Šta je novo?

Spisak Samsung B-die za Ryzen

Ne vredi čekati zbog 10ak evra. DDR5 neće skoro pa i sada kupljena memorija ima da traje jedno 5 godina. DDR3 se još prodaje po većim cenama nego pre 2 godine.
 
Uošte mi nije jasno kako se rangiraju memorije sa različitim brzinama i latencama. Jasno je da je bolja brža memorija sa manjom latencom, ali šta kada su statistike šarene (sporija a niže latence ili brža a više latene)?

Naiša sam na dve formule koje uzimaju ove dva podatka u obrzir (CL*2000/brzinom i CL/brzinom*1000) što je u suštini ista stvar.
Da li je ovo tačno?

Evo rezultata prema tim formulama za memorije iz gornje Samsung Single sided B-die:
Pogledajte prilog 245304

Po ovome se vidi koje su brže ali verovatno nije srazmerno. Ali me tu bune onda rezultati sa ovog linka, gde bi po formuli 3200C14 trebala biti brža od 3600C16 ali to ovde nije slučaj. Ili sa ovog linka gde bi trebalo da je 3200C12 brža od 3466C14 ali je obrnuto.

rangiraju se tako da se svaka memorija proizvodi po odredjenom standardu, kao i sve ostalo na svetu.

mala digresija bi bila da je memorija retko kada ( skoro nikada, sem ako se radi o sistemu koja koristi integrisanu grafiku ) usko grlo prosecnoga sistema.

rangiranje memorija se vrsi verovatno po kvalitetu istih u najzahtevnijim procesima koje iziskuju memoriju koja u najkracem odzivu isporucuje najvecu ( uvek tacnu ) kolicinu informacija koje su predhodno u njoj zapisane, tj nemaju gresku izmedju ( TACNO) zapisane i ( TACNO )ocitane vrednosti ( NIKADA )

serverske konfiguracije pretezno koriste najbolje memorije jelte, i gle cuda one rade pretezno na nazivnim frekvencijama za odredjeni ( JEDEC ) standard ( ddr ddr2 ddr3 ...) pa su jos i ECC

(JEDEC ) standardi definisu pored frekvencija i latencije memorija, a ako frekvencije " ispadaju " iz standarda ( overclock ) desava se da to ide na ustrb latencija tj brzina komunikacije izmedju recimo procesora ( grafike )i memorije.

npr. neke od latencija

RAS-to-CAS delay (tRCD) — The RAS-to-CAS delay occurs between the time a row is activated and when the first read or write operation is performed.

CAS latency (CL) — CAS latency refers to the delay between when a read operation is issued and when the data returned by that read is considered valid.

RAS precharge (tRP) — The RAS precharge is the delay between when a precharge command is issued to close a row and when the next active command can be issued.

Active-to-precharge delay (tRAS) — This latency actually spans several steps in the memory access process. The active-to-precharge delay refers to the minimum number of cycles that must elapse between an active and precharge command.

srecom amaterima kao sto smo mi to sve nimalo ( stabilnost, tacnost, brzine odziva ) nije vazno, pa ponekada vozimo sistem sa 8 cilindra i 16 ventila na 3 cilindra i 3 ventila.

al koga briga kad auto ide 250km/h do prve bandere ( fatal error )

vozi Misko !!!
:p
 
Da ozivimo temu:)

Posto su se cene malo smirile, razmisljao sam da kupim kvalitetnu memoriju za Ryzen, trenutno imam neke krs module koje sam nategao na 2933 cl16.. Dobro bi dosla neka preporuka, a da se moze naci kod nas:)
 
Da promeniš tu za neku 3200MHz, nećeš mnogo toga dobiti, ne znam koliko ti ima smisla to...
 
Nece dobiti nista.
 
Ja bih pre probao tu da nategnem na veće vrednosti. Probaj da nađeš na netu klokove za tvoj ram ili sam malo eksperimentiši. Meni moj cl15 3000MHz radi na 3200MHz kao cl14, doduše samo "prepisao" klokove koje sam našao.
 
šta mislite, da li je dobar buy 3400 cl16 samsung b-die za 125e 2x8 kit?
razmišljam to, ili 3333 cl16 hynix za 105e ili 3600 cl17 rgb ram b-die za 155e, 155e mi je možda malo više da dam na ram, ali rgb je, pa nek bude zbog toga i više, ako vredi 3600 cl17 u odnosu na 3400 cl16
 
Da li neko zna koje chipove ima ova memorija: G.Skill 32GB Trident Z RGB DDR4 3200MHz F4-3200C16D-32GTZR
Nisam uspeo da pronadjem informaciju. Hvala unapred.
 
Nije Samsung, verovatno Hynix CJR ali nisam siguran, 3200 MHz sa tim tajminzima može da bude bilo šta...
 
Hvala, u tom slucaju nista od kupovine... CL14 takva memorija je skuplja preko 100eu, ali ona ima Samsung b-die.
 
svaka preporuka za G.Skill Trident Z 3600 MHz CL15 F4-3600C15D-16GTZ

AIDA64 Cache & Memory Benchmark 19.6.2020. 13_48_48.png

DRAM Calculator for Ryzen™ 1.7.3 by 1usmus 19.6.2020. 16_49_37.png
 
Nazad
Vrh Dno