Šta je novo?

Instalacija 2 kompjutera na 1 stampac

BFuser

Cenjen
Učlanjen(a)
20.07.2012
Poruke
217
Poena
169
Imam stampac HP Laserjet 1010, jedan komp sa WinXp a drugi sa Win7. Kako da instaliram stampac na nacin da mogu da stampam sa oba kompjutera na jednom stampacu?
 
Štampač poveži na Win XP, instaliraj drajvere. U podešavanjima štampača (i izaberi A4 dormat papira, kad si već tu) omogući deljenje i daj mu neko ime (HP1010 recimo). U Win 7 idi na dodavanje štampača, izaberi mrežni štampač, pretraži mrežu - trebalo bi da ga pronađe. Selektuj štampač, dodaj ga i dozvoli windowsu da sam instalira drajvere.
 
Aha a čime će ga povezati sa ruterom i mrežom ako nema LAN izlaz ili u boljem slučaju wi-fi?

A ovaj model uopšte nije predviđen da radi u mreži tako da ni nema pomenute priključke.
 
Probao sam razne opcije, prvo sam instalirao stampac na xp pa onda ga "podelio" u xp pa onda isao na dodavanje u win7 al ne moze da se doda... onda sam obrnuo, instalirao na win7 pa podelio na win7 pa pokusao da ga dodam na xp al nisam uspeo. Moze li uopste ovaj stampac da se podeli na xp plus win7?
 
Da li uopšte vidiš sa jednog računara drugi? Da li su u istoj mreži (IP adresa kao: 192.168.1.A i 192.168.1.B), predpostavljam da su povezani na isti ruter.
Ako Ti ništa ne uspe, podesiću Ti pomoću TeamViewera.
 
Ama ljudi štampač nije uopšte pravljen da radi u mreži!!!

Čitate li uopšte šta vam govorim?

Ako sam uređaj nema neki komunikacioni port (LAN, WAN...) neće nikada biti vidljiv za ruter, a samim tim i za druge kompjutere koji su povezani u toj mreži.

Potpuno je nebitna klijent-server infrastruktura između računara jer ga ruter nikako ne vidi, a zbog toga ni ostali korisnici
 
Poslednja izmena:
Znaci ne moze stampac da se deli preko LAN kabla? Nisam inace povezao kompjutere preko rutera nego sam samo spojio LAN ulaze od kompjutera LAN kablom, moze li to tako?
 
Znaci ne moze stampac da se deli preko LAN kabla? Nisam inace povezao kompjutere preko rutera nego sam samo spojio LAN ulaze od kompjutera LAN kablom, moze li to tako?

Jel bar crossover kabl između računara?

Da bi bilo koji štampač bio vidljiv za više računara mora imati sposobnost komunikacije sa ruterom.

Postoje i takvi modeli ali ovaj koji si naveo nema tu mogućnost

A drugo kako si štampač povezao LAN kablom kad nema LAN izlaz?
 
Poslednja izmena:
Не мора штампач да буде повазан на рутер да би га користили остали рачунари у мрежи, може и овако на један комп преко уобичајеног кабла а онда се дели. Предност мрежног штампача је што не мора да буде укључен комп да би радио.
За почетак провери да ли се виде рачунари преко тог кабла. Ако нису баш баш прастари, мрежне картице не траже укрштени кабл па би сваки требало да заврши посао. После тога потражиш штампач, то некада уме да буде компликовано али не би требало да буде неки проблем да ради.
 
Ama ljudi štampač nije uopšte pravljen da radi u mreži!!!

Čitate li uopšte šta vam govorim?

Ako sam uređaj nema neki komunikacioni port (LAN, WAN...) neće nikada biti vidljiv za ruter, a samim tim i za druge kompjutere koji su povezani u toj mreži.

Kod mene na poslu štampač povezan USB-om na jedan komp a vide ga svih 10 kompova u tom delu mreže. Nije ni na koji način povezan sa ruterom...
 
Kod mene na poslu štampač povezan USB-om na jedan komp a vide ga svih 10 kompova u tom delu mreže. Nije ni na koji način povezan sa ruterom...

A kakva je topologija tih ostalih povezanih računara?

I čime su povezani između sebe mora da bude bar neki switch u koji je bocnut i štampač.

A to opet znači da štampač mora da ima bar LAN izlaz ako ništa drugo
 
Не мора штампач да буде повазан на рутер да би га користили остали рачунари у мрежи, може и овако на један комп преко уобичајеног кабла а онда се дели. Предност мрежног штампача је што не мора да буде укључен комп да би радио.
За почетак провери да ли се виде рачунари преко тог кабла. Ако нису баш баш прастари, мрежне картице не траже укрштени кабл па би сваки требало да заврши посао. После тога потражиш штампач, то некада уме да буде компликовано али не би требало да буде неки проблем да ради.

Ajde nađi sliku ovoga što si napisao.

Baš da svima objasniš kako to zapravo izgleda.

I šta ti je to "ukršteni kabl"? Koristi zvanične univerzalne izraze za opremu, a ne neke tvoje koje si ti sam prozvao.
 
Xiaomi, što si neprijatan? Ne mora štampač biti mrežni da bi ga koristilo više računara.

Ako je više računara u mreži, svi mogu da vide i koriste bilo koji štampač koji je (npr. USB-om) povezan na samo jedan od računara. Jedina "mana" ovakve kombinacije jeste da taj računar na koji je štampač povezan mora biti uključen da bi štampač bio vidljiv za ostale računare. I računari moraju biti međusobno vidljivi. Procedura je lepo opisana ovde.

BFuzer, kod tebe je vrv problem u tome što ti mreža nije proradila kačenjem LAN na LAN. Za ovo je potreban ukršteni kabel koji služi da se dva računara povežu LAN na LAN port diretno, bez rutera ili switch-a. Ali ovo neće baš uvek da radi iz prve, tj. ne radi plug-and-play. Biće da noviim pločama čak i ne treba ukršteni kabel, već se to rešava određenim podešavanjima. Googlaj. Radio sam to zadnji put pre 10-ak godina pa sada zaboravio.

Takođe, postoje ruteri koji imaju na sebi i USB port na koji može da se kači običan USB štampač, te to štampač učini mrežnim.

A postoje i WiFi donglovi koji rade slično.

Postoje mrežni štampači koji imaju na sebi LAN port ili ugrađen WiFi. Ali to nije tema ove teme.
U svakom slučaju, podrazumeva se umrežavanje računara i rad u mreži.
 
Poslednja izmena:
Lol @xiaomi1983...ti baš nemaš pojma ništa o mrežama :d
 
Ovako.

Vec su ti neki objasnili, samo ovo je sazeto uz mali dodatak.

Zabodi stampac u komp sa XP-om i instaliraj drajvere i podesi mu stampu na A4 i sta ti jos vec treba. To ides na properties stampaca. Takodje, tamo imas i sharing opciju (karticu) i tu share-uj stampac.
Na Win 7 kompu, ides na advanced sharing i podesi u svakom profilu (gde ima) - turn on network discovery, turn on file and printer sharing, pod file sharing connections stavi na enable sharing on 40 or 56 bit i turn off password protected sharing. Win 7 stavi na public network. Ne na home, ne na work.
Kada zavrsis sa tim. Otvoris Explorer na Win 7 (ne internet explorer nego windows), tj. idi na My computer. Sa leve strane imas "network". Klikni na to i sacekaj da ti se pojave kompjuteri na mrezi sa desne strane. Ako ti je XP kompjuter vidljiv, otvori ga i videces stampac. Klikni desno dugme na stampac, pa na connect. Trazice instalaciju drajvera i ti odobri. Tj. sve faze gde ti postoji OK.
U devices and printers, na Win 7, ako hoces, stavi ga kao default stampac.

Oba racunara moraju biti na istom ruteru. Ako ruter uopste postoji (moze se kupiti i najeftiniji za tu svrhu). Ostali kompovi moraju imati LAN ili WiFi karticu (interna ili eksterna). Kombinacija tada moze biti bilo koja. Da li kablom ili preko Wifi ili kombinacija. Ruter time dodeljuje adrese iz opsega.

I naravno, taj komp na kojem je stampac, mora biti upaljen da bi se stampalo sa drugog...treceg ili petog kompa.
 
Poslednja izmena:
Pa ja imam mrežu od 4 računara kod kuće..pc + 3 laptopa pa nemam problema da štampam na ovom mom Canonu LBP 2900 koji je sve samo ne mrežni štampač po tvojim definicijama ;)
 
Tako je :)

tBoZjR.jpg
 
Ovako.

Vec su ti neki objasnili, samo ovo je sazeto uz mali dodatak.

Zabodi stampac u komp sa XP-om i instaliraj drajvere i podesi mu stampu na A4 i sta ti jos vec treba. To ides na properties stampaca. Takodje, tamo imas i sharing opciju (karticu) i tu share-uj stampac.
Na Win 7 kompu, ides na advanced sharing i podesi u svakom profilu (gde ima) - turn on network discovery, turn on file and printer sharing, pod file sharing connections stavi na enable sharing on 40 or 56 bit i turn off password protected sharing. Win 7 stavi na public network. Ne na home, ne na work.
Kada zavrsis sa tim. Otvoris Explorer na Win 7 (ne internet explorer nego windows), tj. idi na My computer. Sa leve strane imas "network". Klikni na to i sacekaj da ti se pojave kompjuteri na mrezi sa desne strane. Ako ti je XP kompjuter vidljiv, otvori ga i videces stampac. Klikni desno dugme na stampac, pa na connect. Trazice instalaciju drajvera i ti odobri. Tj. sve faze gde ti postoji OK.
U devices and printers, na Win 7, ako hoces, stavi ga kao default stampac.

Klasična klijent-server arhitektura gde jedan PC mora raditi kao server i to podrazumeva njegovo 24h uključenje

Oba racunara moraju biti na istom ruteru. Ako ruter uopste postoji (moze se kupiti i najeftiniji za tu svrhu). Ostali kompovi moraju imati LAN ili WiFi karticu (interna ili eksterna). Kombinacija tada moze biti bilo koja. Da li kablom ili preko Wifi ili kombinacija. Ruter time dodeljuje adrese iz opsega.

Amin :Klanjanje

Taj PC koji "glumi" server mora biti povezan na ruter kako bi komunicirao sa ostalim PC računarima koji su klijenti u mreži.

Tzv. topologija magistrale gde su svi računari povezni u red

I naravno, taj komp na kojem je stampac, mora biti upaljen da bi se stampalo sa drugog...treceg ili petog kompa.

Klijent-server arhitektura bez koje štampač uopšte ne bi bio vidljiv u mreži
 
Pa ja imam mrežu od 4 računara kod kuće..pc + 3 laptopa pa nemam problema da štampam na ovom mom Canonu LBP 2900 koji je sve samo ne mrežni štampač po tvojim definicijama ;)

Predpostavljam da ti ovaj desktop "glumi" server na kome je povezan štampač, a laptopovi klijente i oni sa ruterom komuniciraju preko wifi-ja ili LAN kablom?
 
Pa naravno da glumi "print server"...ali je poenta bila da može i tako se i radi u kućnom okruženju..znaš li koliko košta laserski štampač sa mrežnim interfejsom...bar 30% skuplje od običnog USB. Sa tim u vidu ekonomičnije je ovo rešenje gde jedan računar deli taj štampač ostalim računarima..ne moraš čak ni da se uloguješ u njega, dovoljno je da je uključen i da stoji na onom log in ekranu..

I još nešto, nemaš ti šta da dodeljuješ IP adresu štampaču koji se deli na ovaj način..to sve radi automatski jer se njemu pristupa kao deljenom resursu preko mreže, tj. pristupa se računaru koji ga deli, koji ima svoju IP adresu..

U DHCP mrežnom okruženju resursima se pristupa preko deklarisanih imena, a ne ip adresa...jer se ime ne menja
 
Pa naravno da glumi "print server"...ali je poenta bila da može i tako se i radi u kućnom okruženju..

Pa jes pomoću štapa i kanapa :trust:

Što da bude prosto kada može komplikovano

znaš li koliko košta laserski štampač sa mrežnim interfejsom...bar 30% skuplje od običnog USB. Sa tim u vidu ekonomičnije je ovo rešenje gde jedan računar deli taj štampač ostalim računarima..ne moraš čak ni da se uloguješ u njega, dovoljno je da je uključen i da stoji na onom log in ekranu..

Koliko god da košta mnogo više vredi jer periferije (bar ja) menjaš jednom u 10god. (i više) ili kad crknu skroz

I još nešto, nemaš ti šta da dodeljuješ IP adresu štampaču koji se deli na ovaj način..to sve radi automatski jer se njemu pristupa kao deljenom resursu preko mreže, tj. pristupa se računaru koji ga deli, koji ima svoju IP adresu..

U DHCP mrežnom okruženju resursima se pristupa preko deklarisanih imena, a ne ip adresa...jer se ime ne menja

Eh jedna pametna i od tebe :D
 
Ma kakav štap i kanap, lol bre :D Sve je urađeno elegnatno i sa jednim klikom sve radi :D
 
Uf bre Xiaomi, ti baš uguši temu i iskomplikova priču...

U kućnom okruženju sa dva računara, što pita pokretač teme, ne-mrežni štampač se šeruje ovako kako smo opisali.
Print server ne mora biti 24h uključen, već samo kada želimo da štampamo. U kućnim uslovima ili u maleckoj kancelariji, ovo šerovanje štampača je sasvim ok.

Koje crno dodeljivanje IP adrese štampaču zakačenom USB-om na drugi računar?

...bla.bla.bla... Zaista ugušismo temu. Pokretač je dobio odgovor.

BTW, štampači, ovi osnovni laseri, sada uglavnom ima da se kupe i sa integrisanim WiFi, i nisu skupi. HP M102a i HP M102w, cena se razlikuje 10-ak eur.
Ima i nekih Xerox laserskih WiFi za 50-60€.
Ali tema je pokrenuta za NE mrežni štampač.
 
Ma kakav štap i kanap, lol bre :D Sve je urađeno elegnatno i sa jednim klikom sve radi :D

U pravu si kod mene jedini kabl koji postoji je onaj koji ide u šteker, dok kod tebe bih baš voleo da vidim sliku te šume od milion kablova

I sve radi isto kao i kod tebe na jedan klik još PC (a i štampač) mogu da gasim kad mi se ćefne

A da bude sve elegantnije nisu mi ni drajveri trebali jer je windows sam sve prepoznao
 
Nazad
Vrh Dno