Šta je novo?

Metro Exodus

Kreni da igraš enchanted verziju pa ćeš videti sam. Ovako ne vredi.

Ovako je kao pričati ljudima koju razliku pravi HDR (a baš ovde ćeš sve videti u kombinaciji sa HDR na oledu, što ne može da se vidi na yt) , koju razliku prave 120/144Hz, koju razliku pravi gsync, itd... Koju razliku pravi VR, pogotovo kod njave 😋

Ne vredi dok se ne isproba :)
 
Igrao sam obe presto I 2033 I LL samo nisam exodus presao to cu Jos malo da predjem
 
Kreni da igraš enchanted verziju pa ćeš videti sam. Ovako ne vredi.

Ovako je kao pričati ljudima koju razliku pravi HDR (a baš ovde ćeš sve videti u kombinaciji sa HDR na oledu, što ne može da se vidi na yt) , koju razliku prave 120/144Hz, koju razliku pravi gsync, itd... Koju razliku pravi VR, pogotovo kod njave 😋

Ne vredi dok se ne isproba :)
Hdr ne radi sa RT-om i dalje kako treba, pa ne znam sta si ti tacno video u enhanced sa rt-om i hdrom...?

Sustina je da realnije osvetljenje ne znaci nuzno i bolje osvetljenje u igri.
U enhanced igri na vecini mesta gde je ranije morala, sada ne mora lampa, izgubila je dosta horror smeka.
Mozda da je otpocetka igra napravljena samo sa RT, pa da je i arhitektura tome prilagodjena, a ovako previse nekih novih izvora svetla ima i samim tim se previse menja atmosfera igre.
 
Poslednja izmena:
Jel vi uopste igrate ovu igru ili samo komentarisete tek onako ? Ne napadam nego me zanima da li sam ja u pitanju jer meni ovo izgleda odlicno u mracnim delovima, cak i previse jer se negde slabije vidi zbog prelamanja svetlosti .
 
Hdr ne radi sa RT-om i dalje kako treba, pa ne znam sta si ti tacno video u enhanced sa rt-om i hdrom...?

Sustina je da realnije osvetljenje ne znaci nuzno i bolje osvetljenje u igri.
U enhanced igri na vecini mesta gde je ranije morala, sada ne mora lampa, izgubila je dosta horror smeka.
Mozda da je otpocetka igra napravljena samo sa RT, pa da je i arhitektura tome prilagodjena, a ovako previse nekih novih izvora svetla ima i samim tim se previse menja atmosfera igre.
Sredili su prekjuče HDR u hotfixu, nema više ghostinga. Igrajte :)
 
HDR je imao problem sa DLSS-om i pravio je ghosting, da to su sredili
Ali ostaje (makar kod mene) problem da kada se ukljuci HDR, igra ima promasenu gammu i sve bude presvetlo. To se resava ili u options/gamma ili se podesi u nv control panelu. Moze i editovanjem nekog ini fajla ali me mrzelo to da radim. Pa sam samo povukao gamma slider u opcijama igre skroz u levo.
 
Nemojte samo o tome kako je RT neprimetan i sminka, to je bukvalno samo trenutno/privremeno stanje. Dovoljno je samo pogledati bilo koju scenu u UE4 gde je u podesavanjima ukljucen/iskljucen GI Ray Tracing, AO, Refleksije, Refrakcije...
Razlika je nebo i zemnja, a samo je pitanje dana kada ce hardware moci sve to adekvatno i da izgura pa ce i razlike biti mnogo primetnije.
 
Nije neprimatan ali trenutno nije dovoljno mainstream niti hardver dovoljno potentan da to moze da izgura kako treba a da jos uvek ne moras da izvalis pozamasnu sumu kako ne bi imao veci udar na performanse...
Sada je bukvalno sa Ampere, posle Turinga, izasao iz alfe u beta fazu... Kada bude postao mainstream, da i xx60 serija GPU moze da vozi naslove (bez veceg udara na performanse) koji imaju punu RTX implenetaciju, pri cemu ne mislim na par godisnjih ekskluziva koje nVidia i dalje mora da kesira, onda mozemo da pricamo o RTX-u i DLSS-u...

I ono sto @Gdin_M rece previse isforsirano deluje i u nekim momentima vestacki deluje, jer previse zele da stave u prvi plan RTRT tech, sto u kranjem slucaju utice na finalnu umetnicku viziju.
Meni iskreno neke scene iz non-EE verzije deluju bolje (mracnije i tmurnije sto doprinosi bolje settingu, kao i modeli likova koji ne deluju "spaljeno")

I na tome se svodi cela prica...
 
Jel vi uopste igrate ovu igru ili samo komentarisete tek onako ? Ne napadam nego me zanima da li sam ja u pitanju jer meni ovo izgleda odlicno u mracnim delovima, cak i previse jer se negde slabije vidi zbog prelamanja svetlosti .
Izgleda dobro negde gde je bas skroz mracno i zatvoreno, ali je dosta mesta sada dobilo ispran i previse osveljen izgled.
 

Prilozi

  • 20210513_165011.jpg
    20210513_165011.jpg
    83.7 KB · Pregleda: 186
Pustih da se skida lagano, taman da krenem ispocetka. Ovo mi je jedna od igara koja mi nije legla na prvu, a jedna je od najboljih u poslednje vreme... valjda joj nisam dao pravu sansu. Taman mi se poklopila ova unapredjena edicija. :)
 
Pustih da se skida lagano, taman da krenem ispocetka. Ovo mi je jedna od igara koja mi nije legla na prvu, a jedna je od najboljih u poslednje vreme... valjda joj nisam dao pravu sansu. Taman mi se poklopila ova unapredjena edicija. :)
Ja prethodne dve uopšte nisam mogao igrati, odbojne mi bile, nešto im je nedostajalo, iako su mi knjige bile ok...
Verovatno ću probati ovu poslednju...
 
Od kako sam omatorio, igram samo ono što me vuče. Nemam ni želje ni vremena da se 'silim'... a komp nikada jači. Šta ti je život. :)
Igrao sam 8h recimo, nije da nisam ni probao, ali nekako mi je radnja bila previše statička. Dosta se vremena provede u nekim okruženjima, preprečiš ih unakrst 50x. A ne volim da otaljam... i eto. Tu mi je npr. Fallout 4 bio pun pogodak, 2x sam prelazio, naročito GOTY. Pišem utiske, kada ih nakupim. :)
 
HDR ON i HDR OFF, pro mode kamere, fiksirana podesavanja.
 

Prilozi

  • 20210513_170644.jpg
    20210513_170644.jpg
    313.7 KB · Pregleda: 141
  • 20210513_170913.jpg
    20210513_170913.jpg
    301.5 KB · Pregleda: 133
+1 za OFF :D
 
Ja prethodne dve uopšte nisam mogao igrati, odbojne mi bile, nešto im je nedostajalo, iako su mi knjige bile ok...
Verovatno ću probati ovu poslednju...
Meni su prve dve bile bolje od exodus iako sam i exodus presao 3-4x , kada bi odradili neki remaster prve dve igre sa rt senkama mozda bi ispalo top . Nego mozda ti se i svidi exodus jer nije bas kao prve dve igre.
 
Da li se desava jos nekome bug da mu u nekom trenutku samo sve postane zeleno? Moram da izadjem i udjem u igru posle toga.
 

Prilozi

  • 20210513_173759.jpg
    20210513_173759.jpg
    495.4 KB · Pregleda: 118
  • 20210513_174006.jpg
    20210513_174006.jpg
    573.7 KB · Pregleda: 124
Nisam imao taj bug

A ono gore za HDR, ne moze dobro da izgleda bez da se spusti gamma u igri. Ja sam i monitor brightness morao da ubijem jer pozadinsko osvetljenje blesti iz monitora, crne skoro i da nema. (ovaj monitor na kom igram ima shit HDR)
 
Nije do game, na oledu izgleda ocajno kakvu god gamu da namestis, kao i HDR u mnogim drugim igrama, prosto ne valja.
 
Ok, nisam probao na mom oled TV-u. Inace mi je HDR u windowsu samo glavobolja...
Zavrsih, sve u svemu dobra igra na kraju.

Velika je steta po meni sto je glavni lik nem, a mnogo su ulozili u pricu, dijaloge i motion capture za sve likove sa kojima putujes. I oni onda pricaju sa tobom dok ih ti maksimalno kuliras sve vreme:D Prica je predvidiva u sustini, ali je imalo dosta toga zanimljivog. Mape su sve bile razlicite i unikatne na svoj nacin. Jbt onaj putrid tunnel, bogami jedva sam izdrzao da ne bacim peglu od onih ljiga:D
 
Poslednja izmena:
Evo manje recenzije posle odigrane igre i oba DLC-a.

Igru sam igrao na 4K TV, 6800XT, 3600 OC 4.3ghz i 16gb RAM 3200mhz CL 16.

Pošto se dobija i Enchanced verzija, probao sam nju prvo. Nije mi se svidela zbog RT i performansi koje skida a imam non RTX kartu a i inicijalna verzija mi se sviđa.
Dakle, instalirao sam "običnu" verziju i stavio podešavanja na extreme. Naravno, u nekim delovima je padalo ispod 60fps jer ima dosta detalja ali u suštini to je bilo to. Glatkih 60 fps. Sa tehničke strane, ocena je 8.5/10. Imali su propuste gde na primer trava probija kroz automobil, teksture se ne učitaju ili su low res itd a i optimizacija je mogla biti malo bolja.

E sada glavni deo. Odigrao sam i prva dva dela i bio pod utiskom. Igra ima fenomenalnu priču plus kada se pusti Ruski kao govorni jezik. Baš daje taj neki postapokaliptičan osećaj.
Glavna priča se čini kratkom ali zapravo nije. Veoma je dobra, gomila zanimljivih delova. Dosta stvari je autentično poput Pravoslavnih ikona, mušema, stolova, osigurača i tako tih stvari koje su karakteristične za Istočnu Evropu. Priča je zanimljiva jer ima puno obrta, nikada ne možete da pogodite u kom pravcu će ići. Nije ni Američki kliše gde su svi srećni i zadovoljni već je suprotno, veoma je tužno i realno. Dok sam išao kroz mapu, nisam hteo da se igra završi koliko je dobra. Neću pisati konkretno o misijama da ne otkrivam nekome ko bi je počeo. Ima dosta stvari da se skuplja tokom putovanja kroz Rusiju pa je moja sugestija da to učinite jer se uz to sazna nešto novo o misiji ili osobi. Ova igra mi se svidela jer je dala realan scenario u slučaju katastrofe. Vlada kada krije tajnu, to nikada nije za tvoje dobro... Ljudi će uvek biti ljudi što znači da će biti rata ma šta god se desilo ali će istovremeno pokazati empatiju i u najtežim situacijama. Ima dosta scena gde se vide tela koja su stojala po 20 godina netaknuta i to vizuelno izgleda fantastično. Baš dočarava tu atmosferu.

Prvi DLC je The Two Colonels i tu daje malo jasnuju priču kako se kraj desio i zašto su se neke borbe vodile. Priča je puna empatije i moja je preporuka da se cut scene puste i da se cedulje za zapisima čitaju, tj dnevnici.

Drugi DLC je Sam's Story i tu prati lik Amerikanca Samuela koji pokušava da se vrati u SAD ali uvek ima neko ali. Priča je prilično dugačka, malo je više FPS nego glavna priča i prvi DLC. Takođe, dosta novih regija i podataka koje nismo znali iz glavne priče.

Da ne otkrivam previše, ova igra je 9.5/10. Ceo serijal je za malo ozbiljniju publiku. Ovo nije klasičan FPS, već nešto malo dublje i kompleksnije. Mislim da ću čak i pročitati knjige posle odigranih delova.
 
Poslednja izmena:
posle godinu i po dana, instalirah je ponovo, sad verziju GOLD, i opet imam isti problem na Caspian misiji, na screenshotu se vidi mapa gde sam, ulazim u neku pecinu i na sledecem kako brlja grafika....
znaci sve isto na istom mestu, ali basic verzija i stariji komp koji sam tada koristio..... jednino sam SAVES sacuvao....

ima li nekog leka tome?
 

Prilozi

  • Metro Exodus_2021.10.24-03.17_1.png
    Metro Exodus_2021.10.24-03.17_1.png
    4 MB · Pregleda: 95
  • Metro Exodus_2021.10.24-17.40.png
    Metro Exodus_2021.10.24-17.40.png
    3.6 MB · Pregleda: 108
Zavrsio sam igru, ne mogu da provalim po mapi...Ali ako je deo gde izlazis iz tunela i prelazis preko nekog raspalog broda, onda je to. Tu je meni zamrzlo svaki put. I onda zaguglao, ima raznih resenja, ono najjednostavnije (da "gledam" u pod) je meni pomoglo.
 
Kako dobra priča, upropašćena ovim open world izmetom...dokle, kada će više da krenu da prave normalne fps igre...Metro 2033 najbolji u serijalu priča+gameplay
 
Stigla sinoć RX6700XT i hteo posle dužeg vremena da odigram neku igru. Uđem u Exodus Enhanced i GPU Usage pre prelazi 50% a CPU 30%. Naleteo sam na rešenje da se u Epic Overlay folderu preimenuju .exe fajlovi ali nije uspelo. Kod ostalih igara je normalno. Zna li neko ima li rešenja? CPU je R5 5600X.

Da napomenem da je odrađen clean install sistema (Win10), novi drajveri itd...
 
Nazad
Vrh Dno