Šta je novo?

Netbook upgrade - više memorije ili SSD?

IntelEkt

Slavan
Učlanjen(a)
08.11.2004
Poruke
136
Poena
320
Skoro sam kupio HP Pavilion DM1, AMD dual-core 1.6GHz, 4GB DDR3, HDD 320GB/7200. Razmišljam se nešto da ga pojačam ali ne znam da li pre da idem na 8GB ili SSD (~120GB).
Evo čemu mi služi: otvorena dva browsera, u jednom 5-6 tabova, u drugom 10-15 u kojima se generišu različiti izveštaji, od par sekundi do par minuta po jednom. Plus Excel (5-10 fajlova) i Skype. Ume da bude zahtevno.
Šta bi više ubrzalo rad, memorija ili SSD? U 8GB bi bilo dovoljno mesta da eventualno napravim RAM disk od recimo 4GB i da tamo potrpam sve ovo što radim, mada to do sada nisam radio, pa da čujem vaša iskustva i savete.
 
Kompletna promena, tesko da ce procesor izdrzati sve to cak i da stavis i ram i SSD.
 
Pa zar nece vise memorije da ga ubrza? Procesor je dovoljan za normalan rad, jedino sto bih ja hteo malo brze :)
 
Nažalost, u njemu je E-450 koji je jedva dovoljan za bilo kakav rad. On cepa na 100% na najobičnijim stvarima. Čak i kad otvoriš neki program, neretko se desi da procesor ode na 100% nekih par sekundi. Skype neću ni da pominjem kako radi na slabijim računarima...

Ako već mora taj laptop i ako mora neki upgrade, onda ćeš od SSD-a imati više koristi nego dodatnih 4GB memorije.
 
Bas tako, amd dual core na 1.6GHz.. dzabe njemu i 32GB ram memorije, kad ce on i pri laganom browsingu stajati na 100%..
 
Uzmes neki HP i3 ili i5 druge generacije(i3 2330m , i3 2350m , i5 2410m , i5 2430m , i5 2430m , i5 2450m) polovan laptop za 140 do 160 evra na kupujem prodajem uzmes mu ssd i miran si do 2020 godine a i kasnije nece biti problema za surf i tvoje potrebe koje si naveo , taj tvoj prodaj za 80-90 evra.
 
Dakle, ipak SSD. Hvala svima na savetima.
Inače, sve što sam naveo radi bez problema na Win10, sa sve jačim surfom na dva browsera i 20ak tabova, desetak excela, skajpom, sve istovremeno... Bez da nešto secka ili se pregreva. Ruku na srce - nije on ni prespor nego sam navikao na znatno brži PC. Biće jednog dana i SSD.
 
Ne znam na osnovu cega si zakljucio da je pametno uzeti ssd za taj laptop, ne vidim ni jednu poruku u temi koja to sugerise.

Kao sto je covek predlozio, bolje prodaj laptop i uzmi neki sa i5 2xxx/3xxx..
 
Dzabe SSD kada je taj procesor gori od Core 2 Duo procesora iz 2008 godine :)
 
Nadam se da nije problem da iskoristim temu da postavim slicno pitanje. Dakle, imam Toshiba C650 laptop, procesor je dual core T4500, 4gb rama na 1066Mhz, 500gm 5400rpm hard i Win 10. Osim surfa, slusanja muzike i gledanja filmova, komp povremeno koristim za malo zahtevniji rad u Excelu. Obicno su to fajlovi sa oko 4-5000 redova i 10-15 kolona na jednom sheetu i dosta formula, pivot tabela i grafikona na drugih sheetovima. U poslednje vreme sam primetio da se komp poprilicno muci sa time, a odradio sam sistem, otvorio i ocistio komp, zamenio termalnu pastu itd.
Posto nista od toga nije pomoglo, pretpostavljam da bi pomogao neki upgrade hw-a. Pitanje je da li bi mi vise znacilo jos 4gb rama ili SSD, odn. da li bi ista od toga pomoglo?
Kupovina drugog laptopa trenutno ne predstavlja opciju... :/
Hvala unapred :)

Sent from mTalk
 
Ja bih pre rekao da ti se komp muči zbog zatarele cpu/gpu kombinacije. Teško da ćeš nešto rešiti kupovinom ram-a ili ssd-a. Za tvoje potrebe je bolje da uzmeš i najjeftiniji novi laptop, nego da budžiš taj. Bolje sakupi 250-300€ pa onda uzmi nešto novije generacije. Ovako ćeš samo baciti pare.
 
Noviji laptop za te pare nije ništa mnogo jači od njegovog. Jedini isplatljivi upgrade tj. zamena laptopa, jeste laptop sa i3 procesorom, ali su oni od 40k pa naviše.

@stratocaster92

Moguće da je disk pri izdisaju (skini HDSentinel i proveri mu health). Ovo je portabilna verzija, samo da proveriš šta kaže program.

Generalno, stariji laptopovi se izdignu iz mrtvih sa ubacivanjem ssd-a. Naravno, ne možeš očekivati da on sada poleti, ali zbog odziva ssd-a, sve je mnogo živahnije.
 
Pre svega, hvala na odgovorima.

Drugi laptop za sad nije opcija, ali je svakako u planu za 4-5 meseci neki sa barem i5 i 8gb od nasih KP uvoznika :D Zato sam i mislio da sada olaksam sebi rad SSD-om i da ga posle zadrzim uz novi komp. Ali ako mi ssd ne bi sada pomogao, ostavicu pare sa strane i dati vise za laptop.

Sto se tice zdravlja HD-a, perfektno je i proveravam ga redovno, jer sam vec imao epizodu sa drasticnim usporavanjem kompa, a zatim i sa gubitkom fotki i dokumenata zbog bad sectora :)


Sent from mTalk
 
I taj neki drugi budući koji uzmeš na KP, obavezno i za njega nabavi SSD. Benefiti SSD-a su nemerljivi. Ko nije probao, teško može predpostaviti koliko računar zaista poleti kad dobije SSD.

I da razjasnimo odmah, SSD ne mora biti jako velik, i ne isključuje i HDD u laptopu. Većina laptopa omogućava da se SSD postavi na mesto predviđeno za HDD, te se na njega stavi sistem i programi (za 90% korisnika 120GB je dovoljan za ovu namenu). A dalje, običan HDD se postavi na mesto optičkog drajva te se na njega trpaju podaci, slike, muzika, filmovi...

Izvađeni optički drive može da se koristi USB -> SATA kabel koji se lako kupi od kineza. A ja lično, ne znam kada mi je zadnji put trebao optički drive.
 
Poslednja izmena:
Pisao sam o ovom netbooku gore, ali stratocasteru, imam i jedan drugi HP, star 10-11 godina, preporodio se jednim SSD-om (128gb). A radim otprilike što i ti, kompleksni Exceli. Dakle, uloži slobodno u SSD, taman će ti malo udahnuti vazduh dok ne sakupiš pare do novog/drugog lt-a, a posle ćeš ga prebaciti u taj novi.
Ko zna, možda budeš dovoljno zadovoljan i sa starim uz taj SSD, pa ga zadržiš duže vreme. Što će i meni jednog dana biti opcija za gorepomenuti netbook.
 
@NShappy
U tom pravcu sam i ja razmisljao- ssd od 120GB, jer mi vise za programe i sistem ne treba (sad mi C particija zauzima fazon 50-60GB max ), da SSD stavim na mesto za HD, a obican hard na mesto cd drive-a.
PS. Apsolutno ista situacija za cd drive- ne pamtim kad sam ga upotrebio. :D

@IntelEkt
To mi je bitno da cujem, da je neko ko koristi komp za slicne stvari kao ja osetio razliku u radu nakon dodavanja SSD-a.
Mislim, ne bih da "bacim" pare na SSD ako mi nece znaciti za taj poslovni deo, ako je za to npr. bitniji bolji procesor ili vise rama, itd. ;)


Sent from mTalk
 
Ništa te ne košta da probaš sa samo SSD upgrade-Jom. Ako nije dovoljno, isti esesde će da pređe u taj neki novi laptop.

Pazi samo da li taj neki bilo koji laptop, sadašnji ili budući, omogućava da se optika zameni rack-om za HDD. To zna da uradi i proveri svaki bolji IT servis.

Koji Win imaš? SSD zahteva i neka malo specifičnija podešavanja koja se sa Win7 i Win10 nameste sama od sebe prilikom instalacije sistema. Ali kod Win7, ako kloniraš sistem, mora još ponešto da se čačka.
U stvari, preporuka bi bila, ako ideš na SSD, da uradiš komplentu instalaciju sistema od početka uz uvažavanje tih nekih setovanja za SSD (prvenstveno AHCI u Biosu, ima tutorijala kojekuda pa i ovde na Bech-u)
 
@NShappy

Koristim Win 10, a kad budem kupovao SSD definitivno ću raditi sistem od početka, nije meni nikakvo cimanje da to odradim i da instaliram potrebne programe.

Hvala svima koji su mi pomogli oko odlučivanja, definitivno ću kupiti SSD, a što se tiče konkretnog izbora to ću smarati ljude na drugoj temi :)
 
Da ne otvaram novu temu, imam dell mini 10 netbuk.... ubacio sam 2gb ram-a (bar mislim da toliko može max) i ssd od 60gb....
Trenutno je neki win7 instaliran..... da li da se vratim na xp zbog atom procesora ili mora win7 da bi iskoristio ssd... nisam baš konkretno do sad koristio ssd pa mi treba savet.... i da li posle treba neko dodatno podešavanje ssd da bi optimizovao njegov rad ili to automatski radi posle instalacije sistema i drajvera?
Hvala unapred.

Послато са SM-G925F уз помоћ Тапатока
 
Može i xp ali je cimanje da se namesti. Ima li neki poseban razlog zašto bi se vraćao na XP?

Ima par torenata sa win7 tiny varijantama ~od 700 MB 32 bit, dovoljno je lagan a ima sve neophodno za normalan rad. Sigurno nije ništa veći i zahtevniji od XP.
 
XP ne zbog podrske koja je ukinuta odavno, pretrazivaci ne izlaze vise za njega. Moze neki tiny Win7 ali cim pokrenes pretrazivac on ce da umre, jednostavno preslab procesor za bilo sta danas.
 
Ako je voljan moze debian ili ubuntu da proba. Radice mu ok.
 
Da li smem da ubacim SAM naknadno jos RAM u svoj laptop ACER Predator Helios 300? Trenutno imam 12GB. Lap je 2 godine u garanciji.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Da, to sam i video kako se radi upgrade. Nego, me vise zanimalo da cu izgubiti garanciju ako to sam odradim [emoji16]

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Ne, nema nikakvih nalepnica. :)

U njemu se nalaze 2 modula, 4GB+8GB Micron Technology DDR4-2666. Jel moram isti brend da bi se upario RAM ili?
 
Nazad
Vrh Dno