Šta je novo?

Rudarenje za pocetnike

Svako treba da se zapita šta to zapravo kopa i koliko to što je iskopao tržišno vredi, koja je upotrebna vrednost.


Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
i na kraju pitanje? Isplati li se pocinjati ovo ili ne ? :D ( masa njih kaze da sve opada i da ce se uskoro ugasiti skroz kopanje ... ) vase misljenje ? ( nebitno ko koliko eura udje i pocne sada )

Tesko da ce se ovo tek tako preko noci ugasiti. Jos ces se ovo kopati nasiroko i naveliko. To da li se isplati to ne moze niko da ti kaze, sve zavisi koje su ti ambicije, koliko hoces da ulozis koliko ocekujes da ti se vrati i za koji vremenski period?

A ovo sto vicu da nije ispaltivo su samo oni kojima su oci gladne i da samo ostane sto vise za njih zato svima i svugde vicu da nije ispaltivo.
 
i na kraju pitanje? Isplati li se pocinjati ovo ili ne ? :D ( masa njih kaze da sve opada i da ce se uskoro ugasiti skroz kopanje ... ) vase misljenje ? ( nebitno ko koliko eura udje i pocne sada )

krastavac, to jeste zeznuto pitanje.. Dok istrazujem o ovome, na razlicitim forumima, procitas sve i svasta. Pa i to kako govore, kako je trziste prezasiceno, i kako se ocekuje skoro pucanje.. A takvih komentara ima od 2012 pa do danas.. Kada je bitcoin bilo ne moguce kopati sa grafickom karticom, vidis, dodjose nove valute.. Sto vise ulozis u startu vose ces kasnije zaraditi, jer ce svaka kartica sebe otplatiti za neki kraci period. Pitanje, ono glavno, jeste sta ce biti za taj period.. Sad ljudi mozda ocekuju da te valute non stop rastu da ne opadaju.. Pa kad opadnu razocaraju se i krene panika, a onda krenu opet da rastu.. KAo i sve akcijem kao i sve na berzi... NE verujem da to tek tako moze da pukne...
 
Verovali ili ne, može da pukne.. a i ne mora. :D
A ovo sto vicu da nije ispaltivo su samo oni kojima su oci gladne i da samo ostane sto vise za njih zato svima i svugde vicu da nije ispaltivo.
Pa da, baš bi se osetilo da sada neko pokrene još dva-tri rig-a. :d

Sada ozbiljno.. ne zaletati se i kupovati ove polovne Rx-ove po 400€, samo da se zove da ste kupili i krenuli u posao. I još važnije, ne ulažite u opremu pare koje nemate (krediti, pozajmice, zelenaši). Samo lovu koju možete da "zarobite", na dve-tri godine.. da ne bi posle kukali.
Lično, pre bih te pare sačuvao i sa kešom dočekao pad cena (a biće ga sigurno), pa onda kupio par valuta i čekao.

Primer: https://forum.benchmark.rs/showthread.php?300292-Litecoin-LTC-(scrypt)&p=5129966#post5129966
 
Poslednja izmena:
a moze i da se ulozi neka mala suma.. koja ce se otplatiti za 5 meseci.. i onda rudariti... prodavati samo koliko da se otpalte troskovi struje.. a ostalo stekati.. Mada i to je mac sa dve ostrice..
 
Poslednja izmena:
kad ode cena dole tu nema ni govora o otplat za 5 meseci, ovde treba uloziti onoliko koliko si spreman da izgubis ili da zarobis na dug period
 
Ove sto misle da mi u Srbiji mozemo da podignemo diff stvarno ne razumem, pa pre bih pomogao tebi nego da tebe odvracam dok neki kinez tamo kupuje grafike.
Problem je sto ovde ima ljudi koji i dobronamerni savet vide kao namerno odvracanje.
Svako treba sam da izrezonuje sta je njemu najisplatljivije ili da poslusa savete ljudi koji su u ovome godinama. Imam utisak da se takvim ljudima ne veruje i dozivljavaju kao sputavaci "maldih i prepametnih investitora".
@radebre
Trenutno se isplati kopati a da li ce se isplatiti oprema i kada to niko ne moze da ti kaze pa cak ni prekaljeni mineri.
Ono sto ja mogu da ti kazem je da najverovatnije nece da traje 4-5 meseci, a sigurno ne sa isplativoscu kakva je sada.
@igorko
Ne kopa se nista i realna vrednost svega toga je nula, trzisna vrednost je trenutno ogromna jer je podignut hype oko ovoga, zbog toga svi kazu da je sve ovo jedan veliki balon koji mora da pukne. Svi koji su u ovo ulagali novac ocekuju da zarade i svi ce oni u jednom momentu preusmeriti svoja sredstva u nesto drugo, za sta procene da je isplatljivije (nafga, zlato itd.) u tom momentu ce rudari kopati za struju.

Treba imati jos jednu cinjenicu u vidu, koju mnogi olako shvataju. Mining zahteva angazovanje, retko sve felcera duze od 2-3 dana, pa se covek mora angazovati da sve to odrzava. Ja sam 2014. izasao iz price jer sam procenio da moje vreme vise vredi nego novac koji je donosilo kopanje. U tom momentu je angazovanje bilo ogromno, nonstop se saltali algoritmi, novcici, cuda...
 
definitivno treba uzeti sve u obzir.. meni bi odgovaralo kad bih isplatio obe kartice pa neka pukne posle. .cak i da pukne a da isplatim 80%.. to dodje da sam graficke dobio za dzabe.. Ko tome moze da se buni :D
Jedino je zbunjujuce taj balon.. neki su prognozirali to jos od 2015 i pogotovu 2016.. a posao samo ide.. od decembra se ocekuje da ce eth biti ne moguce kopati sa frafickom ispod 4gb a za dodatnih godinu ili manje mozda to bude 6gb.. u svakom slucaju tu je zec i eth, a kopace se i druga valuta..
Ako mislis da ce puci, mislis na ceo sistem kopanja, ili samo na odredjenu valuti..
eth prognoziraju od 500 do 1000 do kraja 2018. Meni deluje da ovo nece puci u narednih godinu dana...
 
Ja nznm zasto se svi nadate kad eth pukne da cete lako presaltati na drugi novcic i nastaviti sa finom zaradom.... Mislite da su kinezi mutavi i ludi... Pa sta mislis kad padne zarada pa kad kinez prebaci milione grafika na vas zec ili vec neki drugi nebitno.
Previse hardware-a je sad u igri.
Ja ne odvracam nikoga ja vam samo govorim realno kako stvari stoje. Ko hoce da rizikuje i ulazi sada neka ne kuka posle.


Sent from my Nexus+6P using Tapatalk
 
Pa dobro ako pukne eth i ako se kinezi prebace na zec, ko kaze da opet nece mozda mesec dva dana biti za nekoga isplativo ili vise. To ako su ljudi ovde navikli da ubiru dnevno na nijljade dolara sa svojim farmama imas ljudi kojima je dovoljno da mesecno kane 100 evra pride i svi zadovoljno. Od tih 100 evra da plati racune za u kuci a od plate da zivi ko covek.

Koliko to tesko moze da bude i da ne bude jasno da nije svakome zinulo dupe (kada nazalost moram tako da kazem) da se obogati od ovoga. Mozda neko ima takvu zelju ali koliko sam skontao do sada vecina ovo hoce da radi zbog par stvari a to je da odplate ulozeno i da im svakog meseca kaplje po malo u dzep.

Eto moja zelja je samo ovu karticu sto sam kupio prvenstveno za gejming da je odpaltim kroz rudarenje i da me izadje posle par meseci gratis a posle cu da uzivam u igrama. Ako ovako ostane ja izlazim iz ovoga 28 avgusta. Jer kontam da cu do tada da skupim 1 eth pri ovoj brzini.
 
Sta imam da racunam i uklapam. Reko sam dokle sam u ovome i posle toga izlazim. Videcu da sada kada mi se novcici skupi i prebaci na poloniex da li cu ga odmah prodam ili cu ga cuvam do nove godine a ja da predjem na drugu adresu gde ne mora da se ceka da se skupi 1 eth ili neki drugi novcic nego da moze i manje da se salje.
 
Upravo zato sto ne znas kako je bilo pre nemoj previse da savetujes nove ljude...

Sent from my Nexus+6P using Tapatalk
 
Molim za pomoc , nov sam u kopanju procitao sam hiljade strana foruma i nikako da skontam sve sto vise citam vise ne razumem.
Imam kartice rx480 saphire nitro 4gb, kao sam shvatio kako da izmenjam tajminge u biosu ,medjutim ne razumem kako da smanjim potrosnju undervolt kartica dali iz biosa ili msi afterburner ili saphire strix. Default kopaju 22mhz i trose 130W
Koji ti je sku graficke i koja memorija?
 
nije li logicno , ako ce se eth teze kopati, da ce mu cena rasti? Neki prognoziraju 500$.. STo znaci da ko ne prodaje, otplatice opremu za 4 meseca. Neki prognoziraju od decembra ce se teze kopati eth.. Sto znaci da do tad moze da se jos malo ugrapi, da se otplati oprema. Posle toga i da pukne..
E sad kada je bitcoin bilo ne moguce kopati, pojavile su se druge valute. Kolika je realnost da se "pucanjem" eth i zec, pojavi druga valuta?

I kad kazete pucanje, sta podrazumevate pod time? Da ce naglo diff skociti i biti nemoguce kopati, ili da ce cena sa 330$ pasti na 1$ ?
 
Pa ljudi kad kazu pucanje, ja kapiram da misle na vise stvari.
Prvo da moze da se desi da padne cena, drugo diff da skoci u nebesa sto je i planirano zbog prelaska na POS. Nije prognoza da ce se kopati teze za par meseci to je cinjenica. Ti i sad imas skoro 1000 valuta, samo su trenutno eth, zec i jos neke najisplativije.

Sent from my Lenovo S60-a using Tapatalk
 
Problem je u tome sto svi koji novi dodju jel su culi da moze nesto da se zaradi ne zele da uloze truda da sami citaju i traze nego 'oce sve na kasicicu.

Ja sam citao skoro tri godine i hiljade strana foruma i stotine clanaka pre nego sto sam dinar ulozio.
 
Pa ljudi kad kazu pucanje, ja kapiram da misle na vise stvari.
Prvo da moze da se desi da padne cena, drugo diff da skoci u nebesa sto je i planirano zbog prelaska na POS. Nije prognoza da ce se kopati teze za par meseci to je cinjenica. Ti i sad imas skoro 1000 valuta, samo su trenutno eth, zec i jos neke najisplativije.

Sent from my Lenovo S60-a using Tapatalk

Pa dobro nista nije bez rizika, pa tako i ulaganje u ovo.. Pretpostavljam da je bitno uci sa kolicinom para, koju smo spremni da oprostimo. Pa ako se to isplati onda gledati ulagati malo p omalo i ostvariti neki profit.. Vidim da nemacka ima kriptovalutu koja je sad najvise profitabilna, uzimajuci u obzir nemce i njihovu ekonomiju i sve, mozda je to obecavajuca valuta...

Problem je u tome sto svi koji novi dodju jel su culi da moze nesto da se zaradi ne zele da uloze truda da sami citaju i traze nego 'oce sve na kasicicu.

Ja sam citao skoro tri godine i hiljade strana foruma i stotine clanaka pre nego sto sam dinar ulozio.

Shvatam sta mislis, treba i citati. Evo citam sve i svasta, ali ne kada valja i pitati. Kao da ulazes u poljoprivredu. Citas kakvo treba zemljiste, koliki je prinos i sve, ali opet pitas i seljaka da li su napadale neke bolesti, kad prska i kolika je realna cena koju ostvari prodajom.. Mislim da se slazes :) sa tim..
Meni bi recimo najvise znacilo kad bih znao neke sajtove za praceje trzista po tom pitanju.. Negde gde mogu da se vide sve valute i njihova istorija pa tako i steci neki zakljucak o mogucoj prognozi te valute...
 
Neki hoce da vam kazu da bilo 5$ pre nedelju dana ..sad je 4$ po 580 rx kartama a sa ovim rastom diffa bice 2-2.5$ za mesec dana po kartici..za 2 meseca se mozda opet vrati na 1$ po kartici sto je i bilo dugo vreme tj do tamo aprila ..ja sam rudario sa 10 kartica 3-4 godine i do aprila nisam mogao mesecno(kad odbijem struju) da zaradim za jednu novu 470 a tad je kostala 27 000 dinara ..znaci vise sam ulagao para nego sto sam uzimao tj uzimao sam od drugog posla koji radim ..ali sam se tesio da imam grejanje stana zimi za dzabe ..sad se desio neki ludi skok i sad mi te kartice donose pare ali opet sam ulozio svoje pare za jos kartica tako da sam opet u minusu tj i dalje dajem svoje pare a profit ne vidjam (ako odbijem ulaganja i struju) ..ja se kladim da je 90% majnera u mojoj situaciji tj da su vise ulozili para nego dobili jer i to sto zarade uloze u nov hardware da bi pratili rast diffa i da cekaju da im te kartice konacno donesu neki profit.
Budite ubedjeni da ce pre ili kasnije da se vrati na 1$ po kartici jer Kinezi i Ameri imaju jeftini hardware i struju od nas i mogu da se sire za manje para i manje da ih kosta pa njima i 1$ je OK ...e sad ko hoce moze da ulozi pare sad dok je jos dobra cena ali ne moze da racuna po trenutnoj profitabilnosti jer ce ona da pada i mora da kupi Nvidiu koja je dosta skupa ..ja sam sve AMD(470 i 480 ) kupio jos prosle godine po normalnim cenama (470 asus strix sam platio 27 000 u domacoj radnji ) i imao si da biras sta hoces jer ih niko nije trazio bas zbog male profitbalnosti.
Tako da ko moze nek kupi kartice ali da ne ocekuje leba bez motike i sigurnu zaradu i da kupe za pare koje imaju a ne neki kredit ili nesto ..i da mozda za par meseci moze da se desi da te kartice ne kopaju ni za struju a evo drug mi rece za nekog njegovog druga sto oce da proda kucu da kupi kartice a nikad nije majnovao u zivotu..to je totalno ludilo i zato treba da se stane na loptu jer ovo je zero sum game..da neko zaradi mora neko i da izgubi ..ne treba se zaletati vise nego sto mozes pa posle da bijes glavom o zid
 
Pametno, ali ja verujem da ko sastavi rig sad pocetkom Jula.. da ce moci da ga isplati u 3 meseca jer po svim predvidjanjima etc ide i na 1000. Ako gledamo diff on ce samo da se povecava, ako cena ode ispod 300, predjite na ZEC i eto!

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Za pocetak idem sa jednom i reko sam da cu da radim dok ne skupim 1 novcic a onda cu da promenim adresu jer sam sada na poloniex a tu mozes da prebacis tek kada skupis jedan ceo novcic.
Zasto kopate eth sa jednom kartom pobogu? Pa treba citava vecnost da bi video pare koje si iskopao, a da ne kazem da ako padne cena..
Imate etc za te "polu-rigove".

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Da li je moguce kopati ETH sa 2gb karticom ikako, neki trik ili nesto?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Pametno, ali ja verujem da ko sastavi rig sad pocetkom Jula.. da ce moci da ga isplati u 3 meseca jer po svim predvidjanjima etc ide i na 1000. Ako gledamo diff on ce samo da se povecava, ako cena ode ispod 300, predjite na ZEC i eto!

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Voleo bih da vidim tvoju racunicu.
Stim da uneses trenutne cene komponenti, rast difa od oko 10-15 % na nedeljnom nivou i cenu od 300e po novcicu.

Ti vasi snovi da ce on biti 1000 dolara... Tako se ne planiraju niti se tako ulazu sredstva u biznis.

Sent from my Nexus+6P using Tapatalk
 
Apsolutno. Ako misliš da će da skoči na 1000 usd, za tih 3000 dolara što bi uložio u jedan rig, kupi 10 eth i čekaj. Bez zezanja sa komponentama, strujom, garancijom, isplativošću...
 
ma gde eth ide do 1000 za 3 meseca.. sanse za to su veoma male. mozda na kraju 2018 ali do kraja godine je realnije max 500$...

edit: kupis njivu da ali kapital ti je ostao isti :D
 
Poslednja izmena:
Apsolutno. Ako misliš da će da skoči na 1000 usd, za tih 3000 dolara što bi uložio u jedan rig, kupi 10 eth i čekaj. Bez zezanja sa komponentama, strujom, garancijom, isplativošću...

Mudro zbor ali vecina ovo ne gleda tako i misli da je ovo sigurno ulaganje a ja ovo gledam kao berzu, danas moze da bude ubitacno dobro i da se obogatis ali isto tako sutradan ili kroz 10 minuta kasnije mozes sve da izgubis.

Da neko zna sta ce biti u buducnosti taj bi bio najbogatiji covek. Ovo je kao igra na srecu ili te usere ili promasis.
 
nije bas igra na srecu :).. igra na srecu je kad kupis loto.. ovde ipak treba ne sto i znati i razumeti
 
Ima takvih kao taj sto prodaje kucu kolko hoces, ne znaju ni mail da posalju al hoce da kopaju.
Ljudska priroda je da budemo alavi. U svakom slucaju ako neko hoce da udje u sve ovo treba da na papir stavi najgoru mogucu situaciju.
Npr da ovo moze da potraje jos koji mesec, da ce moci da kopa samo za struju eventualno, da ce morati da salta novcice i onda da vidi moze li i finansijski i psihicki da podnese sve to.
Sto se tice alavosti i toga kako uvek hocemo vise, mene su pre godinu i po ubedjivali da kopam, pa opet u januaru i tad mi bila mala zarada, i pristao sam da kupim opremu tek sad.
Mada sam vagao i stavio na papir najgoru situaciju, spremio se psihicki i uzeo kredu. E sad ja imam regularnu sljaku i radim privatno pa sta god da krene po zlu mogu da se pokrijem toliko, u najgorem slucaju rasprodam kartice gejmerima i cao.
U mom okruzenju ima ljudi koji su uzeli na kamatu, to mi je ludilo, zato svakom ko se napali kazem da dobro razmisli, pogotovo onima koji ne znaju ni da upale komp a culi su za neki eth :)

Sent from my Lenovo S60-a using Tapatalk
 
definitivno treba uzeti sve paramtetre i sagledati stvar iz svih uglova.. Ja razmisljam da pocnem samo sa 2 da vidim kako funkcionise. Pa za 3 meseca ako krene raspad bar bih mogao doci na nulu.. ili sto manji gubitak.. Sa dve karte trecinu bih cuvao a ostalo prodava i otplacivao mini-rig.. PA kad se isplati, lako bih onda video da dodam jos 3-4 graficke....
Sad krastavac ja mozda smaram sa nekim pitanjima.., ali takav sam po pitaju proracuna.. Volim da proracunam do najmanjeg detalja :)..
Trudim se da sto manje pitam i procitam ali ne kada covek zaglavi :)

Alavost jeste losa stvar.. Pogotovu kad pomuti razum.. Meni bi nakon te 2 bio cilj jedan rig od 5-6 grafickih. Nekako razmisljam po 3 na evga 850w napajanje.. i onda bi to sljakao tako.. pa ako ima zarade uzeo doadtni rig od sest novih.. Treba uzeti u obzir kada ce izaci nove graficke i koja ce biti njihova cena. koliko ce zeznuti trziste kad krenu nove kartice da kopaju.. I koliko ce one biti efikasnije..
krastavac nije ovo samo uloziti i "e cena je 330$ i bice takva godinu dana.. kopacemo isto svo vreme.. tako kaze crypto calculator i zarada je 5$ po gpu"
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno