam to radio.
 
Ne razumemo se nešto, ja sam odgovorio na proširenje memorije na osnovi ovih dole karakteristika
Capture.PNG
Capture2.PNG
Inače u međuvremenu sam pogledao malo bolje oko LAN i WIFI-ja, deluje mu to stvarno lepo, ali ne znam koliko ima ljudi u Srbiji kojima bi bila neophodna. Internet mi je mislim 10 Mb/s, tako da meni ne igra baš nešto.
Pozdrav

Nevezano za ovo, na ovom laptopu kada povežem sa HDMI TV, imam klon i mogu da pustim video na oba uređaja, dok na starom nisam mogao, već samo extended pa odlućim na kom ću da puštam. Da li je to vezano za rezoluciju (stari lap nije bio FHD a TV jeste) ili je zbog Win10?
 
Poslednja izmena:
Na Lenovu možeš da izvadiš fabričkih 4GB i da dodaš još 16GB. Znači maks je 20GB. Ovih 4GB što su zalemljeni na ploči ne možeš da menjaš.
IPS ekran na Lenovu i taj tvoj TN su nebo i zemlja. U ekran non stop gledaš i to ne može da ti bude nebitno. Kod Lenova je deo gde držiš ruke od metala na HP-u plastika. HP nema Gigabitni lan što je po meni ne prihvatljivo.
Plus razlika u ceni od 12.000 dinara.
 
S obzirom da sam izašao iz priče o računarima i ne pratim više toliko, da li možeš da mi objasniš kakvog uticaja ima gigabitni lan u nekoj svakodnevnoj upotrebi? što se tiče memorije, na samom sajtu su rekli da je max za lenovo 8 gb, a za HP da je max 32. Ne kažem da je ovo neka best buy opcija, čak da sam imao živce da malo više tražim i cenkam se, mogao sam ispod 80 k da ga platim, ali je meni jedan pogled na ovaj Lenovo bio dovoljan da ne bih voleo da gledam svaki dan(imao službeni Lenovo, iako je bio plastičan, bio mi je lepši od ovoga), i ni po cemu, izuzev ekrana se ne odvaja od HP (za WiFI i LAN sam već rekao), a nakon kratkog korišćenja smatram da je HP-u SSD prednost, takođe i baterija bi trebala da mu je jača.
hvala
 
hvala, to je ono što sam i pričao, najveći paket ADSL-a je 100 Mb/s, znači tih nekih 12 MB /s, sa te strane nisam oštećen nikako. Kako ja lap koristim uglavnom na različitim mestima, prestao sam kabl da koristim pre neke dve godine jer sam se samo saplitao na njega, par puta je poleteo i laptop povezan sa njim. Opet Wifi n ima do teoretskih 300 Mb/s, ali meni, kao pretpostavljam i većini u Srbiji nije potrebna u ovom trentuku veća brzina, a s obzirom da sam omatorio, ne znači mi apsolutno ništa što ću jednom u godinu dana imati priliku da fajl od 1GB skinem za 8 s umesto za 80 s, više mi znači nešto što mislim da će biti pouzdano, da malo duže traje bez zakucavanja, da ako trebam mogu da ubacim DVD...
Ovim bi mogli da zaključamo ovu temu, ukoliko nekog interesuje, moji prvi utisci ovom kompu su pozitivni, touchpad je malo drugačiji nego na Dell-u (pored toga mana je što ne vidim da može da se namesti istovremeni pritisak dva tastera da bude srednji klik), videću kako ću se navići na to, tastatura mi je OK, mali nedostatak je to što nema pozadinskog osvetljenja, ekran mi je u redu, svidelo mi se to što radi clone ekrana na TV-u (na laptopu, kao i na desktopu- star nekih 5 godina, mi radi samo extended), brzina podizanja i gašenja mi je odlična (SSD), ne zanm da li je ispao negde u radnji, ali nije bilo diska sa drajverima (skinuo sa sajta)...
hvala svima na savetima.
Pozdrav
 
Da ne otvaramo novu temu. I meni se po karakteristikama svidja ovaj laptop kupljen od člana Melanin. Da napomenem da su spolja praktično isti računari serije ove serije (HP 15-ay..) i HP 250 G5.

Nešto sčično imamo u ponudi za ca 80 000 rsd

1. http://www.emmi.rs/laptop-ra%C4%8Dunari-hp-250-g5-(1ka02ea)-156fhd-ag.11.html?productId=60630
ovaj rač isto nema dual band WLAN i osim 2 USB2.0 ima 1 kom USB3.0

2. Sada se pojavljuje HP 250 G6 (1WY58EA) sa istom konfiguracijom 2xUSB 2.o i 2xUSB3.1i dual band WLANom, ali bez diskretne grafike https://www.kns.ru/noutbuk-hp-probook-250-g6-1wy58ea/goods.html (bio je juče na sajtovima A-maze i monitora, sada ne mogu da ga nadjem)

Zanima me ima li značaja slaba diskretna grafika 2-4 Gb pri radu sa ACADom?
 
Po meni 8Gb i SSD su imperativi + FHD + USB 3.1 ili min 3.0 za disk. Kolega sa i3 cetvrte generacije i 8 Gb RAM tesko radi sa Revitom (može da otvori, ali nije to to).

1. Acer - i5 procesor 4te generacije (i5-4200u - 3274 poena, radi poredjenja i3-6006u 3148 poena, i3-7100u - 3846 p, i5-7200u- 4694 p), dobro kuciste Al, losa rezolucija HD. Ne znam gde ovo sada moze da se kupi?
2. HP Probook 450 G2 - odlicno kuciste (meni je i G3, ima gumirani poklopac lepsi od G4). Opet slabiji displej i proc OK (i5-4210u - 3390 poena)
3. Toshiba je bele boje pa je ne razmatram
4 i 5. HP 15 i Lenovo sa FHD rezolucijom, 8 GB RAMa i dobrim AMD procesorom bi teorijski trebalo da su OK, mada na na notebookcheck su imali primedbe na A12-9720P https://www.notebookcheck.net/HP-15-bw075ax-A12-9720P-Radeon-R7-Laptop-Review.234346.0.html (The inclusion of this Radeon GPU should give the A12 a noticeable advantage over the integrated HD Graphics GPUs from Intel. In theory, this should be the most powerful APU currently available from AMD; in practice, however, this is not the case)

Javi šta si uradio pošto i mene slično interesuje. Čini mi se da su latopovi malo precenjeni, za ovr pare može da se napravi 3 puta jača desktop konfiguracija.

Molio bih kolege Peju i Ivana da kažu svoje mišljenje o konfiguracijama za ovu namenu i cenu (ca 600-650 EUR).
 
Poslednja izmena:
Vecina ovih modela su stariji modeli kojih vise nema.

Ne znam da li CAD zahteva jacu graficku od integrisane, ako zahteva onda bi trebalo da ima neki model sa 940MX za slicnu cenu, a ostatak nek gleda sto bolji, ako ne onda nek osnova bude FullHD ekran, i3/i5/i7 (sa U sufiksom su svi isti 2/4 procesori, samo se klok razlikuje), 8GB ram i SSD.
Razlika izmedju i3 i i5 nije toliko velika kao na desktopu, gde su, trenutno, i5 4/4 dok je i3 2/4. Znaci neki i3 5005U, i3 6006U ili 7100U bi bio sasvim dovoljan.
Ima laptopova sa punokrvnim i5(6300HQ, 7300HQ), ali to su uglavnom skuplji gaming modeli.

Graficke tipa m430 i GT920m/910M su slabe sto se tice GAMING performansi(ne znam sta koriste ti programi koji su navedeni), nisu puno jace od integrisane.

Posto su laptopovi sa ugradjenim SSD-om zacenjeni kao da su od zlata, najisplativije(ujedno i prakticno) resenje je da se uzme neki sto ima m.2 slot i da se ugradi SSD naknadno, ili da se uzme neki sa DVD-RW pa da se na mesto njega, pomocu HDD caddy-ja, ubaci hard disk iz lap topa, a na mesto HDD-a da de stavi SSD.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno