Šta je novo?

Menjačnice

U vezi tog drzavnog zuluma gledao sam malo sluzbeni glasnik pa se nasao neku racunicu ali ne znam da li to postavim ovde..ako ima zainteresovanih i mislite da nece nikome da steti kazite pa da protumacimo ovde zajedno bitne elemente. :)
Ako ne brisite post.
 
Poslednja izmena:
Nema razloga da ne postaviš (dokle god se ne dele saveti kako prevariti državu/ne platiti porez).

Šteta je što smo glupa i lenja država koja ne prati trendove i omogućava mladim i pametnim ljudima da inače legalno zaradjeni novac ne prihoduju opusteno i legalno uz najmanje moguće peripetije.

Samo to da se izmeni u zemlji, svima bi skočio standard, a da ne pominjem masu drugih pametnih poteza koje jedna država može da povuče.

Samo da u njoj ima neko da stavi prst na čelo i razmisli.
 
Poslednja izmena:
Hm. Ja cuo da je u pitanju 2m dinara, sto je opet vise od tih 10k e. Mora se ovo dobro ispitati.
NEOPOREZIVI PRIHOD GRAĐANA ZA 2016. GODINU – PRIJAVLJIVANJE POREZA DO 15. 05. 2017.

Godišnji porez na dohodak građana za 2016. godinu plaćaju fizička lica – rezidenti i nerezidenti koji su u 2016. godini ostvarili ukupan dohodak veći od 2.285.064,00 dinara.

Poreska prijava za porez na dohodak građana za 2016. godinu podnosi se do 15. maja 2017. godine. Poreska prijava se može  podneti u elektronskom obliku ili u pismenom. Elektronska prijava se podnosti preko Portala Poreske  uprave e-porezi, a poreska prijava u pismenom obliku se podnosi neposredno ili putem pošte. Ukoliko obveznik podnosi poresku prijavu u pismenom obliku treba je podneti u Poreskoj upravi nadležnoj u mestu prebivališta obveznika. Ukoliko obevznik podnosi poresku prijavu u elektronskom obliku potrebno je da ima važeći elektronski sertifikat, ako želi da lično podnese i potpiše prijavu ili da ovlasti poreskog punomočnika podnošenjem Obrasca PEP za podnošenje poreske prijave u elektronskom obliku

Godišnji porez na dohodak građana plaćaju fizička lica – rezidenti (za dohodak ostvaren na teritoriji Republike i u drugoj državi) i nerezidenti (za dohodak ostvaren na teritoriji Republike) koji su u kalendarskoj godini ostvarila dohodak veći od trostrukog iznosa prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Republici u godini za koju se utvrđuje porez, prema podacima republičkog organa nadležnog za poslove statistike.

Prosečna godišnja zarada po zaposlenom u Republici Srbiji isplaćena u 2016. godini iznosi 761.688 dinara (“Sl. glasnik RS”, br. 5/2017).

Osnovica godišnjeg poreza na dohodak građana je oporezivi dohodak, koji čini razlika između dohotka za oporezivanje i ličnih odbitaka koji iznose:

za poreskog obveznika – 40% od prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Republici u godini za koju se utvrđuje porez, prema podacima republičkog organa nadležnog za poslove statistike – 304.675,20 dinara;za izdržavanog člana porodice – 15% od prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Republici u godini za koju se utvrđuje porez, prema podacima republičkog organa nadležnog za poslove statistike, po članu – 114.253,20 dinara.

Godišnji porez na dohodak građana plaća se na oporezivi dohodak po stopi od:

10% – za fizičko lice koje je ostvarilo oporezivi dohodak u iznosu do šestostruke prosečne godišnje zarade – na iznos do 4.570.128,00 dinara;15% – za fizičko lice koje je ostvarilo oporezivi dohodak u iznosu koji je veći od 4.570.128,00 dinara – iznos do 4.570.128,00 dinara oporezuje se po stopi od 10%, a na iznos iznad 4.570.128,00 dinara oporezuje se po stopi od 15%.
 
Samo me zanima u kojoj su oni to zemlji racunali da mi u Srbiji imamo prosecnu platu 63.000 dinara? Jesu oni to racunali premijera sa njegovom platom i mene koji imam 25.000 pa uzeli prosek???
 
Da. I u ovom slučaju ti je što veći prosek, to bolje (kao i u svakom drugom slučaju)
 
Poslednja izmena:
Koji je razlog prijavljivanja većeg iznosa od 10K?

Mislim da si pomešao sa zakonom o sprečavanju pranja novca gde se prijavljuju transakcije radi provere, ali kada su prihodi u pitanju, granica je cca 20K za fizicka lica prošle godine.

Za svaki iznos veći od tog, tj svi koji su ostvarili veći godišnji prihod od tog su u obavezi da podnesu poresku prijavu.
Ja vam samo kažem da preko toga dolazite pod lupu poreske I to po prijavi iz banke a razlog me ne interesuje...şto se mene tiče može biti i zbog sprečavanja sletanja Marsovaca...

Sent from my BLN-L21 using Tapatalk
 
Prvo odmah da se ogradim da nemam pojma o zakonima i uredbama, ovo sam sinoc iskopao iz nekog Sluzbenog glasnika. Nadam se da ima pravnika u ovoj temi pa ako moze neka desifruje.

"Годишњи порез на доходак грађана плаћају физичка лица која су у календарској години остварила доходак већи од троструког износа просечне годишње зараде по запосленом исплаћене у Републици у години за коју се утврђује порез..

Пореска основица
Члан 88.
Основица годишњег пореза на доходак грађана је опорезиви доходак, који чини разлика између дохотка за опорезивање из члана 87. став 6. овог закона и личних одбитака који износе:
1) за пореског обвезника - 40% од просечне годишње зараде по запосленом исплаћене у Републици у години за коју се утврђује порез, према подацима републичког органа надлежног за послове статистике;
2) за издржаваног члана породице - 15% од просечне годишње зараде по запосленом исплаћене у Републици у години за коју се утврђује порез, према подацима републичког органа надлежног за послове статистике, по члану.
Укупан износ личних одбитака из става 1. овог члана не може бити већи од 50% дохотка за опорезивање.
Ако су два или више чланова породице обвезници годишњег пореза на доходак грађана, одбитак за издржаване чланове породице може остварити само један обвезник.
Пореске стопе
Члан 89.
Годишњи порез на доходак грађана плаћа се на основицу из члана 88. овог закона, по следећим стопама:
- на износ до шестоструке просечне годишње зараде - 10%;
- на износ преко шестоструке просечне годишње зараде - 10% на износ до шестоструке просечне годишње + 15% на износ преко шестоструке просечне годишње зараде.."

Mislim da se ovo odnosi na nas prihod tj ''godisnji porez na dohodak gradjana", pretpostavljam da bi po njemu nekome srezali globu.

Ako uzmemo da je prosecna mesecna zarada u Srbiji za ovu godinu 49.635 dinara moja matematika kaze 49635 x 12 x 3=1.786.860 dinara ili 14.658 evra.
Dakle, ako je suma u toku jedne kalendarske godine veca od ovoga ide porez, ako je manja ne oporezuju. (?)

E sad, koliki je zapravo porez ako recimo povucemo 20.000 evra. Osnovica je 40% od prosecne godisnje zarade (49.635x12=595.620 -40% = 238.248 din) je 238.248 din. 10% od toga je 23.824 din. Znaci to je porez koji placamo za prenesen novac od 1.786.860 do 10.721.160 dinara.
Preko 10.721.160 ide porez na osnovicu od 25%, dakle 59.562 dinara.
Dakle za 20.000 evra porez je 23.824 dinara jer ne premasuje cifru od 10.7miliona.

Ako sam u pravu, da pojednostavimo, poreska ne racuna procenat od vaseg novca direktno, nego koristi zavrzlamu sa osnovicom na koju dodaje 10 ili 25%.
 
Tacna cifra je 2.200.000din ove godine za limit. Preko toga vas gazi poreska 300%. Informacija je 100% proverena, info iz poreske. To vazi do kraja kalendarske godine. Od Nove se radi nova kalkulacija cifre na osnovu proseka i krece novi period.
Pamet u glavu!
Takodje se ne igrajte ni sa vecim ciframa, povucite bolje iz nekoliko puta da ne bi upadali u oci previse. Velikim ciframa je mnogo lakse da popalite lampice.
Isto tako poreska vas gleda kao maticni broj pa nemojte da se zanosite idejom da cete ih prevariti ako prebacujete na nekoliko racuna u drugim bankama.
Toliko.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Čisto da bude jasnije, kad se kaže prosečna zarada misli se na bruto prosečnu zaradu. To je onih 63.000 dinara.
 
Da. Ko god da iznosi cifre javno, institucije, politicari itd, reper je uvek bruto zarada, neto NIKAD.
 
Sve u svemu dolazimo do famoznih 2m dinara.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Zivo me zanima sta rade pojedinci koji trguju pa obrcu silne BTC po menjacnicama i hvale se time. Kako oni to resavaju. Jel prijavljuju ili salju na babu, dedu, brata, sestru itd....

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
pozdrav svim minerima...
od skoro sam u ovome i trenutno me muci CEX.io i verifikacija...da li neko zna zasto sam na pending-u zadnjih 15 dana
probao opet pa opet i uvek pending....VISA elektron (raiffeisen bank)
 
pozdrav svim minerima...
od skoro sam u ovome i trenutno me muci CEX.io i verifikacija...da li neko zna zasto sam na pending-u zadnjih 15 dana
probao opet pa opet i uvek pending....VISA elektron (raiffeisen bank)
Pa trenutno im je guzva oko verifikacije i svi cekaju ko je podnio zahtjev za verifikaciju

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
There's always a way
 
kupujem BTC-E kod, moze i LTC/BTC/ETH ali konvertujte u USD kod

placam XE.com kurs u EUR (ili RSD po donjem kursu menjacnica), -10% moze licno u NS, BG, uplata na racun

primer: imate 1000$ USD na BTC-E, dobijate 810eur od mene ili 99600din (trenutni kurs 17.5.)

*ko ima povoljnije opcije, samo napred, ne morate meni objasnjavati kako ima jeftinije
**mogu da unovcim i vece kolicine u USD, pitajte...
 
Ova prica sa porezom je ista kao ona sa pdvom i carinom za robu iz inostranstva, gde malo-malo pa neko kuka sto su ga "ocarinili" za stvar od 30 evra.

Godisnji porez je dopunski porez, slicno ideji progresivnog oporezivanja, gde ljudi koji vise zaradjuju placaju porez po visoj stopi, ili u ovom slucaju, "dodatnoj stopi".

Drzava je odlucila da je tih oko 2.2 miliona granica gde gradjani koji su vec platili redovan porez, imaju obavezu da plate i ovaj, godisnji, na onaj deo koji prelazi tih 2.2 miliona (menja se svake godine, jer se za obracun koristi prosecna zarada, ali to je vec napisano par puta).

Npr: Ako ste zaradili 3 miliona u toku godine, placate redovan porez na sva 3 miliona po stopi koja zavisi od vrste prihoda, i ovaj dopunski, tj. tzv. godisnji na tih oko 800 hiljada (3mil - 2.2 mil). Ovo je uprosceno, jer mogu postojati i neke olaksice. I ne odnosi se samo na ljude koji povuku pare iz inostranstva, nego i na ljude koji su u zemlji zaradili vise od tog iznosa.

To je kao neki porez na ekstra profit.

Nego, da li je iko razmisljao zasto bi ova drzava nekoga oslobodila 2.2 miliona dinara, tj poreza na taj iznos!? I da li je to u skladu sa ostalim stvarima koje ova drzava radi?

Mnogo puta sam citao takve price, i nikada mi nije bilo jasno kako svi tako lako poveruju u to. Valjda je lepo za cuti, pa zato.

Cuo sam i argumentaciju da to tako treba, jer ulaze "zive pare" u zemlju, pa vidi kako Albanija, itd, ali mislim da je i to cist plod pustih zelja, a ne realna argumentacija.

Btw, ne moralisem, i ne govorim nikome da placa porez. To je slobodan izbor i procena rizika. Ja cak i ne mislim da je moralno pitanje.
 
Poslednja izmena:
Au ala ECD kida sa provizijom, ne znam zasto su digli provizije na prodaju btc-a za 2 %??
 
Lepo prodate BTC ili BTC-e kod ljudima, oči u oči, imate novac u džepu i nema poreza
 
Meni ne stizu novcici na cex, kopam na ethermine i pise da je isplaceno ali evo ceo dan ga nema na cexu

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Hteo bih da kupim nesto btc-a, da li neko prodaje mozda ili ima savet gde je najbolje kupiti?
 
Localbitcoins, uzivo se nadjes sa likom

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Imam ja, ali ja sve sitne kolicine (do 100-200e) kad mi zatreba kesa, veci deo cuvam. Kad hoces da kupis udri pm.
 
Nazad
Vrh Dno