Šta je novo?

Rudarenje za pocetnike

To je bilo trik-pitanje. :D
...ali svakako nemam dilemu da je rig sa 6x 1060 vise nego ok da proda za 1400 eur.
 
Poslednja izmena:
...a ja sam uzeo 1070ti za 290 eur pre 5 dana. Mislim nije 27000 rsd ali je blizu a razlika izmedju 1060 i 1070ti je ogromna. Ono sto sam hteo da kazem je da ce mu trebati 6 meseci da iskopa 1400eur sa rigom a do tad kom obujci kom opanci :D
Pogotovu sto covek nema iskustva a sad je vreme dragoceno IMHO
 
Ljudi, je li core clock bitan za kopanje? Sudeći po ovom uputstvu vezano za NiceHash za RTX 3070 preporučuju da se ide sa -600 jer vjerovatno ne igra nikakvu ulogu pa da se uštedi sa strujom i temperaturom?
Stvarno izgleda da nije bitno jer ja imam 61MH/s i kad odem sa jezgrom u minus (memorija je na +1300) dok je power limit na 65%.
 
Jedno noob pitanje, posto odavno nisam u majningu, da li je i dalje uopste moguce da se kopa sa 4GB karticama ili mora 8GB? Npr neki AMD RX 570/580 4GB?
 
Drustvo, imam jedno pitanje. Kopam preko nicehash-a. U odeljku benchmarks ima vise ponudjenih algoritama za rad. Da li od toga sve treba da ostane aktivno, ili ne?
 
Valjda program sam bira algoritam u zavisnosti koji je u tom trenutku najproduktivniji. Ja sam ih instalirao sve što sam imao u ponudi.

Sent from my Mi 10T Pro using Tapatalk
 
Ja isto kopam preko nicehash-a, sve sam uninstalirao, samo phoenix ostavio i tako vec duze vreme.
 
delibasa@ i sta si dobio time? Manje prekide u radu? Jer on dok switch-uje algoritam zaustavi se na 10tak sec.
 
Mislim da je feniks najbolji, a i mislim da nije bas najbolje za kartice da svaki cas skacu i menjaju algoritme. Ovako sve stabilno radi.
 
Mene interesuje sledeće, jel Nicehash kopa isključivo bitcoin? Ne nalazim opciju da promijenim recimo u ETH ?

Sent from my Mi 10T Pro using Tapatalk
 
Da li se provizija njihova odbije prilikom svake isplate ( na 4h) ili tek kad ja budem htio da povučem pare sa walleta, čeka me neka provizija?

Sent from my Mi 10T Pro using Tapatalk
 
Ako sam promašio neka moderatori premeste ...
Imam 5600 XT pa me interesuje vaše mišljnje da li se isplati nešto majnovati na njoj, pošto se ne igram više tako često ,i šta bi mi preporučili od minera i podešavanja za isti .
Znači početnik žestoki:eyebrows:
I dali se isplati msm struja i tako to da li da prebacim u drugi stan pa tamo da radi ili da ostavim tu gde jeste ,ako prebacim onda ništa od igranja....Tako da sve što vam padne na pamet možete ukratko opisati ....
Hvala !!!!
 
Da li se provizija njihova odbije prilikom svake isplate ( na 4h) ili tek kad ja budem htio da povučem pare sa walleta, čeka me neka provizija?

Sent from my Mi 10T Pro using Tapatalk

Na svakih 4h odbijaju proviziju. Kada budes prebacivao na novcanik isto placas fee, ali je nesto minimalno (trenutno oko 1-3 eur) otprilike.
 
Ako sam promašio neka moderatori premeste ...
Imam 5600 XT pa me interesuje vaše mišljnje da li se isplati nešto majnovati na njoj, pošto se ne igram više tako često ,i šta bi mi preporučili od minera i podešavanja za isti .
Znači početnik žestoki:eyebrows:
I dali se isplati msm struja i tako to da li da prebacim u drugi stan pa tamo da radi ili da ostavim tu gde jeste ,ako prebacim onda ništa od igranja....Tako da sve što vam padne na pamet možete ukratko opisati ....
Hvala !!!!

Isplati se. Trebalo bi da kopa do 3$ na dan. Sto se tice potrosnje struje, nemoj da brines zbog toga i prebacujes u dr. stan, 1 kartica ne moze da potrosi toliko da udjes u crveno. Pusti je da kopa slobodno, a kada hoces da se igras, zaustavis miner i igras. Sto se tice minera, mozes da probas preko nicehash-a ili cudo miner, meni vise odgovara nicehash, imas na forumu teme za oba, pa pogledaj. Sto se tice podesavanja kartice, to ne znam, morace neko dr. da ti pomogne.
 
Jedno pitanje mozda glupo...
Onaj ko nema rig, da li je bolje da na primer 2000 eura ulozi u rig pa da kopa ili da za tu lovu uzme novcice pa da trguhe samo?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Profileru, mislim da je pitanje dal da kupi coine ili da kupi rig, ali nikako, bas NIKAKO da ne trguje coinima, ako je vec nov u ovom svetu. Ponavljam, nikako!
 
Pitanje ti je slicno kao kad bi pitao da li da uzmes lopatu i detektor metala pa da kopas zlato ili da kupis gdx i da se kockas na berzi.
Sad ozbiljno. Kopanje je zahjeban posao. Zahteva izvesno tehnicko znanje. Takodje prolemi su cesti. Softverski i hardverski.
Sa druge strane na berzi odmah si u igri. Medjutim, ti sad udjes na 30k btc i on recimo sutra padne na 20k a u junu na 5k. Da se ubijes.
Tako da i jedno i drugo ima mane.
A prednosti mininga je sto u pricu ulazis polako i polako stices koine i iskustvo u trejdu na kraju krajeva. Rig ti uvek ostaje i mozes da ga prodas, nikad nije 0 eur koliko god bio star/pokvaren itd.
Trejd kao aktivnost u smislu potrebnih vestina nema nikakve veze sa majningom. Potpuno odvojena disciplina.
Odmah kreces i dok u majningu stvari mogu da se menjaju na dnevnom ili mesecnim nivou (uticaj kvarova ili drivera i sl. na average hashrate) ovde se sve desava mnogo brze i tvoja investicija od 2000eur moze se istopiti kao na ruletu u par losih poteza.
E sad gpu mining polako nestaje i slabo sta ima da se kopa vec 2 godine. Izuzev eth i periodicno po nesto. Do kad ce trajati to je tesko reci 6 meseci. Godinu. Dve...
Za ovaj bull si verovatno zakasnio sto se tice mininga. IMHO.
Ako hoces da se odmah okusas u trejdu mining preskoci. Sve je preskupo za pocetak + dok ti uberes 1 eth sa tim rigom bull je vec zavrsen ili tako nesto. A onda ce rig da vredi 1000eur ili manje.
Eto valja sam ti bar malo pomogao :)
 
Da ne bude da te nagovaram na trejd. Ovo je samo moje misljenje i ogradjujem se od svake odgovornosti. Svako je odgovoran za nacin kako investira svoj novac!
 
Hvala puno na odgovoru [emoji846]
I sam razmisljam manje vise kako si napisao.

Kad bih znao da ce sledecih par god imati sta da se kopa (ne mislim na novcice koji su trenutno aktuelni vec na one koji potencijalno imaju neku perspektivu da za par god budu u bull-u) onda bih svakako uzeo rig.
U suprotnom bih rasporedio tj. ulozio recimo tih 2000 EUR u gore navedene novcice pa sta mi Bog da [emoji846]

Al kako ti vec rece totalno suprotan pristup je u pitanju a niko nije vidovit [emoji1]

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Znas kako kazu: buducnost je tesko predvideti, pogotovu unapred.
Samo nemo nikad nista 100%. 10-25-50% po malo. Za pocetak 100eur pa vidis jeli to za tebe. A mozes i da kupis jednu kartu da probas kako ide ovo sa kopanjem. Sve to zajedno 500 eur pa polako. Vidis sta ti vise lezi. Ja licno kopam ali nisam siguran sta bih da danas pocinjem.
 
Ja sam vise za mining, ali ne mogu da nekome predlazem nesto u sta i sam nisam siguran, ali ko je pocetnik mislim da je bolje da pocne da kopa bar sa nekom pristojnom karticom u racunaru dok ne vidi kako i sta funkcionise, pa da posle odluci sta ce.
 
Jedno pitanje mozda glupo...
Onaj ko nema rig, da li je bolje da na primer 2000 eura ulozi u rig pa da kopa ili da za tu lovu uzme novcice pa da trguhe samo?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Kakvo rudarenje sada, to je nekad bilo, mani se ćorava posla. Arčiš struju, arčiš hardver, arčiš svoje živce, a verujem da ovaj bull market neće trajati dovoljno dugo ni da povratiš investiciju.

Bolje tih 2k stavi na Nexo ili tako neku lending platformu, za nekoliko meseci ćeš kombinacijom kamate i rasta vrednosti NEXO tokena odneti verovatno hiljadu evra čisto, nit luk jeo, nit luk mirisao. Sad, rizik postoji, NEXO ne pruža osiguranje, ako ih drmnu hakeri, možeš ostati bez para, tako da ako nisi sklon da par meseci rizikuješ, kupi neki PoS novčić i stejkuj ga, Cardano recimo ili Blockstax, biće profita i od stejkovanja i od rasta vrednosti kriptovalute. Verovatno manja zarada osim ako novčić moon-uje, ali stejkuješ pravo iz wallet-a, nikakav rizik, nikakvo smaranje.
 
Velike 2017te sam napravio rig i nista nisam znao o kriptu i trejdu i za 3 meseca sam iskopao uloženo i malo u plusu ... Ali samo, zato što je skočio nenormalno i imao, sam par dobrih trendova što nije bilo teško jer šta god da si kupio skočio je preko noći...
Da bi na početku pada uradio neki, trejd I preko noći palo toliko da se ne isplati da prodajem nego samo da stisnem zubima i ćutim... Početnicka greska...
 
Bolje tih 2k stavi na Nexo ili tako neku lending platformu, za nekoliko meseci ćeš kombinacijom kamate i rasta vrednosti NEXO tokena odneti verovatno hiljadu evra čisto, nit luk jeo, nit luk mirisao. Sad, rizik postoji, NEXO ne pruža osiguranje, ako ih drmnu hakeri, možeš ostati bez para, tako da ako nisi sklon da par meseci rizikuješ, kupi neki PoS novčić i stejkuj ga, Cardano recimo ili Blockstax, biće profita i od stejkovanja i od rasta vrednosti kriptovalute. Verovatno manja zarada osim ako novčić moon-uje, ali stejkuješ pravo iz wallet-a, nikakav rizik, nikakvo smaranje.
Ovaj savet je apsolutno neodgovoran. Level "ma daj ti kod Dafine".
Ne bih mirno spavao da nekome ovako nesto predlozim.
 
Ovaj savet je apsolutno neodgovoran. Level "ma daj ti kod Dafine".
Ne bih mirno spavao da nekome ovako nesto predlozim.

Upozorio sam čoveka. Nexo, Celsius, i drugi u tom društvancu jesu neki rizik. Za sad se korektno ponašaju i uredno plaćaju, tokeni im lepo rastu, ali neko od njih može da ispadne exit scam. Ako neće da se igra, nek stejkuje.

U svakom slučaju mu je bolje nego da pravi rig. Ajde da objektivno pogledamo, koji su to PoW novčići napravili nešto u ovom ciklusu? BTC, za koji treba poseban hardver da se kopa. ETH, koji se sprema da pobegne na PoS. Šta drugo? Novčići koji se ne kopaju su ih totalno odvalili. Rudarenje polako odlazi u istoriju.
 
Rudarenje polako odlazi u istoriju.
Prelistaj 2014. i 2015. godinu, naci ces ovakvih postova na desetine. Ma prelistaj kojugod. Stalno neko vice kako je mining mrtav, gotovo, ...
"Ne, ali sad stvarno odlazi u istoriju! Ovog puta je drugacije!" :D

Inace, proof-of-work je do sada jedini koncept koji uistinu funkcionise u decentralizovanom cryptu. Zar mislis da ne bi BTC presao na nesto drugo kada bi ZAISTA funkcionisalo?

Licno, poceo sam 2017. tako sto sam kupio jednu jedinu 1050ti, platio je tada 250eur i zab'o u svoju masinu i probao da vidim kako uopste funkcionise mining. Nikakva krupna investicija, a dobra skola.
 
Poslednja izmena:
Prelistaj 2014. i 2015. godinu, naci ces ovakvih postova na desetine. Ma prelistaj kojugod. Stalno neko vice kako je mining mrtav, gotovo, ...
"Ne, ali sad stvarno odlazi u istoriju! Ovog puta je drugacije!" :D

Inace, proof-of-work je do sada jedini koncept koji uistinu funkcionise u decentralizovanom cryptu. Zar mislis da ne bi BTC presao na nesto drugo kada bi ZAISTA funkcionisalo?

A, ti si vidim Sajeva škola da se u kriptu nikad ništa ne menja, on je pre pet godina rešio da je LTC budućnost i još se toga drži iako godinama od njega nema leba. :D A meni AAVE za dva meseca napravio 5x. ;)

Da moderni blockchain-i ne rade pouzdano, misliš da bi se banke, korporacije i čitave države oslanjale na njih? Tebi u svakom slučaju puno sreće u tvojoj strategiji.
 
Nazad
Vrh Dno