Šta je novo?

MacbookPro Linux boot - no controller found

Dmjenk

Slavan
Učlanjen(a)
07.03.2007
Poruke
590
Poena
330
Imam macbookpro 2010~ sa instaliranim unbuntu linuxom, mislim da je 14.04.
Radio je lepo do sada i onda odjednom počeo da izbacuje sledeće prilikom boota.
2017-06-15 00.55.09.jpg
Ovo je trenutan boot config koliko razumem.
2017-06-15 00.55.34.jpg
I ako nastavim boot dobijam ovo.
2017-06-15 00.54.27.jpg

Ima li neko ideju šta mu raditi, naravno osim reinstalacije?
 
Dodaj nomodeset pre quiet splash a možda da probaš da obrišeš quiet splash i upišeš nomodeset. Tako ćeš butovati bez učitavanja grafičkog drajvera. Ako se podigne sistem to znači da je video drajver u problemu i treba ga popraviti.
 
Dodaj nomodeset pre quiet splash a možda da probaš da obrišeš quiet splash i upišeš nomodeset. Tako ćeš butovati bez učitavanja grafičkog drajvera. Ako se podigne sistem to znači da je video drajver u problemu i treba ga popraviti.

Probao, ukoliko samo dodam nomodeset isti rezultat, a ukoliko zamenim umesto quiet spash dobijam sledeće.
2017-06-15 02.03.40.jpg

Nisam nešto upoznat sa linuxom pošto je ovo bratova mašina za multimediju, ali ovaj sad deo mi deluje kao mount/corrupted problem?
 
Poslednja izmena:
Meni se čini da treba testirati file sistem. Da li u advanced boot options možeš da izabereš fsck?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Meni se čini da treba testirati file sistem. Da li u advanced boot options možeš da izabereš fsck?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Nažalost ne postoji kao opcija.
2017-06-15 03.12.04.jpg
Ovo što se ne vidi je isto što i drugi red samo bez recovery.
Imam pristup samo ovom grub-u, a u njemu ne postoji ta opcija izgleda.

Da li bi bilo moguće pokrenuti sa fleške nekako?
 
Udjes u neki od ta dva recovery moda i trebalo bi da se pojavi meni na ekranu. Jedna od opcija je fsck (check file system).
Može i sa fleske... Pokreni sistem sa usb, onda ručno mountujes particiju na internom disku i onda pokreni fsck.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Sa usb-a bez mount-a se radi recovery,

fsck.ext4 /dev/sda2
 
Update:
Preko ovih recovery sam dobio pristup samo busyboxu u kojem izgleda nema fsck komande, tako da sam probao varijantu sa bootvanjem sa fleške.
Live boot sa fleške je uspeo, uz problem da mi je svakih 10sec screen postane black i vrati se posle 5sec xD.

U svakom slučaju uspeo preko terminala da pokrenem fsck na glavnoj particiji, dobio nekih 1k gresaka, držao Y 2-3min dok je odradilo sve fixeve i onda restartovao laptop.
2017-06-15 11.17.06.jpg
Nakon toga isti meni "boot Ubuntu i Advanced options", izaberem Ubuntu dobijem istu onu prvu grešku no controller found i još par ali ovog puta bez ovih za mounting i posle 10ak sekundi dobijem low graphic mode popup.
2017-06-15 22.55.24.jpg2017-06-15 22.55.31.jpg
Nažalost ne dobijem kursor a preko tastature nisam uspevao da selektujem ok, tako da restart opet. Ovog puta isti no controller ali prođe bez low graphic popupa i dobijem UI login screen i uspesno se ulogujem. :)

Onda rekoh da nađem koja je grafika pa da instaliram proprietary drajvere da ne moram da restart par puta da bih se ulogovao.
Nađem komandu za GPU info (nvidia 320m) skinem, pokrenem preko terminala, fail neki X server running > google dođem do ove komande, drugi način sa "sudo apt-get --purge remove xserver-xorg-video-nouveau" i "sudo update-initramfs -u". Nakon prve probam instalaciju opet fail, odradim drugu komandu i restart.

Nakon sve ovoga pali se normalno bez ikakvih boot selekcija i grešaka.
About screen i additional drivers sada pokazuju ovo, mislim da je bolje da ne diram više ništa.
2017-06-16 00.05.00.jpg2017-06-16 00.04.28.jpg
 
Poslednja izmena:
Ne znam u kakvom je danas stanju nouveau, ali ranije je vlasnicki drajver imao dosta manju potrosnju energije (laptop baterija), i bolje performanse.

Ako budes opet imao potrebe za fs repair, dodas samo -y argument umesto da stiskas <y>.
fsck.ext4 -y /dev/sdX
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno