Šta je novo?

problem posle upgradea na win10

boggyman

Čuven
Učlanjen(a)
15.09.2000
Poruke
912
Poena
619
Imam problem sa mrezom koja ima 4 rutera i 3 switcha.
Ruter 1 je MikroTik RB750 koji u sustini radi sve (DHCP, Port forwarding...). Adresa je x.x.100.254

Ruter 2,3,4 su na 253, 252, 251 - TP Link, sluze samo za WiFi.

Switcevi su takodje TP Link na adresama x.x.100.249, 248, 247

Postoji jedan racunar sa Win 7 Ultimate koji izigrava FTP (x.x.100.199) i jos jedan na Win 7 pro na kom se vrti interna aplikacija (PHP, MySQL) (x.x.10.50)

Osim ta 2 racunara, ima jos 8 kom koje koriste zaposleni. E sad, print sharing i file sharing su radili dok se 6 od 8 racunara nisu (svojevoljno) upgradeovali na Win 10 pro 32 bit. Od onda selektivno mogu da pristupim ili jednom ili drugom "serveru"
Na ovim upgradeovanim racunarima ne mogu da promenim vrstu konekcje (Public/Private) nikako, kao ni workgroup niti mogu da ih nateram da se ukljuce u novogformirani Homegroup.

Inace, svi se uredno vide na mrezi kad ih pingujem.

Manje vise to je to. Mreza funkcionise, ali me nervira sto ne mogu da delim stampace i fajlove medju racunarima nikako...
Pomoc?
 
Poslednja izmena:
Jedna zena je prosle godine tuzila Microsoft zbog iste stvari i dobila 10000$ koliko se secam. Za pocetak probaj da ugasis skroz firewall, Private/Public su samo razlicita setovanja na istom. Za grupu nisam siguran, ali mora da ima
negde join group. U principu, svaka nova verizija bilo cega ima pojacan sekjuriti, pa pola stvari ne radi vise. Za pocetak pogasi, firewall, razne
bit difendere ili sta vec ima desetka pa probaj. Problem sa stampacem moze da bude i do draivera.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Firewallove pogasio - od toga sam krenuo
Antivirus koji koristimo nema firewall kao bazicnu funkciju
Join group ne gunkcionise, nego na svakom racunaru mogu da napravim novu homegroup

Ono sto mi je smesno (a u sustini je tuzno), svi racunari vide samo moj macbook i sa njega mogu da pristupim svim shareovanim folderima...
'bem ti 10ku
 
Firewallove pogasio - od toga sam krenuo
Antivirus koji koristimo nema firewall kao bazicnu funkciju
Join group ne gunkcionise, nego na svakom racunaru mogu da napravim novu homegroup

Ono sto mi je smesno (a u sustini je tuzno), svi racunari vide samo moj macbook i sa njega mogu da pristupim svim shareovanim folderima...
'bem ti 10ku

a pa nisi pomenuo mac. skini taj mac sa mreze skroz pa probaj onda. verovatno se svadjaju ko je glavni na mrezi. linux ima slican problem kad se umrezava sa windowsom. mora rucno da se setuje da ne pokusava da bude glavni.

E sad, ako ti ne proradi bez meka, procedura je sledeca. Poskidaj sve sa mreze, ukljucujuci i wifi. Ostavi samo taj mikrotik i jedan switch. Ostavis samo dve desetke i namestis njih da rade. proveri da negde nisi logovan kao administrator, znaci obicne user accounte bi trebalo da koristis za logovanje na sherove. proveri permisne na svakom sheru, (obicno je ovo problem). znaci user ili grupa koja pokusava da se loguje na share mora da ima dozvolu za to.

kad prorade ta dva racunara, onda dodajes jednu po jednu desetku, pa onda te dve sedmice, pa stampac pa mac.

predpostavljam da ti mac glavi mrezu ali moze da bude bilo koji od uredjaja. pa kad ustanovis koji, onda resavas samo taj.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Presmešno.. pazi svađaju se ko je glavni? Alfa PC?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
OS level u smb.conf-u resava ovaj problem na linuxu. OSX je derivat unixa, verovatno se resava na slican nacin.

OS level is number between 0 and 255 that sets the the operating-system value it reports for itself in browser elections. A higher number means it will beat out all other computers to become the master browser. Basically Windows servers are lower then 33 so this will make the samba server the highest.

'svadja' je mozda teska rec, vise je nesporazum. 99% mu je ovo problem.

I Apple i Microsoft ovo namerno rade. U smislu, izbaci mek sa mreze pa ce sve da ti radi, ili kupi 8 mekova pa ce sve da ti radi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ovako,
Mac je tu po potrebi i prvi put je zakacen na mrezu pre par dana.
Problem perzistira mnogo duze. Tako da iskljucujem svadju maca sa ostatkom mreze.

Veci problem mi je win10 u kom najveci broj podesavanja nisu vise izmenjiva, a na 7ici su bila.
Drugi problem je sto ne mogu da cackam mrezu tokom radne nedelje. Trenutno sam u sharing options iskljucio password protected opciju i sve je proradilo. No to mi ne resava problem, posto neki racunari mogu da pristupaju bez sifre, a neki ne.
No, pronaci cu resenje za vikend, kad se mreza ne koristi.
Resetovacu network setting na svakom racnuaru i pokusati da podesim sve od 0.
Hvala na savetima.
 
onda ti je problem samo sa permisnima. preckiraj ponovo usere i grupe


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Nista od navedenog. Posle celodnevnog zezanja, resenje je reset network settings:
1.gasenje svih mreznih uredjaja
2.na svakom racunaru (as admin)
ipconfig -flushdns
nbtstat -R
nbtstat -RR
netsh int ipv4 reset
netsh int ipv6 reset
netsh winsock reset
Reset racunara, pa iskljucivanje
3. ukljucivanje mrežne opreme
4. ukljucivanje jednog po jednog racunara
5. mapiranje network drive-ova na svakom racunaru (prema potrebama korisnika)

Sutra cu opet da testiram da vidim da se nesto nije zeznulo u medjuvremenu. Trenutno sve radi.
 
6. zaboravih: napravio sam novu workgroup (novo ime koje do sad nije korisceno) i sve ih potrpao u nju.
 
Još jedan dodatak : shvatio sam da i nesrecni Hicvision NVR pravi haos u mrezi , cum se uključuji uspori protok podataka i javlja se problem sa početka.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
nisi pomenuo taj nvr na pocetku,,,generlano, svaki uredjaj moze da blokira mrezu. zato je procedura, pogasis sve pa dodajes jedan po jedan. bitno namestio si :)


Sent from my iPad using Tapatalk
 
zaboravio sam da postoji ;)
setioo sam ga se kad sam video da ne svetli lampica na njemu posle peglanja gluposti...
osim toga, sad ce nvr dobiti sopstveni slave-network na mikrotiku, samo da kupim dovoljno kvalitetnog kabla i to je to.
 
Nazad
Vrh Dno