Šta je novo?

Metro Exodus

Pa treba jedno 150-160k i jos ako dodamo na to neki krsteni TV ili monitor...200k!Ovaj PC gaming je postao hardcore horor!Daleko im lepa kuca!
@

Ja se isto to nadam...60 fps i miran si narednih 5 godina do sledece konzole!

Pa konkretno za metro, 150k ce biti kod nas grafika i procesor :)
 
Ne razumem sta to znaci "postala zapadnjacka" i "pozapadila", posto se vec vise puta potencira? I zasto se to potencira?

Metro Last Light se već bila prozapadila, ili bolje reći prokonzolila. Klaustrofobični knedla u grlu osećaj je nestao, municije na sve strane, da ne moraš razmiljati. Oružja prejaka, previše nabijene akcije i filmskih doživljaja na svakom ćošku koji ubijaju originalni suspenz™, korak više na nekom originalnom kolofdjutiju nego ka originalnom metro-u ili stalkeru. Ok igra, ali to nije bilo to.

Na svu sreću igra ja imala odličnu DLC misiju, Polis Ranger, koji vraća stari osećaj i gameplay, tih sat, sat i po, vrede više nego cela igra :)

To je i glavni razlog za moje izbegavanje preordera za Exodus i čekanja pravih iskustava.
 
Poslednja izmena:
Isti utisak sam imao o Last Light. Odlična igra, ali izgubila je dobar deo atmosfere iz 2033 i više liči na kombinaciju Dooma, Metroa i novijih Wolfensteina. 2033 je čisto zlo, više puta sam se osećao neprijatno od same pomisli da uđem u igru, a kamoli od igranja.

Heck, čak i najbolji GTA ima istočnoevropski šmek. :D
 
Isti komentar bi mogao da potegnes i za TW3 I da su išli više ka mainstream publici... Daleko da će moći da se stavi ME i TW u isti koš, ali mislim da ih taj "slovenski" setting odvaja od ostatka...
OK, za to sto si spomenuo menu nije smetalo (niti sam nešto primetio kao loše), ne igram hc, odigrao sam zbog settinga i priče. Ne verujem da bih jos jedan Metro mogao da svarim da se motam po tunelima...
Ono što još brine, izgleda da je i storytelling lošiji od prva dva dela... To, uz bangavi AI, već može biti veći dealbreak...

+edit
Inače je 4A, kada su radili M2033, imao kao glavnu inspiraciju za level design i mehanike HL I HL2... Tako da ono,gde ces vise "zapadnjačko" od toga...
 
Poslednja izmena:
Po cim su oni skrenuli od knjige a pojurili ka Epik prodavnici da zarade koji dolar vise, necu ni da se mucim da skidam igru kad izadje...
 
Isti komentar bi mogao da potegnes i za TW3 I da su išli više ka mainstream publici... Daleko da će moći da se stavi ME i TW u isti koš, ali mislim da ih taj "slovenski" setting odvaja od ostatka...
OK, za to sto si spomenuo menu nije smetalo (niti sam nešto primetio kao loše), ne igram hc, odigrao sam zbog settinga i priče. Ne verujem da bih jos jedan Metro mogao da svarim da se motam po tunelima...
Ono što još brine, izgleda da je i storytelling lošiji od prva dva dela... To, uz bangavi AI, već može biti veći dealbreak...

+edit
Inače je 4A, kada su radili M2033, imao kao glavnu inspiraciju za level design i mehanike HL I HL2... Tako da ono,gde ces vise "zapadnjačko" od toga...


Nije tu toliko bitan sam level design, da li je igra linearna ili open world. Stalker je recimo bila igra sa velikom hubovima, pa si opet na svakom koraku imao taj klaustrofobični osećaj. U originalnom metrou jednostavno si morao da brineš o municiji, o filterima za masku. Imao si delove koji spuštaju akciju, mogao si šetati pet minuta da ti ništa ne iskoči, ali bi te na prstima držali pomoću zvukova i senki.

U Metro Last Light napraviš pet koraka, naletiš na protivničku bazu, pobiješ ih, napraviš pet koraka iskaču karakondžule, napraviš pet koraka, pa opet baza i zatim neki sinematik ili filmski doživljaj na vozu/čamcu i slično i tako do kraja bez neke preterane brige o inventaru.

O tome pričam. :)
 
Poslednja izmena:
Nije tu toliko bitan sam level design, da li je igra linearna ili open world. Stalker je recimo bila igra sa velikom hubovima, pa si opet na svakom koraku imao taj klaustrofobični osećaj. U originalnom metrou jednostavno si morao da brineš o municiji, o filterima za masku. Imao si delove koji spuštaju akciju, mogao si šetati pet minuta da ti ništa ne iskoči, ali bi te na prstima držali pomoću zvukova i senki.

U Metro Last Light napraviš pet koraka, naletiš na protivničku bazu, pobiješ ih, napraviš pet koraka iskaču karakondžule, napraviš pet koraka, pa opet baza i zatim neki sinematik ili filmski doživljaj na vozu/čamcu i slično i tako do kraja bez neke preterane brige o inventaru.

O tome pričam. :)

Atmosfera, to je najteze postici u jednoj igri jer kroz nju se prozima sve, gameplay, grafika, zvuk, modeli, AI...rasipanje metaka...sve.Na kraju opet sve mora da ima neku koheziju inače je fail...recimo TW3 pojedinačno svaki aspekt je odličan ali u celini...ono kao, pozapadno se oseca... Stalker je tu bio neprevaziđen, taj oseećaj straha, klaustrofobije i osecaja zone... kada padne noć i moraš da uđeš negde... Na kraju i sam gameplay nije bio rpg ali osećaj je bio kao da je rpg, sistem u kojem si postajao jači jer si pronalazio više i otključavao story dalje...
 
Poslednja izmena:
@ rAMA

Stavi u opisu "cork sniffer & hc gamer"... :d

U stvari ono sto zameras i ocekujes je da M:E bude hc suvival shooter... Yeah, ne's je.. taj film gledat'... U tom pogledu je definitivno vise "mainstream", mada sigurno ce biti ranger mode. :) Ali zato ti je tu RE2 remastered.

A ako me pamcenje dobro sluzi, vezano za filtere i ammo, samo kad se stavi na najveci diff je bilo zeznuto i moralo poprilicno da se pazi + je i tamo AI bio twitchy kada se sunjas (sto mi je max islo na onu stvar)...
 
Ja se slažem sa Ramom....a i sa Labellom

Igrao sam Metro jedino zaradi sličnosti sa Stalkero9m,ovaj ću preskočit jer mi vuče na Rage,i to je to....zapadnjačko GOVXX
 
Ne razumem sta to znaci "postala zapadnjacka" i "pozapadila", posto se vec vise puta potencira? I zasto se to potencira?

Zato sto nije vise smestana u ruski metro (da ne kazem kanalizaciju) i zato sto se odvija na povrsini pa vas malo asocira na Fallout igre?

Ako ste gledali onaj gameplay od pre 2 nedelje sa komentarom devova, igra nije full open world, vec vodi kroz 4 veca "huba" tj regije sa razlicitim godisnjim dobima, gde u krajnjem slucaju mozemo da biramo samo u koju regiju cemo prvo da odemo (i to cisto sumnjam jer mislim da ce biti linearna progresija kroz pricu). Ne znam sta je trebalo da urade da ne bude "zapadnjacka", opet da naprave jos jedan "hodnik shooter" u podzemlju?! Realno su deonice vani u prethodnim delovima bile najinteresantije i vukle na istrazivanje...

80-85 (realno i bilo je za ocekivati) govori da je u pitanju odlicna igra (mozda ne vanserijska ili "genre defining") i nesto "nize" ocene "pusi" bas zbog toga sto nema tog zapadnjackog smeka (+ backlash oko ekskluzivnosti) koji odgovara "zapadnjackim" recenzentima, kao i publici.

+edit
jedino sto poprilicno brine (sudeci po vidjenim gameplay klipovima) je kriminalno los AI, koji moze da utice na celokupno iskustvo.

Meni licno kad kazem pozapadila mislim na to da je igra napredovala na svojoj prezentaciji, ne samo vizuelnoj, vec mislim na HUD, oruzja, mehaniku, osecaj u igri...
Recimo u Tormentu mi je bilo retardirano to sto bilo kad mogu naleteti na neprijatelja koji je dosta lvl-a iznad mene i koji ce me odvaliti od batina, pa onda aj jovo nanovo, e sad iako sam tako nesto voleo u Gothic-u, jer onda je najjaci osecaj napredovanja, provalio sam da sam to sve voleo dok sam bio klinac, jer tad sam imao strpljenja, da ucim celu mehaniku igre i da sporo napredujem, dok me sad tako nesto mrzi, zelim da igra bude casual i brza... tako secam se i originalni Stalker i pored odlicne grafike i fenomenalne atmosfere, lutas igrom, ne znas gde ides, sta radis, naletis na radijaciju umres, kad pucas na neprijatelje ako se secam, nemas nacrtan nisan, vec se puca tako sto kao u pravom zivotu nisanis na nisan oruzja, recoil mi je isto bio neigriv, realan i prejak, ja sam ipak vise da igre zadrze samo zabavnu realnost, a ne otezavajucu realnost, koja je nezanimljiva... Recimo nosis dzak od 30 kila, normalno je da ces da kilavis dok to radis, ali ako tako trebas da predjes 100 metra, zar nije bolje da mozes brze da se kreces, nego da kilavis 10 minuta. Ne znam dal me razumete, ali meni su takve neke stvari koje potenciraju evropski timovi samo prava gnjavaza, dok zapadnjaci misle o tome da to treba neko da igra i da to treba da mu bude zabavno i da uziva, a ne da se pati... no kao sto rekoh, svako ima svoj ukus, dok sam bio klinac, voleo sam da se patim sa takvim igrama, ali jednom kad iskusis, sredjenu, polish igru, tesko ti je da se vratis na prevazidjene gameplay koncepte.

Evo najbolji primer je igra ELEX, igra koja je dusevni naslednik Gothica, i ja sam obozavao Gothic dok sam bio klinac, presao sam sva 3 dela, ali u ovom ELEXU sam uvideo kolko je taj gameplay prevazidjen i kolko ja vise niti imam zivaca niti uzivam u takvim igrama, godinama se jednostavno ukusi menjaju.
Ovaj Divine Divinity 2, koji je dobio extra ocene sam vise puta na silu pokusavao da zavolim, nisam uspeo, isto tako i za Baldura, Torment itd... od takvih igra sam najvise Arcanum vario.

Onda recimo, mrzeo sam sve Assassin's Creed-ove, bili su mi uzasno dosadni, pricu i akcenat sam im mrzeo, kao i gameplay, ali zato sad igram Originis, i to je prvi deo koji mi se svideo, konacno su od tog serijala napravili jednu dobru igru, iako je grind do besvesti, barem mozes da se koncetrises na main i poneke sporedne radi lvl-ovanja.
Da ne duzim i da ne idem dalje u off, sve je to subjektivno, ali valjda ste me razumeli na sta mislim kad kazem pozapadilo, i da ne budem pogresno shvacen, ja obozavam igre gde mora da se razmislja i koje su komplexne, ali ako je to dobro izvedeno, kao sto je recimo u XCOM: Enemy Unknown-u.

i da, u Metrou mi je smetalo sto je skoro cela igra u mracnim, klaustofobicnim tunelima, iako je to poenta igre, potrebna je varijacija da igra ne bi smorila posle nekoliko sati, suvise je malo bilo izlazaka na povrsinu.
 
Poslednja izmena:
Nisam probao, ne privlaci me, deluje ko igra za decu, losa ti preporuka ;)
 
Meni licno kad kazem pozapadila mislim na to da je igra napredovala na svojoj prezentaciji, ne samo vizuelnoj, vec mislim na HUD, oruzja, mehaniku, osecaj u igri...
Recimo u Tormentu mi je bilo retardirano to sto bilo kad mogu naleteti na neprijatelja koji je dosta lvl-a iznad mene i koji ce me odvaliti od batina, pa onda aj jovo nanovo, e sad iako sam tako nesto voleo u Gothic-u, jer onda je najjaci osecaj napredovanja, provalio sam da sam to sve voleo dok sam bio klinac, jer tad sam imao strpljenja, da ucim celu mehaniku igre i da sporo napredujem, dok me sad tako nesto mrzi, zelim da igra bude casual i brza... tako secam se i originalni Stalker i pored odlicne grafike i fenomenalne atmosfere, lutas igrom, ne znas gde ides, sta radis, naletis na radijaciju umres, kad pucas na neprijatelje ako se secam, nemas nacrtan nisan, vec se puca tako sto kao u pravom zivotu nisanis na nisan oruzja, recoil mi je isto bio neigriv, realan i prejak, ja sam ipak vise da igre zadrze samo zabavnu realnost, a ne otezavajucu realnost, koja je nezanimljiva... Recimo nosis dzak od 30 kila, normalno je da ces da kilavis dok to radis, ali ako tako trebas da predjes 100 metra, zar nije bolje da mozes brze da se kreces, nego da kilavis 10 minuta. Ne znam dal me razumete, ali meni su takve neke stvari koje potenciraju evropski timovi samo prava gnjavaza, dok zapadnjaci misle o tome da to treba neko da igra i da to treba da mu bude zabavno i da uziva, a ne da se pati... no kao sto rekoh, svako ima svoj ukus, dok sam bio klinac, voleo sam da se patim sa takvim igrama, ali jednom kad iskusis, sredjenu, polish igru, tesko ti je da se vratis na prevazidjene gameplay koncepte.

Evo najbolji primer je igra ELEX, igra koja je dusevni naslednik Gothica, i ja sam obozavao Gothic dok sam bio klinac, presao sam sva 3 dela, ali u ovom ELEXU sam uvideo kolko je taj gameplay prevazidjen i kolko ja vise niti imam zivaca niti uzivam u takvim igrama, godinama se jednostavno ukusi menjaju.
Ovaj Divine Divinity 2, koji je dobio extra ocene sam vise puta na silu pokusavao da zavolim, nisam uspeo, isto tako i za Baldura, Torment itd... od takvih igra sam najvise Arcanum vario.

Onda recimo, mrzeo sam sve Assassin's Creed-ove, bili su mi uzasno dosadni, pricu i akcenat sam im mrzeo, kao i gameplay, ali zato sad igram Originis, i to je prvi deo koji mi se svideo, konacno su od tog serijala napravili jednu dobru igru, iako je grind do besvesti, barem mozes da se koncetrises na main i poneke sporedne radi lvl-ovanja.
Da ne duzim i da ne idem dalje u off, sve je to subjektivno, ali valjda ste me razumeli na sta mislim kad kazem pozapadilo, i da ne budem pogresno shvacen, ja obozavam igre gde mora da se razmislja i koje su komplexne, ali ako je to dobro izvedeno, kao sto je recimo u XCOM: Enemy Unknown-u.

i da, u Metrou mi je smetalo sto je skoro cela igra u mracnim, klaustofobicnim tunelima, iako je to poenta igre, potrebna je varijacija da igra ne bi smorila posle nekoliko sati, suvise je malo bilo izlazaka na povrsinu.

Ukusi se razlikuju... al propustio si mnogo sa takvim ukusom i očekivanjima od igara. Pomenuo si neke od najvećih dragulja gejminga koje ne voliš :) I stare i nove generacije... Assassin's isključujem iz te grupe naravno :D Vrv nema potrebe da pitam dal si igrao Dark Souls recimo. Cenim Far Cry i slično je ono što ti leži... igre koje te drže za ruku od početka do kraja. Waypoint, marker, pretrpan hud, tutorialli na sve strane, jasan cilj i linearan...

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Dark Souls sam probao i odustao posle par sati, jer mislim da je to igra za mazohiste, Counter Strike mi je igra za snajper nub kampere.
Sto se tice najboljih igra svih vremena, po meni:

Half Life 1,2
Max Payne 1,2
Soldier of Fortune 1,2
Fahrenheit/Indigo Prophecy
Heroes 2,3
Diablo 1,2
Deus Ex
Vampire : The Masquerade Bloodlines
Gothic 1,2,3
The Witcher 1,2,3
Resident Evil 4
Far Cry
Mass Effect
GTA 3,4,5
BurnOut 3 Takedown
Syberia 1, 2
Worms 2
XCOM Enemy Unknown
The Vanishing of Ethan Carter
Dear Esther
Vietcong
Mafia
Dead Space 1,2
No one lives Forever 2
Red Alert 2 i Tiberian Sun
Portal 2
Undying
FEAR
Battlefield Bad Company 2
Limbo
Alan Wake
The Walking Dead
Unreal Tournament
Quake 3
Starcraft 2
Sanitarium
Still Life
Call of Cthulhu Dark Corners of the Earth
Commandos
Jazz Jack Rabbit
Vietcong
Red Faction
Tron 2.0
1NSANE
Freedom Fighters
Freelancer
Motocross Maddness
Brothers - A Tale of Two Sons
Sherlock Holmes Crimes and Punishments
PES
Guitar Hero 3
Twisted Metal 2
Roller Coaster Tycoon 2
Tony Hawk's Pro Skater
Tribes: Vengeance
Carmageddon 2
Arcanum
Operation Flashpoint

Naravno neke od ovih igra danas vise ne bih uzivao da igram, kao sto je Operation Flashpoint i Arcanum.
 
Poslednja izmena:
Opet igoritza sa kilometarskim postovima?
 
Pa kako si mogao da ubacis portal 2 bez keca?!

Inace meni je last light bio odlican nastavak na 2033. Igra je mnogo lepse izgledala, imala je po meni lepse odradjen gameplay. Jeste da se kao malo te atmosfere iz hodnika izgubilo, ali mislim da su sasvim lepo odradili svoj posao sa nastavkom. O exodusu necu da pricam dok ne odigram bar nekoliko sati. Slazem se da jedino moze ocajan AI da unakazi osecaj, ali videcemo vec.
 
Jako je nekulturno zezati nekog sto je napisao kilometarski post, a napisao sam ga jer ste vi trazili objasnjenje za moje misljenje.
Posto vidim da vama nista ne pomaze cak ni kad vam se detaljno objasni, od sad necu trositi svoje vreme i energiju da vam objasnjavam svoje misljenje, samo cu napisati tipa Stalker je sr-anje i to je to, sta imam vama da se pravdam zbog misljenja koje imam, ko da ste Vi neki faktor?
Da ste bar civilizovani i kulturni, pa naravno, zato forumi i sluze, ali posto vidim da nisu svi, onda necu dalje da gubim vreme na vas, od sad samo ko mi se lepo obrati moze dobiti objasnjenje za moje misljenje, dovidjenja.
 
Poslednja izmena:
Ni ja se ne slazem sa njegovim misljenjem, ali malo se preteruje. Cim neko odstupa, odmah je etiketiran..
 
^to sto rAMU (rAMU druze moj) povremeno pecnem je vise iz zezanja, i datira jos dok su teme za sport bile dozvoljene (jer je cdRom u dusi samo jos ne zna). Nista vise od saljivog podbadanja, verujem da ne uzima kao zlonamerno.

A sto se Metro igara tice, prvi (originalni) jeste bio vise survival shooter, drugi je bio malo "labaviji" i nisu bili bas namenjeni siroj publici (isto kao i STALKER), odnosno "crowd pleaser" kao sto su recimo FC igre. Ja sam odigrao redux verzije u startu,izbegavao original jer je bio vrlo bagovit, nisam ih odigrao kao sto su bili zamisljeni od devova - na vecoj tezini (sto je dodatno trebalo da doprinese atmosferi). Kao takve su mi odlicno legle i drago mi je sto nisu mainstream.

Cinjenica je da su imali dobar setting i storytelling, sto ujedno sa "rpg elementima" koje su dodali dvojci, je davalo utisak da ih "hodnik shooter" ogranicava da iskoriste pun potencijal IP-a koji imaju u rukama, otuda i ovakav Metro Exodus (i "open world" tj.) sandbox pristup.

Realno pitanje je da li bi publika mogla da svari jos jednu igru smestenu u Metrou, i licnog sam misljenja da su deonice na povrsini bile interesantnije - sto su sada i potegli. Jeste da su odstupili od mozda najveceg aduta (i uzeli vise kreativne slobode/dodatnog odstupanja od settinga romana Glukovskog) koji su imali, ali mislim da su svesno isli na to i da je igra vec zamisljena sa nastavkom i vise "rpg".
Tu se sa kolegom ramom u potpunosti slazem.

Po onome sto sam video, veci je problem sto su sandbox regije u koje vas "bacaju" velike ali ogranicene za eksploraciju (nacickano cudovistima) i sto se prakticno isprazni ceo (i onako oskudan) inventar zarad malo resursa - eksploracija nije "pozeljna" tj nagradjujuca kao sto je recimo u kecu bio slucaj (gde se stealth nagradjuje tj preferira).
Prica je isto losija, izbacili su natprirodne elemente iz keca i dvojke, i kao sto rekoh AI je vrlo los + hitbox tj hit detection im je ocajan...

Ostaje jos malo da slegnu utisci, deluje da je dobra igra (ne i vanserijska) ali verovatno nije ono sto smo kao fanovi keca i dvojke ocekivali...
 
Poslednja izmena:
4K Ultra, nista posebno sto se tice grafike rekao bih da je za nijansu bolja od LL.
Igra mi dosta vise lici na LL nego 2033 po gameplay-u sto se meni licno svidja, subjektivno iskustvo i misljenje LL > 2033.
 

Prilozi

  • 20190215104923_1.jpg
    20190215104923_1.jpg
    1,018.2 KB · Pregleda: 148
  • 20190215104946_1.jpg
    20190215104946_1.jpg
    1,022.1 KB · Pregleda: 125
  • 20190215105224_1.jpg
    20190215105224_1.jpg
    993.5 KB · Pregleda: 117
  • 20190215104953_1.jpg
    20190215104953_1.jpg
    1,023.8 KB · Pregleda: 114
AKo ne bude kalustrofobije i nedostatka resursa, ako karakondzule budu izletale po sablonu i u ustaljenom ritmu deonica onda je to samo jos jedan farcray....zaobicicu u tom slucaju jer stvarno bi se osecao potcenjeno da igram horor igru u kojoj nema horora...
 
Sa jednog drugog foruma ...

Da nije bila kakva žurba? :D

MQuTVSJ.jpg
 
Ova snajka će biti dosadnija od Alyx iz HL2
 
Ova snajka će biti dosadnija od Alyx iz HL2

alUN2n2.jpg
 
Nemoj da te moderatori vide da to pitas, brisu postove i kad smeju i kad ne smeju :d
Inace ako je sudeci po RE2, jedno nedelju dana.
 


GGMan seal of approval...
Ali potvrdjuje kao sto i drugi recenzenti spominju, nije bez problema.


@exste
Ima Metro feel, ali nije taj Metro kojeg se secas iz keca... Ima par klaustrofobicnih sekcija na prvoj mapi (prvih ~3/4h), i tu prilicno podseca na STALKER-a, ali ceo setting/atmosfera je vise kao ruski post-apokalipticni safari...

Trigerovanje retardiranog AI-a (sto mozes da eksploatises, jer se vracaju nazad kada predjes nevidiljivu liniju) i los hit detection mi bas zapada za oko, nadam se da ce to da ispeglaju. Takodje na otvorenom sigurno ne ostavlja isti utisak kao kada si bio zakljucan sa karakondzulama u klaustrofobicnim tunelima kao sto je onaj library level iz keca...

Ispraticu sigurno vesti i verovatno kupujem za PS4 na nekom vecem popustu ili na Steam-u dogodine...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno