Šta je novo?

Pomoc oko hladnjaka za CPU

Stiletto

Slavan
Učlanjen(a)
27.07.2008
Poruke
322
Poena
320
Pozdrav ljudi! Treba mi savet oko hladjenja za CPU tj koje uzeti i da li se u mom slucaju uopste isplati.
Trenutno imam CM EVO 212 koji je na Phenom ll 965BE radio posao kao lud na 4k OC, medjutim od kada sam uzeo FX 8350 ovaj cooler mi radi posao samo na stock (4k GHz) cim upalim Prime 95 da ga izmucim sa temperaturom odlazi na 58+ c jako brzo, sad na ove letnje temp verovatno bi isao i vise. Zvanicno za ovaj procesor AMD kaze da je max preporucena temp 61c. Sto znaci da vec na stock prilazim jako blizu limitu doduse u prime, ovako sada tokom leta dok gamujem satima odlazi do 57c (na 55c sam stavio da cooler hvata 100% obrtaja).
Znam da mu se nista nece desiti da radi i na ~65c ali ne zelim degradaciju procesora kroz duze vreme.


Pitanje bi bilo da li se isplati kupiti neko polovno ili mozda novo hladjenje za oko 60e MAKSIMUM uz koje bih mogao da postignem relativno umeren OC od ~4.5k. Ne zelim da placam vise od toga jel smatram da performanse koje bih dobio ne vrede vise para.
Koje hladjenje bi mi preporucili? gledao sam razna ali zelim misljenja od nekog ko se razume bolje od mene u ovu tematiku. Znam da je Noctua NH-D14 sjajan izbor, ali cena mu je po meni prevelika, trazio sam polovan neko vreme ali nikako da naletim da ga neko prodaje tako da on u principu odpada kao opcija.


Da u napred kazem nije problem u termalnoj pasti niti montiranju EVO 212. Kacio sam ga i skidao 3x svaki put sa razlicitim pastama, uvek je isti rezultat. Probao sam i razlicite varijante stavljanja paste, od "zrna graska" do premazivanja cele povrsine procesora sa kreditnom karticom... Doduse istina je da nisam koristio "vrhunske" paste, ali nisam ni jeftine. Postoji mogucnost da mozda razmazujem pastu pri montiranju hladjenja jel tako je sabanski napravljeno da je nemoguce zadrzati ga potpuno mirno i ravno dok ga srafite (malo seta levo desno tokom montiranja) , ali to mi nije ranije pravilo problema sa drugim CPU.
Nije problem ni sa hladjenjem unutar kucista jel imam 2 jake 12tice koje uvlace od napred i sa strane i 2 12tice koje izbacuju nazad i odozgo. Napajanje je namesteno tako da izbacuje temp iz kucista jel mi je dok je stajalo da uvlaci svoj vazduh spolja previse prasine skupljalo a veoma je nepristupacno za ciscenje. Graficka ima twin frozr 6 i minimalno se greje, kabl menadzment je odradjen tako da ni jedan kabl ne ide kroz samo kuciste nego iza desnog poklopca kucista tako da je kuciste dosta "prohodno" za vazduh. Tj drugim recima CPU hladnjak ima sve potrebne uslove da radi svoj posao kako treba.


Hvala unapred na svim savetima i preporukama!
 
Poslednja izmena:
Po meni je 60e previse ulaganja u hladnkak za FX. Svakako neces ni imati potrebe da ga menjas, sa nekim boljim hladnjakom postici ces 200-300MHz vise i nije vredno ulaganja.

Problem je sto je def napon za FX 8350 kataklizma, iskljuci turbo i fiksiraj napon na 1.33V~, pa vidi da li crashuje prime95 blend.

Prati napon u toku testa preko Hwinfo64 ili nekog slicnog programa, ako je LLC opicen taj napon ide u nebesa..
Samo od smanjivanja napona i korigovanja LLC-a(ako je na high, extreme ili nesto) dobices barem 10c manje.

Ako ne crashuje, spustaj napon za po malo dok ne bude crashovao, pa vrati.

Imas dosta pisano na temi FX procesori.

http://forum.benchmark.rs/showthread.php?t=356491

Od oko 40. Strane krece pisanija za stabilnost i klokovanje.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru! Jedno pitanje LLC cemu sluzi? mislim da je namesteno na extreme kod mene, sta gubim sa smanjivanjem te opcije, i na sta da je stavim? Turbo mi je iskljucen, voltaza je namestena na 1.32V i uvek je ista, nikada ne varira, testirao sam to veoma temeljno da bi video da li imam throttling down i slicno. Sati gaminga, malo Prime 95 itd, uvek je voltaza V core 1.32V sa dropom pod velikim opterecenjem cpu na 1,3180 npr sto je mizerno.
 
Poslednja izmena:
LLC-load line calibration. Sluzi za odrzavanje(cak i povecanje, zavisi od podesavanja) napona pod opterecenjem.
Pa probaj da stavis na normal/medium/regular i vidi kako se ponasa.

Sa 1.32V naponom, bez turba, ti dobijas temperaturu od 58C sa Hyper 212 EVO?

Nesto mi tu ne stima.
 
Poslednja izmena:
Da u Prime 95, doduse u gamingu sad ovih relativno vrelih dana ode na 55c jednom je udario 57c mark (na tolko sam stavio da me obavesti) sad cu u bios da vidim LLC i slicno. Hvala jos jednom na pomoci
 
Uf smanjio sam na medium LLC i sada iako sam stavio da voltaza bude 1.32v u sistemu je cita kao 1.3v cim opteretim procesor pada na 1.26v. Pustio sam Prime 95 u roku od 40sec je udario 60c........

Ako moze pomoc sa BIOSom. Ja stvarno ne znam skoro nista oko tih parametra, slikao sam vecinu podesavanja, pa ako moze savet sta bih trebao da menjam u BIOSu generalno a kapiram da ovaj LLC vratim kao sto je bio da nebi imao Vdrop.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
 
Poslednja izmena:
Moraces da se druzis sa bios-om jedno vreme, dok ne pronadjes najbolja podesavanja.
Zavisi od procesora, memorija, napona, same ploce...
Kada sam promenio ddr2 plocu za ddr3 sa istim procesorom podesavanja, napon nisu imala
nigde veze sa predhodnim, nije hteo da radi kako treba, morao sam sve ispocetka.
Prvenstveno se baziraj na najnizi napon na kojem hoce da radi, posto u startu imas problem
sa temperaturama.
 
U cemu meris temperaturu procesora?

Skini AoD pa u njemu gledaj, on pokazuje thermal margin sto je udaljenost od maksimalne dozvoljene temperature(sto je po AoD-u 71, znaci na tu vrednost smanjis jos 10).
 
javljam se samo da upozorim da je reč "voltaža" najstrožije zabranjena na forumu,
nepoštovanje kažnjivo streljanjem. pa vi vidite.

ostalo je u redu. nastavite.
 
Merim je sa Asus probe II koji cita sa same maticne temerature, takodje uporedjujem sa HW monitorom, i podudaraju se i temperature i voltaze i sve ostale opcije su jednake, znam da HW monitor oce da laze ali sam barem mislio da asus probe II daje tacnije informacije. Skinucu taj AoD pa cu da pogledam.
 
Ne znam kolko mogu da verujem AMD OverDrive on pokazuje da u idle sam ~43c od limita sto ako je tacno da mu je limit 71c je 33c od max, sto znaci da mi cpu radi u idle na manje od 28c sto je nemoguce gledano da mi je u samoj sobi veca temperatura od 30c.
 
Poslednja izmena:
Idle temp je netacna u bilo kom programu za FX.
 
Nazad
Vrh Dno