Šta je novo?

Metro Exodus

Valve je krajem prošle decenije spasio gejming industriju.

Počevši od toga da je prvi uspešno promovisao servis koji je nudio više komfora od piraterije. Pre steam-a je vladao period kada je komfornije bilo skinuti piratsku igru, nego otići u radnju, kupiti cd i zatim držati taj cd u čitaču da bi mogao da pokreneš igru. Ponudili su "one click" download, automatska ažuriranja u pozadini i integrisanu online zajednicu. Pa ni sam pojam akcija nije postojao u ovom obimu pre njih, pogotovo ne na našem "tržištu".

I ono što je najbitnije ponudili prostor manjim igračima da izbace bisere koji su zaista i vratili gejming industriju na kolosek negirajući viđenje najvećih izdavača da prosečan igrač želi da igra isključivo 7-77 akcione avanture iz trećeg lica kamere sa ramena ili novi kolovdjuti (ovo se nije promenilo ni danas kod tih najvećih, osim što je reč politički korektna ubačena u jednačinu). Što je rezultiralo vraćanjem nekih zaboravljenih i izumrelih žanrove u godinama koje su prethodile, upravo od tih manjih razvojnih timova i studija koje je promovisao valve na svojoj distribuciji.

Ali taj valve više nije ovaj valve. Pretvorili su se u birokratski aparat koji više ne gura inovacije, već služi isključivo da se živi od tuđih 30% i loot box-ova. I ovakav Netflix je trenutno institucija za njih :)

Tako da ih je zaista i potrebno prodrmati. Pri tome monopol nikada nije doneo ništa dobro, pogotovo ako ne gura inovacije. ;)

Upravo to vidjenje da je Valve neki mesija i spasilac je ono sto je ponelo gomilu elitista da propoveda to jevandjelje iako je taj isti Valve bio korporativna masinerija tad kao i sad, samo su trendovi bili drugaciji. To sto je omogucio izdavanje gomile nezavisnih igara bez ikakve moderacije je dovelo do te deponije (trash) igara i prilike da svako omasti brk i zaradi kroz Valve, kao i onomad propovedanje o Kickstarter, Early access i ostalim izrodima koji su doveli do ovog stanja gejming industrije. Da ne spominjemo lootboxove i ostale kockarske mehanike jer daleko da je Valve bio gadljiv na to, cim se ukazala prilika za sesire i ostale iteme, eto i trgovine sa istima, marketa i jedne nove dimenzije samog pogleda na igre. A da na spominjemo i onaj ocajnicki pokusaj guranja svojih Steam masina kao pokusaja da osposobe svoj konzolni ekosistem, samo sto su kasno skapirali da PC master race ne funkcionise tako, pa je projekat ubrzo i propao, ukljucujuci i svoj zbudzeni OS.

Elem, taj divni Valve je za mene postojao do neke 2008, onog momenta kad su prestali da budu developer spostvene fransize i jedan digitalni market koji je podilazio svakakvim (losim trendovima), prestali su i najmanje da me zanimaju. Da ne bude zabune, ni ovaj isti Epic koji (kasno) krece istim stopama da preuzima PC trziste me vise odavno ne interesuje jer su svoje fransize prokockali (UT, Unreal) i sad pored ovolikog bogatstva nemaju ni najmanju nameru da se osvrcu na njih.
 
Valve je krajem prošle decenije spasio gejming industriju.

Počevši od toga da je prvi uspešno promovisao servis koji je nudio više komfora od piraterije. Pre steam-a je vladao period kada je komfornije bilo skinuti piratsku igru, nego otići u radnju, kupiti cd i zatim držati taj cd u čitaču da bi mogao da pokreneš igru. Ponudili su "one click" download, automatska ažuriranja u pozadini i integrisanu online zajednicu. Pa ni sam pojam akcija nije postojao u ovom obimu pre njih, pogotovo ne na našem "tržištu".

I ono što je najbitnije ponudili prostor manjim igračima da izbace bisere koji su zaista i vratili gejming industriju na kolosek negirajući viđenje najvećih izdavača da prosečan igrač želi da igra isključivo 7-77 akcione avanture iz trećeg lica kamere sa ramena ili novi kolovdjuti (ovo se nije promenilo ni danas kod tih najvećih, osim što je reč politički korektna ubačena u jednačinu). Što je rezultiralo vraćanjem nekih zaboravljenih i izumrelih žanrove u godinama koje su prethodile, upravo od tih manjih razvojnih timova i studija koje je promovisao valve na svojoj distribuciji.

Ali taj valve više nije ovaj valve. Pretvorili su se u birokratski aparat koji više ne gura inovacije, već služi isključivo da se živi od tuđih 30% i loot box-ova. I ovakav Netflix je trenutno institucija za njih :)

Tako da ih je zaista i potrebno prodrmati. Pri tome monopol nikada nije doneo ništa dobro, pogotovo ako ne gura inovacije. ;)

+1

Slazem se sa svim navedenim, ali... Valve je toliko veliki i "samodovoljan" da je pitanje da li i koliko druge platforme mogu da ih ugroze, pre svega zbog infrastrukture koju (si naveo da) Valve ima, kao i mamutskog broja korisnika...

Mislim da vise DeepSilver/4A vise sebi puca u nogu ne objavljujuci na Steam-u nego sto time misle da ce imati vise profita.

Svaki izdavac sad ima svoj neki servis.. ne znam ali ne volim u kompu i da imam Uplay, Epic Store , Origin i Steam... Prvo me je hardverska zahtevnost odbila od kupovine a sad jos ova vest da nema za Steam, mislim da sam dobro uradio sto sam preorder PS4 verziju, pa nek se i vuce u 30 frejma :p

Realno, i meni je cimanje i dokhurcilo mi je da vidim jos jednu radnju sa svojom "prodavnicom" i servisom.
Iako verovatno imam 60% igara na Steamu, 40% na GOG-u (i 10ak naslova na Originu) iskreno bi mi dojadilo da imam jos koji klijent/servis za igre na PC-u... Da mogu najradije bih imao sve na GoG-u zbog dugotrajnijeg podrske i osposobljavanja starijih naslova za nove sisteme...

Vise sam se naigrao od kada sam presao medj' "konzolnu seljadiju" i realno je dosta lezernije tj "igranje radi igranja"... Manje me boli glava za podesavanja, "metnem i igram" kad mi se "mece i igra"... :d

Dace dogodine sledeca generacija konzola backwards compatibility i vece rezolucije kao i i fps, tako da verujem da cemo sve ove naslove iz 2019. moci da obrnemo kao i "cork sniffer PCMR"... :d
 
Poslednja izmena:
Sve je to lepo, ali druge igre na Epic Games-u su standardnih 60 dolara, poput Division 2, Darksiders 3 itd...ovo su stavili 50$ samo zato sto su povukli sa Steama mnogo posle pocetka prodaje, pa da ispadne da su satro povukli da bi mi dobili jeftinije igru, a ne da bi oni vise zaradili(88%, umesto 70-80%).
Malo bzvz potez, jer ako si se nesto dogovorio, ispustuj, nije im steam promenio uslove, pa da odjednom odustanu, a ko zna koliko ih je i sam Steam pogurao.
Daleko od toga da im je potreban Steam posle ovolikog hajpa, ali malo bzvz da u sred realizacije, ti promenis uslove.

Pored toga, slazem se da je 30% za neradjenje skoro nicega, suluda cifra i podrzavam da se developerima zapravo da sto veca cifra.

Da li ce sada oni sa standardnim verzijama, moci da kupe dodatno DLC-jeve i ostale stvari?
Pise da ce dobiti, ali ne pise da li ce moci da se dokupi, vec ces moci samo da dobijes ono sto si vec platio?

I zasto sada ne mogu da kupim igru na EpicGames?
Kada se loginujem sa mojim accountom, stoji samo loading na cenama, a dok se ne loginujem, stoji 50 i 75$.
 

Prilozi

  • 12345.PNG
    12345.PNG
    61.1 KB · Pregleda: 113
Poslednja izmena:
Inace sto se tice cena za epic game store

The Standard Edition is priced at $49.99 in North America, £49.99 in the UK and €59.99 in most other European counties (further regional pricing may vary).
The Gold Edition is priced at $74.99 in North America, £69.99 in the UK and €84.99 in most other European counties (further regional pricing may vary).

Igra je takodje timed exclusive - 2020 bi trebala da se vrati na Steam store...

Toliko o Epic-ovoj revoluciji. Cista fragmentacija trzista i nista vise.
Ne mogu da pariraju Steam-ovom katalogu, klijent je bedan (realno i GoG/Originov ga sije) - ako nista drugo makar su mogli da ponude bolje usluge i produkt (ili cene) kojim ce biti konkurentniji... Ovako samo pokusavaju da kupe sebi "spotlight" na trzistu i nude apsolutno inferiornije usluge a pritom prisiljavaju ovakvim potezima igrace da kupe igru u njihovoj prodavnici ili da ignorisu godinu dana... Sta mislite kako ce to da prodje kod PC gamera?

Verujem da od backlash-a kasnije nece biti svejedno ni ostalim devovima da se odluce na isti potez, ma koliko god kesa Epic nudio.

Da se ne lazemo, Valve ce i dalje da drzi primat na trzistu a Epic ce ovakvim potezima samo jos vise pucati sebi u noge. Bolje da novac investiraju u infrastrukturu i pruzanju boljih usluga, pa i u studije odnosno svoje "AAA" igre nego na ovakve ekskluzive...

PS
Bilo je price da uz pre-order boxed Aurora verzije idu steam kljucevi, hoce li se toga posle pridrzavati ostaje da se vidi...
 
Eo toliko pljujete po Steamu,a upravo vam se Epic popišo po glavama :p

Znači mi Yuropljani smo kužni,i treba punu cenu da platimo....toliko o kick ass Valvetu
 
Koliko vidim od nas iz Srbije traži 49 usd.
 
Samo da razjasnimo na stimu nece se prodavati metro nego na ovaj drugi?

Poslato sa RNE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Koliko vidim od nas iz Srbije traži 49 usd.

Ja sam u AT, naterao si me da instaliram klijent... Just to prove my point... I tek mi sada nije nista jasno... xD

Epic LoL.jpg

+edit

Nebitno, region bio podesen na Indiju, verujem da rodjak nece da se ljuti kada vratim na AT... :)

Inace sada je "ok", 59.99 evropskih novcanica za standard, 84.99e za gold... Toliko o fer cenovnoj politici. Mozda ce devovi da dobiju vise ali ja ovde nista ne vidim kao neku prednost za igrace/kupce.

I da, slazem se sa bahamudom - Epic se ovim po**ao po igracim i ovo sto rade sa ekskluzivama moze samo jos vise da steti i nama i devovima. Radije ce ljudi da bojkotuju godinu dana nego da se cimaju sa jos jednim servisom. Ko ima povecu biblioteku na Steamu (uz Gog i Origin) ne vidim zasto bi uopste jos dodatno delio kolekciju, umesto da saceka jednu godinu... Ili jos bolje da odigra narodnu verziju.

Na kraju ce to da utice na krajnju prodaju kao i reputaciju 4A dev studija pa i buducnost same fransize. Trazili su "bobana" sa ovim, dobice ga uz repete kao i sam Epic.

Slicnu pricu je imao SE/TR sa M$-om, samo ne ovoliko ljigavo povlacenje 2 nedelje pred launch, pa su se bas fino proveli na kraju.
 
Poslednja izmena:
Teško, već milioni imaju instaliran epic launcher zbog Fortnite-a (mislim da trenutno probijaju preko 8 miliona istovremeno ulogovanih igrača na svim platformama i 200 miliona profila), čak imam osećaj da je kod mlađih generacija zastupljeniji epic launcher od steam-a, baš zbog istog :d

A i te generacije će uskoro da porastu i poguraju industriju prema svojim navikama ;)

Ne vidim ništa loše u tome što se prodavnica koja nudi bolje uslove izdavačima ima mogućnost da dobije rat, pogotovo ako se drugi ne prilagode tržišnoj trci.

Isto tako ne sećaj se da su oni koji ovde najviše kukaju zbog ove "ekskluzivnosti", kukali oko igara koje su recimo ekskluzivne na Steam-u, Originu, PSN-u, itd... :)
 
Da, radili su to i drugi - Origin/EA npr sa ME3 i DS3 mi padaju na pamet kao prvi. Skoro i Sony za PS sa RDR online-om koji je ionako puko u startu jer nije GTA...
Ali ovde pricamo o povlacenju igre, koja je bila dostupna na svim platformama za PC i pretvaranju iste u ekskluzivu na godinu dana 2 nedelje pred izlazak.

Balavurdija igra Fortnite za dz, da li ocekujes da se velika vecina njih ispruzi za Metro, odnosno da li takvu "gejmersku" populaciju interesuje Metro? Budimo realni nece sigurno ni upola prodatih kopija kao sto bi imali na Steam-u... Mozda je 4A zaradio kesa od tog dila sa Epic-om (i obezbedio se za nastavak) ali generalno na duze staze je izvukao "kraceg"...

Ne bi bio problem zdrava konkurencija tj u celoj prici da Epic ponudi celokupno bolji klijent/podrsku i pre svega cene za igre pa da sami odlucimo da li uzeti kod njih ili ne, a ne na ovaj nacin gde ti ne ostavljaju izbor, odnosno sklope dogovor i povuku igru sa drugih naslova. Nemam nista protiv toga da imaju svoje ekskluzive koje "sabijaju" i zbog kojih bih se odlucio za klijent - ovako samo antagonizuju sebe kao i igre/devove koji se odluce na takav deal sa njima.


Ne razumem sta hoces da kazes za Sony/PSN?
Ako oduvek guraju pricu sa svojim ekskluzivama koje su njihovi studiji stvorili, a pritom imas i ponudu drugih naslova sa PC-a na PSN prodavnici - znaci da imas mogucnost izbora da li zelis da uzmes konzolu ili ne kako bi odigrao te naslove? Isto vazi i za MS/Xbox i EA/Origin, kao i Nintendo naravno...

Btw imam i duplih naslova na Steam-u i PSN-u, kao i cross-platform naslova samo na PSN, jer su jednostavno cene bile povoljnije... (recimo TW3 imam na GoG-u i PSN-u...jer su cene bile ok i zeleo sam da podrzim CDPR)

+edit
Cela problematika ovoga sto ovo vrlo lako moze da preraste u negativan trend "vremenski ogranicenih ekskluziva" gde ce igraci da prodju najgore ali sumnjam da ce i dev studiji da prodju bolje na duze staze.
Steam je previse velik da bi tako nesto uticalo na njega, moze da priusti sebi luksuz ovakvih ispada ili mogu da se prilagode (i ponude nesto bolje uslove) koje ce opet da pokopaju Epic, either way dok se to ne iskristalizuje igraci ce da ga "duvaju". (izvinjavam se na recniku)
 
Poslednja izmena:
Teško, već milioni imaju instaliran epic launcher zbog Fortnite-a (mislim da trenutno probijaju preko 8 miliona istovremeno ulogovanih igrača na svim platformama i 200 miliona profila), čak imam osećaj da je kod mlađih generacija zastupljeniji epic launcher od steam-a, baš zbog istog :d

Ja imam Epic launcher vec dve godine instaliran, ali ne zbog neke igre nego totally free Unreal Engine-a... na stranu gomila free asseta koje su dali artistima.

Tako da sam vrlo pristrasan sto se tice Epica i jednostavno mi njihov launcher ne smeta ni najmanje. Jer donosi lebac. :)
 
A bas sam planirao da napravim izuzetak i da pored brdo igara na listi uzmem novi metro malo pred ili odmah po izlasku, ali me sad cela ova prica stopirala... Mislio da uzmem u nekoj prodavnici, npr cdkeys, pa ubacim u steam i udri, ali sada da se saltam na epic, pa ko zna sta i kako posle, bas smara.
 
Ne razumem sto dramite oko vise komada platformi na kompu?
Ajd da traze hleba pa ok... disablovani u startup-u, kada treba pokrenes ga i cao.
Nebitno kako je instalirana igra, svakako ce ti zauzeti mesta na hdd kojeg danas svi imamo na pretek.
Kao i komunukacija, ne znam nikog da koristi platforme za istu, svi smo odavno da discord, ts i sl...
Svakako odavno postoji vise njih i da su ranije krenuli sa ovakvom taktikom, verovatno bi imali bolji steam nego danas tj jeftiniji.

Sent from my BLN-L21 using Tapatalk
 
Jer je Epic-ov klijent kao platforma krs, podrska ne postoji vec ljudi koriste Steam da postave pitanja i rese probleme sa igrama -> primer za Subnauticu. Pogledaj im samo front page store-a, sinoc sam upalio ono je smejurija, ne postoji search bar, back dugme (kada udje na stranicu za info o igri) me vraca na pocetak store-a sto znaci moram opet da skrolujem dole... Doduse ruku na srce celih 10ak igra imaju tako da nije ni strasno.

Jer je igra najavljena i pre-order postojao za Steam da bi je povukli 2 nedelje pred izlazak.

Jer ovo sto rade nije zdrava konkurencija vec obicna segmentacija trzista koje samo steti kako dev studiju, tako i prodavcu i kupcu - da su hteli mogli su da ponude povoljnije cene i mogucnost izbora novcanikom i boljom uslugom a ne da primoravaju da kupimo samo kod njih. Velika je verovatnoca da ce ljudi iz principa da ignorisu Metro dok je u ponudi na Epic storu samo zbog ovakvog funjarskog poteza i kupe (ako bude interesa) tek za godinu dana kada se ponovo pojavi na Steamu, pri cemu ce prodaja sigurno biti manja kada sav hajp slegne.

Epic se busao u grudi kako ce biti konkurecija Steam-u/Valve-u sto uopste nije slucaj (koliko vidimo), mozda devovi imaju povoljnije uslove ali kod Valve-a (koji stoji da je alav) su igraci/kupci i dalje na prvom mestu. Valve koliko-toliko slusa zajednicu/korisnike i pegla situaciju sa svojim klijentom i podrskom, Epic nista nije menjao kod klijenta poslednjih godinu dana (tako mi burazer kaze jer drlja Fortnite) iako ima ogromnih primedbi na isti.
Ovo sto Epic radi sa ekskluzivama, moze itekako da preraste u novi trend sto ce na kraju da steti PC publici kao i zaradi dev studija. Konzolasi jos mogu da prodju i najbole sa sledecom generacijom konzola...
 
Poslednja izmena:
Nemaju Linux podrsku ? Next
 
Bas sad proverio, u podesavanjima na epic games mi stoji Srbija, a cena izrazena u dolarima, $50 obicno $75 gold izdanje, tako da ako budem kupovao, sigurno necu nista menjati :D
 
Ili sacekas dogodine i da ih Valve rebne na Steamu sa nekim snizenjem od -75%...
 
To šta kaže duke,al poanta je šta su nas Yuropljane gurnuli na 3. tir....šta smo mi bogatuni??
 
Eto par stvari koje bi Ubisoft mogao da nauči i primeni umesto što štancuje FC 3 sa drugačijim skinovima.
 
Tesko, dokle god chartovi sa profitom rastu i igraci su spremni da podrze njihovu Ubi-game formulu, tesko da ce da se desi.
 
unknown.jpg

nuff said...

Btw. Glukovski(autor Metro knjiga) je susta suprotnost Sapkovskom i vrlo dobro razume znacaj igracke industrije za svoje knjige (i vrlo kooperativan je bio sa 4A studiom kao i diskusijama sa igracima)
 
Poslednja izmena:
Auh,ovo se ceka!!!!

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
^ Epic i Deep Silver apsolutno zasluzuju to sto im se servira...

Niko ti ne brani da pazaris kod Epica i time podrzis takvu (buducu) praksu.
Ali pre ce biti da ces sacekati da probiju Denuvo, sto zaista se nadam da nece u narednih godinu dana, cisto da bi videli detalje o prodaji kod Epic-a...
 
Ne moze da se nadje za manje od 50$ ?
 
Ja cu najverovatnije da pazarim za PS i to kada padne cena tokom/posle leta.

A kolegama na forumu sto Epic nije problem, da li su odradili pre-order ili planiraju da odigraju kada probiju zastitu? Cisto da vidimo gde smo...
 
Niko ti ne brani da pazaris kod Epica i time podrzis takvu (buducu) praksu.

Ako je praksa da mi je igra 10$ jeftinija i da debela svinja koja 15 godina nije napravila ništa ne ošiša tvorca igre za 30% meni je to OK. A usput na svakih 15 dana dobijem dobru igru za džabe. Epic je tek otvorio radnju, treba im dati vremena, imaju oni love da srede sve kako treba. A što se tiče Denuva i ja se nadam da ga neće probiti sledećih godinu dana, da vidimo koliko je čvrst karakter ovima što tvrde da će čekati godinu dana na Steam release.
 
Uradio sam pre-order na steam-u 7 dana prije nego sto ce igra preci na E-pig store, koliko razumijem igrati cu normalno preko steam-a i da ce nadolazeci DLC-ovi biti dostupni za kupovinu.
 
Nazad
Vrh Dno