Šta je novo?

Instalacija 2 kompjutera na 1 stampac

Fizička konekcija je uvek bolja od bežične..ftr
 
Drzite se teme, i bez nepotrebnog flejma.
 
Ja ne koristim ruter vec sam povezao direktno LAN kablom oba kompjutera, znaci samo spojio LAN kablom izlaze od oba kompjutera a u jedan komp prikljucio usb kabl od stampaca, moze li tako?
 
Ja ne koristim ruter vec sam povezao direktno LAN kablom oba kompjutera, znaci samo spojio LAN kablom izlaze od oba kompjutera a u jedan komp prikljucio usb kabl od stampaca, moze li tako?

Može i tako, ali ne radi plug-and-play, već moraš čačkati određena mrežna podešenja. I treba ti crossover LAN kabel (po srpski, ukršteni). Ima ih svaka bolja IT radnja, svaki IT servis, i može da ti naprave u svakoj radnji koja prodaje eth. kablove.

Googlaj nešto ovakvo...

...ima više tutorijala kako se to radi.

Kada računari počnu da se vide kroz tu internu mrežu, tek onda ide ono šerovanje štampača te instalacija štampača kao mrežnog na drugom računaru.
 
E onda to ovako.

Kao sto ti je vec receno, treba ti Crossover LAN kabl.
Onda, oba kompjutera moraju biti pod istom Workgroup-om. Npr (kuca).
Windows XP: Control panel -> System -> Kartica "Computer Name" i dole proveris kako se zove Workgroup. To ti je malo iznad change dugmeta. A na change dugme, menjas naziv Workgroup-e.
Window 7: Ista putanja.

Onda, na svakom kompu moras dodeliti IP adrese i subnet mask.
Kod XP-a: Desni klik na My network places, pa na properties -> pa na svoju LAN karticu desni klik, pa opet properties -> pa ides na TCP/IP, pa dole na properties:
Kod Windows 7: Desni klik na LAN karticu.....i prakticno isto:

Sad, kod oba kompjutera TCP/IP, sad ako se dobro secam ide ovako:

Kompjuter 1:
Use the following IP address:
IP address: 192.168.0.1
Subnet mask 255.255.255.0
Gateway: 192.168.0.1
Use following DNS
DNS 1: 192.168.0.1
DNS 2: prazan

Kompjuter 2:
IP address: 192.168.0.2
Subnet mask 255.255.255.0
Gateway: 192.168.0.2
Use following DNS
DNS 1: 192.168.0.2
DNS 2: prazan

I ono u mom postu, na drugoj strani, sto je vezano za sharing kod Windows 7 i sharing stampaca.

Najbolje ti je da uzmes jedan WiFi ruter, imas za skoro 2000 dinara : TP-Link TL WR740N
 
Poslednja izmena:
Nisam citao sve postove, ali jesi li pokusao sa remote control device? Nakacis stampac na jedan racunar i preko remote control device pristupas racunaru br. 1 i stampas sa racunara br. 2. Mozes preko tcp/ip ali to je veliko zezanje.
 
Pokretač teme za sada ne uspeva da poveže dva računara u LAN. Kako misliš da radi štampu preko remote control device na neumreženim računarima? :p
 
Tako sto ne cita sve postove.
 
Pokretač teme za sada ne uspeva da poveže dva računara u LAN. Kako misliš da radi štampu preko remote control device na neumreženim računarima? :p

Tako sto ne cita sve postove.

Nisam skontao sta mislis time reci.
Da li se tvoje "Tako sto ne cita sve postove." odnosi na poslednju NShappy-jevu recenicu ili na nesto drugo i zasto bi uopste tako komentarisao tu njegovu poslednju recenicu?
 
Pa vidis valjda post iznad NSHappy-jevog?
 
Aha...

^^ = dva posta iznad (kad vec ne citiras)
 
Da, sporan sam ja jer ne citiram, a ne ti koji ne citas.
 
Da, sve u svemu OP ili je rešio problem ili batalio i sad traži wifi mrežni štampač :d

Inače ja bih mu preporučio da uzme ruter i napravi krštenu mrežu, a ne ovako :D

I da proba preko HomeGroup-e da umreži računare...vidim da je to sad nova popularna opcija..moraću da probam i ja to :D
 
Procitao sve postove.
Vise necu komentarisati, a da to prvo ne uradim.

Excalibur sve objasnio.

E onda to ovako.

Kao sto ti je vec receno, treba ti Crossover LAN kabl.
Onda, oba kompjutera moraju biti pod istom Workgroup-om. Npr (kuca).
Windows XP: Control panel -> System -> Kartica "Computer Name" i dole proveris kako se zove Workgroup. To ti je malo iznad change dugmeta. A na change dugme, menjas naziv Workgroup-e.
Window 7: Ista putanja.

Onda, na svakom kompu moras dodeliti IP adrese i subnet mask.
Kod XP-a: Desni klik na My network places, pa na properties -> pa na svoju LAN karticu desni klik, pa opet properties -> pa ides na TCP/IP, pa dole na properties:
Kod Windows 7: Desni klik na LAN karticu.....i prakticno isto:

Sad, kod oba kompjutera TCP/IP, sad ako se dobro secam ide ovako:

Kompjuter 1:
Use the following IP address:
IP address: 192.168.0.1
Subnet mask 255.255.255.0
Gateway: 192.168.0.1
Use following DNS
DNS 1: 192.168.0.1
DNS 2: prazan

Kompjuter 2:
IP address: 192.168.0.2
Subnet mask 255.255.255.0
Gateway: 192.168.0.2
Use following DNS
DNS 1: 192.168.0.2
DNS 2: prazan

I ono u mom postu, na drugoj strani, sto je vezano za sharing kod Windows 7 i sharing stampaca.

Najbolje ti je da uzmes jedan WiFi ruter, imas za skoro 2000 dinara : TP-Link TL WR740N

Posto je neko spominjao, ima da se uzme polovnih stampaca kao recimo hp4200 dtn koji sam uzeo prije tri godine za 80 evra. I moram pohvaliti tu mrcinu (prazan ima 42kg) duplex, network, zvanicno 12000 strana sa jednim punjenjem. Jos ako punite sami... Svakako ukoliko imate potrebu za vecom kolicinom stampe ne zalite novac i kupite dobar stampac, ukoliko mozete nov, ako ne ima i polovnih solidnih.
 
Imam stampac HP Laserjet 1010, jedan komp sa WinXp a drugi sa Win7. Kako da instaliram stampac na nacin da mogu da stampam sa oba kompjutera na jednom stampacu?

Alo bre ljudi gde vi odoste, kakva kupovina drugog stampaca...
Od ovog sto ima kako povezati, umreziti pa da radi na oba kompa i taaaačka...
Eventualno kabl neki i eeeeventualno neki jeftin ruter, dobro mu niste preporucili kolor stampac od samo 60kg i nove kompjutere sa orginalnim OS-ovima pod obavezno...
 
Pa sad ima jeftine Windows licence da kupi, nije loš predlog Zeho :D
 
Da znas da ima, nesto mi prijatelj skrenu paznju svojim nekim pitanjem i ima za 4-5$ pa na vise za w7 i w10 ...
 
Prosto obožavam nabeđene, nadobudne, "stručnjake". Može samo kako je on zamislio da može i nikako drugačije... Nešto se zove kako je on učio da se zove i nikako drugačije...

@BFuser
Razmisli o ruteru, ali da ima USB port tj. print server mogućnost: http://www.netiks.rs/print-serveri Štampač povežeš usb kablom na ruter i imaš pristup (žični i bežični) štampaču sa bilo kog uređaja.
 
Da li ja mogu ovo sve da uradim samo pomocu crossover kabla a bez rutera?
 
Da.

Pratiš samo postupak koji su ti opisali kolege na ovom topicu.
 
Poslednja izmena:
Da li da podesavam ip adresu i subnet mask u ipv4 ili ipv6?
 
Excalibur zaboravio si da je xp mshome domain a win7 workgroup.
Dok na jednom ne promeni domain, nece mu videti jedan racunar drugi.
Sve ostalo si napisao kako treba.
 
Mozes u XP, a i u W7, da stavis Member of: Workgroup ili Domain. Generalno u svakom Windowsu, osim Home/Basic verzijama.

Domain mu apsolutno ne sluzi icemu, a i vecini nas u prostoj kucnoj mrezi. I time uopste nije potreban.

Domain sluzi za vezu za serverom (NT/server izdanja), za Domain Controller i njemu se pristupa i naravno sve sto prati DC.


Excalibur zaboravio si da je xp mshome domain a win7 workgroup.
Dok na jednom ne promeni domain, nece mu videti jedan racunar drugi.
Sve ostalo si napisao kako treba.
 
OK, koliko razumem ovo podesavanje sa ip i subnet mask je druga faza, a kako ide prva faza korak po korak, znaci koliko shvatam instaliram drajver za stampac na xp pa onda stavim da je deljen stampac na xp ... ima li jos nesto osim ove dve stvari iz prve faze da se podesi?
I moze li ovaj kabl?
 
Poslednja izmena:
Generalno nemas pravilo. Tebi je najvaznije da napravis mrezu preko crossover kabla. Da taj moze. Znaci podesis Workgroup, podesis IP adrese, subnet mask i DNS, na oba racunara (kao sto sam napisao). Onda pre toga ili posle toga mozes da instaliras stampac i da ga serujes. Inace, mozes da serujes folder, pa da probas da li ti mreza radi ili u command prompt pingujes drugi racunar. Npr. racunar na kojem ti je IP 192.168.0.1 odradis u cmd komandu: ping 192.168.0.2. Ako se odazove, mreza je OK.
Posle instalacije stampaca i serovanja istog, ti u Win & kompu ides na mrezu i desno dugme na stampac i kliknes na connect i ako zatrazi da instalira drajvere to uradi. I to je to.
 
Ja hocu da mogu da stampam sa oba kompjutera, znaci da ne moram da prebacujem preko LAN kabla neki fajl na drugi kompjuter pa da sa tog drugog kompjutera stampam nego da mogu odmah da stampam sa bilo kog kompjutera, znaci da stampam fajl sa onog kompjutera na kome se nalazi fajl. Moze li tako? Druga stvar, vezano za prvu fazu, znaci na xp instaliram stampac, stavim ga da je podeljen... a kako da instaliram drugi stampac na win 7?
 
Poslednja izmena:
Kad moras pisati po petsto puta, citaj malo:

Crossover LAN kabl. Vezes dva kompa
Oba kompjutera moraju biti pod istom Workgroup-om. Npr (kuca).
Windows XP: Control panel -> System -> Kartica "Computer Name" i dole proveris kako se zove Workgroup. To ti je malo iznad change dugmeta. A na change dugme, menjas naziv Workgroup-e.
Window 7: Ista putanja.

Na svakom kompu moras dodeliti IP adrese i subnet mask.
Kod XP-a: Desni klik na My network places, pa na properties -> pa na svoju LAN karticu desni klik, pa opet properties -> pa ides na TCP/IP, pa dole na properties:
Kod Windows 7: Desni klik na LAN karticu.....i prakticno isto:

Sad, kod oba kompjutera TCP/IP, sad ako se dobro secam ide ovako:

Kompjuter 1:
Use the following IP address:
IP address: 192.168.0.1
Subnet mask 255.255.255.0
Gateway: 192.168.0.1
Use following DNS
DNS 1: 192.168.0.1
DNS 2: prazan

Kompjuter 2:
IP address: 192.168.0.2
Subnet mask 255.255.255.0
Gateway: 192.168.0.2
Use following DNS
DNS 1: 192.168.0.2
DNS 2: prazan
 
Nazad
Vrh Dno