Šta je novo?

Rudarenje za pocetnike

Mislim da ti je druže trenutno pametnije uložiti taj novac u kupovinu kripta (ako si već tako odlučio) nego u bilo kakav hardver sa kojim ćeš majnovati taj kripto, jer dok dočekaš realne cene HW to će biti znak da se majning više ne isplati.
 
Koliko znam MSI navodi na stikeru. Barem tako tvrde po Internetu. Evo ti primer

Pogledajte prilog 312859
Tako da, ali na sajtu retko ko za MSI napise da je LHR.
Asus LHR karte su v2 karte.
Giga LHR su rev2.0 karte.
Zotac pise da je LHR.
Makar ovi drugi obelezavaju kako bi znao sta kupujes, dok za MSI ne znas nista dok ne vidis kutiju.

Da imas negde uzivo da vidis pre kupovine, to bi bilo super, onda mozes sta hoces da uzmes, ovako na kolicinu nije se sa MSI zezati.


@nenad 970
100% si u pravu, stare karte bolje nego nove.
Bolje 3x580 8gb nego 3070, a kamoli 3080.
3x580 dodje oko 1000e, dobijes 90mhs, dok kod 3070 dobijes 62-63 za ''iste'' pare.

@KiflicaSaSirom
Bolje da kupis 8x580 nego 3090, duplo veci mhs.
1660s nema sta da trazi pored 580, sto se tice isplativosti.
 
Pa ako porucis online mozes da ih vratis ako se ispostavi da su LHR.
A recimo moze i da se proveri pre narucivanja od distributera. Sigurno ima prodavaca (ovih manjih) koji bi zvali da provere.

Sto se tice novih i starih karti, recimo ja bih pre uzeo rtx 3080 (100 MH/s) za 1400 eur (pricam o normalnim brendovuma ne o Zotac, Palit i sl.) nego par godina stare tri rx580 (100 MH/s) za 1000 eur.
Ali opet stvar licnog izbora. Svako ima neki svoj pristup.

Trenutno za polovnu rx 580 8gb nikad ne bih dao preko 150 eur.
 
Mislim da ti je druže trenutno pametnije uložiti taj novac u kupovinu kripta (ako si već tako odlučio) nego u bilo kakav hardver sa kojim ćeš majnovati taj kripto, jer dok dočekaš realne cene HW to će biti znak da se majning više ne isplati.
Buraz, ni najveci strucnjaci ne mogu da predvide kretanje berze, samo su mene cekali da im uzmem pare. Zar nije bolje uzeti hardwer koji uvek mozes da prodas nego dati pare za nesto virtuelno za sta ti niko ne garantuje da posle dva sata nece da propadne.
 
Samo sto 3 x 580 trose 0,35kw a jedna 3070 trosi 0,127kw. (Samim tim treba jace napajanje, pa riseri, pa sam rig i vise se greje).
 
Plus imas garanciju, imace bolju cenu i vecu upotrebnu vrednost (gaming) za godinu dve tri itd...
Mrzelo me sve da navodim 🙂
 
Poslednja izmena:
Buraz, ni najveci strucnjaci ne mogu da predvide kretanje berze, samo su mene cekali da im uzmem pare. Zar nije bolje uzeti hardwer koji uvek mozes da prodas nego dati pare za nesto virtuelno za sta ti niko ne garantuje da posle dva sata nece da propadne.
Pa ako berza kripta propadne ni kartice nećeš prodati ni za pola cene po kojima bi ih sad platio (o HDD da ni ne govorim).

Zato sam i napisao "ako si već rešio da ulažeš u kripto" jer kako sam shvatio HW bi samo za to koristio...

Uglavnom, na tebi je, ja sam drugarski napisao kako bih ja da sam kao ti prelomio da uđem u kripto...
 
Koju plocu bi ste preporucili za 6 ili vise kartica ?

Da li je dobra

ASROCK H510 Pro BTC+​


Da li ima neko ovde ko sklapa rigove, da mu se obratim na PM sa par pitanja ?
 
Poslednja izmena:
@athlon87 @PROFILER
Ja to gledam ovako, sasvim moguce da gresim.
Uopste je nebitna struja, jer mhs to nadoknadi.

30x580 je 960mhs, sa potrosnjom od 3500w, gde trenutno ima zarada od ~1400$ NETO.
10x3070 je 620mhs, sa potrosnjom od 1300w, gde trenutno ima zarada od ~1000$ NETO.

Recimo da mi treba 2 napajanja vise za 580 rigove, to je 500e.

Razlika nekih 400$ na danasnji dan, neka bude 250e.

Posle 2 meseca cena 580 riga se izjednacava sa 3070, pod uslovom da nadjes 3070 za cenu od 3x580 ili obrnuto.

Ukoliko dodje do pucanja kripta posle 5-6 meseci, imacu vecu zaradu od nekih 1000e vise na 580 rigovima, sto znaci da mi je guibitak samim tim manji.

E sad najveca zackoljica su polovne karte, koje ce da preplave trziste, pa ce 3070 polovan da bude ispod 500e, dok ce 580 moci da idu za 150e.

U principu, tu cu biti na nuli, jer gubim 600e na 3070, kao i 600e na 3x580.

Ono sto je zanimljivo je da ukoliko eth ode u nebesa, sto moze da se desi posle POS-a, tesko pre, zarada na 580 kartama ce da mi bude nekih 30% veca.

Recimo napravim do pos-a 5 eth, i da on skoci na 10000$ primera radi, samim tim celu opremu dobijam dzabe.

Da sada uletim sa velikim parama u kripto, ako bih bio prinudjen da prodajem, samo bih prodavao dovoljno da pokrijem trosak za struju, resto bih ostavio, i kockao se da eth skoci posle pos-a, i da se oparim lepo.

Drugi put je da kupim eth, pa da se jos vise kockam i rizikujem da izgubim veci deo, sto opet moze da se desi.
Zajebana je situacija.
 
Poslednja izmena:
Slazem se sa tim, na tu kolicinu, samo sto za 30 kartica treba mnogo veci prostor(i mnogo bolje reseno hladjenje), plus nisi racunao bar 2 maticne ploce vise(procesor, memorija, ssd, riseri).
Opet sa strane profita 30 x 580 je bolje, samo sto vise posla oko odrzavanja.
I sto nisam video da 580 ima nove, znaci treba racunati i amortizaciju ako crknu. Dok 3070 da racunamo sve nove i ako crkne ima garanciju.

Zavisi kako ko gleda, i da li je samo cist profit bitan...
 
Ko je kupio na vreme nece propasti,1080ti cc 250e,opwt se mogu prodati otprilike sve da pukne ;)
 
@athlon87
I da rikne koja, nebitno na ovu kolicinu. Treba 11/30 da zvekne da dodjem na 3070 mhs.

Ranije ne bih ni pomislio na 580, ali sada isto tako ne bih ni na 3070.

Radije bih nasao sredinu, i isao zarad mhs na 5700xt, jer ionako nema sanse po trenutnim cenama da se karte isplate do POS-a.

Prostor mi nije problem, kao ni hladjenje, uleteo bih sa 2 ortaka, i imali bismo mesta za jedno 150 kartica lagano.

Naravno da gledam cist profit, nije vreme za opustanje. Da su karte 30% jeftinije, lako se sve nadoknadi.

@nenad 970
Ko je kupio na vreme, on je vec u velikom kesu, i sve ovo o cemu mi pricamo mu predstavlja sicu.
 
Ja sam planirao uzeti prvo 5700 ali za 200 eura vise uzeo sam 3070 nove dok su ove bile polovne a 3070 su jace
200e vise se i isplati na tu kolicinu koju si uzeo, ali vec preko je pitanje.
U principu ti imas 9x5700xt, ali u racunici gde je 3070 1100e, 5700/xt 750-800, racunica gubi smisao.
Za 10 3070 dobijes 14 ili vise 5700xt, samim tim recimo 150mhs vise, nije za bacanje.
Da moze 3060ti za 900 da se uzme, to bi bila ubvedljivo najbolja kupovina, makar i polovna.
 
200e vise se i isplati na tu kolicinu koju si uzeo, ali vec preko je pitanje.
U principu ti imas 9x5700xt, ali u racunici gde je 3070 1100e, 5700/xt 750-800, racunica gubi smisao.
Za 10 3070 dobijes 14 ili vise 5700xt, samim tim recimo 150mhs vise, nije za bacanje.
Da moze 3060ti za 900 da se uzme, to bi bila ubvedljivo najbolja kupovina, makar i polovna.
Zamalo da kupim 3060ti,ima ponudu za 870 eura i samo sto nisam kaparisao kazu mu iz Ipona da su LHR verzije,odustao od njih i uzeo 3070
 
Moze li neko da preporuci neku dobru plocu, za bar 6 kartica ?
Svejedno da li iz radnji ili sa KP, samo da je nova a ne polovna..
 
Sad ne znam jel pravo mesto za ovo pitanje ali kontam da neko zna ili ce me uputiti gde da pitam:
Imam nalog na Cex i na Binance, napravio sam na MEW novcanik za eth,koristim hiveos na njemu etermine i uvezan taj novcanik,uskoro ce mi biti prebaceno nesto sto je izjamnovano do sada(28 u mesecu se prebacuje kod etermine-a).
Pitanje je kako dalje ako hocu npr. to sto je iskopano,uzmemo primera radi 0.5 eth,da prodam?
 
Koje risere koristite i preporucujete ?
Malo sam gledao po oglasima, i 009s mi se cine OK.

Video sam da postoje i noviji 009s plus.
Ima li neko iskustvo sa njima, vrede li doplate ?
 
Da li je normalan hashrate?
Deklarisani je 65.
Dvije kartice 1070.
 

Prilozi

  • Screenshot_20210801_113945_com.nicehash.metallum.jpg
    Screenshot_20210801_113945_com.nicehash.metallum.jpg
    58.8 KB · Pregleda: 23
Poslednja izmena:
Nalozi me budala od drugara, dadoh preko 5k evra za opremu u roku od 4 dana.
3070 TUF-ove sam kod komsija narucio juce u 6 ujutru, u 8-9 ih vec nije bilo.
Sto je najgore, hocu jos. Ovo je gora zaraza od kocke.
SMOS je tezak krs, HIVE cu da probam u sredu, kada mi stignu 3070.
 
Nazad
Vrh Dno