Šta je novo?

Instalacija Hackintosh

Hvala, a sta sa cloverom? Ili se on instalira uz pomoc unibeast?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Unibeast instalira Clover na EFI particiju, automatski.
 
Bacio sam se na citanje :)

Jos jedno pitanje i necu vise :)
na laptopu imam hdd na kojim je windows. Umesto tog HDD bih stavio SSD i na njega instalirao hackintosh.
Ako bih hteo nazad na windows, samo vratim nazad HDD sa windowsom i sve je kao i pre? Activation key za windows je u Bios-u.
 
trebalo bi da bude, samo sto ces morati da podesis lepo bios jer moze da se desi da ti windows prijavi neku gdesku kad ga nakacis nakon sto nesto promenis u biosu.
znam da se sivurno dobijao bsod ukoliko nakon instalacije recimo promenis sa ide na ahci i obrnuto....

za hackintosh ti je bitno da pogasis tih par stavki koje su navedene u uputstvu.
 
Ok, napravit cu screenshoot od BIOSa kako je sada pa cu znati kako da vratim podesavana posle.
Malo me zeza ovaj laptop, vidim da wifi nije podrzan bcm43142, a wifi mi je najbitnije da radi. Imam jedan wifi dongle, znam da je radio ranije na hackintoshu.
audio controller na laptopu je, tj pise intel lynx point-LP- high definition audio controller (b2) . Nemam pojma sta je, izgooglat cu.
 
Poslednja izmena:
Uspeo sam instalirati posle ajd pa skoro 2 dana mucenja. :) Radi odlicno, sto se mene tice, sad se vlasnik mora navici, jer prelazi sa windowsa. Nije mu bas lako. Nadam se da necu morati vracati windows nazad :)

Hteo bih da se bootuje direktno u OS X, i plist sam stavio time na 0 ali isto se bootuje u clover prvo? uradio sam edit sa text app.

i da li mogu da odradim updates , safari, itunes, razni security? naravno ne sam os x
 
Poslednja izmena:
Da li ti i dalje otkucava u Cloveru kad se bootuje? Generalno, mora prvo Clover da se podigne, pošto on simulira Apple EFI koji se nalazi kod svakog originalnog uređaja u okviru matične ploče.

Što se tiče update-a, tu vodi računa, zavisi kako šta. U principu, ono što ne zahteva restart je manje više okay, nećeš imati nekih problema.
Ali ako posle update-a ide restart može da bude problema, ali ne mora da znači.
Evo, npr. kod mene... Uradio sam update na 10.13.1 i imao sam problem sa "curenjem" memorije, gde je posle izvesnog vremena OS postao skoro neupotrebljiv. Sve sam probao i nemam rešenje, pa ga zato držim na 10.13 za sada. Takođe, ako koristiš web drajvere za nvidiu (ako ne koristiš integrisanu grafiku ili AMD), posle svakog update-a OS-a na višu stepenicu, kao i u pojedinim slučajevima, instalacije određenih security fix-eva može se desiti da drajveri ne rade i da moraš da instaliraš nove (ako je nvidia izbacila uopšte).

Savet: ako radi kako treba, ne diraj. Obavezno aktiviraj Time Machine i radi backup, pa ako krene po zlu uvek možeš da vratiš na prethodno, radi posao isto kao kod originala (probao sam).
 
Da, idalje otkucava u clover-u , pojavi mi se onaj startup gee mogul da biram orakel da krene boot.
Sto se tic e updejta, ne beh isao na te vece updejte, sad ode na App Store sto mi je ponudio ne tressa restart, ali ima Taj neku security updejt, pa jato pitam.
Na laptop mi je instaliran hackintosh pa ne mou da koristim Nvidia graficku.
inace na laptopu je francuska azerty tastatura sa brojevima sastrane, a @ key bi trebalo da se dobije kad se pritisne altgr i ta tipka ( tako je na windowsu), na hacku je windows key i ta tipka. Da li postoji kakva mogucnost da se to zamene, ili cudi me da nije nativno podrzano.
 
mozes da odradis taj security apdejt na sierri koji je skoro izasao ali trebace ti i poslednji nvidia drajver ako ga koristis, imas ga na tonymacx86 forumu. ako sam razumeo da na lap topu ne koristis posebnu grafiku onda mozes normalno da ga odradis... trebalo bi da bude sve ok ali opet ne moze niko da ti garantuje. kod mene je proslo bez problema, morao sam samo novi nvidia drajver i nvidia fix u multibeastu zbog nove system definicije na 17.1 cini mi se.

to za tastaturu ne znam kako da podesis jer je i mene slicno mucilo i nisam uspeo da resim pa sam kupio tastaturu sa Mac layoutom.
 
Hvala, videt cu jos malo po internetu u vezi tastature. Sto se tice updejta, necu updejtovat.
 
Da, idalje otkucava u clover-u , pojavi mi se onaj startup gee mogul da biram orakel da krene boot.
Sto se tic e updejta, ne beh isao na te vece updejte, sad ode na App Store sto mi je ponudio ne tressa restart, ali ima Taj neku security updejt, pa jato pitam.
Na laptop mi je instaliran hackintosh pa ne mou da koristim Nvidia graficku.
inace na laptopu je francuska azerty tastatura sa brojevima sastrane, a @ key bi trebalo da se dobije kad se pritisne altgr i ta tipka ( tako je na windowsu), na hacku je windows key i ta tipka. Da li postoji kakva mogucnost da se to zamene, ili cudi me da nije nativno podrzano.

U podešavanjima tastature kontrolni tasteri mogu da se konfigrisu.
 
Hvala. Ne znam koji taster na os x bi bio taj windows taster na windows laptopu? Da li je to kao option, ili command? i na windowsu altgr je sa desne strane, kako da znam koji kontrolni taster da odaberem ?
Izvinjavam se na ovoliko pitanja.
 
kod mene je na prosloj windows tastaturi po defaultu taj windows key radio kao cmd na mac os-u. problem kod mene je bio taj sto nikako nisam mogao da namestim da recimo drzim cmd (windows key) i manuelno oznacavam po jednim klikom sta hocu da markiram. ova nova tastatura radi kao prava apple-ova na mac os-u i normalno radi na windowsu...

kod mene je shift + 2 = @ ako sam te dobro razumeo.
 
Da tako je na apple tastaturi na macbook pro koji imama. Dok na ovom laptopu na koji sam instalirao hackintosh ( francuska tastatura ), @ originalno na windowsu ide altgr + 9=@ dok sada na hackintoshu , iako sam namestio da je francuska tastatura , za @ ide windows key+9 =@.
Nadam se da razumes :)

Meni licno nije problem, ja sam vec zapamtio, vec ovom prijatelju ( 65god ), navikao na tu tastauru pa se malo muci da zapamti.
Za njega sam instalirao hackintosh na laptopu, ja imam macbook pro.
 
Poslednja izmena:
Hvala. Ne znam koji taster na os x bi bio taj windows taster na windows laptopu? Da li je to kao option, ili command? i na windowsu altgr je sa desne strane, kako da znam koji kontrolni taster da odaberem ?
Izvinjavam se na ovoliko pitanja.

Uključiš caracter viewer, kad pritisnes vidi se na virtuelnoj šta si pritisnuo. Onda u podešavanjima tastature im zameniš mesta il kako želiš već da ih rasporedis. Nema potrebe za third party programima sve ima OS X odavno.
 
Super, hvala puni


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Gde mogu da pogledam sta moze da radi za Hackintos a da mogu da koristim kao dual boot za Win zbog igrica i ostalih stvari?
 
Jedno pitanje, probao sam na kratko High Sierra na masini iz potpisa i sve radi savrseno. Ali,ono sto me buni su USB portovi. Rade svi portovi, ali ih macOS prepoznaje kao USB 3.0. Nisam instalirao nista vezano za USB portove preko Multibest-a sem standardnih stvari (Clover UEFI, FakeSMC, kext za ALC 887 i Realtek LAN) + Nvidia web driver uz ukljucivanje istog u Clover-u.

Da li je zapravo problem to sto macOS sve portove vidi kao USB 3.0? To je jedino sto me brine, sve ostalo je savrseno.
 
Ne brini brigu bez potrebe, apsolutno nebitna stvar.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Jel imao neko slucaj da mu kamera/mikrofon ne rade posle sleep-a?
U pitanju je OS X 10.10.5 na ProBook-u 6470b. Inace da usput pitam, isplati li se raditi upgrade na El Capitan, Sierra ili High Sierra?
 
Poslednja izmena:
Proveri prvo da li ima problema tipa sleep i slično (moj elite book sa radeonom npr ne može sleep i zato mi je i dalje Yosemite) ukoliko nema, udri Sierru ili High Sierru. Kapiram da imaš HD3000/4000 a tu ne bi trebalo da bude problema jer su najbolji GPU za Mac.
 
Da ne otvaram novu temu, pitacu ovde.
Pokusavam da sklopim Hackintosh za 100 evra. Znaci sto je manje moguce potrositi para, a da to lepo radi. Uzeo sam sve komponente sem graficke, pa bi da pitam koja je najbolja polovna kartica do neki 2500-3000 za macOS High Sierra?

Komponente koje sam za sada uzeo su:
CPU: Intel Xeon E5440 - 10 evra
RAM: 8GB - 20 evra
HDD: 250GB - 10 evra
MB: Gigabyte GA-P35C-DS3R - 20 evra
Kuciste + napajanje - 10 evra

Znaci preostaje mi jos oko nekih 30 evra za GPU, ali ne bi svih tih 30 evra da spiskam u GPU, znaci do nekih 15-20 evra. Mogu li graficke poput GeForce 8600GT/9600GT, posto njih mogu naci za 10 evra?
 
Ja imam 9600GT i odlicno mi zavrsava poso. Za 10e tesko da ces je naci a ako znas gde ima kazi mi uzeo bi jos jednu :).
8600GT/9500GT mozes naci za 10-ak evra ali su dosta slabije od 9600GT.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Može i 9400gt, Radeon 5670, 4850 itd sad iz glave sam na njima terao Sierru
 
Poslednja izmena:
Jel neko imao problem da mu se desi da kad krene upgrade pokrene isti iz sistema on odradi ono sto treba, i kad se restartuje kao da nije nista uradjeno? Sistem ostane i dalje na Yosemite.
 
Nazad
Vrh Dno