Šta je novo?

32 ili 64 bitni sistem na slabasnom laptopu

Jedno elegantno rešenje za slabe kompjutere, posebno sa malim diskom: http://www.majorgeeks.com/files/details/windows_10_bloatware_free_edition.html

Ovo cemo da isprobamo obavezno. A da se nadovezem na prethodnu diskusiju veliki sam fan win 8.1, kaze covek nista nije sporiji od win 10, kakvi sporiji bryi i to osetno, imam neku all in one verziju za po nekoliko verzija 32/60-bitnih sistema, .net 3.5 i jos stosta radi ko sat, na kraju istaliram Classic Shel i korisnici zadovoljni.
Igrice rade 10% brze nego na drugim sistemima. Jednostavno iz hardvera 3-6g starog izvlaci najvise.
 
Ovo cemo da isprobamo obavezno. A da se nadovezem na prethodnu diskusiju veliki sam fan win 8.1, kaze covek nista nije sporiji od win 10, kakvi sporiji bryi i to osetno, imam neku all in one verziju za po nekoliko verzija 32/60-bitnih sistema, .net 3.5 i jos stosta radi ko sat, na kraju istaliram Classic Shel i korisnici zadovoljni.
Igrice rade 10% brze nego na drugim sistemima. Jednostavno iz hardvera 3-6g starog izvlaci najvise.
Brz jeste ali nije brzi od win 10 (kada se ovome iskljuci bloat tipa Cortana & Co). Od win 7 je svakako brzi. Ima i sasvim OK aplikacija za win 10, nisu sve totalno useless. Sto je najvaznije - vecina ne trazi Microsoft account dok ga na win 8.1 99 odsto trazi plus se ne mogu ponasati kao "normalan" prozor kao na win10. On je u tom pogledu daleko bolji. Aplikacije bez MS accounta na win 8.1 su mission impossible, a i menadzement prozora im je los. 8.1 je pre svega stabilan, funkcionalan (uz npr classic shell ko voli klasicni windows desktop sa start menijem) i korisnik ima potpunu kontrolu nad njim za razliku od win10. Kome trebaju apps ili ima novi procesor - win 10. Bice to superstabilan OS ali tek za god-dve dana.
 
Poslednja izmena:
Sto je najvaznije - vecina ne trazi Microsoft account dok ga na win 8.1 99 odsto trazi plus se ne mogu ponasati kao "normalan" prozor kao na win10. On je u tom pogledu daleko bolji. Aplikacije bez MS accounta na win 8.1 su mission impossible

Nemam pojma, šta ovo znači.

8.1 je pre svega stabilan, funkcionalan (uz npr classic shell ko voli klasicni windows desktop sa start menijem) i korisnik ima potpunu kontrolu nad njim za razliku od win10. Kome trebaju apps ili ima novi procesor - win 10. Bice to superstabilan OS ali tek za god-dve dana.

To je rečeno i pre dve godine. Za takozvane "godinu-dve" ima da kuva ručak, itd.

Mantra koja se ponavlja non-stop, kao pokvarena ploča.
 
Poslednja izmena:
Jednostavno: W8.2 = W10
 
Nemam pojma, šta ovo znači.
Vecina aplikacija na 8.1 trazi da imas microsoft account tj da se tako prijavis i windowsu. Na win 10 mozes koristiti lokalni account za operativni sistem i koristiti vecinu aplikacija uz svoj ms account. Probaj skype, mail, people i slicne aplikacije na 8.1 i 10 pa ces videti razliku. Na 8.1 moras biti logovan windowsu sa ms accountom da bi radile, na win 10 ne moras. To nije mala razlika.
Win 10 ce i biti bolji kada Microsoft shvati da je vrag odneo salu a to ce biti kada win7 ode konacno u penziju.
 
Win 10 je već veoma dobar sistem, većina problema je od drajvera koje proizvođači nisu uradili kako treba. I te kikseve koje ima nisu razlog za napuštanje. Treba da dodaju off za telemetriju doduše.
 
I kontrolu apdejta. Tek ako neka aplikacija ne moze da radi bez apdejta neka je blokiraju i upozore korisnika pa neka reaguje. Ovako samo zatrpavaju ljude apdejtima bez potrebe. Doduse, lakse je njima i ljudima koje ne zanima ili prosto ne znaju da "napredno" koriste operativni sistem. Ljudima koji vole da drze stvari pod kontrolom se apdejt politika MS-a nimalo ne dopada.
 
Poslednja izmena:
Jednom mesečno, i politika davanja korisnicima da biraju se pokazala veoma lošom. Zadnji primer je WannaCry, gde je cela stvar bila zakrpljena čitav mesec ranije, ali korisnici naravno nisu zakrpili.
Ionako sada dozvoljavaju da odložiš čitav mesec, ne znam šta više od toga treba.
 
Fali dosta Desetki i dalje da bi mogla da se uzme kao stabilan sistem. Konstantno se javljaju neki, uglavnom sitni, problemi. Meni (npr.) od poslednjeg većeg update-a (CU) brlja sa dozvolama, ali uvek ima nešto da ne radi kako treba. Inače, update filozofija je skroz retardirana. Nije poenta da odložim mesec dana, kao administrator hoću da odložim onoliko koliko ja želim i šta ja želim. Poslednji put mi je odradio update drajvera za grafiku dok sam igrao igru, ono, pravo vreme da se odradi update, šta zna korisnik. Nema veze što mi je ceo komp ukovao, ko me jbe. Da ne pominjem da je korišćenje bez SSD-a potpuno besmisleno, jer stalno nešto drlja po disku, mahom procesi jbne telemtrije.
 
Nemam pojma, šta ovo znači.
Vecina aplikacija na 8.1 trazi da imas microsoft account tj da se tako prijavis i windowsu. Na win 10 mozes koristiti lokalni account za operativni sistem i koristiti vecinu aplikacija uz svoj ms account. Probaj skype, mail, people i slicne aplikacije na 8.1 i 10 pa ces videti razliku. Na 8.1 moras biti logovan windowsu sa ms accountom da bi radile, na win 10 ne moras. To nije mala razlika.
Win 10 ce i biti bolji kada Microsoft shvati da je vrag odneo salu a to ce biti kada win7 ode konacno u penziju.
Imam dugo Win.8.1 i na Skaype-u i na Viberu imam licni,a ne Microsofftov account.Vise puta sam ih deinstalirao i instalirao na licni nalog i rade bez greske.
 
Nesto sam ja tu utripovao, u pravu ste. Nije bas da sam koristio apps na win 8.1.
 
Search u start meniju mislis? Samo otvoris start meni i kucas.

U task baru search imas na:
Desni klik na start meni->search->show icon/search bar.
 
Search u start meniju mislis? Samo otvoris start meni i kucas.

U task baru search imas na:
Desni klik na start meni->search->show icon/search bar.

Ne radi. Stavio da bude vidljiv ali ne reaguje na klik. Nema ga ni u task manager-u u procesima. Instalirao verziju iz posta koji sam citirao. Search u explorer-u radi normalno.
 
Ne radi. Stavio da bude vidljiv ali ne reaguje na klik. Nema ga ni u task manager-u u procesima. Instalirao verziju iz posta koji sam citirao. Search u explorer-u radi normalno.
Mora Cortana servis da bude pokrenut u pozadini da bi radio search iz start menija, a pošto Cortana nedostaje, onda ne može ni on da radi. Iz nekog blesavog razloga su povezani i koliko znam, još niko nije našao način da radi start meni search bez tog servisa.
 
Moracu nekako da aktiviram Kortanu ili idem opet na fresh install. Da je za mene, ne bih se ni zamarao, nego klinja treba koristi. Hvala svima i izvin'te za off.
 
Nazad
Vrh Dno