Šta je novo?

Amiga 500 ATX Napajanje

zre

Slavan
Učlanjen(a)
17.06.2006
Poruke
34
Poena
310
Cao ljudi,

Postao sam novi vlasnik jedne Amige 500 danas(nisam nikad imao svoju).
Uz Amigu nisam dobio napajanje.
1. Interesuje me da li je neko pokusavao da prepravi PC ATX napajanje za amigu?

Nesto poput ovog clanka:
http://www.stone-oakvalley-studios.com/post.php?id=000928072014005355

Kad sam vec otvorio temu,

2. Jel mozete da mi kazete sta bi prvo trebao da proverim na samoj Amigi?
Video sam, na primer, u nekom postu da fabricku bateriju treba zameniti sto pre

3. Imam monitor od commodore-a 1802-d
Commodore_1802D_usa_back.jpg
Da li je moguce povezati Amigu sa ovim monitorom osim preko RF-a?

Hvala
 
1. Amiga napajanja su jeftina u principu i mogu se naći po oglasima kod nas a možda neko ima koje viška da ti proda.
Ja se lično ne bih zezao sa tim budženim varijantama jer uvek postoji opasnost da spržiš ploču.

2. A500 je gradjena kao tenk, samo zameni bateriju i to je to, mada možeš i da je skineš jer ti realno ne treba

3. Možes da napraviš RGB Scart kabl recimo koji ima izvučen composite zasebno, ovde imaš šemu a i čovek sa ovog foruma msolajic se bavi time


SCART_cable_with_LCD_Fix.png
 
A500 nema bateriju, A500+ ima. mozda imas ono prosirenje RAM sa satom, ono bi onda imalo isto.

taj monitor izgleda ima samo S-VIDEO ulaz, pa bi ti trebalo malo prepravki na strani Amige. Mislim da se moze hakovati onaj RF modulator A520 za to.

edit:
http://members.iinet.net.au/~davem2/overclock/A520.html
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovorima!
Ako neko ima visak napajanje za A500 nek mi posalje pm

Sto se baterije tice mozda je i nema, nisam siguran, danas sam preuzeo paket u gepeku mi je Amiga.
Nadam se da cu je zateci u istom kad mi se zavrsi smena :d


@ ripkid

Monitor nazalost nema SCART
Commodore_1802_tall_connectors_www.pcbonto.hu.jpg
Ovako izgledaju svi ulazi koje monitor ima

@ orange47

Nisam dobio ni taj RF modulator, mislio sam na standardni RF izlaz sto A500 ima
 
A500 nema rf izlazuopste.Ima monohrom kompozitni cicnc na sebi pored video prikljucka. Za rf ti treba nekirf modulator poput tog orginalnog a520.Amigina napajanja imas u dve varijante sa trafooom i klasicne svicere poput onih iz PC-a.Licno zastare uredjaje vise volim tu transformator klasikuzamenim elektrolite novim nekim kvalitetnijim ivozi. Kada sam imao a1200 koristio sam AT napajanje od PC-a posto amigino nije imalo dovoljno snage da tera amigu sa prosirenjima.ATX ce ti raditi normalno ,ali izbegavaj one kineske varijante jeftinih napajanja sto polovinu zastita nemaju unutra. Najveci ti je problem nabaviti onaj amigin cetvrtasti power konektor. Mislim da je isti korisceni za C128 . Licno tu ne bih bas nesto izmisljao i rizikovao amigu losim napajanjem.
 
nema ona RF izlaz bez modulatora, vec samo crnobeli kompozitni i RGB. verovatno moze od RGB da se nabudzi S-Video.
 
@zre

Nisam mislio konkretno scart da koristiš već da preko njega izvučeš composite zasebno (pa i audio) u vidu činča kao što sam napisao i kao što imaš na šemi a scart bi ti ostao svakako ovako i dobro ga je imati jer daje najbolji kvalitet slike u slučaju da želiš da nakačiš Amigu na TV recimo.
Pomenuo sam ovo rešenje jer je najednostavnije i najdostupnije mada je svakako bolje u tvom slučaju koristiti ovaj S-Video (Luma/Chroma) ulaz al ovo je neka netipična varijanta rekao bih, ja je lično nisam vidjao ranije, S-Video obično
ide u vidu malog DIN ulaza. Okreni obrni svakako je kvalitetniji od composite-a.

A što se tiče baterije pomislio sam da si već otvarao kućište i da znaš da ona postoji, pretpostavljam da imaš običnu A500 pa onda samo pogledaj da li baterija postoji na RAM proširenju (onaj otvor dole otvori) pa je skini ako je ima a možda Amiga ni nema proširenje uopšte :(
 
Poslednja izmena:
Amiga bez RF modulatora ima samo monohromatski kompozitni i analogni RGB izlaz. SCART konektor obuhvta i RGB i kompozitne i S-Video (chroma/luma) signale, ali fizičko postojanje tih signala na pinovima zavisi od uređaja do uređaja. Odnosno, dodavanje SCART kabla neće rešiti problem nepostojanja chroma/luma signala, te se na taj način Amiga ne može direktno priključiti na taj monitor (osim ako hoćeš monohromatsku sliku, a to bi bila šteta sa Amigom).

Ovde vidim samo par rešenja za postojeći monitor: ili hakovati A520 modulator da se izvuku chroma i luma signali, ili napraviti sopstveni adapter (pomoću AD724 ili sličnog čipa) za dobijanje chroma i luma signala.

Druga varijanta je da nabaviš drugi monitor (vidi da li možda ima zainteresovanih za razmenu, možda nekom baš odgovara tvoj 1802), ili možda još jednostavnije, nabavka kakvog manjeg LCD televizora sa SCART-om (ne bi trebalo da je više od 40-tak evra) što bi možda bio i najbolji odnos cene i kvaliteta.

Mislim da se mogu rešiti jednog Amiga napajanja, jedino treba da proverim šta je ispravno a šta ne. Ako možeš da sačekaš nedelju-nedelju i po dana dok mi se završi semestar, možemo se čuti.
 
@dejan_osipaonic
Ne znam ni sam zasto ali bio sam ubedjen da A500 ima RF izlaz, kao mali sam video jednu povezanu na tv, ali kao klinac ne pamtis da li je imala dodatak ili se kacila preko scarta :D

@ripkid
Mislim da cu ipak nabaviti zaseban monitor/tv za nju, hteo da nekako napravim elegantnije resenje i koristim taj monitor za c64 i a500 ali avaj

Ipak ima bateriju

FyXtSgC.jpg

Bas je korodirala opasno, ne znam da li moze da se spasi.
Da li zna neko mozda koji je ovo mem upgrade i ima prekidac sa spoljne strane kucista koji prespaja taj JP1

@zzarko
Imenjace, kao sto rekoh izgleda da cu nabaviti neki monitor ili tv.
1802 koristim za c64 i ne bih ga menjao, daje onu pravu retro sliku koju samo crt moze.
Citao sam ovde da ako hocu monitor da trazim neki koji radi i na 15Hz

Mogu, sacekacu, nije problem, taman za to vreme imam vikend da je ocistim jer je prljava haos i retro brightujem.
Nasla mi zena 12% hidrogen sa kojim sam preporodio c64-ku
Hvala ti puno
 
To je proširenje memorije. Može da se izvuče. Baš smo pričali o zameni baterije u jednoj drugoj temi. :) Naravno, ako nije procurela na pločicu.
 
bilo je nekih diskusija oko toga dal je to iscurelo iz baterije baza ili kiselina. mislim da je na kraju ipak ispalo da je baza, pa probaj limunskom kiselinom da operes. u svakom slucaju na kraju ocisti alkoholom.

http://www.amiga.org/forums/showthread.php?t=38667
 
Poslednja izmena:
@zre

Uhh ovo je baš ozbiljan leak, zahvatio je dosta pločicu i kontakte. Uzmi lemilicu ako imaš pa odlemi bateriju a onda dobro očisti sve. Nemoj da vraćaš proširenje nazad u Amigu dok nju prvo ne testiraš da vidiš da li bootuje mada iskren da budem mislim da tom proširenju nema baš spasa i da se mora uzeti novo al kažem najbitnije je da sama Amiga radi.
 
Ma po slici ovo i ne izgleda bas toliko strasno.Treba izvaditi prosirenje i odstraniti tu bateriju.Oprati detaljno prosirenje skinuti i onukoroziju na neiskoriscenim mestima za mmemorijske cipove,za karj lepo sve prebrisati alkoholom. Mozda izvrsiti neko zastitno kalaisanje vodova i trebalo bi da to radi. Ono sto se vidi sa ove slike da je napadnuto je masa plocice tako da tu ima bakra .
 
U procesu sam ciscenja cele Amige
Sad za vikend planiram da zavrsim, ipak necu da poklopac retro bightujem jer ima neki print,
koliko vidim limitirana je serija sto ima taj print pa se bojim da se ne skine.

Cetkica i malo deterdzenta skida prljavstinu fino.

Sto se tastature i donjeg dela kucista to cu prvo dobro da ocistim jer je prljavo do zla boga pa cu sa hidrogenom da povratim staru boju.

Addon karticu cu sutra posle posla da svratim do kolege da mi odlemi bateriju(nikad lemilicu nisam koristio :d), pa cu da je ocistim limunskom kiselinom pa alkoholom.
 

Prilozi

  • IMAG0002[2].jpg
    IMAG0002[2].jpg
    925.1 KB · Pregleda: 94
  • IMAG0004[1].jpg
    IMAG0004[1].jpg
    564.1 KB · Pregleda: 88
  • IMAG0006[1].jpg
    IMAG0006[1].jpg
    604.7 KB · Pregleda: 91
Update,

Uspeo sam da skinem bateriju, kolega me ispalio ali mi je pozajmio lemilicu.
Prilikom ciscenja sam ostetio plocu, deo te plasticne zelene folije se skinuo.
Sta mislite da li uopste da je isprobavam?

Sto se tice Amige, sve je oribano i tasteri su retrobrightovani ali posto nije bilo sunca u nedelju nisu se skroz izbeleli.

Sad samo jos ostaje da se proveri da li je Amiga ispravna :d
 

Prilozi

  • IMAG0011[1].jpg
    IMAG0011[1].jpg
    636.1 KB · Pregleda: 70
  • IMAG0013[1].jpg
    IMAG0013[1].jpg
    604.6 KB · Pregleda: 66
  • IMAG0019[1].jpg
    IMAG0019[1].jpg
    560.5 KB · Pregleda: 65
To zeleno je samo zastitni lak. Operi plocicu akoholom i cetkicom za zube. Ako imas tinol i lemilicu mozes to mesto malo osmirglati sitnom smirglom (vodena 400) i kalaisati to mesto.
Sta jos nisi probao dali radi ,bas imas zivaca :)
 
Pozdrav svima,

Nisam stigao zbog licnih obaveza da stignem da se igram malo sa prijateljicom

Hvala puno Zzarku koji mi je poslao ispravno napajanje a da pritom nije hteo nikakvu kompenzaciju.

Samo da javim da Amiga radi, pustio sam par igara sto sam imao na disketama i nije bilo ni problema sa citanjem diska.

Sad samo jos i neki prikladni monitor/tv da nadjem pa da mogu da je bacim u radnu sobu.

Hvala svima na pomoci i savetima
IMAG0058.jpgIMAG0059.jpg
 
To je Amiga u dezenu (bilo je ukupno 2 dezena) , koja je kostala 100 dem vise od obicne.
 
@Ripkid
Nisam imao herca da isprobam, strahujem da bi sprzilo amigu

@dusxan
Da, to sam kasnije provalio, mozda ce mi znaciti kasnije ako budem resio da trampim za a600 ili 1200
 
Kao od zlata da je.... pa to je skuplje nego originalna cena po kojoj se prodavalo
 
Nazad
Vrh Dno