Šta je novo?

Rudarenje za pocetnike

A sto ostavljas ovde post kad mu nije mesto, vidis valjda da je ovo deo o plocama?
Ako ti ploca u biosu ima onu vt-d (ili tako nesto) opciju probaj da iskljucis to.
Za dalja pitanja u temi za pocetnike ili hardware.
 
Pozdrav svima! Trebalo mi je neko vrijeme da pročitam sve ovo... :) Počeo sam rudariti prije par dana i kopam solo ethereum za sada. Pokušao sam i na drugim forumima pronaći odgovor ali i dalje mi nije baš najjasnija stvar oko "mining block reward". Ako sam dobro shvatio, potrebno je vrijeme da se iskopa taj block ili kako negdje pročitah luck. Kako se dobija taj reward, da li je dovoljno samo imati acc na myetherwallet i da li se eventualno to automatski tu prebacuje ili kako već to funkcioniše? Hvala unaprijed

Mining block reward je ono sto se dobija kad se iskopa blok, blok obicno sadrzi odredjenu kolicinu valute koja varira od valute do valute.
Ne iskopa se svaki blok za isto vreme, neki brze neki sporije i to zavisi od srece, mislim da je potpuno random ali nisam siguran i to ti je luck. Treba imati u vidu da je block time predodredjen (za eth mislim da je 13.8s) pa ce prosecno vreme iskopanih blokova uvek teziti tom predodredjenom vremenu.
Reward dobija onaj ko iskopa blok, u vecini slucajeva je to neki pool jer je solo mining za vecinu valuta neisplativ, taj pool dalje reward deli svim kopacima koji su kopali na njemu u tom periodu. Postoje nekoliko sistema po kojima se reward na poolu deli.
Po ovome gore, logicno je da moras kopati na nekom poolu da bi dobio deo mining block rewarda.
Ovo sve spada u neke osnove pa zato ne mozes da nadjes, jednostavno se smatra da svi to znaju.

Sto mu gromova, jel ovo tema za pocetnike ili za eksperte ?
Ovde sam izgleda samo ja pocetnik amater.Ne mogu ni claymore miner da instaliram, prijavljuje mi neku gresku.
Nisam mogao ni novcanik da napravim.
Ima li leka za mene ?

Vecina ovde rudari sa grafickim karticama i tesko ce ti neko pomoci oko tog ASICa.
Miner nema sta da instaliras, samo skines sa ovog linka zadnju verziju
https://bitcointalk.org/index.php?topic=1433925.0
na tom linku imas i uputstvo.
Miner ne mozes da pokrenes ako u racunaru nemas neku karticu za to a ti kolko vidim nemas.

Uradio sam downgrade napajanja za komp da bi oslobodio za kopanje ovo malo jače, međutim gpe 500s ima samo 4pin konektor za cpu. Za divno čudo radi iako je na ploči 8pin za cpu predviđen. Jel to normalno tako ili radi samo zato što nisam overklokovao cpu trenutno, tj jel smem da OC sa 4 pin napajanjem normalno kao da imam uboden 8pin ?

Normalno je da tako radi na vecini ploca.
Ne znam sto bi u danasnje vreme neko OC cpu, ako bas moras onda OC jer mu verovatno neci biti nista, u najgorem slucaju ce ti se ugasiti komp ali ti ne bi preporucio ako bas ne gori.

Razmisljam da upadnem u masineriju. Totalni sam pocetnik za sve ovo.
Sta smatrate koliko je karti dovoljno za pocetak i kojih?
Kakva je isplativost, koliko otprilike moze ostati cisto? Sta je najbolje kopati itd.?
Ako ima neko raspolozen u par recenica da me uputi bio bih zahvalan.

Karti kupis kolko imas para, dovoljna ti je jedna da pocnes, RX 570, 580. :d
Isplativost oko 10 meseci trenutno, po kalkulatorima oko 40$ mesecno po jednoj RX570.
http://whattomine.com
Sta je najbolje kopati se menja nonstop, vecina kopa ETH i ZEC.
 
giphy.gif
Ja jos gledam u kuglu i niti vidim belce a ni crnce...
 
Evo da se javim da sam kompletirao ona 2 riga.
Iskreno, XFX mi se cine kao bolja kupovina, jeftinije su ~10eur u odnosu na safirke, zategao sam ih da daju tek malo ispod 30MH/s sa potrosnjom iz zida od 820W za 6 komada, a ove safirke ubih se ne mogu da spustim ispod 1070W, ova plava ciganjska boja je tek prica za sebe

Prosek koji mi daju zadnjih 12H:

Safirke -185.4 MH/s - 1070W (iz zida)
XFX - 179.1 MH/s - 820W (iz zida)
 
Safirke jesu dobre al su veci potrisaci malko

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
^ mogu safirke opusteno ispod 800W, za 6kom.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Pozdrav svima, planiram da krenem sa kopanjem i totalni sam povetnik
Našao sam MSI rx580 8gb za nekih 340e i planiram da uzmem 6 kartica. Da li je to OK Il mi predlažemo nešto drugo. Kopao BiH etc.
Imam procesor AMD athlon two duo core 3000 am3, da li mogu to da iskoristim i koju matičnu bi mi preporučili i koje napajanje.
Hvala

Послато са Lenovo K50a40 уз помоћ Тапатока
 
Ja sam pokusavao da vidim koliko mogu najvise da izvucem, a da rade stabilo i to je tih ~31.1MH/s sa potrosnjom od ~1070W, e sad ako se uporedi sa XFX rigom mislim da je totalno ne isplativo da za 1MH/s vise po grafici koliko baca trosi 250W vise po satu... sutra cu i njega da bacim na oko 30MH/S
Baci neki BIOS ako ti nije tesko pa da flesujem :)
 
Hynix memorija.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 
Evo da se javim da sam kompletirao ona 2 riga.
Iskreno, XFX mi se cine kao bolja kupovina, jeftinije su ~10eur u odnosu na safirke, zategao sam ih da daju tek malo ispod 30MH/s sa potrosnjom iz zida od 820W za 6 komada, a ove safirke ubih se ne mogu da spustim ispod 1070W, ova plava ciganjska boja je tek prica za sebe

Prosek koji mi daju zadnjih 12H:

Safirke -185.4 MH/s - 1070W (iz zida)
XFX - 179.1 MH/s - 820W (iz zida)

6 komada safire bi trebalo da moze komotno ispod 750w (Eplida)

Boja se moze menjati ili ugasiti uz pomoc Trixx.
 
Ovo je plava boja Special edition.
Ne led.
Sapphire_201728163617.jpg
Imam ih i ja ali Samsung...
 
Poslednja izmena:
Planiram uskoro rig da uzmem ali nemam monitor. Mogu li preko HDMI da se nakacim na laptop i da instaliram windows i sve podesim? Znam kad se instalira da naravno moze ali me zanima da li je moguce kad se pokrene RIG bez OS, moze li da prikazuje HDMI na laptop iako jos uvijek nije sistem instaliran?
 
Ne može. Kupi na oglasu neki stari monitor možda i poklanjaju ljudi samo da se reše i posle ga baci ili prodaj dalje.
 
mene mrzelo da raskacim monitor sa kompa pa sam povezao na tv
 
upamtite vec jednom NE mogu sve karte da rade na extremno niskom naponu iako su iz iste serije
 
Ko je pitao gde da uzme, pa imate u oglasima ovde na benchu povoljno Nitro 580ce ;) 612W iz zida za 4kom, sasvim pristojno rade :d

nitro.png
 
Ko je pitao gde da uzme, pa imate u oglasima ovde na benchu povoljno Nitro 580ce ;) 612W iz zida za 4kom, sasvim pristojno rade :d

Pogledajte prilog 240858

A da li znas da za 4-5mhs manje taj rig moze da trosi 110KWh el. energije mesecno manje? Pa ti izracunaj sta ti je bolje. Na 1130/2060 npr imaces oko 29 po karti sa snagom oko 450W ceo rig iz zida...Optimizacija je mama
 
Znam, znam, pa kačio sam pre tri godine detaljne excele poređenja potrošnje i brzina. :) Ovo mi je prvi Polaris rig i iznenadih se dokle idu karte sa ovim naponima. Nisam detaljno merio ispod 880mV.

Na 850mV mi je jedna karta iskakala pa nisam zalazio u detalje jer sam kratak s vremenom, ostavio ih ovako pa kad budem obilazio rig sl.nedelje videću koliko ima prostora da se podesi svaka na optimum.

I na ovom naponu mogu još da guraju, ali sam ostavio ovako + je sekundarna namena riga da greje sobu, a 50stepeni i 1300 rpm su daleko od forsiranja karata. :d

Sent from my E6683 using Tapatalk
 
Imam problem pokusavam vec 3 dana da pustim rig u rad ali mi drajveri pucaju nakon 5min. Imam 3x gtx 1050 ti i 2x rx560 4gb pucaju samo amd drajveri, nvidia nema problema sa radom. Da li neko moze da mi kaze koja je procedura kada se sastavlja mesovit rig negde sam ocigledno zabrljao.
 
Imam problem sa rigom, RX570 XFX Hard Swap 4GB 5 komada, ploča Asus Prime Z270-P, win mi nikako ne prepoznaje svih 5 kartica, uvek samo četiri i to bilo koje četiri, kada dodam petu on je ne vidi. Menjao sam risere, reinstalirao windows, patchovao kartice, am ni da čuje.... Kopa stabilno sa 4, čim dodam petu (bilo koju petu) win mi samo prepozna jednu a na ostale stavi znak uzvika. Da li je neko imao sličan problem i kako ga je rešio?
 
Imaš na youtube par klipova kako da odradiš update biosa i šta sve trebaš da uključiš... To će ti rešiti problem.
 
Imam problem sa rigom, RX570 XFX Hard Swap 4GB 5 komada, ploča Asus Prime Z270-P, win mi nikako ne prepoznaje svih 5 kartica, uvek samo četiri i to bilo koje četiri, kada dodam petu on je ne vidi. Menjao sam risere, reinstalirao windows, patchovao kartice, am ni da čuje.... Kopa stabilno sa 4, čim dodam petu (bilo koju petu) win mi samo prepozna jednu a na ostale stavi znak uzvika. Da li je neko imao sličan problem i kako ga je rešio?

Nisi napisao koji Win je u pitanju, ja se napatih prošle nedelje s jednom mašinom pokušavajući da nateram Win7 sa 6 karata, nisam uspeo, slični simptomi, doduše ploča je H110. Šta god mu radio, samo 4 karte rade, dve se žute, koju god da dodam ili obe. Win10 proradio iz prve, tako da eto i neke koristi od tog MS poluproizvoda. :d Po tvojim simptomima mi liči da ti je Above 4G isključen u BIOSu (pališ ga tek kad dodaš 5. kartu), ali što kaže kolega joca iznad, to mi je previše očigledno da si prevideo s obzirom da je sve opisano po tutorijalima.
 
Koji je najbolji mehanizam za kopanje sa jednog riga na 2 walleta? Poenta, jedan rig bi trebao 80% hashrate-a da kopa u jedan wallet, a 20% hashrate-a da kopa u drugi wallet. Jel zna neko najbolje resenje ovog problema?
 
Mozda 2 exe fajla. Npr 4 kartica u jednom i 1 na drugi i wallet
 
A da tom sa kim deliš % šalješ 20% svakog 1. u mesecu od ukupno iskopanih novčića?

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 
Imam jedno pitanje, a i predlog za moderatore.
Posto je ovo tema za pocetnike i mnogo ovde dolazi ljudi koji nisu upuceni u rudarenje ali zele da nauce, udju mozda u samo rudarenje, da neko postavi na prvu stranu sve korak po korak (sklopljena masina i sta dalje, koji majner, Wallet, koja menjacnica, berza) mozda i video ako ima negde.Ja sam isto sam pocetnik i jako mi je ovo sve konfuzno, otvori ovo, nakaci se ovde, a sad ovo, a mozes i ovo.....Znaci ako neko ima ili je voljan da okaci ovde, a onda moderatori mozda da to postave na prvu stranu.
 
To je ogroman posao kakva crna prva strana trebalo bi jedno 100 stranica do 200 stranica minimum kad bi se tako pisalo sve u detalje.

Uostalom sve to imate na youtube sta i kako za svaki novcic....99 posto odgovora je tamo.A imate na google resenja za gotovo svaki problem.
 
Nazad
Vrh Dno