Šta je novo?

Tablet za čitanje knjiga

dsnbrooks

Poštovan
Učlanjen(a)
09.06.2017
Poruke
51
Poena
59
Koji tablet biste mi preporučili za čitanje e-knjiga?
Jedine stvari koje su mi bitne (pored što niže cene, naravno) je da bude oko 8", da ima što bolju bateriju i da je što praktičniji za duže držanje jednom rukom.
Jedno vreme sam u te svrhe koristio ovaj:

https://www.idealno.rs/Proizvod/2780996/racunari-i-oprema/tableti/tablet-racunari/tesla-tablet-tt785

i za čitanje mi se pokazao sasvim ok. Jedna od pozitivnih stvari mi je bila gumirana poleđina, pa mi nije klizao pod rukama posle dužeg držanja, ali nažalost više nije u životu... :p
 
Ako je samo za knjige i čitanje, zar ne bi bilo bolje da uzmeš neki e-ink reader tipa Amazon Kindle i sl.?

Oči će ti se odmoriti, baterija traje daleko duže, daleko su lakši i jednostavniji za držanje jednom rukom, jeftiniji od pristojih tableta ...
 
Poslednja izmena:
Slažem se sa kolegom iznad, koristio par e-readera , odlične stvarcice ako se oslanjas sam na epub i regularne platforme (i, ne treba ti multimedija)...


SM-A9100
 
Mislim da izbor uređaja zavisi od vrste (ekstenzije) e-knjiga. Kindle jeste dobar za tradicionalne e formate, ali sa PDF-ovima je već druga priča. Oni se rangiraju od podnošljivog čitanja do potpuno nemogućeg (stručni tekstovi, sa grafikonima i sl). Razlog je mali ekran. A konvertovanje često ne daje dobre rezultate (zavisno od toga kako je kreiran izvorni fajl). Zato izbor zavisi od toga šta se najviše čita, a valja uzeti u obzir i e-ink uređaje sa većim ekranom, npr. Kobo Aura ONE, ali ima i većih.
 
Ipad 1. ili 2. generacije...baterija dugotrajna...veliki ekran...pregledno...i povoljne cene...
 
Mislim da izbor uređaja zavisi od vrste (ekstenzije) e-knjiga. Kindle jeste dobar za tradicionalne e formate, ali sa PDF-ovima je već druga priča. Oni se rangiraju od podnošljivog čitanja do potpuno nemogućeg (stručni tekstovi, sa grafikonima i sl). Razlog je mali ekran. A konvertovanje često ne daje dobre rezultate (zavisno od toga kako je kreiran izvorni fajl). Zato izbor zavisi od toga šta se najviše čita, a valja uzeti u obzir i e-ink uređaje sa većim ekranom, npr. Kobo Aura ONE, ali ima i većih.

I ja sam se pitao ovo za pdf kada sam razmisljao o ebook citacu, ali za ovih 5 i kusur godina koliko imam kindle skoro nijednom nisam gubio vreme s pdf-om sem u pocetku dok sam testirao uredjaj,pa se igrao i konvertovao ili probao obican pdf, a i tada su vec sve knjige postojale i u modernom formatu.99% vremena ce kao i svako citati beletristiku, a grafike i slike u njima su prikazane identicno kao i u papirnim izdanjima i njih odavno vec ima u epub/mobi/azw formatima, mnogo vise nego u zastarelom pdf-u(on se odrzava jos jedino u poslovnom svetu).Tako da je za e-knjige pdf davno prevazidjen format, nema potrebe cimati se s njim.

Ali ako su u pitanju samo stripovi, onda definitivno opet tablet,sa nekom boljom rezolucijom od tog tesle.
 
Ima ih na poznatim sajtovima...kp...kisela vocka...
Nikad nisam pratio to trziste (Apple), ali sam stekao utisak da su u pitanju stari modeli, pa se ne isplati kupovati ih, jer ima samo polovnih.

99% vremena ce kao i svako citati beletristiku, a grafike i slike u njima su prikazane identicno kao i u papirnim izdanjima i njih odavno vec ima u epub/mobi/azw formatima, mnogo vise nego u zastarelom pdf-u(on se odrzava jos jedino u poslovnom svetu).Tako da je za e-knjige pdf davno prevazidjen format, nema potrebe cimati se s njim.

Ali ako su u pitanju samo stripovi, onda definitivno opet tablet,sa nekom boljom rezolucijom od tog tesle.
Ja nemam pojma sta ce pokretac teme citati, pa zato mislim da treba da zna da je vrsta fajlova prvo sto treba uzeti u obzir prilikom kupovine. Slazem se za komentar o PDF-u, ali to ne menja cinjenicu da se dosta stvari samo samo u tom formatu mogu nabaviti. Mozda mu treba poslovno, mozda mu treba za doktorske studije, a mozda ce citati Alaln Forda. Tako bi se i izbor razlikovao...
 
U principu mi treba "jedan za sve". Imam prilično knjiga, časopisa, stripova isl. u pdf-u, a imam i u raznim drugim ebook formatima... Na Apple sam alergičan, tako da bih iPad izbegao :d. Znači svakako neki klasičan android tablet sa pristojnom autonomijom baterije je sasvim ok.
 
A koliko novca mislis da izdvojis?

Ja bih ti preporucio da razmislis i potrazis informacije o ovim modelima, pa da onda procenis da li ti sta odgovara. Nabrojacu ih po opadajucem kvalitetu i ceni:

1. SAMSUNG Galaxy Tab A 10.1, 36.000 din,
2. ASUS ZenPad 10, 23.000 din,
3. VIVAX TPC-100, 18.000 din.

Postavio sam ih imajuci u vidu sto jacu bateriju, 2 GB rama i veliki ekran.
Recimo, za ovaj poslednji imas recenziju ovde (http://www.racunalo.com/vivax-tablet-tpc-100-3g-recenzija-velik-prostran-i-sa-sim-podrskom/), a za prva dva potrazi po gsmareni.
 
Uzmi u obzir i bilo koju Yogu sa 2GB Rama, oni imaju odlično trajanje baterije..

XT1650
 
Nikad nisam pratio to trziste (Apple), ali sam stekao utisak da su u pitanju stari modeli, pa se ne isplati kupovati ih, jer ima samo polovnih.

Na Apple sam alergičan

Možeš bojkotovati iPhone do mile volje, ali u praksi je situacija takva da u tom cenovnom rangu jedan iPad 2 za basic potrebe završi mnogo više nego Android.

Jednostavno, Android tableti su po meni klasa ispod Apple proizvoda i ima ih smisla uzimati samo onda kada znaš da odredjena aplikacija postoji samo na Androidu ili ako ti je recimo gledanje filmova osnovna upotreba pa ti 4:3 odnos stranica ne odgovara. A gle čuda, 4:3 odnos itekako podseća na format knjige, odnosno stripa...

I čisto jedan mali podatak iz prakse - imam iPad 2 već 5 godina, svakodnevno ga koristim. I dan danas drži 95% baterije u odnosu na ono kada sam ga uzeo (i to polovnog od drugog vlasnika) - a to je oko 9-10 sati EKRANA. Jeste da ima malo začkoljica oko prebacivanja fajlova, ali ništa što se ne može izguglati i rešiti...
 
Možeš bojkotovati iPhone do mile volje
WTF??? Pošto je prva citirana poruka moja, da pojasnim da se ne radi o bojkotovanju, vec o nezainteresovanosti. Kao kad bi sad tebe nekao napao da bojkotuješ lokalne izbore u Tadžikistanu, samo zato što si rekao da nemaš pojma o čemu se radi.
 
Sad vidim da su ove dve rečenice došle od dva korisnika.

Ok, u svakom slučaju, po meni dobra stvar kod Apple uredjaja je što kod polovnih uredjaja sve falinke su 95% vidljive prirode, dakle, fizička oštećenja, tasteri koji ne rade i sl. I sam sistem je tako koncipiran da 98% korisnika ne mogu da ga sjebu sve i da to žele. A imaj u vidu da je u vreme kada je pravljen svaki iPad bio "flagship" te se zapravo radi o uredjaju koji je postavljao trendove i na kome se ozbljno razmišljalo da funkcioniše a ne da se izbaci i bude još jedan tablet u moru drugih i teraj dalje.

Poznajem barem 10 ljudi koji su kupili polovan iPad i niko nije imao probleme tipičnih za Android (jako greje se, koči, baguje, baterija otkazuje, gasi sam od sebe, i sl.) i kažem, po meni, jedini razlog da neko kupi Android tablet jeste softver koji ne postoji za iPad ili ako su SD kartice i OTG funkcije izuzetno potrebne.
 
Ok, dešava se.

U svakom slučaju, pokretač teme traži preporuku za tablet, a ne iPad (a pretpostavljam da je i za njega čuo). Drugo, do sad je koristio tablet koji je koštao 16.000, a iPadi su, koliko znam, prilično skuplji. Evo još jednog poređenja - to bi bilo isto kao kad bi tražio preporuku za letovanje u Čanju, a dobio odgovor, pa šta ćeš tamo, kad je na Maldivima mnogo bolje :) Što se polovnih iPada tiče, to ne znam kako stoje stvari. Lično mislim da je kupovina bilo kojih polovnih tehničkih uređaja zapravo kupovina mačke u džaku i ja tako nešto ne bih mogao da preporučim. No listajući ovaj forum, video sam da masa ljudi tako kupuje, pa verovatno nisam u pravu :)
 
Ipad 3 moze da nadje za 16.000, proveri malo KP sajt pre takvih informacija, odavno su "stariji" modeli postali jako pristupacni.

Sent from my HUAWEI U9508 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ok, dešava se.

U svakom slučaju, pokretač teme traži preporuku za tablet, a ne iPad (a pretpostavljam da je i za njega čuo). Drugo, do sad je koristio tablet koji je koštao 16.000, a iPadi su, koliko znam, prilično skuplji. Evo još jednog poređenja - to bi bilo isto kao kad bi tražio preporuku za letovanje u Čanju, a dobio odgovor, pa šta ćeš tamo, kad je na Maldivima mnogo bolje :) Što se polovnih iPada tiče, to ne znam kako stoje stvari. Lično mislim da je kupovina bilo kojih polovnih tehničkih uređaja zapravo kupovina mačke u džaku i ja tako nešto ne bih mogao da preporučim. No listajući ovaj forum, video sam da masa ljudi tako kupuje, pa verovatno nisam u pravu :)

+1

Čovek je btw već rekao da ne voli Apple, tako da ne vidim potrebu da se dalje o tome diskutuje.
 
Ne diskutuje se o Appleu, već o pogrešnoj predstavi da su stariji iPad uredjaji skupi. Tako da me živo zanima za šta tačno +1?

Ja skupoću cenim i po tome koliko će nešto da traje. Pre ću dati 18.000 za nešto gde znam da ću biti miran narednih 5 godina i sa ozbiljno boljom autonomijom nego 16.000 pa da mi crkne kao spomenuta Tesla. Da poredimo uglove gledanja, osvetljenja i kvalitet samog hardvera izmedju Applea i spomenute Tesle... mislim da nema potrebe.

I da ne bude da sam Apple fanboy - telefon mi je Android, tablet Apple i nikada ne bih kupio recimo iPhone.

Usput, čitajte šta čovek traži

Jedine stvari koje su mi bitne (pored što niže cene, naravno) je da bude oko 8", da ima što bolju bateriju i da je što praktičniji za duže držanje jednom rukom.

Znači, budžet tablet, do 8" ekran, nema mesta za 10tke. A za stripove i knjige mu tih 10" ništa posebno ne znače zbog 16:9 odnosa ekrana...
 
Poslednja izmena:
Ne diskutuje se o Appleu, već o pogrešnoj predstavi da su stariji iPad uredjaji skupi.
Očigledno sam pogrešio i drago mi je što sam ispravljen. Već sam rekao da ne pratim to tržište (pa i ne znam kakvo je stanje na KP) i ako je stariji (ili polovni, koji već) Apple uređaj na KP dobra kupovina, nemam ništa protiv. Ja sam samo ciljao na one iPade koji se kupuju u zvaničinim radnjama, dakle nove (i mislim da najjeftiniji nije bio ispod 50k).

U svakom slučaju, mislim da će pokretač teme (i svi koji je čitaju) sad imati širu sliku i moći da donesu bolju odluku o tome koji uređaj im odgovara za kupovinu.
 
Da pripomognem - najjeftiniji tablet koji mi pada na pamet a da je korektan trenutno bi bio u Rodi/Idei - kupiš dva Frikom Kvatro sladoleda i za 6.500 dobiješ Alcatel Pixi 7" - jeste 7" ali je i 50€ sa Androidom 6.0
 
ovo je priča koja se ponavlja svakih nekoliko meseci... pa ću da ponovim ono što sam već pisao.
tablet ili ipad je za, baš ako se mora, knjige u pdf formatu sa grafikonima i formulama.
kindle i slični - kobo pre svih, su za literaturu i slično.

mislim da je za čitanje sa tableta najbitnija rezolucija i kvalitet ekrana.
ja sam se odlučio za ipad air, ali kapiram da ni sa kvalitetnijim androidom nema greške.
 
Da pripomognem - najjeftiniji tablet koji mi pada na pamet a da je korektan trenutno bi bio u Rodi/Idei - kupiš dva Frikom Kvatro sladoleda i za 6.500 dobiješ Alcatel Pixi 7" - jeste 7" ali je i 50€ sa Androidom 6.0

Moze neki detalj vise? Pita me drugar za dete, a ovo bi bila super kombinacija. Medjutim, ja nigde nalazim neku informaciju.
 
ja sam bio u sličnoj dilemi skorije, imam e-reader od 6 cola, ali mi za čitanje stručnih pdf-ova i stripova treba i tablet. extremno ne podnosim apple uređaje, međutim kada se presabereš vidiš da je ipad jedini koji ispunjava uslove kvalitetnog tableta za čitanje:

prva i najvažnija stvar je ekran:
1. ekran MORA da bude 4:3, jednostavno za čitanje u odnosu na 16:9 je kao d*pe i oko
2. ekran MORA da ima visoku rezoluciju, 300 + ppi
3. ekran BI TREBALO da bude svetao

druga, isto važna stvar, baterija:
1. baterija MORA da drži 10+ sati čitanja
2. baterija MORA da se ne troši kad je uređaj u standby, znači čitao si danas, ugasio si tablet, ako uzmeš tablet posle 5 dana on mora da ima onoliko % baterije na koliko si ga ostavio


iskeširaj 200 evra za polovan ipad air i miran si dve godine bar.
 
Kada okreneš 10" tablet dobiješ 1/2 a4 papira u odnosu 1:1, tako da ja ne bi isao ispod toga. Ja sam pre 2-3godine noname sa retina ekranom platio 100€, jedino što nije za čitanje napolju.
 
Samo da kazem da je u Idei istekla akcija juce...
 
1. ekran MORA da bude 4:3, jednostavno za čitanje u odnosu na 16:9 je kao d*pe i oko
2. ekran MORA da ima visoku rezoluciju, 300 + ppi
1. Meni 16:9 na 8" sasvim odgovara, a pročitao sam tako gomilu časopisa i knjiga u PDF i drugim formatima (epub, cbz/cbr, txt, doc...). Ne bih rekao da je odnos strana ekrana previše važan, važnija je rezolucija.
2. Kako se računa taj PPI? Moj tablet je 8" 1280x720, i meni je sasvim OK. EDIT: sad vidim na GSM Areni da je 189 PPI.

Što se mene tiče, pretpostavljam da ni jedno jedino tvoje MORANJE ne važi ;)
 
ma možeš ti da čitaš i na tosteru, ja ti kažem šta je najbolje.... stavi ipad air2 pored tog tvog tableta pa ćeš da vidiš razliku. ekran 9.7" 4:3 odnos stranica možeš da čitaš pdf uspravno, sa tim tvojim bože pomozi
 
Za 200€ ima ipad air 2 da je ili ispao iz kamiona (zakljucan) ili ispao niz stepenice (slomljeno nesto) ili da mu crkla baterija - ako je suditi po ponudi na KP ;)
 
Nazad
Vrh Dno