Šta je novo?

APC Smart-UPS 1000VA - SUA1000I ---- potrebna pomoc od znalaca

twister

Čuven
Učlanjen(a)
25.12.2001
Poruke
1,702
Poena
660
Gledam neki UPS koji bih mozda mogao da kupim polovan (bez baterija)...

Nisam expert, znam sta bih hteo ali opet, nisam dovoljno informisan, pa rekoh da pitam nekog ko se razume ili mozda ima ovaj uredjaj.

Znaci u pitanju je APC model SUA1000I


36o0Okk.jpg


1.
Zanima me da li ovaj model ima 'automatsko peglanje' napona pri oscilacijama a da ne prebacuje na bateriju svaki cas. Na bateriju da prebacuje kada (naravno) npr. nestane struje. Da li je ovaj model (APC SUA1000I) takav uredja (sa AVR-om ili kako jos kazu ima 'Line Interactive' sto bi trebalo da je 'valjda' to automatsko peglanje napona bez maltretiranja baterije svaki cas).


2.
Takodje me zanima gde se mogu kupiti kvalitetne baterije (koliko sam saznao idu 2 komada) a da nisu bas papreno skupe (pod papreno mislim > 100 eura) ?


3.
I na kraju, nesto ljudi pisu da se nakon ubacivanja baterija UPS treba 'kalibrisati' pre pocetka upotrebe. Kako se to radi, i da li je 'komplikovano'?


Moze li neko da mi da dodatne informacije iz licnog iskustva?


Hvala!
 

Prilozi

  • APC-SUA1000I.jpg
    APC-SUA1000I.jpg
    29.5 KB · Pregleda: 80
Poslednja izmena:
Imao ga davno. 1. Da 2 i 3 nemam pojma.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Hvala na odgovoru Proday. Posto govoris u proslom vremenu... koji je razlog za to? Crkao? Ili zamenio jacim? Jesi li bio zadovoljan kako radi?
 
Ma jok, prodao ceo desktop svojevremeno i prešao na ultimativan laptop ;)
Inače za ups imaš sve preporuke. U tom cenovnom rangu boljeg nema. Jači model 1500 je već dosta glasniji, ovaj 0 sound ;)

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
OK, znaci preporuka. Hvala jos jednom!
 
Ode za oko 2700 din :) Nadam se da si ga ti kupio. :)
 
Nisam. :)

Bas kad sam se 'ostrio' da ponudim, neko je licitirao i presisao cifru koju sam ja hteo da ponudim i to prilicno. I tada je nova cifra postavljena na oko 2100. Na zalost, mnogo stvari mi 'treba' i ne mogu da se otvorim, mada verujem da ni 2700 din + ~500 din za postarinu nije mnogo. Jedino je nepoznanica koliko bi izasle neke dobre baterije koje su 'sigurne' da ne naprave sr*nje.

Elem, pre nekih 9 godina u jednoj firmi u kojoj sam radio, ceo sprat zgrade je izgoreo zbog UPS-a. Ne znam koji im je ups bio u pitanju, ali posto sam posle video na sta lici sprat nakon tako necega (posto su mene 'izmobingovali' da cistim onaj haos :) ), tu mi je 'frka' kako da izaberem dobre baterije. Originalne su sigurno papreno skupe a za ove zamene nisam siguran koliko su dobre i koliko smes da se 'opustis' i npr. ostavis ukljucen racunar dok nisi kuci.
 
Poslednja izmena:
A i jos jedna stvar, koliko vidim, taj ups ima oko 10 godina, ko zna u kakvom mu je stanju elektronika...
 
Bolja nego kod novih no name sigurno

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
@Stormbringer_bg: gde si uspeo da procitas na njemu godinu proizvodnje? :) ...ili mislis generalno kada je APC izbacio uredjaj na trziste?

@Proday: i ja razmisljam na slican nacin. Verujem da APC sigurno nije 'fusherio' sa komponentama. Naravno, ukoliko je uredjaj bio konstantno u upotrebi verovatno je elektronika (kondenzatori i sl.) oslabila kao sto sugerira Stormbringer_bg. Ipak, to bi se moglo zameniti. Nekako su mi baterije najveci problem jer ne znam sta smem da stavim u uredjaj a da se osecam sigurno tj. da nece doci do nekog sr*nja.
 
Sta god da stavis, a da nije za alarm centrale, bice ok. Triax,CTM,Long,itd.Naravno, racunaj da sta god stavis, ide 2-3 godine i onda opet zamena. To je potpuno normalno i nije strasno. Ima "samo test" na 14 dana [ili kako je vec ko mozda menjao] i ako ti zapisti i upali crvenu ledovku za zamenu baterije, bolje ga poslusaj i kupuj nove. Taj test , inace, radi i svaki put kad se ukljuci, tasterom.
Samo moras odraditi, obavezno, kalibraciju! Inace, nemas nista od njega, moze da se ugasi, odmah, po nestanku struje,itd.
pozz
 
@zelko.d: Jel' se pod kalibracijom smatra ovo test-iranje, ili nesto drugo? Ako je nesto drugo, kako mi se cini, hajde napisi kako se radi kalibracija? Ko zna, mozda nekome nekada zatreba. :)

btw. za alam centrale znaci samo original apc baterije? :)

@Censored: Ma slazem se ja da je elektronika mozda u losijem stanju kao sto je i Stormbringer_bg rekao, ali verujem da je sigurno kvalitetnija (citaj: dugotrajnija) u APC-u nego u uredjaju nekog drugog proizvodjaca, kao sto je spomenuo Proday.
Elektroniku zamenis, stavis npr. kvalitetne japanske kondenzatore i sl. (a ne neke od par dinara). Zamenis sta treba ako je bas nesto oslabilo, i trebalo bi da je opet sve u redu. Dobar majstor bi sigurno znao sve da sredi oko elektronike. Ali kod baterija... ono... 'hoces jeftino da prodjes, a strah te kakvog su kvaliteta baterije, a za original nema love' + sto rece zelko.d zamena na svake 2-3 godine. Treba imati u vidu i taj trosak. :)
 
Kalibracija

Baterije za alarm centrale: Covek je verovatno mislio da ne uzimas baterije specificno za alarm centrale. Obicno su nesto manje i daju manje struje. Ne znam, nek me dopuni ako je na nesto drugo mislio.
Ja imam OK iskustva sa CSB baterijama.
 
Hvala za link bmibmc. Evo kompletan copy-paste sa linka da ostane i ovde zabelezeno:

Issue:
How do I perform a Battery Calibration on my Smart-UPS?

Product Line: Smart-UPS
Environment: All models, All Serial Numbers

Cause:
Occasionally you may find that the runtime being reported by your Smart-UPS and the runtime expected are different. Running a Battery Calibration may help.

Resolution:
During normal operation, your Smart-UPS will display an estimated runtime via the software, network management card, or LCD screen. This runtime will vary depending on the load attached, the battery charge, and the age of the batteries. Performing a calibration forces the UPS on battery, drains the battery down, and charges it back up. This "teaches" the UPS what the true runtime available is. Draining the battery and recharging puts some wear and tear on the battery system and is not recommended unless there is a specific issue you are trying to address. Please keep in mind that the runtime reported while the UPS is online is only an estimate. The runtime reported when the UPS is on battery power is more accurate. Due to increased wear and tear on the battery we recommend performing a calibration no more than once every 6 months (if needed).

There are two types of calibrations - Manual and User Commanded

User Commanded:

- This is the preferred method for all Smart-UPS except for models beginning with SU (IE: SU700NET).
- Calibration is initiated from Power Chute Business Edition, the Network Management Card, or the LCD Screen of the UPS (if so equipped).
- Ensure that the normal load is attached
- Ensure Battery is charged to 100% before beginning Calibration
- Load should be more than 30% for best results
- UPS will drain the battery, then switch back online and charge back up
- Calibration must not be interrupted to deliver valid results


Manual Calibration:

- This is the preferred method for "SU" series Smart-UPS, or any time that a User Commanded Calibration is not possible
- Stop the Power Chute software from running and disconnect the serial, USB, or Ethernet cable(s).
- There must be at least a 30% load attached to the UPS during this procedure, and this load cannot fluctuate more than +/- 5%. THIS IS IMPORTANT
- Attach a non-critical load to the UPS and then force the UPS on battery by disconnecting it from utility power
- Allow the unit to run on battery until it turns off completely. The load attached to the UPS will drop.
- If the Load is not at least 30% or if the calibration is ended before the UPS drops the load, the calibration will not work.
- Plug the UPS back into the wall outlet and allow it to recharge (preferably turned off)


Znaci kod ovog modela (SUA1000I) moze samo manuelna kalibracija i to ne vise od jednom u svakih 6 meseci.

Buni me sto pise da mora imati bar 30% load-a prilikom kalibracije i da on ne sme oscilirati vise od +/- 5%. Koliko vidim, led diode sa leve strane oznacavaju load (odozdo na gore): 16-33-50-67-84 %
Znaci bar 2 lampice trebaju biti ukljucene (33%) da bi se moglo kalibrisati. E sad, koji uredjaji imaju 'konstantnu' potrosnju kako bi se obezbedilo da 'load' ne oscilira vise od +/- 5% (a pritom kazu da se prikace 'non-critical' potrosaci)
Sta biste vi prikacili? :)
 
Poslednja izmena:
Akumulatori za alarm centrale imaju nesto veci unutrasnji otpor i ne mogu da "isporuce" veliku struju, kao za Ups..
Matematika iz osnovne skole, kolika je snaga ups-a, napon baterija i dobijete zaista ogromnu struju koja mora da se "izvuce" iz tih baterija..
Imas uputstvo za kalibraciju,dobro je opisano. Nadji neki stari ,mali resho, sa jednom ringlom i mozes s njim[oni nisu vise od 4-500W], ili tri sijalice od po 100W.
Naravno, vodi racuna o toploti!
pozz
 
Ja sam kupio slican model ovom od 750v preko oglasa za neki 3000din+sam dodao 2 polovne baterije od madjara +1000din,sluzi me pouzdano vec oko 2 godine,pri nestanku struje sistem radi jos nekih 20-25minuta,stari jesu ali kvalitet elektronike u njima nije upitan
 
@zelko.d: Hvala puno na odgovoru!

@ucitelj: kupio si polovne baterije? Hm, ja to ne bih radio. Ali sad kada si vec spomenuo, koje si to polovne baterije uzeo od madjara? Koji proizvodjac?
 
@Stormbringer_bg: gde si uspeo da procitas na njemu godinu proizvodnje? :) ...ili mislis generalno kada je APC izbacio uredjaj na trziste?

@Proday: i ja razmisljam na slican nacin. Verujem da APC sigurno nije 'fusherio' sa komponentama. Naravno, ukoliko je uredjaj bio konstantno u upotrebi verovatno je elektronika (kondenzatori i sl.) oslabila kao sto sugerira Stormbringer_bg. Ipak, to bi se moglo zameniti. Nekako su mi baterije najveci problem jer ne znam sta smem da stavim u uredjaj a da se osecam sigurno tj. da nece doci do nekog sr*nja.

Koliko sam gledao na netu, star je minimum 10 godina. S obzirom da je UPS i namenjen da radi 24/7, sigurno mu je elektronika zrela za menjanje (imao sam u firmi neki APC, losiji nego ovaj, ali opet je tamo bio nekih 7-8 godina, i crko, nece vise da puni bateriju), i pitanje je da li se sve to isplati raditi.
Plus kupovina novih baterija koje su 99% neke zamenske, kostaju valjda oko 20-25 evra komad, tako da...
Za oko 100 evra ima da se kupi APC doduse back ups, ali opet mislim da je to pametnije uzeti nego neki razlokanu 10-ogodisnju gerijatriju.
 
Idite na KP i tražite BPU Micro Power, vrlo pristojni kinezi, sa nekom našom no-name markom, ko tesla naprimer. Za vrlo razumne pare jako dobri uredjaji. I dolaze sa baterijama, razume se.
A što se tiče APC-a, ne verujem da je on više toliko bolji od ovih kineščića, sve je to sada isto, manje, više...
 
Koliko sam gledao na netu, star je minimum 10 godina. S obzirom da je UPS i namenjen da radi 24/7, sigurno mu je elektronika zrela za menjanje (imao sam u firmi neki APC, losiji nego ovaj, ali opet je tamo bio nekih 7-8 godina, i crko, nece vise da puni bateriju), i pitanje je da li se sve to isplati raditi.
Plus kupovina novih baterija koje su 99% neke zamenske, kostaju valjda oko 20-25 evra komad, tako da...
Za oko 100 evra ima da se kupi APC doduse back ups, ali opet mislim da je to pametnije uzeti nego neki razlokanu 10-ogodisnju gerijatriju.

Hmm, slazem se da APC kao ups uredjaj i jeste namenjen da 'non-stop' radi, i verovatno mu je elektronika oslabila. Ipak, za takav uredjaj, koji verujem da u momentu prodaje nije bio uopste jeftin, APC sigurno nije stavljao neke krsh elektronske komponente. Ako bih birao, ipak bih isao na Smart-UPS umesto Back-UPS seriju.


Idite na KP i tražite BPU Micro Power, vrlo pristojni kinezi, sa nekom našom no-name markom, ko tesla naprimer. Za vrlo razumne pare jako dobri uredjaji. I dolaze sa baterijama, razume se.
A što se tiče APC-a, ne verujem da je on više toliko bolji od ovih kineščića, sve je to sada isto, manje, više...

Hvala na savetu okmijun, ALI... kada je ovakav tip uredjaja u pitanju, koji treba da stiti sve ono sto cu imati u kucistu, ne bih ti ja dao dinara za bilo kog kineza u poredjenju sa APC-om pa sve i da su sami APC uredjaji proizvedeni u Kini. Zna se sta je APC a sta su svi ostali... APC kao globalno poznati proizvodjac dobrih UPS uredjaja sebi ne moze da dozvoli gresku, dok tamo neki 'no-name' kinez nema tih problema.
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    162.9 KB · Pregleda: 45
  • 2.jpg
    2.jpg
    133.6 KB · Pregleda: 43
  • 3.jpg
    3.jpg
    219.6 KB · Pregleda: 45
^ Da, izduvaj prasinu i ne brini previse za bezbednost komponenti pored ovog sto vec sad imas ;)
 
Nazad
Vrh Dno