Šta je novo?

Tracking cookies

Promenio sam sistem i sada češlja sve profile koliko god da ih ima, pogledaj ipak za svaki slučaj sa ovim novim updateom.
Evo pogledaj sliku kako to izgleda, napiše koliko profila ima i koji trenutno skenira.
Ne znam kako skidaš, da li uvek download zip pa onda otpakivaš ali sad je samo executable promenjen tako da možeš samo njega da skineš :
https://github.com/kajzersoze/tracking-cookies-scanner/blob/master/Lazarus/TrackingCookiesScan
Klikni na download, skini ga pa prekopiraj umesto starog.
Verovatno ti je tako lakše.

Mora da ti nadje sigurno, ako ne onda ga nekako blokiraš.
Ja imam samo ublock origin i ghostery, za onaj sajt što sam ti dao iznad ublock je bio aktivan a ghostery na "Pause", da nije bio na "Pause" ne bi ga našao (probao).
Ili ... u terminalu otkucaj firefox -p pa napravi novi profil, nećeš imati nijedan addon, pa probaj onaj sajt i onda scan.
Kada završiš onda vrati profil koji si imao.
Ne moraš to sa firefox -p i novim profilom ali ne znam šta bi drugo bilo u pitanju.
 

Prilozi

  • Screenshot at 2017-06-23 22:23:27.png
    Screenshot at 2017-06-23 22:23:27.png
    32.8 KB · Pregleda: 48
Evo sklonio sam ,mozilla u mozilla.old i pustio FF da kreira sam profil. Firefox je iskreirao profil, nema nijedan dodatak, otisao na onu stranicu, pogledao, iskljucio Firefox, startovao program i nasao je 48 TrackingCookies. Kad vratim profil sve lepo pokaze sta skenira ali nista ne nalazi. Sad sam radio iz drugog linuxa...
Kad imam Firefox sa dodacima i nasetovan kako sam ga nasetovo baza cookies.sqlite je prazna
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa ok, program znači ipak radi, nego blokiraš nekako u tvom osnovnom profilu sa nekim addon ili private browsing ili šta god da je u pitanju, uglavnom cookie se ne zapisuje.

Šta radi program... traži fajl cookies.sqlite u firefox folderu, trackers.txt je spisak tracking sajtova, pretražuje cookies.sqlite da li ima svaki od tih sajtova u tom fajlu, tih sajtova ima oko 12 hiljada.
Ako nadje izbaci koji je sajt našao, selektuješ koji sajt hoćeš da obrišeš i klikneš "Delete" ili sve sa "Delete all".
Nisam stigao bio da ubacim Delete ali evo sad ću da krenem sa time, to je 5 min posla.
Ideja je da ubacim i "Move to exceptions", to nisam ni u C++ uradio, i to ću sad da odradim, znači ako misliš da je neki sajt false-positive on bi se dodao u listu koju bi scan ako nadje na njih preskočio i ne bi ih izlistavao više.
Nakon toga prelazim na Chrome browsere.
 
Nista specijalno ja ne radim, Firefox je nasetovan da prima cookies ali da ih zadrzi samo do izlaska iz Firefoxa. Ako je to cookies.sqlite mesto gde se jedino upisuju ti spijuncici onda je najednostavnije setovati kao ja ili brisati taj file i vuk sit i ovce na broju. Tako isto sigurno upisuje i u ostalim browserima smao je pitanje imena i mesta gde se fajl nalazi. Ako je to jedino mesto gde upisuje mi smo na konju ali ja sumljam da neke spijuncice ipak upisuje tamo gde mi ne znamo ai to nije ni publikovano, najsumljiviji mi je facebook a moja zena ga obozava a ja hocu da puknem, sreca ne brlja mi po Firefoxu nego koristi Operu.....
 
Verujem ali ne znam ovako na slepo, sad mi je jasnije kad kažeš da prima cookies ali samo dok ne izadješ iz njega, on zapisuje to u temp cookie fajl imao ti tu opciju setovanu ili ne, kada izadješ iz firefoxa a da nemaš tu opciju kao ti setovanu onda on upiše cookies iz tog temp fajla u cookies.sqlite, kod tebe dakle to ne radi jer tako hoćeš da bude. To je jedino mesto gde se upisuju. Ostali browseri (bazirani na Chrome) rade po istom sistemu, jedina razlika je da enkriptuju delove sadržaja tog fajla i dok ne dekriptuješ ne možeš ni da ih čitaš. Video sam neka rešenja ali trebaće mi neko vreme to da izvedem, ali planiram, kad sam već krenuo završiću ga.
 
@sammy
hvala za ovaj programcic.
javi kad apdejtujes verziju koja podrzava operu.
skinuo sam sa githuba, pokrenuo i skroz kul izgleda i bice bas korisna stvarcica. naravno, ne nalazi jos uvek nista jer koristim samo operu na ubuntu-u.
 
^pronasao ti je u operi?
 
Nije sigurno mogao u Operi :)

Radim na problemu za ostale browsere, rešio sam u c++, pascal mi zadaje muke oko crypto ali videću da to rešim nekako jer je pascal sigurna opcija da svima radi, to je ova trenutna verzija u Lazarus diru.
Samo Firefox radi trenutno, ubacio sam i Delete opciju juče.
Kad završim za sve browsere javljam ovde i kačim na github.
 
pa zato i pitam da nisam nesto propustio :)
vazi, lagano, pratim temu svakako...
 
Crypto nije ni trebao, enkriptuju se samo sadržaji tih cookies ne i imena, taman kad sam ga završio to sam provalio, nema veze, naučio sam nešto usput :)

Ok, uploadovao sam najnoviju verziju, podržani browseri su Firefox, Google Chrome i Opera.
To je ono što ja imam od browsera, Chromium i Vivaldi bih mogao "na slepo" da ubacim jer su oba na Chrome zasnovana, treba samo da znam putanju do cookie fajla što nije problem.
"Move to exception" nije implementiran, nije stigao na red a i nije nešto bitan, bilo je prečih stvari, dodaću sledeći put.
Svaki cookie ima prefix browsera u kome je pronadjen što se može videti na slici.
Testirao sam i brisanje cookie-a u sva tri browsera i sve radi kako treba.
Iznenadila me Opera gde je nadjeno nekih 80-ak cookies iako imam Ghostery instaliran i interni Operin AdBlocker, verovatno je štos u tome da sam kasnije dodao ghostery pa je ovo uletelo u tom periodu ili je AdBlocker slabiji od ublockOrigin kojeg nisam ni stavljao u Operu, ne znam, u svakom slučaju obrisao sam ih pa ću sada od nule znati više, ne koristim Operu dugo ali mi je postao default browser i zadovoljan sam kako radi.

Sugestije i komentari su dobrodošli, nešto kasnije ću da sredim github page, obrišem c++ verziju i uploadujem source code.
Znači ko je skidao ranije može da skine samo executable fajl i zameni prethodni, u suprotnom program se nalazi u Lazarus diru.
https://github.com/kajzersoze/tracking-cookies-scanner
 

Prilozi

  • Screenshot at 2017-06-27 15:51:31.png
    Screenshot at 2017-06-27 15:51:31.png
    34.1 KB · Pregleda: 35
uspeo sam da pokrenem, prvi put sam pokusao da pokrenem iz bin foldera iako sam procitao post :smash:

nasao mi je 16 komada u operi, mislio sam da ce ih biti mnogo vise :)

hvala puno za ovo.
 
Poslednja izmena:
Obrisao sve cookies , posetio par sajtova, skenirao opet i pronašao samo jedan, i to ghostery.com :d

Mislim da je vreme da se napravi i addon / extension koji će da blokira real-time :)
Nisam siguran za adblocker ali ghostery bi u tom slučaju mogao da leti.
 

Prilozi

  • Screenshot at 2017-06-27 18:19:02.png
    Screenshot at 2017-06-27 18:19:02.png
    14.8 KB · Pregleda: 36
Dodao Chromium i Vivaldi, "Move to exceptions" sam izbacio, uvideo sam da nema potrebe zapravo za time, ostalo je još da rešim pitanje update-a.
 
Ubacio sam automatski download liste svaki put kada se klikne na Scan, to bi bilo to, ne pada mi više ništa na pamet :)
 
Ubacio sam automatski download liste svaki put kada se klikne na Scan, to bi bilo to, ne pada mi više ništa na pamet :)

Napraviš sebi za i3 da ti na bar-u skripta ispisuje koliko ih trenutno imaš i da ti je interval postavljen na, ne znam, minut i tako u svakom trenutku imaš broj kolačića ako želiš. Eventualno ako klikneš na taj broj da ih obriše.
 
Zanimljiva ideja, ne mora na minut, bilo bi mnogo, možda na svaki čukarac :)

A inače mogao bih da napravim i da se sam program automatski upgrejduje ako je svežija verzija postavljena na githubu, u principu jednom skineš i zaboraviš sistem.
Videću addon za browser da napravim, nikad nisam pravio neki addon / extension, to bi mi bilo interesantno a i bio bi fin dodatak ovom skeneru, mada skener ne bi u tom slučaju bio ni potreban, više možda informativno da proveri sa vreme na vreme.
 
Bolje ti je sistem sto jednostavnije to efikasnije, krenes da dodajes i onda nikad kraja...

Sad mi prog ne radi, kako se zove fajl koji dovlaci, ja startam program, sad nema tog fajla sa spiskom i ne skenira nijedan browser.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne skida fajl pa ga onda učitava, nego ga "skida" u memoriju i kreće sa scanom.
Ovo je taj fajl :
https://raw.githubusercontent.com/quidsup/notrack/master/trackers.txt

Evo upravo sam probao to što je i na githubu, iz tog dira i radi, ne znam šta da ti kažem, kako to misliš ne radi ?
U čemu je problem konkrentno, prijavljuje neku grešku ili šta ?

Edit : mislm pazi, ne postoji više trackers.txt fajl , ne koristi se uopšte i nije više ni u diru, ako te to zbunjuje pa misliš da ne zato ne radi.

To bih možda trebao da dodam, krastavac ne mogu svega da se setim i na sve da mislim :) dakle da ispiše neki info da je skinuta lista, toliko i toliko trackera u listi i slično.
Možda i da ga skida u dir pa da skine novi samo ako je noviji na githubu, razmišljao sam o tome ali svakako bih morao da proveravam da li je noviji uopšte dostupan i čini mi se da je to kompleksnije nego da ga jednostavno uvek skine, jer je to ionako sekund posla.
 
Poslednja izmena:
Startujem program, nista se ne desava kad stisnem scan, nista ne nalazi a morao bi jer sam u Operi koju zena koristi odlazio na te njene facebook stranice. Sad ne pokazuje ni da prgledava Firefox, ni Operu, ni Chromium ni Vivaldi.
Znaci u odnosu na proslu verziju ja nemam nikakve indikacije da program radi.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ok, verovatno se dešava da ne može da skine taj fajl iz nekog razloga, smisliću onda neki bolji način.
Mada kažem, kod mene radi, jedina razlika u odnosu na prethodnu verziju je da ne učitava trackers.txt sa diska već sa neta, sve drugo je isto.
 
@lega99, dodao sam testing dir, pokreni program iz tog dira i probaj Scan, dodao sam proveru i ako ne može da skine fajl javiće porukom, pa mi reci da li je dobijaš.
Takodje dodao sam dugme Download, koje koristi drugu tehniku i skida trackers.txt na disk, takodje će javiti ako ne može da skine fajl, dakle ne radi skeniranje nego samo skida fajl na disk.
Tako da probaj obe te varijante i javi šta je bilo.
 
Hmm nije mi jasno, ništa onda... najbolje još neko da se javi i kaže da li ima problem ili ne.

Pa čekaj, ono što sam te pitao za Testing dir i da probaš ponovo "Scan" i klik na "Download", šta je bilo sa tim ?
 
Poslednja izmena:
Hmm nije mi jasno, ništa onda... najbolje još neko da se javi i kaže da li ima problem ili ne.
Ne moze kroz program javlja, ne moze ni rucno da se skine fajl, zasto nije mi jasno, internet radi, sve moze da se skine samo to ne.
Opet su azurirali plasmu na 5.10.3 nek idu bestraga i to sad pravi haos, da bar malo istestiraju, promene 15 fajlova i nova verzija...
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne znam, nešto te kolje.
Probaj iz terminala sa wget :
Kod:
wget https://raw.githubusercontent.com/quidsup/notrack/master/trackers.txt

mada tek to ne bi imalo smisla, da neće iz browsera ni iz programa a hoće sa wget.
evo kod mene šta izbacuje :
Kod:
--2017-06-28 21:42:16--  https://raw.githubusercontent.com/quidsup/notrack/master/trackers.txt
Resolving raw.githubusercontent.com... 151.101.112.133
Connecting to raw.githubusercontent.com|151.101.112.133|:443... connected.
HTTP request sent, awaiting response... 200 OK
Length: 335362 (328K) [text/plain]
Saving to: ‘trackers.txt’

trackers.txt                                                100%[===========================================================================================================================================>] 327.50K  --.-KB/s    in 0.1s    

2017-06-28 21:42:16 (2.29 MB/s) - ‘trackers.txt’ saved [335362/335362]
 
Poslednja izmena:
wget radi skine file ali program ne radi, problem je KDE plasma, probao sam i drugu verziju plasme. Gluposti se desavaju ,ne mogu da verujem da se ovakve stvari desavaju jedan linux KDE baziran na plasmi, dve razlicite verzije plasme i ovo se desava, katastrofa, nevidjena glupost, poludeo sam iz browsera ne mogu da uradim copy/paste te liste u kde editore i leafpad ali u gedit sam uspeo. Zar je moguce da tolike godine rade na plasmi i da se ovakve gluposti desavaju i ja treba da se pouzdam u te distroe.
Program prihvati fajla ali nista ne pokazuje, ne znam sta si izmenio, pre je rdom cesljao browsere i to prikazivao, sad nista ne vidim a ni nista ne nalazi.
 
Kako znaš da prihvata fajl ? Rekoh već da ne radi više program sa trackers.txt, ovaj u Testing diru sam zbog tebe poslao, štos je da ti javi ako ne može da "skine" taj fajl, u memoriju dakle ne na disk, uglavnom javiće ti porukom da li ima problem ili ne. "Download" dugme skida fajl na disk i javlja da je uspeo to da uradi ili ne, ali nema veze sa skeniranjem nego čisto da mi kažeš da li je i to uspelo ili nije.
Rekao sam već šta je jedina izmena, program nije izlazio na internet, sada skida taj trackers.txt umesto da ga stalno šibam na github pa da ti proveravaš da li sam ga updejtovao ili ne, mislim da si ti baš hteo da ubacim mogućnost da se sam updejtuje, i sa tim se slažem, to sam jedino i izmenio, kako to da izvedem drugačije nego da se kači na net. Meni radi, tebi ne radi, najbolje je da još neko proba i javi da li radi ili ne pa ćemo onda imati jasniju sliku.
 
Ok razumeo sam ne treba da radi nego samo da izbaci poruku da ne moze da skine, to i odradi. Sad sam probao iz KaOS to je iskljucivo KDE Arch, isto me za*ebava brovser sa copy/paste tog fajla, znaci Arch baza nije Ubuntu baza. Jeste ja sam predlozio da skida fajl jer ne znam dinamiku koliko se cesto azurira fajl. Obrisao sam neki dir na kojem je bio program za glasanje, tu je skidao spisak anonimnih proxy servera, menjao MAC adresu itd, sad ne mogu da vidim kako je to radio ali znam da je radio to kroz program. Nije vazno, nervira me ovo kecanje sa browserom i select/copy/paste tog fajla, sta to ima tako famozno da FF 54 ne moz da odradi a kde editori ne registruju paste u njih Nije vaznoa leafpad puca i gasi se. Racunar mi radi pod klimom, stabilisan napon preko UPSa od 1.2 KW, napajanje 800w kupljeno prolse jeseni,monitorisem temperature, graficku ekstra hladim, sve ok... Nije vazno dosta je za danas...
 
Nazad
Vrh Dno