Šta je novo?

Instalacija Hackintosh

Stavio sam High Sierru na Lenovo Thinkpad X220, stvarno lepo radi cak i na HDD-u. Funkcionise 99% stvari, samo sam morao da stavim drugi WiFi modul jer originalni Intelov nije podrzan. Nisam jos odradio update na SSD-u glavne konfe, ovih dana cu, tamo mi Sierra.
 
Nativno radi kako treba, kapiram da je na Hackintoshu problem... Meni na dva macbooka radi savršeno.

Bojim se da to nije tačno! Pogledaj malo na drugim forumima kako stvari stoje. Ne možeš suditi na osnovu svog iskustva po ovom pitanju. I nije do hackintosha uopšte. Do hackintosha može da bude samo nešto u vezi grafike, tipa loše skockan web drajver i tome sl. Sve ostalo je do Apple-a. N-puta mi se desilo da nešto ne fercera kako treba i naravno, ja sam bio ubeđen da je to zato što ja guram hackintosh. Međutim kada izgooglam problem ispostavi se da ga ima takođe i ogoromna većina ljudi koji guraju Mekane. Do druge revizije obično Apple to ispegla i onda je kao sve ok. Zato i jeste moje pravilo ne prelaziti na noviju verziju odmah. Da imam Mekana, isto bih postupio! ,)
 
Odradio sam restore sa Time Machine i vratio se na 10.13.
Sad radi kako treba :)
 
Bojim se da to nije tačno! Pogledaj malo na drugim forumima kako stvari stoje. Ne možeš suditi na osnovu svog iskustva po ovom pitanju. I nije do hackintosha uopšte. Do hackintosha može da bude samo nešto u vezi grafike, tipa loše skockan web drajver i tome sl. Sve ostalo je do Apple-a. N-puta mi se desilo da nešto ne fercera kako treba i naravno, ja sam bio ubeđen da je to zato što ja guram hackintosh. Međutim kada izgooglam problem ispostavi se da ga ima takođe i ogoromna većina ljudi koji guraju Mekane. Do druge revizije obično Apple to ispegla i onda je kao sve ok. Zato i jeste moje pravilo ne prelaziti na noviju verziju odmah. Da imam Mekana, isto bih postupio! ,)

Verujem da nekim ljudima ne radi, ali nas 20oro u firmi koristi High Sierra bez ikakvog problema, kao i svi moji prijatelji. Ali, kao što rekoh, ne koristimo Hackintosh.
 
Meni je update na 10.13.1 prosao bez problema i sve radi super nikakvih trzavica nema cak mislim da radi fluidnije nego 10.13.
 
OK, rekoh ajde ipak da isprobam High Sierru pa da vidimo kako stvari stoje... I moram priznati da sam prijatno iznenađen. Ne operativnim sistemom, jer da budem iskren ne vidim tu neku specijalnu razliku u odnosu na 10.12.6, već činjenicom da sam očekivao probleme, prevashodno zbog APFS-a, međutim nikakvih problema tu uopšte nije bilo niti ih ima za sada. Znači izuzev MATS tabela koje je neophodno eliminisati da bi se pokrenula High Sierra, ništa više nisam pipnuo. Iz Sierre sam mu dao da odradi nadogradnju, to je prošlo rutinski i jedino u mom slučaju što sam morao dodatno da instaliram nakon uspešne nadogranje na 10.13 je bio Web drajver za GTX960 koji vozim.

Screen Shot 2017-11-03 at 10.42.56 PM.png

Utisak je da sistem odlično radi. Nisam primetio nikakve anomalije za sada. Praktično jedina anomalija koju sam uočio je zanemraljivo mala i zapravo skoro pa da nema veze sa macOS-om već sa Clover bootloaderom koji očigledno još uvek ne vari propisno APFS. Naime nakon instalacije dobio sam u meniju još dve dodatne opcije, nekakve tobož Preboot opcije. Vidim da nisam jedini kome se ovo desilo i izgleda da ima neke veze sa dummy Remote Disc opcijom koja se volšebno uglavila u meni sa leve strane u Finderu.

Screen Shot 2017-11-03 at 11.01.06 PM.png

Navodno to kao ima neke veze sa DVD i CD file sharing opcijom, koju ja uopšte nemam u Sharing panelu. Cenim da je to neki sitan glitch koji je u principu nebitan, jer je ionako Remote Disk opciju moguće odstraniti iz menija u prozoru. A moguće je i da je do bootloadera. Vidim da je upravo danas iskočila nova verzija Clovera. Znači bukvalno u roku od nekoliko dana se sa 4268 došlo na verziju 4289, što dovoljno govori u prilog tome da još što šta ne fercera onako kako bi trebalo. Vidim da Clover još uvek u install meniju ne nudi mogućnosti instaliranja APFS drajvera, što jasno indicira da će se tu biti još izmena. Uglavnom to je to za sada... Javiću se ponovo nakon par dana kada sve testiram detaljno.
 
moze li neko da mi potvrdi da li je bezbedan FixShutdown_0004 u clover configuratoru posto imam iritirajuci problem vec neko vreme i napokon sam nasao da je ovo pomoglo nekim ljudima pa bih da probam ali se plasim da nesto ne zeznem...

problem se pojavio kad sam kupio novu tastaturu koja na sebi ima 2 usb 3.0 porta i verovatno oni probude komp posle gasenja. komp se inace pali sam oko 3 sekunde nakon shutdown-a pa moram svaki put da ga gasim na dugme od napajanja... probao sam da menjam usb portove, gasio u biosu opcije da se komp budi preko lana ili tastature/misa ali bez uspeha...
sa druge dve tastature radi normalno, samo ga ova nova zeza...
 
Poslednja izmena:
izgleda da sam resio napokon uz pomoc ovoga. nije htelo prvi put ali sam apdejtovao i clover i po prvi put se ugasio normalno na shutdown bez da se sam upali.
 
Odradio sam ponovo update na 10.13.1.
I sad nema problema, sve radi kako treba.
Izgleda da se nešto zaglupavelo prošli put u toku instalacije, ko bi ga znao.
 
A ja sam upravo skontao da mi sleep ne radi propsino pod 10.13.1 verzojom. Nisam se setio to da proverim odmah sinoć. Kad mu zadam sleep on ode u shutdown, heh! :trust: Eee, ovo je već Hackintosh anomalija. ,)

Vidim da Clover Configurator ne ume da pročita APFS particiju. Kad treba da montiram EFI particiju sa tog diska, sad mi stoji samo Windows. Dakle ne vidi Macintosh particiju propisno. Takođe kada butujem u single user mod i ukucam /sbin/fsck -fy samo parcijalno očitava disk, što me takođe ne raduje. To znači praktično da jedino DiskUtility za sada može da proverava i opravlja APFS.

Moraću još da pogledam dal najnovija verzija DiskWarrior-a ume da skonta APFS.

[EDIT]

Nope... DiskWarrior zadnja varzija ne konta APFS!

Hm, za Hackintosh nekako stičem utisak da je bolje držati se HFS+ varijante još neko vreme. Čisto dok Clover ne dobije propisnu podršku za to. Može naravno ko želi i ovako da gura, ali činjenica je da ima anomalija.
 
Poslednja izmena:
Sve kombinacije sam probao i kod mene 10.13.1 ne radi kako treba i tačka.
Nisam do kraja skontao u čemu je problem, ali definitivno je u pitanju neki memory defekt koji se razvija tokom vremena i na kraju OS postaje neupotrebljiv.
Radio sam i clean install, instalirao samo Path Finder, poslednju verziju koja radi savršeno na 10.13, ništa više od softvera, pa je posle par sati rada kopiranje bilo nesnosno. Da li je Path Finder ili je nešto oko kernela nisam dokučio, jednostavno sam ponovo odradio restore na 10.13 i to je to. Za sada sam ovde i ne mrdam.
 
Pozdrav svima!
Nedavno sam nadograđivao računar pa planiram da se upustim u instaliranje hackintosha na isti, pa ako može par smernica, koju verziju da gledam, i da li mi uopšte podržavaju sve komponente hackintosh? (zbog grafičke i ssd najviše brinem) Takodje, koliko je komplikovano uraditi posle toga dual boot da imam i windows 10 uz hackintosh?

Moja konfiguracija:
CPU: AMD Ryzen 5 1600
MB: Asrock AB350 Pro4
RAM: 8GB DDR4
SSD: Samsung 960 Evo 250GB NVMe
GPU: AMD Radeon R9 270X
 
Poslednja izmena:
Interesantno da ko god dođe da pita kako da podigne hackintosh, to skoro uvek bude AMD platforma.

Daklem... U kratkim crtama savet svima za ubuduće.

AMD matična nikako nije najbolja opcija za početak, pošto, jelte, tako nešto ne postoji, ko gledamo originalne Apple mašine.
Koga interesuje šta je to što se preporučuje može da skokne ovde: https://www.tonymacx86.com/buyersguide/october/2017/
Koja verzija da se gleda? Bilo koja, osim poslednje - može i ona, ali je najkomplikovanije.
A pre svega...čitati, čitati, čitati,...nema ništa instant.
 
Lista primećenih bagova do sada: macOS 10.13 High Sierra - Bugs and bug fixes

Neke stvari se još uvek vuku. Na 10.13.1 verziji "telnet" komanda još uvek nije prisutna unutar terminala koliko sam mogao da primetim a to je prijavljeno da fali još u prvoj DP verziji.

Što se Hackintosh izdanja tiče, problem je u Cloveru koji nema još uvek potpunu podršku za APFS. Dosta puta mi se desilo da zabode na meniju. Znači ne uspeva ni da započne butovanje, a iz nekog razloga nisam uspeo ni Recovery mod da pokrenem pa sam bio prinuđen da reinstaliram Sierru i vratim se preko TM-a na 10.12.6.

Inače ima već neko vreme kako sam primetio da ne mogu da namestim da mi radi safe mod i recovery mod zajedno. Znam da mi je to radilo ranije dok nisam gurao UEFI boot varijantu, međutim sada mogu da namestim da radi ili jedan ili drugi ali oba ne. I koliko vidim problem je u Colver drajverima za UEFI. Sa OsxAptioFixDrv drajverom mi radi safe mod ali neće recovery, dok OsxAptioFixDrv2 butuje recovery ali neće safe mod, heh. Ne znam u čemu je vic i biće da je to do moje ploče nešto odnosno BIOS-a koji gura, ali tako stvari stoje. Nisam to isprobavao, ali moguće je da bi mi tu posao završio originalni Apple-ov HFSPlusUEFI drajver. Po dafaultu Clover uvek postavi VBoxHFS kao primarni, jer kao navodno tako bolje radi hackintosh, međutim kontam da je možda pametnije prešaltati se na originalni Apple-ov.

Mrzi me da se mandam sad sa tim pošto mi safe mod ionako ne treba, ali očigledno je da to treba proveriti.
 
Stigao i5-8400 i GA Z370 HD3P pa će uskoro pasti normalna instalacija Sierre ili High Sierre. Na AMDu nisam uspeo nikako...
 
srecno... bice sigurno i tu malo igranja za sada jer jos uvek ne postoji mek sa 8 gen intel cpu-om ali verujem da je nekako resivo...
 
Ryzen je teški zez. Može ali je zezalica samo tako. Osim toga problem je što aplikacije poput recimo FinalCut-a rade jadno pod Ryzenom prevashodno zato što su optimizovane za intel.

 
Jel moze trenutno High Sierra da komotno radi na konfi iz potpisa?
 
Jel moze trenutno High Sierra da komotno radi na konfi iz potpisa?

Da imaš neku GTX6xx ili 7xx moglo bi praktično skoro pa native da radi, ovako ti trebaju web drajveri za nvidiu.
Prilično kompatibilnu konfu imaš, ne bi trebalo da bude nekih problema.
 
izasao multibeast 10 :)

javljajte kako radi da znamo da li se isplati prelazak na HS :)
 
Poslednja izmena:
Jel se moze napraviti butabilni USB za High Sieeru iz Windows-a, ili se mora skinuti sa Apple Store-a i napraviti na MAC-u preko Unibeast-a? Ako ne moze iz Windows-a, moram naci neki Vmware image i doraditi sve preko virtuelne masine...
 
koju biste tastaturu preporucili za hackintosh? najvise bi mi odgovarala neka kao apple wireless keyboard ali preko usb-a... odgovara mi i ona iako maksimalno izbegavam baterije ali ne znam koliko cimanja ima posto radi preko bt-a a hteo bih da udjem u bios...

na primarnoj masini imam daskeyboard 4 professional mac edition i ona je odlicna ali mi se ne daje opet toliko novca a hteo bih neku manju u beloj boji...
 
Jel se moze napraviti butabilni USB za High Sieeru iz Windows-a, ili se mora skinuti sa Apple Store-a i napraviti na MAC-u preko Unibeast-a? Ako ne moze iz Windows-a, moram naci neki Vmware image i doraditi sve preko virtuelne masine...

Moras iz virtualne masine, ili neki ortak ko ima mac da ti napravi. Presao sa Sierre pre nedelju dana na konfi iz potpisa, radi kao bombonica APFS, nikakvih problema nema.
 
Moras iz virtualne masine, ili neki ortak ko ima mac da ti napravi. Presao sa Sierre pre nedelju dana na konfi iz potpisa, radi kao bombonica APFS, nikakvih problema nema.

APFS radi ali Clover bogami ne, ili barem ne dovoljno dobro! Dosta puta mi je zabadao prilikom butovanja. Trenutni utisak koji imam glasi: sačekati da iskoči oficijalni Clover instalacioni paket sa APFS drajverima unutra.
 
Poslednja izmena:
Ja sam samo iskopirao apfs.efi u /EFI/CLOVER/drivers64UEFI/ i bootuje bez problema, mozda mi je jednom zabo na bootu, pritom ne znam da li je to bilo vezano za APFS.
 
Ma kod mene je ludovao skroz. Možda i zato što je kod mene dual boot Windows-Mac varinata.

Jednostavno nije to još uvek to. Ok je radi, to stoji, ali činjenica je da to nije savršeno. Taj APFS drajver koji kruži je cenim neka beta varijanta čim ga nema još uvek u instalacionom paketu.
 
Poslednja izmena:
apfs.efi je drajver koji se uzme iz High Sierra instalacije, pa se prekopira u Clover.
Ja nemam nikakvih problema sa bootovanjem.
 
A tako znači. Onda je do Clovera nešto. Izgleda da nije usaglašen sa njim kako treba, jer kažem svaki treći restart i zaglavi kod mene.
 
Predpostavljam da će za Clover da naprave neku izvedenu varijantu za APFS koja će biti kompatibilnija. Jer ti i sad imaš unutra originalni Appleov HFS+ drajver, ali Clover ne koristi njega već VBoxHFS što neka njegova varijanta istog.

Screen Shot 2017-11-10 at 11.45.18 AM.png

[EDIT]

@RingeRaja / BTW, ajde zakači ovde ovaj panel sa drajverima za Clover da vidim čisto kako je to kod tebe podešeno. Koliko vidim u ova varijanta bi trebalo da je najbrža i najbliža originalu:

Screen Shot 2017-11-10 at 11.55.09 AM.png

Znači originalni HFS+ umesto VBoxHFS drajvera, ali pitanje je koji bolje radi od ta dva. Za neke ploče cenim verovatno je bolje koristiti VBoxHFS drajver. Što se tiče DataHubDxe drajvera, pište da on nije neophodan ali je preporuka da bude aktivan jer ne može da škodi. Znači nema konfilkta ukoliko se aktivira. OSXAptioFix2Drv i CsmVideoDxe su obavezni za Gigabyte ploče. Ostali nisu neophodni, osim u nekim notebook varijantama.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno