Šta je novo?

Instalacija Hackintosh

Ja sam instalirao MacOS Mojave Beta 10,i moguls reci da radi makar meni identnticno kao 10.13.6.

Radi sve sem Sleep-a ali to je problem sa HD530.

Screen Shot 2018-09-09 at 18.09.19.jpg
 
sta znam, mozda sam ja ubo prethodnu bolju betu :)

definitivno mi je bio zivlji komp, nisam to osetio jos od mavericksa. videcemo kakva ce biti finalna verzija. stavicu je odmah na sekundarnu masinu a sa primarnom cu malko da pricekam za svaki slucaj.
 
ima li neko ideju kako da mi proradi dvd rezač? (jako mi je bitno). u pitanju je interni a ne eksterni Samsung dvd optički drajv
 
zašto ne uspevam da podesim gtx 1050 na laptopu da radi? U pitanju je laptop sa i5 8400h procesorom, a os sierra high 10.13.6
 
ima li neko ideju kako da mi proradi dvd rezač? (jako mi je bitno). u pitanju je interni a ne eksterni Samsung dvd optički drajv

Ja imam LG i bukvalno sam ga samo zakacio, sve radi kako treba i cita i reze

zašto ne uspevam da podesim gtx 1050 na laptopu da radi? U pitanju je laptop sa i5 8400h procesorom, a os sierra high 10.13.6

Pa jel si probao sa Webdriverom, napisi malo vise sta si radio do sad.
 
Poslednja izmena:
koji program za bekap, da je sto posto siguran? acronis je verovatno najj ali se nove verzije ne mogu naći free :(
 
probao sam sve živo što mi je padalo na pamet

10.13.6 high sierra

prvo sam u cloveru isključio inject intel, pošto mi tako izbacuje crni ekran, tj blinka i vidim sliku u pozadini na milisekund, ali čim sam u cloveru bootloaderu isključio inject intel tada sam video sliku, onda sam preko clover editora to isključio i u boot-u i krenuo dalje:

prvo sam preko multibeast-a (poslednjeg) ubacio nvidia webdriver-e i tada je počeo da izbacuje štrafte preko tab-ova u safariju i opet ne vidi grafiku, dobijem ja nvidia control panel i koju god opciju da uključim (native nvidia i web driver) isto se ponaša, daje te šare i ne detektuje grafiku (u about piše 7mb)

posle sam ponovo reinstalirao sve i išao sa oficijalnim nvidia drajverima prvo 105 verziju pa sam posle video da ima i 108, isto se dešava...

znači ubija me laptop, posle sam našao da preko clover-a treba da poisključujem neke stvari, pa sam opet odradio fresh instal i to sve poisključivao...opet isto...

pa sam onda pomislio možda grafika pravi problem, pa sam instalirao win10 i naravno grafika radi extra...pa ajmo ponovo instalaciju...

pa me onda nije mrzelo da na mom desktop-u (moja mašina) instaliram i tu skinem nvidia drivere i vidi grafiku (isto 1050)...

i sad više nemam ideju šta da radim dalje...

takođe me zeza da osx ne detektuje tastaturu i touchpad na laptop-u ni pri instalaciji a ni kasnije kada sam instalrao osx (iako i jedno i drugo u loader-u rade) pa sam za sve koristio externu tastaturu....

U pitanju je Acer Aspire 7 A717-72G-53RF
HM370 čipset + i5 8300h + nvidia 1050
 
Poslednja izmena:
Nema potrebe da svaki put kad ti pođe nešto naopako reinstaliraš čitav sistem, jer macOS nije Windows i ne funkcioniše na isti način. Ključna stvar je da macOS nema registry što znači da je sve uglavnom selektivne prirode i radi kao celina za sebe. To znači takođe da imaš dovoljno širine da rešavaš stvari parcijalno, odnosno jenu po jednu bez previše štete po sistem, što je idealno za igranke ovog tipa. Međutim moja preporuka svakako jeste instalirati originalni netaknuti macOS skinut sa AppStore-a, a ne neku od ovih modovanih (distro) verzija kojima je ko zna šta sve prepravljeno.

Što se tiče grafike, ako kartica zahteva NV web drajver, onda bi trebalo Clover podesiti na sledeći način:

Screen Shot 2018-09-12 at 18.02.14.jpg

Screen Shot 2018-09-12 at 18.02.19.jpg

Screen Shot 2018-09-12 at 18.02.27.jpg

To opet nije dovoljno u nekim situacijama i pored ovih podešavanja neophodni su ti još poslednji Lilu.kext i WhateverGreen.kext, koji bi trebalo da budu smešetni u EFI/CLOVER/kexts/other folderu.
 
Poslednja izmena:
Pa sa appstore-a ne može da se skine verzija sa kojom može da se napravi bootabilni usb, ja sam koristio onaj MacOS patcher što preuzme veliki fajl jer preko store-a se skine fajl od 50mb
A što se grafike tiče jedino što nisam uradio je ovaj vbios sa prve slike, sve ostalo kao i kod tebe na slikama, i naravno iskopirao poslednji lilu i whatevergreen gde treba

A jel imaš ideju zašto mi ne radi tastatura i touchpad?
 
Poslednja izmena:
Nisam baš siguran da sam pokapirao o čemu pričaš gore na početku. Sa AppStore-a svako može potpuno besplatno skinuti poslednju verziju macOS-a koja je teška oko 5GB. Naravno da bi ovo izveo potrebno je da imaš pristup prodavnici što se može izvesti putem podignutog macOS iz virtualne mašine. Alternativno uvek je moguće naći instalaciju na recimo mac-torrents sajtu ili nekom trećem sličnom, premda je uvek korisnije podići macOS iz VR mašine, jer se kreiranje butabilnog USB flešića najjednostavnije izvodi putem nekog od alata koji rade pod dotičnim sistemom. Onaj koji ja preporučujem je recimo Create Install Media koji se može povući odavde: https://github.com/chris1111/Create-Install-Media/releases

Što se tasture i touchpad-a tiče, za to ti je potreban adekvatan drajver. Tu se radi o najverovatnije nekom od PS2 drajvera za tasturu... Treba pogledati tamo u MB paketu šta je sve dostupno od takvih drajvera jer verovatno ima nešto za to. Ili recimo probaj sa drajverima za koje imaš download link ostavljen dole u opisu ispod videa kada izađeš na YT:

 
Poslednja izmena:
Pokušaj i sa ovim opcijama unutar Clovera. Nisam siguran tačno šta koja radi, jer su rekao bih relativno od skoro prisutne, a meni nisu trebale do sada pa se nisam udubljivao, ali cenim da su tu s razlogom.

Screen Shot 2018-09-16 at 11.43.05.jpg

Takođe u okviru Clover Configuratora, u delu za drajvere markiraj EmuVariable.efi

Vidim da se pominje i nvram.plist fajl, ali nisam siguran čega je on deo.

Instaliraj takođe i CUDA drajver ako nisi.

Ako ništo od ovoga ne upali probaj sa starijim lilu i NvidiaGraphicsFixup, koje vidim možeš skinuti ovde:
HOW TO GET NVIDIA GRAPHIC CARDS WORKING ON A HACKINTOSH
 
Poslednja izmena:
Ma sve sam to isprobao.

Sve 3 opcije sam pokušavao da upalim posebno, kombinovao ih...ali uvek isto, jednostavno osx ne vidi 1050.

Što se nvram.plst fajla tiče i njega sam mountovao na efi particiju, a emuvariable sam preko clovera instalirao :)

lilu i nvidiagraphihcsfixup su u kext folderu, kao i whatevergreen... baš te koje si i okačio sam koristio.

Ako odem preko clovera da downloadujem kextove i skinem poslednji lilu i poslednji whatevergreen dobijam blackscreen.

Evo i config.plst fajla pa ako neko ima neku ideju šta sam pogrešno uradio nek kaže :)
 

Prilozi

  • config.rar
    1.9 KB · Pregleda: 26
NvidiaGraphicsFixup, shiki kao i još nekolicina drugih su sada deo whatevergreen.kext-a. Što znači da pomenute treba ukloniti kako ne bi došlo do svađanja. Postavi samo najnoviji lilu i whatevergreen a ostale pobriši, ili ako to ne igra onda eliminiši whatevergreen pa vratiti stari shiki i NvidiaGraphicsFixup.

Inače naravno da ti grafika ne radi kada si markirao nv_disable=1. To je flag kojim se u potpunosti izuzimaju svi NVidia drajveri prilikom butovanja sistema. Taj flag postoji zbog nekih specifičnih situacija kada je nemoguće butovati sistem bez izuzimanja NV drajvera, da bi se potom instalirali web drajveri i problem rešio. To je flag koji je dostupan iz Clover menija na početku butovanja, pritiskom na space i pozivanjem podmenija gde je pomenuti smešten. Drugim rečima to znači da nema apsolutno potrebe da bude markiran u okviru Clover Configuratora.

Drugo ti voziš notebook računar, što znači da za isti ide SMBIOS za neki MacBookPro a ne za iMac. Pošto je u pitanju procesor zadnje generacije, trebalo bi da ide SMBIOS za MB15,2.

Evo ti nazad ovaj config koji sam solidno prepravio i preimanovao namerno kao config1 pa ga tako i postavi tamo uz taj koji već imaš. Prilikom butovanja iz Clover menija prebaci se u options podmeni pa tamo dole u opcijama nađi deo koji se odnosi na konfiguracije odakle možeš da se prebaciš na config1. Markiraj ga tu pa ga tako testiraj.
 

Prilozi

  • config1.plist.zip
    2.9 KB · Pregleda: 23
to nv_disable mi je ostalo uključen slučajno

nego, ni sam ne znam šta sam uradio, krenuo sam da brišem kextove i došao sam sad do toga da mi vidi grafiku kao Display 7MB, tj kapiram da sad vidi integrisanu grafiku, što je uspeh, do sada je nije ni bilo :)

Ovaj tvoj config čim stavim osx se gasi, krenuo sam da podešavam moj config po njemu, ali nešto neće da ide :S
 
...došao sam sad do toga da mi vidi grafiku kao Display 7MB, tj kapiram da sad vidi integrisanu grafiku, što je uspeh, do sada je nije ni bilo :)

To je bilo zbog neadekvatnog SMBIOS-a koji si postavio... Kao što rekoh za tu mašinu ide neki od poslednjih SMBIOS-a za MBP
 
Počni da koristiš VirtualSMC i sve će da radi kako treba i naravno i odgovarajući DSDT.
 
Probao sam SMBIOS-e da izmenjam, ali ništa ne pomaže, a nisam se igrao sa VirtualSMC i DSDT (ne znam kako)
 
VirtualSMC je zamena za FakeSMC.kext. Sad nisam baš siguran, ali ako sam dobro skontao trebalo bi da se FakeSMC.kext uklanja iz upotrebe u tom slučaju, pošto je pomenuti drajver zamena za njega. Drajver zahteva upotrebu Lilu.kext-a jer je koliko vidim zaveden u plugin deonici.

https://github.com/acidanthera/Lilu/blob/master/KnownPlugins.md
 
10.14 Clean instalacija prosla bez problema sve radi super.


Screen Shot 2018-09-24 at 23.27.14.jpg
 
cime si pravio instalaciju?
ja cekam na novi unibeast... mozda apdejtujem sekundarnu masinu na mojave za pocetak da vidim sta kako radi pa cu kroz neko vreme da ga bacim na glavnu kroz clean install...
kao i uvek, cekam nvidia web drajver :)
 
Instalaciona komanda iz terminala i to je to.
 
Ja sam dosta kasno prešao sa Sierre na High Sierru na Hackintoshu, u međuvremenu zaboravio kako se šta radi i čemu šta služi...
Kada sam se konačno naterao da pređem na High Sierru doživeo sam prilično neprijatno iskustvo već na startu, nakon apdejta Clovera: prilikom bootovanja nakon što se pojave opcije za Clover, umeto podizanja sistema imao sam crn ekran :d
Potražio sam rešenje na netu, sastojalo se u ulasku u Clover Shell (nalik na command prompt u MS DOS-u) i kopiranju fajla iz jednog bekap foldera na drug drajv korištenjem tekstualnih komandi.
Problem je bio u tome što nijedan sajt nije sadržao precizne komande, pa čak ni naziv fajla koji je trebao da se kopira nije bio adekvatan...
Samo zahvaljujući fragmentima sećanja na MS DOS iz prve polovine devedesetih uspeo sam nekako da osposobim računar za rad i posle instalirao drugu verziju Clovera...
Naravno, ono posle je išlo mnogo lakše, Multibeast, nVidia drajveri i ostalo...

Želim da apdejtujem na Mojave kad izađu nVidia drajveri jer ima dosta zanimljivih novina, ali ne znam da li je obavezno podizanje Clovera na višu verziju?
 
Poslednja izmena:
:D

sudo /Applications/Install\macOS\ Mojave.app --
 
Probao da instaliram Mojave clean, ali neće.
Napravio sam instalaciju iz terminala, prebacio EFI folder u EFI particiju (ovaj koji koristim na Sierri i koji radi kao sat), ali zaglavi na assertion AppleHDADriver.
Koliko znam, ovde je problem grafika, ali mi nije jasno kako, kada koristim HD4600, a ona je native i radi na Sierri bez ikakvog brljanja sa kextovima.
Inače, Sierra radi bez ijednog kexta, samo sam sa toleda patch-om aktivirao zvuk preko HDMI.
Ima li neko ideju?
 
Procedura je uvek bila sledeća...

Napravi instalaciju iz terminala, zatim instaliraj na flešić Clover 4.2 Special Edition sa neophodnim UEFI64 drajverima . Prebaci iz svog EFI foldera config.plist koji koristiš, zatim neophodne drajvere iz kexts/Other foldera i iz ACPI/patched foldera eventualno DSDT.aml i SSDT.aml fajlove ako ih imaš. Ostalo ne diraj.

Takođe vodi računa da ti je SMBIOS postavljen na neki od podržanih modela.
 
Poslednja izmena:
Poterao sam Mojave, posle malo truda.
Ono što mi je pravilo problem je USB port sa koga je išla instalacija, dok nisam potrefio onaj pravi.
Druga stvar, .aml iz patched foldera Clovera Sierre (koji sam prekopirao u Clover Mojave) je isto pravio problem, kad sam ga izbrisao podigao se Mojave, do tada nije hteo.
Ali zato Sierra radi sa .aml iz Mojave Clovera, dok obrnuto nije moglo - podizanje Mojave kad se namesti kao first boot disk gde je Sierra nije išlo sa ovim .aml fajlom.
I jedino što me mnogo nervira je skaliranje slike na Samsung TV-u, svaku put kad podignem Mojave moram sa klizačem da je doteram u okvire vidljivosti, pošto desktop izleti sa ekrana. Kod Sierre se jednom namesti i tako ostane, ovde svaki put (a tako je bilo i kod High Sierre, pa sam je zato i preskočio).
Ostalo za sada radi kako treba, LAN sam poterao sa Mausi kextom, a HDMI sa poslednjom Toleda skriptom (pre toga u other folder kopirao dva kexta, Lilu i AppleALC - sa njima sam dobio output).
Od kextova sam stavio još i FakeSMC, USBInjectAll i GenericUSBXHCI (poslednja dva možda i nisu potrebna).
Grafika je native, HD4600.
 
Nazad
Vrh Dno